صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۱۳، ۱۳۹۹

بنا به سایت سی تی وی، آمار ویروس کرونا یا کووید-19 در کانادا، تا روز پنجشنبه اول اکتبر = 10 مهر، از 160،535 کیس کرونا، 136,350 بهبود یافته و 9,319 جان باخته اند.
سازمان مجاهدین خلق ایران روز یکشنبه ۱۳مهر اعلام کرد آمار جان‌باختگان کرونا در ۴۵۰شهر از۱۱۶هزار نفر گذشت. با اعلام استانداری تهران از تاریخ ۱۲مهر تا ۱۸مهر فعالیت برخی مراکز در استان تهران ممنوع است:

۱. دانشگاه‌ها، مدارس شبانه روزی، حوزه‌های علمیه، اموزشگاههای فنی و حرفه‌یی، زبانسراها، و سایر آموزشگاهها و کتابخانه‌ها

۲. مساجد و مصلی‌ها

۳. سینما، تئاتر و مراکز مشابه

۴. موزه و باغ موزه‌ها

۵. تالار‌های پذیرایی

۶. آرایشگاههای زنانه و سالنهای زیبایی

۷. برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی و همایش‌ها

۸. باشگاههای ورزشی پربرخورد از جمله کشتی، جودو و کاراته و موارد مشابه

۹. کافه‌ها، قهوه خانه‌ها و چایخانه‌ها

۱۰. باغ وحش‌ها و شهربازی‌ها

۱۱. مراکز تفریحی ابی و استخر‌های سرپوشیده و سالنهای بدن‌سازی

۱۲. عدم برگزاری نماز جمعه

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران ۱۳ مهر= ۴ اکتبر۲۰۲۰ در اطلاعیه ای اعلام کرد: اردکانی، مشاور وزیر بهداشت رژیم گفت: «وقتی تعداد بیماران بیش از حد توان بیمارستانها و کادر بهداشتی و درمانی باشد، واقعاً امکان مراقبت و نجات همه بیماران نیست. وقتی یک پرستار به جای دو تخت ICU مجبور می‌شود از بیماران ۶ تخت یا بیشتر مراقبت کند، مجبور است از کیفیت مراقبت کم کند. شاید موارد مبتلا و مرگ و میر از وضعیت موجود هم بسیار فراتر روند» (ایرنا ۱۳مهر)

در تهران، خداکرمی، عضو شورای شهر تهران گفت: «اگر وضعیت کرونا در تهران قرمز است که هست و دیروز شاهد مرگ ۱۳۶نفر در تهران بودیم، به جای یک هفته حداقل باید دو هفته تهران تعطیل شود. احیای اقتصاد مهم است اما جان شهروندان باید در اولویت قرار داشته باشد... متخصصان بر این عقیده‌اند که با تعطیلی یک هفته‌یی تنها شاهد فراز و فرود منحنی اپیدمی خواهیم بود و مجدداً بعد از آن پیک دیگری آغاز خواهد شد.این محدودیتها را حداقل باید دو هفته اعمال کنیم و اگر قرار است محدودیتها دو هفته اعمال نشود، بیهوده امور شهر را متوقف یا کند نکنیم و همان ایمنی گله‌ای را پیش ببریم» (ایرنا ۱۳مهر). رئیس شورای شهر تهران گفت: «باید تعطیلی ۲هفته و کامل تهران باشد. در یک قدمی سونامی قربانیان کرونا هستیم» (همشهری ۱۳مهر).

