صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۰۳، ۱۳۹۹

 

به نقل از سایت سی تی نیوز، تا روز یکشنبه 21 فوریه= سوم اسفند، از 845،652 کیس کرونا، 792,603 بهبود یافته و 21,674 تن جان خود را از دست داده اند. در همین روز در ایالت انتاریو 1087 کیس جدید باضافه 13 فوتی و در ایالت کبک، 666 کیس جدید و 15 فوتی تایید شد.سازمان مجاهدین خلق ایران روز یکشنبه ۳ اسفند اعلام کرد آمار جان‌باختگان کرونا در ۴۸۰شهر ایران از ۲۱۹هزار و ۲۰۰نفر بیشتر است.
******


دبیرخانه شورای ملی مقاومت پنجشنبه 30 بهمن،

اعلام کرد، صبح چهارشنبه 29 بهمن، رژیم ۷زندانی را در زندان گوهردشت کرج به‌دار آویخت. در میان زندانیان زهرا اسماعیلی ۴۲ساله مادر دو فرزند که از زندان قرچک به گوهردشت منتقل شده بود نیز به چشم می‌خورد. او 114 مین زن است که در دوران ریاست جمهوری روحانی، اعدام می شود. زهرا اسماعیلی اما بدلیل شوک وارده در صف اعدام، قبل از بدارآویخته شدن، ایست قلبی پیدا کرده ولی ماموران رژیم، جسم بیجان او را بالای دار بردند. دبیرخانه شورا افزود: رژیم روز دوشنبه ۲۷بهمن نیز دو زندانی بلوچ را در زندان مرکزی بیرجند حلق‌آویز کرده بود. روز شنبه ۲۵بهمن نیز یک زندانی دیگر در زندان مشکین شهر اعدام شد. این اطلاعیه افزود: به این ترتیب تنها طی ۵روز ۱۰ زندانی در شهرهای مختلف ایران اعدام شده‌اند.

******

عفو بین‌الملل روز 18 فوریه= ۳۰بهمن، در توئیتی در مورد دو زندانی بلوچ که توسط قضاییه رژیم در معرض خطر اعدام قرار دارند نوشت: «زندانیان بلوچ محکوم به اعدام، حامد ریگی و مهران نارویی در معرض خطر اعدام هستند. آنها تحت نقض حقوق‌بشر، از جمله ناپدید شدن اجباری و شکنجه برای ارائه "اعترافات"، مورد استفاده قرار گرفتند تا آنها را در دادگاههای ناعادلانه محکوم و مجازات کنند».

******

روز پنجشنبه 18 فوریه، خبرگزاری رویتر درباره گفتگوی سه کشور اروپایی و آمریکا پیرامون برجام نوشت: انگلستان می‌گوید، وزیران خارجه سه کشور اروپایی و آمریکا نگرانی مشترک خود در رابطه با اقدامات رژیم ایران جهت تولید غنی‌سازی اورانیوم ۲۰درصد و فلز اورانیوم را ابراز کردند. سایت وزارت خارجه آلمان در همین روز بیانیه مشترک وزرای خارجه آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا را درج کرده. در این بیانیه آمده است: ... در رابطه با ایران، آمریکا و کشورهای E3 در پایه‌یی‌ترین منفعت امنیتی خود اشتراک نظر دارند. این‌که رژیم بر پیمان عدم تکثیر سلاحهای هسته‌یی بماند و اطمینان حاصل شود که ایران هرگز به سلاح هسته‌یی دست پیدا نمی‌کند...

- کشورهای E3 و آمریکا از ایران می‌خواهند انجام اقدامات جدید را متوقف کند، به‌خصوص در زمینه توقف پروتکل‌های الحاقی و ایجاد هر گونه محدودیت برای بازرسان آژانس. کشورهای E3 و آمریکا به اتفاق تأکید کردند که تصمیم برای محدود کردن دسترسی آژانس بسیار خطرناک است...

- کشورهای E3 و آمریکا نگرانی مشترک خود را در مورد اقدامات اخیر ایران مبنی بر تولید اورانیوم ۲۰% و هم‌چنین فلز اورانیوم ابراز داشتند. هیچگونه توجیهی برای استفاده‌های غیرنظامی از چنین اقداماتی معتبر نیست. کارخانه اورانیوم سازی یک گام جدی برای توسعه سلاحهای هسته‌یی است.

