صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۱۶، ۱۴۰۰

 به نقل از سایت سی تی وی نیوز، تا روز یکشنبه 6 ژوئن= 16 خرداد، از 1،392،563 کیس کرونا در کانادا، 1،342،645 تن بهبود یافته و 25،724 تن بر اثر ویروس کرونا، جان خود را از دست داده اند. 
به گفته سازمان مجاهدین خلق ایران روز یکشنبه 16 خرداد آمار جان‌باختگان کرونا در 543 شهر ایران


از 306 هزار و 800 تن فرا رفته است.
******

روز پنجشنبه 3 ژوئن= 13 خرداد، بیانیه گروه هماهنگی و پاسخ بین‌المللی برای قربانیان قتل عام شده پرواز 572، شامل کشورهای کانادا، سوئد، اوکراین و بریتانیا بیانیه ای را انتشار داد که در آن اعلام شد: «اقدامات رژیم ایران و آن چه رژیم از تحقیقات مربوط به این امر حذف کرده، نقض قوانین بین‌المللی است». در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «به‌دلیل وقوع این فاجعه، شهروندان و مسافران آن پرواز به‌طور جدی و غیرقابل بازگشت آسیب دیده‌اند و ایران مطابق قانون وظیفه دارد که جبران خسارت کند». این کشورها که شهروندانی در آن پرواز داشتند، می‌خواهند «جمهوری اسلامی ایران به اشتباه خود اعتراف کند، همه واقعه را شرح دهد، به‌طور علنی عذرخواهی کند، و اموال باقی مانده و دزدیده شده قربانیان را پس دهد». «محاکمه مسئولان این واقعه به‌طور شفاف، علنی، و مطابق با قانون» دیگر خواسته این بیانیه است. این کشورها همچنین خواسته‌اند که رژیم ایران تاریخی برای شروع مذاکرات رسمی برای جبران خسارت تعیین کند.

******

رصد بلوچستان، پنجشنبه 13 خرداد خبر داد که جبهه اهل سنت ایران با صدور بیانیه‌یی انتخابات نمایشی ریاست‌جمهوری را که قرار است در تاریخ ۲۸خرداد برگزار شود، تحریم می کند. در این بیانیه آمده است: «انتخابات به‌معنای حقیقی آن در سایه رژیم کنونی هرگز وجود نداشته است و انتصابات به جای انتخابات همیشه بر ملت تحمیل شده است. البته با این وجود هم جامعه اهل سنت ایران از حق کاندید شدن برای پست ریاست‌ جمهوری طبق قانون تبعیض‌آمیز رژیم محروم بوده است». در ادامه بیانیه آمده است: «مشارکت در (انتخابات) نظام به‌مثابه تزریق مشروعیت دوباره به جسد تقریباً مرده رژیم است، یک نوع همراهی با رژیم و مشارکت در ستم‌هایی است که از طرف آخوندها بر ملت ایران عموماً و جامعه اهل سنت خصوصاً وارد می‌شود و فرد مسلمان باید بداند که در روز قیامت در قبال رأی دادن خود مسئول است». در این بیانیه ذکر شده، که پست ریاست‌جمهوری تنها تدارکاتچی ولی‌فقیه می‌باشد و اگر هم بخواهد که نخواهد خواست، هرگز نمی‌تواند در سیاست‌های کلان داخلی و خارجی تغییری به نفع ملت ایران ایجاد کند.


گفتنی است که ایرانیان هوادار مقاومت ایران، چندی است در یک کارزار جهانی، نمایش انتخابات را در خیابانهای شهرهای مختلف جهان محکوم و تحریم کرده اند. در هفته ای که گذشت، ایرانیان در وین، استکهلم، بوخوم، تورنتو و اتاوا آکسیونهایی به همین منظور برپا کردند. پس از برگزاری اولین مناظره نمایش انتخابات، خامنه ای روز یکشنبه 16 خرداد در حساب اینستگرام خود نوشت: "هر وقتی نامزدها در مناظرات تلویزیونی روش اهانت و توهین و تهمت و تخریب طرف مقابل و ترساندن مردم از رقیب را دنبال کردند کشور به‌نحوی ضرر کرد." خبرگزاری فرانسه اما درباره این مناظره 6 ژوئن=16خرداد نوشت:  کاندیداهای ریاست‌جمهوری رژیم در اولین مناظره یکدیگر را به‌خاطر بحران اقتصادی کشور متهم کردند. آنها همتی رئیس بانک مرکزی را مسئول این بحران دانستند. محسن رضایی خطاب به همتی گفت: مدیریت شما فاجعه‌آمیز بود شما اینجا به‌عنوان نماینده روحانی نشسته‌اید. این خبرگزاری افزود: رسانه‌های رژیم ایران در هفته‌های اخیر نسبت به خطر شرکت پایین رأی دهندگان ابراز نگرانی کرده‌اند.