محسنی بندپی استاندار گفت: «در ۱۱شهریور ۲۸۶۰تا بستری داشتیم در ۱۱مهر ۴۸۶۸تا و میزان فوتی‌هایمان هم به تناسب افزایش بستری رو به افزایش بود. فردا یک جلسه فوق‌العاده هست در دفتر رحمانی فضلی برای وضعیت تهران و محدودیتهای دیگری که ما پیشنهاد داریم. همه دانشگاهها دروس‌شان به‌صورت مجازی است حضوری و فیزیکی ممنوعیت دارند». کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: «الآن در بعضی از بیمارستانها بعضی از روزها بالای ۱۰۰- ۱۵۰نفر استعلاجی ناشی از کرونا داریم حالا شما حساب کنید که بار سنگین درمان این بیماران کمبود پرسنل به‌دلیل آلودگی پرسنل خستگی هشت ماهه پرسنل ما، همین‌طور فشار می‌آورد به بیمارستانها. واقعیت این است که ما در بیمارستانهای‌مان و در دانشگاههای علوم پزشکی امروز نسبتاً آرایش جنگی به خودمان گرفتیم». مسعود یونسیان استاد همه‌گیرشناسی دانشگاه تهران گفت: «اگر شما با همین منوال بخواهید پیش بروید تعداد مرگ روزانه به ۸۰۰نفر در روز یعنی ۴برابر این هم ممکن است برسد» (تلویزیون رژیم۱۲مهر).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «با توجه به افزایش تعداد بیماران حاد ممکن است در هفته‌های آینده با مرگ و میر ۲ تا ۳برابری مواجه شویم که وضعیت را به فاجعه تبدیل می‌کند. اصفهان از نظر شیوع کرونا به‌شدت بحرانی شده و هیچ نقطه‌ای در استان وضعیت مناسبی ندارد. موارد ICU چندین روز است از ۲۵۰مورد افزایش پیدا کرده، نیاز به تختهای بیشتری داریم. پرسنل تخصصی ICU محدود هستند، ضمن این‌که برخی از همین افراد درگیر بیماری شده‌اند و آنهایی که سالم هستند دچار فرسودگی و خستگی شده‌اند که افزایش بیماران ICU بار سنگینی به آنها تحمیل می‌کند. برای بیش از نیمی از این بیماران لوله‌گذاری انجام شده است و متأسفانه نرخ مرگ و میر در این افراد بالا است. از ابتدای شیوع کرونا، متوسط تعداد بیماران بستری ۱۶۴نفر در روز بود، هفته گذشته متوسط بیماران بستری به ۳۱۲نفر در روز رسید و صف انتظار برای بستری بیماران در بخش دولتی ایجاد شده بود، مجبور شدیم تعدادی از بیمارستانهای خصوصی و تأمین اجتماعی را نیز وارد چرخه پذیرش کرونا کنیم. به‌زودی وضعیتی که برای بیمارستانهای دولتی ایجاد شد، در بیمارستانهای خصوصی هم اتفاق می‌افتد و صف انتظار در تمام بیمارستانهای استان تکرار شود» (ایسنا ۱۲مهر).

آذربایجان شرقی، سخنگوی وزارت بهداشت رژیم گفت: «از اوایل شهریور ۹۹ دوباره شاهد سیر صعودی موارد این بیماری در آذربایجان شرقی هستیم که هم‌چنان ادامه دارد. میزان ابتلا و مرگ و میر بالاتر از میانگین کشوری است. هم‌اکنون ۱۱۱۰نفر در این استان بستری و ۲۳۵نفر در ICU هستند.»

در خراسان رضوی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: «در دو هفته اخیر ۵۷دانش‌آموز، معلم و کادر مدارس سبزوار و شهرستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان به کرونا مبتلا شده‌اند و مراجعه به مراکز درمانی افزایش یافته و تعداد بستریها نیز به‌طور چشمگیری رو به افزایش است» (جوان ارگان س‍پاه پاسداران ۱۳مهر).

در زنجان، مدیرکل پدافند غیرعامل استان زنجان از اعمال محدودیتهای یک هفته‌یی در شهرهای قرمز استان زنجان خبر داد و گفت مدارس و دانشگاه‌ها نیز به‌مدت یک هفته به‌شکل غیرحضوری برگزار می‌شوند (خبرگزاری نیروی قدس ۱۳مهر).

