صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۰۵، ۱۴۰۰


 به نقل از سایت سی تی وی نیوز، تا روز یکشنبه 25 آوریل = 5 اردیبهشت، از 1،177،543 مورد کیس کرونا در کانادا، 1،067،791 تن بهبود یافته و 23،962 تن فوت کرده اند. 
سازمان مجاهدین خلق ایران روز یکشنبه 5 اردیبهشت اعلام کرد که آمار جان باختگان کرونا در 541 شهر ایران از 265،200 تن گذشته است. روزنامه حکومتی آفتاب یزد روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت هشدار داد: با تعلل عمدی در ورود و تزریق واکسن اجازه ندهید خشم جامعه بیشتر از این غلیان کند و به شیب تند غیرقابل کنترل برسد. از آزردگی بیشتر مردم خودداری کنید. موضوع واکسن را هر چه زودتر حل نمایید. تعلل عمدی در ورود و تزریق واکسن و بالارفتن ساعتی آمار از دست رفتگان، آثار بسیار دشواری در افکار عمومی و انعکاس جهانی خواهد داشت.

******

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران، یکشنبه 5 اردیبهشت در اطلاعیه ای اعلام کرد: "روز یکشنبه بازنشستگان و مستمری‌بگیران محروم، برای چهاردهمین هفته طی چند ماه اخیر، برای به‌دست آوردن حقوق اولیه و در اعتراض به وضعیت وخیم معیشتی، گرانی و حقوق‌های زیر خط فقر در تهران و ۱۳شهر دیگر دست به اعتراض و خیزش زدند و به تحریم انتخابات نمایشی رژیم فراخواندند. نیروهای سرکوبگر انتظامی با اعزام نیرو در اطراف شعبه‌های سازمان تأمین اجتماعی مانع برگزاری تجمعات بازنشستگان شدند. در تهران معترضان به‌دلیل ممانعت نیروی سرکوبگر انتظامی از تجمع در مقابل اداره تأمین اجتماعی در همان نزدیکی جلوی بانک مسکن تجمع نمودند. نیروی انتظامی اقدام به دستگیری تعدادی از بازنشستگان نمودند. نیروی انتظامی سرکوبگر بهمراه مأموران لباس شخصی، در اغلب شهرها مانع پیوستن مردم به معترضان شده و از گرفتن فیلم و عکس توسط آنها ممانعت کردند. به‌رغم همه این تمهیدات، بازنشستگان به‌جان آمده به غیر از تهران در کرج، کرمانشاه، بروجرد، اراک، خرم‌آباد، قزوین، شوش، شیراز، اصفهان، اردبیل، مشهد، بجنورد و ساری در مقابل اداره کل تأمین اجتماعی تجمع اعتراضی برگزار کردند. از جمله خواسته‌ها و شعارهای بازنشستگان در اعتراضات امروز: «فقط کف خیابون به‌دست میاد حقمون»، «ما دیگه رأی نمیدیم، از بس دروغ شنیدیم»، «ما دیگه رأی نمیدیم، عدالتی ندیدیم»، «تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم»، «کشور ما رو گنجه بازنشسته تو رنجه» و «دشمن ما همین جاست دروغ میگن آمریکاست»."

******

سایت حکومتی تجارت نیوز 4 اردیبهشت خبر داد که رضا شهرستانی، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اعتراف به سرنوشت نامعلوم سه میلیون تن فولاد در زنجیره تولید و صادرات گفت: این رقم حدوداً معادل ۱۰درصد فولاد کشور است. وی افزود، در سال۹۹ بیش از ۳۰میلیون تن فولاد در کشور تولید شد که از این مقدار ۱۵میلیون تن در داخل کشور مصرف و ۱۲میلیون تن نیز صادر شد بنابراین سه میلیون تن فولاد در زنجیره مصرف و صادرت گم شده است. 

******

به گزارش خبرگزاری نیروی تروریستی قدس (تسنیم) 5 اردیبهشت= 25 آوریل، رئیس اداره جهاد کشاورزی رژیم در کاشان «از قلع و قمع ۲۳ واحد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی تقی‌زاده کاشان خبر داد». این اقدامات با بهانه تغییر کاربری اراضی کشاورزی صورت گرفته است. این کارگزار رژیم اذعان کرد که در این اقدام نیروهای انتظامی نیز حضور داشته‌اند. وی پس از انهدام خانه‌های مردم بر سرشان گفت: «در اجرای حکم تغییر کاربری اراضی کشاورزی امروز، جهاد کشاورزی هیچ‌گونه خللی در مالکیت و تصرفات افراد نمی‌داند و دخالتی در موضوع مالکیت افراد ندارد و این اقدام در راستای حفظ اراضی کشاورزی انجام شده است».