******

رضا تقی‌پور، نماینده تهران در مجلس رژیم، در گفتگو با خبرگزاری حکومتی تسنیم یکشنبه ۱۶خرداد، جزئیات طرحی را ارائه کرده که به‌گفته او در صورت تصویب آن، «پیام‌رسانهای خارجی در ایران مسدود می‌شوند، مگر این‌که قانون ما را بپذیرند». به گفته تقی‌پور طرح ساماندهی فضای مجازی به امضای ۱۷۰ نماینده مجلس رسیده است. با این ترتیب در صورت بررسی طرح در صحن علنی تصویب آن قطعی به‌نظر می‌رسد. نتیجه عملی این طرح، فیلترینگ خواهد بود. 

******

روز شنبه 15 خرداد، سه تن از فعالان کارگری نیشکر هفت‌تپه، در پی مراجعه به پاسگاه هفت‌تپه جهت ثبت شکایت مبنی بر مورد ضرب و شتم قرار گرفتن توسط عوامل اسدبیگی مدیرعامل و مالک شرکت، طی تجمع اعتراضی کارگران، بازداشت شدند. شماری از کارگران نیشکر هفت‌تپه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، برای پنجمین روز متوالی در محوطه این شرکت، دست به اعتصاب و تجمع زده بودند. به گزارش خبرگزاری هرانا، سه تن از فعالان کارگری به نامهای محمد خنیفر، حامد حمدانی و یوسف ثعالبی، در پی مراجعه به پاسگاه هفت‌تپه توسط مأموران بازداشت شدند.

******

خبرگزاری رویترز 3 ژوئن = 13 خرداد به‌نقل از منابع دیپلماتیک خبر داد که مذاکرات هسته‌یی در

وین روز پنجشنبه ۲۰خرداد از سر گرفته می‌شود. همزمان عراقچی درباره آخرین دور گفتگوها گفت: ما هنوز با نقطه‌ای که یک توافق را جمع‌بندی کنیم، فاصله داریم؛ البته دور هم نیستیم. بعضی از موضوعات وجود دارد که از نظر (طرفهای گفتگو) شدنی نیست و چند موضوع کلیدی هم هست که درباره هر کدام پیشنهاد و بحث شده ولی تصمیم‌گیری درباره آنها نیاز به سطوح بالاتر دارد. از سوی دیگر ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که دولت متبوعش درباره احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات وین در دور بعدی این مذاکرات که هفته آینده در وین برگزار می‌شود، نه خوشبین است و نه بدبین و صرفاً با هوشیاری اهداف خود را در مذاکرات دنبال می‌کند.

******

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه 2 ژوئن= 12 خرداد نوشت: گوترز، دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد گفت: رژیم ایران و جمهوری آفریقای مرکزی در پرداخت حقوق خود به بودجه عملیاتی سازمان ملل متحد تأخیر دارند و حق رأی خود را در مجمع عمومی با ۱۹۳ عضو از دست می‌دهند. طبق نامه دبیرکل سازمان ملل، حداقل پرداختهای لازم برای احیای حق رأی 16میلیون و 251 هزار و 298 دلار برای رژیم ایران است.