******

تلویزیون رژیم روز شنبه ۱۱مهر خبر از تشکیل قرارگاههای شهری و استانی برای مقابله با جوانانی که با گروههای معاند و ضدانقلاب در ارتباط هستند داد و گفت: «سر رشته‌هایی از حمایت گروههای ضد انقلاب از اراذل و اوباش شناسایی شد. جانشین معاون امنیت ستاد کل نیروهای مسلح در دیدار امام جمعه اصفهان تجاوز و تعرض به حقوق مردم را خط قرمز نظام بیان کرد و افزود در بررسی‌های صورت گرفته در سر رشته‌هایی از حمایت گروههای معاند و ضد انقلاب خارج نشین پیدا شده و قرار است در استانها و شهرستانها قرارگاهی برای مبارزه با اراذل و اوباش تشکیل شود. آیت‌الله طباطبایی هم جدیت و قاطعیت در برابر قانون شکنان را از الزامات حکومت اسلامی برشمرد و گفت باید با متجاوزان به حقوق مردم طبق حکم خداوند برخورد کرد و جلوی کسانی که ابایی از قانون‌شکنی ندارند را گرفت» طباطبایی نژاد، امام جمعه رژیم در اصفهان همچنین به تهدیدی مبنی بر «نا امن کردن شرایط» برای زنان میهنمان به بهانه بدحجابی پرداخت، که یاد آور جنایات اسیدپاشی در اصفهان توسط آخوندها و بسیجیان و لباس شخصیهای تحت‌امر خامنه ای است. نماینده خامنه‌ای در اصفهان گفت: «باید فضای جامعه را برای این عده که تعداد آنها هم کم است ناامن کرد و نباید اجازه داد به‌راحتی در خیابان‌ها و پارک ها هنجارشکنی کنند». در همین حال، موج نفرت و انزجار عمومی و اعتراضات کاربران در شبکه‌های اجتماعی علیه تهدید نماینده خامنه‌ای در اصفهان مبنی بر ایجاد ناامنی برای زنان میهنمان تحت عنوان بدحجابی همچنان ادامه دارد.

******

سایت مجاهدین خلق روز پنجشنبه خبر داد که از حدود ۲هفته پیش کارگزاران رژیم در زندان مرکزی ارومیه جیره غذایی و نان زندانیان را کاهش داده‌اند و بنوعی به زندانیان گرسنگی می‌دهند. از آنجایی‌که قیمت مواد غذایی موجود در فروشگاه زندان نیز تقریباً دوبرابر قیمت همین مواد در بیرون است اغلب زندانیان قادر به خرید مواد غذایی برای تأمین کمبود غذایی خود نیستند. این منبع افزود: طی روزهای گذشته تعدادی از زندانیان در لابلای زباله‌های غذایی دنبال غذا و نان برای خودشان بودند.

******

چند روز پس از اولین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در توییت خود اعلام کرد که او و همسرش ملانیا، به ویروس کرونا مبتلا شده اند. دونالد ترامپ روز جمعه با هلیکوپتر به مرکز پزشکی والتر ریید، منتقل شد. وی در ویدویی از این بیمارستان به هوادارانش اطمینان داد که حالش خوب است. بیماری ترامپ، وضعیت انتخابات را نامعلوم کرده است. معاون ترامپ، پنس، هفته آینده با معاون بایدن،هریس مناظره خواهد داشت. توییتر و فیس بوک اعلام کردند که پستهایی که برای ترامپ آرزوی مرگ کرده اند، را بررسی خواهند کرد. 

******

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز شنبه 3 اکتبر= ۱۲مهردر یک ویدئو کنفرانس در مراسمی در فلوریدا در مورد سیاست خارجی این کشور گفت: «ما رهبر داعش و همچنین قاسم سلیمانی، تبهکار ایرانی را از میان برداشتیم. از نظر من او بدترین تروریست بود. رژیم ایران مسئول بسیاری خون‌ریزیهای ناگفته، نه فقط در داخل مرزهای خودش بلکه در منطقه است. در حقیقت سالهای سال دست در خون سربازان آمریکایی در عراق و در سراسر جهان داشته است». وزارت‌خارجه آمریکا همچنین در یک پیام توئیتری نوشت: «مقامات رژیم تهدید می‌کنند اینترنت یا در واقع تنها منبع اظهارنظر و به اشتراک گذاری اطلاعات مردم ایران را قطع خواهند کرد. ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، معتقد است که شبکه‌های اجتماعی تهدیدی برای رژیم بوده و «اثرات امنیتی مخرب» دارند. وی هم‌چنان مردم ایران را تحت فشار قرار می‌دهد تا از مدل «فایروال عظیم» چین پیروی و خدمات ضروری اینترنتی مانند ایمیل، موتورهای جستجو و برنامه‌های پیام‌رسان را که مطابق با خواسته‌های رژیم عمل نمی‌کنند، حذف کنند. هیچ روش فیلترینگی نمی‌تواند نوع حاکمیت استبدادی و ظالمانه رژیم را پنهان کند. مردم ایران باید تا زمانی که می‌توانند صدای خود را به گوش همگان برسانند».(سایت وزارت خارجه آمریکا ۱۲مهر۹۹)