******

هیلِل نُویِر مدیر اجرایی سازمان دید‌بان سازمان ملل، در واکنش به انتخاب رژیم ایران به ‌عنوان عضو شورای مربوط به برابری جنسیتی و توانمندسازی حقوق زنان، گفت: انتخاب رژیم ایران برای حمایت از حقوق زنان، مثل این است که یک آتش‌افروز را به ریاست آتش‌نشانی شهر منصوب کنید. سازمان دید‌بان سازمان ملل روز پنجشنبه 22 آوریل = 2 اردیبهشت از لیندا توماس-گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل و کشورهای اتحادیه اروپا خواست انتخاب رژیم ایران به ‌عنوان یکی از ۴۵کشور عضو کمیسیون نهاد زنان سازمان ملل برای یک دوره چهار ساله را محکوم کنند. این رأی‌گیری که توسط شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد انجام گرفت، خشم فعالان حقوق‌بشر را برانگیخته است. هیلل نویر مدیر اجرایی سازمان دید‌بان سازمان ملل، انتخاب رژیم ایران به‌ عنوان عضو نهاد حقوق زنان سازمان ملل را عجیب و از نظر اخلاقی، غیرقابل قبول عنوان کرد و روز چهارشنبه را که روز رأی‌گیری بود، روزی سیاه برای حقوق زنان و حقوق‌بشر توصیف کرد. وی در ادامه گفت: رژیم ایران در حالی عضو این نهاد شده که زنان ایرانی به‌ صورت سیستماتیک، مورد آزار و اذیت قرار دارند و دبیرکل سازمان ملل نیز درباره تبعیض مداوم علیه زنان و دختران گزارشهایی ارائه کرده است. وی در پایان اضافه کرد انتخاب رژیم ایران به ‌عنوان عضو نهاد زنان سازمان ملل، ارسال این پیام بود که می‌توان حقوق زنان را برای معاملات سیاسی پشت‌پرده فروخت.

******

رویتر روز پنجشنبه 22 آوریل = ۲اردیبهشت، پس از دریافت گزارش آژانس انرژی اتمی سازمان ملل خبر داد که رژیم ایران تعداد سانتریفوژهای غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۶۰درصد در یک کارخانه طبقه فوقانی در سایت اتمی نطنز را از دو آبشار به یک آبشار کاهش داده است. بر اساس این گزارش، رژیم ایران اکنون از یک آبشار یا زنجیره سانتریفوژهای آی آر ۶ برای غنی‌سازی تا سطح ۶۰درصد استفاده می‌کند، در حالی که اورانیوم ته‌نشین شده این روند به آبشاری از سانتریفوژهای آی آر ۴ برای غنی‌سازی با خلوص ۲۰درصد تزریق می‌شود. رژیم ایران پیش از این سانتریفوژهای آی آر ۴ را برای غنی‌سازی اورانیوم با خلوص حداکثر ۶۰درصد استفاده می‌کرد. بر اساس توافق هسته‌یی ۱۳۹۴ قدرتهای جهانی با رژیم ایران، تهران تنها می‌تواند غنی‌سازی با درجه کمتر ۴درصد را با نسل اول سانتریفوژهای خود انجام دهد، اما با خروج آمریکا از توافق ایران نیز محدودیت‌های هسته‌یی خود را نادیده گرفت.

******


وبسایت کانادایی «کینگ ویکلی سنتینل» (King Weekly Sentinel) پنجشنبه 22 آوریل=2 اردیبهشت گزارشی درباره هواپیمای سرنگون شده اوکراینی بدست سپاه پاسداران، منتشر کرد که آمده است بر اساس این «شواهد»، سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی پرواز ۷۵۲ خطای انسانی نبوده است. این هواپیما که در روز هشتم ژانویه سال گذشته عازم کی‌یف بود، دقایقی پس از ترک «فرودگاه امام» تهران با دو موشک سپاه پاسداران متلاشی شد. تمامی ۱۷۶ سرنشین هواپیما کشته شدند. به گزارش «کینگ ویکلی سنتینل»، آندره میلن، کارشناس هوانوردی که از ابتدا در تحقیقات پیرامون سرنگونی هواپیما توسط سپاه پاسداران شرکت داشته، گفته است که نابودی هواپیمای مسافربری اقدامی عمدی و از پیش طراحی‌شده بوده است. به گفته میلن، سپاه پاسداران قصد داشته است، از هواپیمای مسافربری به‌عنوان «سپر انسانی» در مقابل «حمله اجتناب‌ناپذیر ارتش آمریکا علیه ایران» استفاده کند. سقوط هواپیما همزمان با حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع ارتش ایالات متحده در عراق صورت گرفته است.