******

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت؛

******

دانشجو و فعال مدنی کرد ویان محمدی در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی خود از روز 10 خرداد، دست به اعتصاب غذا زده است. شعبه سوم بازپرسی دادسرای انقلاب مهاباد روز 10 خرداد قرار بازداشت موقت این دانشجوی بازداشتی را به مدت یک ماه دیگر تمدید کرد. وی پس از اعلام اعتصاب غذا از حق تماس تلفنی با خانواده اش نیز محروم شده است. https://tinyurl.com/fce7bw8t

******

معلم بازنشسته ناهید فتحعلیان به بیماری کووید 19 مبتلا شده است. مأموران امنیتی رژیم او را از فروردین 99 در وضعیت بلاتکلیف در بند زنان زندان اوین محبوس نگاه داشته اند. خانم فتحعلیان نیازمند درمان مناسب می باشد در عین حال که ماندن او در زندان جان سایر زندانیان را نیز به خطر خواهد انداخت. مسئولین زندان اوین از سایر زندانیان تست نگرفته اند. آنها همچنین خانم فتحعلیان را از سایرین جدا نکرده اند. https://tinyurl.com/y25mbsju

******

سحرگاه یکشنبه ۹ خرداد = 30 مه، حکم اعدام یک زن به همراه همسرش در زندان قزوین به اجرا در آمد. این ۱۱۸مین زنی است که طی دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به دار آویخته می شود. این زن و شوهر که دخترعمو و پسرعمو بودند با نام خانوادگی پیراستوان شناسایی شده اند ولی نام کوچک این زن مشخص نمی باشد. آنها ۸ سال پیش در اتوبان قزوین- کرج بازداشت شدند و در اولین جلسه دادگاه به اتهام حمل مواد مخدر، به اعدام محکوم گردیدند. خانم پیراُستوان اولین زنی است که بعد از اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در سال 1396 با اتهام مواد مخدر اعدام شد. بر اساس این اصلاحیه حمل مواد مخدر شامل حکم اعدام نمی شود.

اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

روز پنجشنبه 13 خرداد، کارگران هفت تپه، در سومین روز اعتصاب خود، با مواجهه با تهدید خود توسط نیروی انتظامی که با تیراندازی هوایی برای متفرق کردن کارگران اقدام کردند، اعتراض کردند. 

کارکنان اعتصابی آبفای ایذه به‌طور دستجمعی نسبت به عدم دریافت حقوق،

روز سه شنبه 11 خرداد، مالکین زمینهای اراضی فاز 6 پردیس موسوم به «اصطلک» نسبت به زورگویی و چپاول شرکت عمران شهر جدید پردیس، در مقابل قوه قضاییه در تهران تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

اخبار زندان؛

******

سایت مجاهدین خلق به نقل از خبرهای دریافتی خود گزارش داد که زندانی سیاسی ارژنگ داوودی، 68 ساله، فارغ‌التحصیل مهندسی مکانیک و مدیریت صنعتی از دانشگاه تگزاس، از تاریخ 6 خرداد 1400 پس از انتقال از زندان زابل به تهران، در یک‌ سوئیت انفرادی در بند امن زندان گوهردشت محبوس است. زندانی سیاسی ارژنگ داوودی مدت ۱۸سال است که بدون حتی یک روز مرخصی و برخورداری از حق داشتن وکیل و تماس، به زندانهای مختلف در ایران جابه‌جا شده و در سخت‌ترین شرایط در زندانهای زابل و زاهدان محبوس بوده است. آقای داوودی از سال82 تاکنون در زندانهای اوین، گوهردشت، اهواز، بندرعباس، زابل و زاهدان محبوس بوده است. از سال۹۵ پس از تبعید وی به زندان زابل، او را به‌عمد بین زندانهای زابل و زاهدان جابه‌جا می‌کردند تا ردی از او در دست نباشد. در تمام این مدت، این زندانی سالخورده از حق تماس و ملاقات محروم بوده است. ارژنگ داوودی در سال۹۷ پس از احضار به دفتر رئیس جنایتکار زندان زاهدان به نام محمد خسروی، توسط معاون وی به نام غلامرضا قدیر در حالی که پابند و دست‌بند زده شده بود از بالای پله‌های طبقه دوم ساختمان به پایین پرتاب شد. در این عمل ضدانسانی پای راست وی از ناحیه ران و ساق پای چپش شکست. ۲کتف او در رفت و دچار ضربدیدگی شد. ۲مهره پایین کمرش ضرب دید به‌طوری که قادر به راه رفتن نبود و سرانجام هم تا آخر عمر مجبور است با واکر راه برود.