******

شش سازمان و انجمن حقوق بشری استرالیا در بیانیه ای مشترک، به حسابرسی بین‌المللی از رژیم ایران بخاطر شکنجه و اعدام زندانیان قایم و قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال۶۷، فراخوان دادند. این سازمانها عبارتند از: سازمان پاکس کریستی استرالیا – دارای رتبه مشورتی در ملل متحد، سازمان ادموند رایس سنتر – دارای رتبه مشورتی در ملل متحد، سازمان شبکه مسیحیان استرالیا، انجمن سنت کلومبو استرالیا، سازمان استرالیاییهای حامی دمکراسی در ایران و ائتلاف اقدام برای پناهندگان- سیدنی. در این بیانیه آمده است: ما سازمانهای غیردولتی استرالیایی از کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل و سازمان بین‌المللی کار می خواهیم پرونده اعدام کارگر و قهرمان کشتی ایران نوید افکاری را به دادگاه کیفری بین‌المللی، به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع دهند. ما اعدام افکاری را که او را به‌عنوان یک قهرمان و یک کارگر می‌شناسیم، محکوم می‌کنیم. در ۵اوت سال۲۰۲۰ - ۱۵مرداد۹۹ رژیم ایران مصطفی صالحی، کارگر دیگری را که در اعتراضات سراسری سال۲۰۱۸ در ایران شرکت کرده بود، اعدام کرد. پنج کارشناس حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق‌بشر در ایران، در بیانیه‌ای اعدام نوید افکاری را محکوم کردند. جامعه بین‌الملل هرگز در مورد کشتار بیش از ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی ایران در تابستان ۱۹۸۸ -۱۳۶۷ تحقیق نکرد و عاملان آن هرگز به محاکمه کشیده نشدند. همان افرادی که این جنایت را مرتکب شدند هنوز در ایران در قدرت هستند و معترضان خود را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند. ما شدیداً نگران افزایش اعدام زندانیان هستیم و خواستار آزادی زندانیان سیاسی در ایران و اعزام یک هیأت بین‌المللی حقیقت‌یاب برای بازدید از زندانهای ایران هستیم. ما به‌عنوان رهبران سازمانهای غیردولتی، خواستار پاسخ قاطع قبل از اعدام بیشتر معترضان در ایران هستیم. (بیانیه مشترک سازمانهای غیردولتی استرالیا ۱۱مهر۹۹)

******

به نقل از همشهری آنلاین 12 مهر، حسین کمالی وزیر سابق کار رژیم ادعای حسن روحانی را که مدعی شده بود اقتصاد ایران به نسبت آلمان وضعیت بهتری دارد به تمسخر گرفت و گفت: به نظر من ایشان حرف درستی زده است؛ منتها در واقع وضعیت ما، شاید صرفاً بهتر از آلمان پس از جنگ جهانی دوم باشد». وی افزود: کسانی که گزارش می‌دهند باید در ارایه گزارشها دقت بیشتری کنند. ارزش پول ملی ما به شدت پایین آمده، گرانی به مردم فشار بسیاری می‌آورد و وضعیت اشتغال هم به شدت آسیب دیده است. روزنامه حکومتی وطن امروز ۱۳مهر نیز ادعای روحانی را زیر ضرب برد و نوشت: شاید آقای رئیس‌جمهور در جملات اخیر خود، قصد داشته‌اند با ملت ایران در این اوضاع بحران‌زده و بی‌سابقه اقتصادی، شوخی کنند! اگر این‌گونه باشد، ایشان زمان مناسبی را برای شوخی با مردم در نظر نگرفته‌اند، زیرا نگرانی از تورم لحظه‌ای و افسارگسیخته، جایی را برای نشاندن لبخند بر لبان مردم باقی نگذاشته است.

******

به گزارش  خبرگزاری رویتر روز اول اکتبر، توئیتر حدود ۱۳۰ حساب کاربری را که در جریان مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن سه شنبه شب 29 سپتامبر = 8 مهر، و بنا به اطلاعات دفتر تحقیق فدرال آمریکا از منشاء ایران، اخلال ایجاد می‌کردند را حذف کرده است. توئیتر اعلام کرد با تکمیل شدن تحقیقات، محتوای کار این حسابها منتشر می‌شود. رویتر افزود: طی دو سال گذشته از انتخابات میاندوره‌یی ۲۰۱۸ در آمریکا مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا علناً پیش‌بینی کرده‌اند که هکرهای مرتبط با روسیه، چین، ایران و کره شمالی تلاش می‌کنند انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ را هدف قرار بدهند.