******

دولت فدرال استرالیا روز چهارشنبه 21 آوریل= اول اردیبهشت، تفاهم‌نامه آموزشی امضا شده میان بخش آموزش و پرورش ایالت ویکتوریا با یک نهاد دولتی رژیم ایران را به‌دلیل آنچه که مغایرت با اهداف سیاست خارجی استرالیا خوانده، لغو کرده است. اسکات موریسون نخست‌وزیر استرالیا، برای نخستین‌بار با استفاده از اختیارات جدیدی که از دسامبر گذشته به دولت او اعطا شد، دستور لغو توافقهای ایالت ویکتوریا با رژیم ایران، سوریه و چین را صادر کرده است. وزیر خارجه استرالیا بر اساس اختیارات جدید اعطایی می‌تواند توافقهای امضاء شده دولتهای ایالتی با نهادهای دولتی، شوراهای محلی و دانشگاههای استرالیا با کشورها و نهادهای خارجی را ارزیابی و در صورت لزوم لغو کند. 

******

روز پنجشنبه نیروی انتظامی مشهد تعدادی از جوانان را که «متهمان چهارشنبه‌سوری» معرفی شده‌اند با پلاکارد در ملا عام گرداند. رسانه‌های حکومتی این اقدام را «طرح پیش‌گیرانه» خوانده‌اند. گفتنی  است بر اساس گزارشها و عکسهای منتشر شده، برخی از آنها قربانیان و برخی نیز زیر سن قانونی می‌باشند.


******

به گزارش خبرگزاری هرانا، 5 اردیبهشت= 25 آوریل، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی شهرستان مریوان، پنج کولبر زخمی شدند. گفته می‌شود این افراد در میان جمعی دیگر از کولبران، بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ نزدیک به ظن حمل کالای قاچاق هدف شلیک مستقیم نیروهای نظامی قرار گرفتند. 


کانونهای شورشی؛

******

کانونهای شورشی در شهریار با تهاجم به پایگاه بسیج سپاه پاسداران، در گلستان (علی آباد) با آتش زدن تصویر خامنه‌ای، در رامیان (گلستان) با آتش زدن تصویر قاسم سلیمانی، در بوشهر با آتش زدن نماد جاسوسی بسیج سپاه پاسداران و در شاهرود با آتش زدن تصاویر خمینی، خامنه ای و سلیمانی، و در شهرهای کاشان، تهران، نیشابور، اسلام آباد، کرمانشاه، ایلام، نیکشهر، اصفهان، بهبهان و مشهد، با نصب بنر و پیامهای رهبران مقاومت ایران، شعارهای رای من سرنگونی و آری به جمهوری دمکراتیک، به فعالیتهای خود ادامه دادند. 


اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

 

روز یکشنبه 5 اردیبهشت جمعی از پرستاران مقابل ساختمان ریاست قوه قضاییه رژیم نسبت به عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری پرستاری و عدم اجرای مفاد قانون مشمولیت پرستاران به‌عنوان مشاغل سخت و زیان آور،نیروهای شرکت صنایع گلدیران سیرجان به‌علت حقوق و مزایای پایین، ساعت کاری بالا و اضافه‌کاریهای اجباری و عدم توجه مدیران شرکت به درخواستهای مکرر رسیدگی آنها به شرایط، مقابل درب ورودی شرکت،جمعی از حواله‌داران یکی از نمایندگیهای فروشنده خودرو در بوشهر نسبت به عدم تحویل خودروهای خود مقابل دادگستری شهر،

- روز شنبه 4 اردیبهشت بیش از ۳۰۰۰تن از کشاورزان اصفهانی همراه با ۷۰۰ خودرو برای گرفتن حق آبه خود و برگرداندن آب زاینده رود، در اصفهان،

- روز پنجشنبه 2 اردیبهشت، کشاورزان اصفهان با تراکتورهای خود و در اعتراض به بی‌آبی و پایمال شدن حق آبه‌شان تجمع اعتراضی برگزار کردند.