وزرا هم‌چنین از ایران خواستند شهروندان کشورهای متبوعشان را که به‌طور خودسرانه زندانی کرده آزاد کند و آنها را به خانواده‌هایشان برگرداند. آنها هم‌چنین نگرانی شدید خود را از نقض جدی حقوق‌بشر جاری در ایران ابراز داشتند. https://tinyurl.com/y7gh3xoh

از سوی دیگر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان به حکومت آخوندها هشدار داد و گفت این رژیم با آتش‌بازی می‌کند. رویتر روز پنجشنبه 18 فوریه= ۳۰بهمن در گزارشی از برلین نوشت: هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه هشدار داد و گفت اقدامات اخیر رژیم ایران بازگشت آمریکا به توافق اتمی را به خطر می‌اندازد. هر چه فشار بیشتری اعمال شود، یافتن راه‌حل سیاسی را سخت‌تر خواهد کرد. وی افزود: گفتگوها در این لحظه به‌شدت پیچیده شده است، زیرا رژیم ایران به‌وضوح نه فقط به‌دنبال تنش زدایی نیست، بلکه در پی تنش زایی است و دارد با آتش‌بازی می‌کند. رویترز نوشت، رژیم ایران روز دوشنبه گفت اگر طرفهای توافق اتمی ۲۰۱۵ به تعهداتشان پایبند نباشند از هفته آینده مانع بازرسیهای سرزده دیدبان اتمی سازمان ملل خواهد شد، که این چالشی برای جو بایدن و امید به احیای این توافق می‌باشد.

نیویورک تایمز 17 فوریه= ۲۹بهمن نیز نوشت: مقامات دولت بایدن به‌نظر نمی‌رسد که عجله‌ای برای تعامل مستقیم با رژیم ایران داشته باشند یا خود را ملزم به ضرب‌الاجل‌های تعیین شده تهران بدانند. بلینکن وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با رادیو سراسری ان پی آر روشن ساخت که حتی اگر آمریکا مجبور به بازگشت به توافق باشد باید در اولین گام در توافقی جامع‌تر، طولانی‌تر و پایدارتر باشد و نه کپی آنچه که دولت اوباما حدود ۶سال پیش بر سر آن به توافق رسیده بود. بلینکن گفت: «ما نیازمندیم روی توافقی کار کنیم که طولانی‌تر و قوی‌تر از توافق اولیه باشد».

****** 

بدنبال حمله موشکی نیروهای نیابتی رژیم ایران به فرودگاه اربیل در عراق، سازمان همکاری اسلامی این حمله را محکوم کرد. دبیرخانه این سازمان روز ۲۹بهمن اعلام کرد: حمله موشکی به شهر اربیل در عراق را که منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن بسیاری دیگر شد محکوم می‌کنیم. سازمان همکاری اسلامی بر مواضع ثابت خود در محکوم کردن انواع تروریسم تأکید مجدد می‌کند.

******

بر اساس نظرسنجی منتشر شده توسط مرکز افکارسنجی حکومتی دانشجویان ایران (ایسپا)، به ترتیب شبکه های اجتماعی خارجی مانند واتس‌اپ، اینستاگرام و تلگرام در صدر استفاده مردم قرار دارند. بر اساس این نظرسنجی ۶۴.۱ درصد کاربران از واتساپ، ۴۵.۳ درصد کاربران از اینستاگرام و ۳۶.۳درصد از تلگرام استفاده میکنند. بر اساس این نظرسنجی ۷۳.۶درصد افراد بالای ۱۸سال از شبکه های اجتماعی استفاده میکنند. بر اساس نظرسنجی منتشر شده، بالاترین شبکه اجتماعی رژیم به نام ایتا ۴.۸درصد مورد استفاده قرار می‌گیرد و پیام رسان «سروش» و «بله« هر کدام ۴درصد مورد استفاده قرار می‌گیرند. نظرسنجی ایسپا همچنین نشان می‌دهد که میزان استفاده مردم از توئیتر و فیس‌بوک که در ایران فیلتر هستند به ترتیب ۲ درصد و ۳.۳ درصد است.

******

بامداد چهارشنبه 18 بهمن، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ٥.٦ ریشتر در منطقه سی‌سخت در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج مرکز استان و در استان کهگیلویه و بویراحمد به‌وقوع پیوسته است. بر اساس گزارش رسانه‌های حکومتی تا زمان تنظیم گزارش دست کم ۶۳تن مجروح شده‌اند. در پی وقوع این زلزله در سی سخت، محور یاسوج - سی سخت به‌دلیل ریزش کوه مسدود و باعث قطعی آب و برق و خسارت به شماری از منازل مسکونی این شهر شده است. مدیرکل بحران استانداری رژیم در کهگیلویه و بویراحمد گفت: «بر اساس شدت و خرابی این زلزله حتماً زخمی‌های زیادی در سی سخت خواهیم داشت».


اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت؛

******

زنی که روز چهارشنبه ۲۹ بهمن در زندان گوهردشت کرج به دار آویخته شد قبل از اعدام، به دلیل سکته قلبی جان خود را از دست داده بود. وکیل زهرا اسماعیلی اعلام کرد که مسئولین زندان پیکر بیجان موکلش را حلق آویز کردند چرا که او قبل از اعدام دچار ایست قلبی کشنده شده بود. امید مرادی در توئیت خود روز اول اسفند نوشت:‌ «امروز گواهی فوت زهرا اسمعیلی را دیدم. علت فوت را ایست قلبی نوشته اند.» زهرا اسماعیلی در سحرگاه چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ در زندان گوهردشت کرج (رجایی شهر) به دار آویخته شد. او ۴۲ساله و دارای دو فرزند بود. بنا به گفته وکیلش، او شاهد به دار