کانونهای شورشی؛

******سایت الحره ۱۰مهر= اول اکتبر به نقل از شورای ملی مقاومت ایران، خبر داد که جوانان، دادگاه رژیم در منطقه خاوران در شرق تهران را هدف قرار دادند و ورودی آن را آتش زدند. یک کلیپ تصویری از این حمله منتشر شده که شنیده شدن صدای انفجار و به آتش کشیده شدن این محل را نشان می‌دهد. بعد از آن که روز یکشنبه جوانان قیام اعلام کردند دادگاهی که حکم اعدام نوید افکاری را صادر کرد بود را هدف قرار داده‌اند، این دومین حمله در نوع خود ظرف سه روز است. کلیپ حمله به دادگاه شیراز نیز منتشر شده است. لازم به ذکر است که دادگاه عمومی خاوران محلی است که احکام تخریب خانه های مردم را صادر می کند. کانونهای شورشی همچنین در تهران، کرج، اصفهان، رشت، شهریار (تهران)، خرم‌آباد، کرمان، اهواز و شیراز با دیوار نویسی و نصب تراکتهایی علیه سپاه پاسداران به فعالیتهای خود ادامه دادند. 

******

شامگاه چهار‌شنبه ۹مهر= 30 سپتامبر، بارش باران در کمتر از یکساعت در هرسین در استان کرمانشاه سیل جاری کرد و چندین روستا در محاصره سیل قرار گرفتند. گزارشها حاکی از تخریب چندین خانه و تلف شدن دهها رأس دام در روستاها و شهر هرسین می باشد. چند خودرو نیز در سیل واژگون شدند. بالا آمدن فاضلاب در شهر هرسین نیز به چندین خانه و مغازه خسارت وارد کرده است. 

******

خبرگزاری رویتر روز 30 سپتامبر= ۹مهر نوشت: اقلیم کردستان حمله به فرودگاه بین‌المللی اربیل توسط شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران را محکوم کرد. روز چهارشنبه سه موشک شلیک شده به سمت فرودگاه بین‌المللی اربیل رهگیری شد و موشک چهارم در نزدیکی مقر یک گروه مخالف ایرانی فرود آمد. کردستان ۲۴ گفت: این موشکها از منطقه نینوا که در حال حاضر تحت کنترل حشدالشعبی، شبه‌نظامیان عراقی تحت حمایت رژیم ایران است شلیک شده‌اند.

اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

روز شنبه 12 مهر، شماری از خانواده‌های کارگران بازنشسته مشمول حالت اشتغال فولاد، در مقابل ساختمان وزارت کشور نسبت به مطالبات مزدی خود، شماری از کارگران پیمانی نیروگاه رامین اهواز نسبت به فروش سهام این نیروگاه و نبود امنیت شغلی برای بار دوم، شماری از کارگران شرکتی مخابرات کشور مقابل وزارت ارتباطات نسبت به سطح نازل حقوق و همچنین قراردادهای موقت دست به تجمع زدند.


اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت؛

******

به دلیل ابتلا تعدادی از زنان زندانی در بند زندان تبریز به بیماری کرونا، معصومه صنوبری نیز به این بیماری مبتلا شد. این زندانی سیاسی به شدت سرفه می کند. دچار تب بالا، گلودرد، خشکی دهان، درد ریه و درد در تمام اعضای بدن است. معصومه صنوبری به دلیل شکنجه های دوران بازداشت از تاری چشم، شکستگی در پای راست و مشکلات دیگر رنج می برد. مسئولان زندان پیش از این نیز از مرخصی او برای انجام معالجات پزشکی جلوگیری کرده بودند. خانواده این زندانی مجدداً خواستار مرخصی فرزندشان برای رسیدگی های پزشکی و درمانی شدند. اما مقامات زندان حاضر به دادن مرخصی به این زندانی نشدند. زندانی سیاسی معصومه صنوبری جمعاً به ۸ سال زندان محکوم است. به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل یکسال حبس تعزیری، به اتهام «عضویت در مجاهدین خلق» به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام «توهین به خامنه‌ای» به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است. خانم صنوبری متولد ۱۳۶۷، مادر یک فرزند و ساکن تبریز می باشد. https://tinyurl.com/y3zuskbq

******

مینا راد نویسنده و شاعر اهل شهر درود در استان لرستان برای اجرای حکم حبس خود به زندان قرچک ورامین منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ تیر به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه و به ۲ماه حبس تعزیری و ۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شد. حکم صادر شده علیه وی در دادگاه تجدید نظر رژیم در تاریخ اول شهریور عیناً تأیید شد. مینا در جریان قیام سراسری دی ماه ۹۶ به اداره اطلاعات احضار، مورد بازجویی و بعد آزاد شد اما به طور مستمر با تماسهای مکرر از سوی مأموران وزارت اطلاعات مورد تهدید قرار می گرفت. در تاریخ ۲۳ تیر ۹۷ نیز بار دیگر جهت بازجویی به اداره اطلاعات احضار شده بود. او مورد بازپرسی، تهدید و فحاشی از طرف بازجویان قرار گرفته و در همان روز آزاد شده بود. مینا راد آخرین بار در ۱۴ مهر ۹۷ به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی بازداشت و ۳ روز بعد موقتاً آزاد شد.

قرار بازداشت فعال محیط زیست فرانک جمشیدی، که در زندان سنندج محبوس است برای سومین بار در تاریخ ۷ مهر ۹۹ تمدید شد. وی روز ۸ تیر ۹۹ توسط نیروهای وابسته به وزارت اطلاعات در شهر سنندج بازداشت شد. وی در این مدت روزها جهت بازجویی به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل و شبها به کانون اصلاح و تربیت سنندج (زندان زنان) بازگردانده می شد. فرانک جمشیدی پیشتر در پاییز ۹۷ در جریان بازداشت گسترده فعالان محیط زیست احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود.

******

وضعیت سلامتی زینب جلالیان، زندانی سیاسی کرد که در حال گذراندن سیزدهمین سال از دوران محکومیت حبس ابد خود می باشد، در زندان کرمانشاه به شدت در معرض خطر است. با توجه به ابتلای این زندانی سیاسی به کرونا، امکانات بهداشتی و پزشکی محدود و تراکم بالای جمعیت در زندان دیزل آباد نگرانی ها نسبت به وضعیت سلامتی وی افزایش پیدا کرده است. سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران که این خبر را درج کرده می افزاید:  یک منبع مطلع در رابطه با وضعیت سلامتی زینب جلالیان خبر داد: «ریه های خانم جلالیان پس از ابتلا به کرونا در زندان قرچک و عدم رسیدگی پزشکی دچار آسیب جدی شده است و در این مدت به صورت مداوم سرفه می کند و دچار مشکل شدید تنفسی شده است. در این مدت همچنین به دلیل التهاب چشم راست وضعیت بینایی وی نیز بار دیگر دچار مشکل شده است. در اثر بستن دستبند و پابند و بر زمین کشیدن وی در حین انتقال به زندان های کرمان و کرمانشاه توسط مأموران امنیتی، مچ دست و پای او به شدت مصدوم شده و آثار زخم و کبودی بر آنها مشهود است.» به دلیل شدت وخامت حال زینب جلالیان، مسئولین زندان زنان کرمانشاه در تاریخ ۲ مهر ۹۹ از تحویل گرفتن وی خودداری کرده بودند. در نهایت با دخالت دادستان دادگاه عمومی و انقلاب کرمانشاه وی را به این زندان منتقل کردند. زینب جلالیان در تاریخ ۹ اردیبهشت سال جاری به صورت ناگهانی از زندان مرکزی خوی به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او در زندان قرچک به بیماری کرونا مبتلا شد و مورد اذیت و آزار فراوان قرار گرفت. نهایتاً در تاریخ ۵ تیرماه ۹۹، در حالی که با خواسته بازگشت به زندان خوی در اعتصاب غذا به سر می برد، به زندان کرمان منتقل شد. او حدود سه ماه به صورت بلاتکلیف در سلول انفرادی در زندان مرکزی کرمان محبوس بود و در نهایت پس از آزار و اذیت بسیار، او را به زندان کرمانشاه منتقل کردند. زینب جلالیان از بیماری های زیادی از جمله آسم، ناخنک چشم و برفک دهان و بیماری های مختلف گوارشی رنج می برد.