آویخته شدن ۱۶ تن قبل از خودش بود. به همین خاطر او قبل رسیدن به چوبه دار دچار حمله قلبی شد فوت کرد. اما مأموران زندان پیکر بی جان او را به دار آویختند. زهرا اسماعیلی بیگناه بود. او به منظور رهانیدن دخترش که به سر پدرش شلیک کرده بود، مسئولیت قتل او را به عهده گرفت. علیرضا زمانی یکی از مدیران وزارت اطلاعات رژیم بود که به طور مرتب با همسر و فرزندانش بدرفتاری می کرد و آنها را کتک می زد. او همچنین جلوی چشم خانواده اش، زنان متفاوتی را به خانه می برد. علیرضا زمانی حتی همسر خود را تهدید به قتل کرده بود و قصد تجاوز جنسی به دختر خودش را داشت. در نتیجه این خشونت ها، دخترش با کمک برادر خود او را به قتل رساندند. زهرا اسماعیلی ۱۱۴مین زنی بود که در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی اعدام شد. ایران بالاترین اعدام کننده زنان در جهان است و دارای بالاترین نرخ اعدام به نسبت جمعیت می باشد. حداقل ۲۸ زندانی شامل سه زن ظرف ۳۰ روز گذشته در ایران اعدام شده اند.

******

دادگاه تجدید نظر استان کردستان حکم پنج سال زندان برای زهرا محمدی را تأیید کرد. زهرا محمدی 28 ساله به اتهام «تشکیل دسته و جمعیت به قصد برهم زدن امنیت ملی» از سوی دادگاه انقلاب رژیم در سنندج به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود. دادگاه تجدید نظر استان تهران نیز حکم ۵ سال زندان برای فعال دانشجویی مرجان اسحاقی دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران را تایید کرد که به دلیل شرکت در یک تجمع دانشجویی در دانشگاه تهران دستگیر شده بود.

کانونهای شورشی؛

******

کانونهای شورشی در شادگان، رشت، تهران، شهریار و  تبریز با شعار نویسی و کانونهای شورشی در اهواز با آتش زدن درب و تابلو پایگاه بسیج سپاه پاسداران، و در سقز، اصفهان، بابل، تهران، شیراز، انزلی، رشت، جهرم، با آتش زدن بنر، تصاویر خمینی، خامنه ای و سلیمانی و دیوار نویسی، به فعالیتهای خود ادامه دادند. 


اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

روز یکشنبه ۳ اسفند، جمعی از پرسنل اورژانس ۱۱۵ و نیروهای شرکتی مشهد نسبت به اجرا نشدن فوق‌العاده و قانون ارتقاء بهره‌وری، در محوطه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با شعارهای «فوق العاده ویژه، حق ماست حق ماست» و «ما کادر درمان هستیم، چه شرکتی چه رسمی، بازنشستگان تأمین اجتماعی برای سومین هفته متوالی در تهران و ۱۹شهر دیگر نسبت به حقوق ناچیز خود که با تورم وحشتناک و گرانی روزافزون زندگی را برای آنها غیرقابل تحمل کرده در تهران، تبریز، اراک، اصفهان، رشت، مشهد، کرمانشاه، اهواز، یزد، خرم‌آباد، ایلام، قزوین، کرج، بجنورد، نیشابور، شوشتر، دزفول، شوش، ساری و اردبیل با شعارهای «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم»، «تنها ره رهایی اتحاد اتحاد»، «وعده وعید کافیه، ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه»، «صندوق بازنشسته، سرقت دزدان گشته»، «حقوق ما ریالیه هزینه‌ها دلاریه»، «این همه بی‌عدالتی، هرگز ندیده ملتی»، «فریاد فریاد از این همه بیداد»، «تامین اجتماعی خجالت خجالت»، «نه مجلس نه دولت نیستن بفکر ملت»، «بدست این قاضیا نابود شد این شستا»، «صندوق بازنشسته سرقت دزد گشته» و همچنین پلاکاردهایی با این نوشته ها، «افزایش حقوق و مزایا بر اساس هزینه‌های واقعی زندگی، حق مسلم ما بازنشستگان می‌باشد»، «خط فقر ۱۲میلیون، حقوق ما ۲میلیون» تجمع اعتراضی برپا کردند. 

اخبار منطقه و جهان؛

******

نیروی دریایی هند شرکت این کشور در مانور دریایی مشترک با رژیم آخوندها و روسیه را تکذیب کرد. پاسدار غلامرضا طحانی سخنگوی مانور چند روز پیش گفته بود که هند درخواست شرکت در این مانور را کرده است. سرویس خبری هندوآسیایی هندوستان 18 فوریه، به‌نقل از نیروی دریایی هند گفت: گزارشها مبنی بر مشارکت نیروی دریایی هند در این مانور نادرست است. ما هرگز درخواست پیوستن به این مانور را نکرده‌ایم.