اخبار زندان؛

******


روز پنجشنبه ۱۰ مهر= اول اکبتر، مراسم تدفین ناصر مرادی،‌ پدر زندانی سیاسی امیرحسین مرادی، برگزار شد. اما قوه قضاییه رژیم به امیرحسین، اجازه شرکت در مراسم تدفین پدرش را نداد. 


******

خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه همشهری خبر داد که دو نفر به نامهای محمد و حمیدرضا در رشت به اتهام قتل هر کدام به ۴ بار اعدام محکوم شدند. این خبرگزاری همچنین از تایید حکم اعدام یک زندانی در تهران که نامش اعلام نشده، توسط دیوان عالی کشور خبر داد. هرانا همچنین خبر داد که سهیل عربی، روز جمعه ۲۸ شهریور به صورت تنبیهی از زندان تهران بزرگ به زندان رجایی شهر کرج تبعید و در یکی از سلولهای انفرادی زندان رجایی شهر کرج معروف به سوئیت زندانی شده است. جایی که محل نگهداری زندانیان محکوم به اعدام پیش از اجرای حکم و محل نگهداری زندانیان دارای تخلف انضباطی در زندان است.

سهیل عربی از تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۲ در بازداشت و زندان به سر می‌برد و تمام این مدت از مرخصی نیز محروم بوده است. وی در تاریخ ۱ بهمن‌ ۱۳۹۸، از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. مسئولین زندان، با پرونده سازیهای جدید علیه سهیل عربی در زندان، آزادی اش را تا خرداد 1404 به تعویق انداخته اند. 


اخبار منطقه و جهان؛

******

بدنبال دیدار بلاسخارت رئیس هیأت سازمان ملل در عراق – یونامی، با عبدالعزیز المحمداوی، ملقب به ابو فدک، مسئول شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله که در لیست تروریستی آمریکاست و به‌قتل تظاهرکنندگان عراقی متهم است، کمیته برگزاری تظاهرات اکتبر عراق در بیانیه‌یی این دیدار را محکوم کرد و نوشت: تظاهر کنندگان و تمامی مردم عراق، خواهان ترک فوری بلاسخارت از عراق هستند زیرا او درد و رنج‌های مردم عراق را فدای منافع مالی از طریق تجارت مشکوک و قراردادهای تجاری با احزاب حاکم کرده است که توسط دستیار او محمد النجار اداره می شود.

******

روسای جمهور آمریکا، فرانسه و روسیه پنجشنبه اول اکبتر= ۱۰مهر با انتشار یک بیانیه مشترک، ضمن محکوم کردن تشدید درگیریها در منطقه قره‌باغ خواستار توقف فوری درگیری بین آذربایجان و ارمنستان شدند. در بخشهایی از این بیانیه که شورای امنیت ملی کاخ‌سفید منتشر کرده، ضمن ابراز تأسف نسبت به جان باختن افراد و همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان و زخمی شدگان، آمده است: «ما خواستار توقف فوری درگیریها میان نیروهای نظامی ذیربط هستیم».

******

خبرگزاری رویتر در گزارشی از سالگرد انقلاب اکتبر و شروع تظاهراتهای ضدحکومتی در عراق نوشت: «معترضان تا ۲۵ اکتبر به دولت مهلت دادند که به خواستهایشان پاسخ دهد یا با اعتصاب عمومی مواجه می‌شود». مردم عراق پنجشنبه اول اکتبر= ۱۰مهر با تجمع در میدان تحریر بغداد سالگرد اعتراضات ضددولتی برای تحقق خواستهایشان را با شعار انقلابیون آزاده راهتان ادامه دارد، برگزار کردند. خواسته‌های معترضان شامل محاکمه علنی کسانی است که فرمان کشتار و آدمربایی و شکنجه و دستگیری فعالان صلح‌جو را صادر کرده‌اند که در رأس آنها مسئول وقت آن عادل عبدالمهدی و هر گروهی است که در خون تظاهرکنندگان دست داشتند. این خواسته‌ها همچنین شامل پیوستن عراق به دادگاه جنایی بین‌المللی است تا محاکمه‌ها تحت نظارت بین‌المللی به‌صورتی عادلانه و به‌دور از سیاسی‌کاری که گریزی از عدالت نداشته باشد برگزار شود...