صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۱۳، ۱۳۹۸


خبری از کانادا؛

سعید ملک پور که در سال 1378 برای دیدار از خانواده اش به ایران رفته و به اتهام "طراحی سایت مستهجن" دستگیر شده بود، پس از یازده سال اسارت، جمعه شب 11 مرداد، به کانادا بازگشت. گفته می شود وی با وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی برای یک مرخصی سه روزه از زندان بیرون آمده بود. فیلم ورود سعید ملک پور در کانادا توسط خواهرش مریم ملک پور توییت شده است. چگونگی خروج وی از ایران هنوز اعلام نشده است ولی خانم ملک پور، در توییت خود از رهبری دولت کانادا قدردانی کرد.


******
بدنبال تحریم جواد ظریف وزیر خارجه آخوندها در روز چهارشنبه 31 جولای= 9
مرداد توسط وزارت خزانه داری آمریکا، واشنگتن فری بیکن نوشت: دولت ترامپ ظریف را به‌عنوان یک کار چاق کن تروریست تحریم کرد. دولت دونالد ترامپ، ظریف را در تمامی لیستهای سیاه بین‌المللی ایالات متحده قرار داده است. دولت آمریکا از این لیست‌گذاری برای منزوی کردن افراد نام گذاری شده استفاده می‌کند. این منبع افزود: یک مقام ارشد دولت ترامپ گفت: دفتر ظریف به‌عنوان امتداد دفتر خامنه‌ای و سپاه پاسداران، که یک سازمان تروریستی خارجی نامگذاری شده است، فعالیت می‌کند. واشنگتن فری بیکن به‌ نقل از یک مقام ارشد آمریکا نوشت: روز چهارشنبه دولت ترامپ تحریم‌هایی را علیه جواد ظریف اعمال کرد و به‌طور رسمی او را به‌عنوان یک فعال کننده تروریست معرفی کرد و تمام املاک و داراییها و سرمایه‌گذاریهای او در ایالات متحده را در لیست سیاه قرار داد. در همین رابطه آقای محمد محدثین مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران خواستار گنجاندن حسن روحانی، رئیس جمهور رژیم و وزارت اطلاعات در لیست تحریم‌های آمریکا علیه تروریسم شد.

******

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛

کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه ای به تاریخ 11 مرداد، ضرب و شتم ۴ زندانی سیاسی زن در زندان قرچک ورامین را محکوم و توجه مراجع بین المللی مدافع حقوق بشر و حقوق زنان را به وضعیت وخیم زندانیان سیاسی به ویژه زندانیان زن و اقدام فوری برای آزادی آنها جلب نمود. در این اطلاعیه آمده است: روز دوشنبه ۷ مرداد، چهار تن از زندانیان سیاسی زن محبوس در زندان قرچک ورامین به تحریک مسئولین زندان و بهداری و به وسیله زندانیان جرائم عادی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند. حال یکی از مصدومین وخیم گزارش شده است. گفتنی است که این 4 زن زندانی سیاسی عبارتند از، یاسمن آریانی، ندا ناجی، عاطفه رنگریز و سپیده قُلیان. در خبری دیگر روز 9 مرداد، قاضی شرع مقیسه، سه فعال حقوق زنان که در زندان قرچک ورامین محبوس می باشند، خانمها یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز را جمعا به 55 سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

******
خانم فرنگیس مظلوم، مادر زندانی سیاسی سهیل عربی روز اول مرداد توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت. سهیل عربی از آبان 92 زندانی است. خانم مظلوم خواهان آزادی پسرش بوده است.

******
زهرا اکبری نژاد درچه همسر زندانی سیاسی ابوالقاسم فولادوند از هواداران سازمان مجاهدین خلق که از سال 92 بدون یکروز مرخصی در زندان گوهردشت کرج محبوس می باشد، روز اول مرداد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل شد. وی از بیماریهای متعدد از جمله بیماری قلبی مبتلاست.
******
یک فعال کرد به نام پروین ادوایی روز شنبه ۵ مرداد، توسط اداره اطلاعات مریوان دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد. پروین ادوایی ساکن شهر مریوان از فعالین مدنی و فعال در حوزه کودکان و زنان می باشد. 

******
۷۰زن دوچرخه سوار به بهانه بدحجابی در میدان ولی عصر تهران دستگیر شدند. سخنگوی قوه قضائیه رژیم، غلامحسین اسماعیلی، با تأیید این خبر گفت که آنها به علت تخلف در زمینه «رعایت عفاف و حجاب»‌ دستگیر شده اند. اسماعیلی جزئیاتی در خصوص دوره زمانی که این ۷۰زن دوچرخه سوار طی آن بازداشت شدند ارائه نداد. (خبرگزاری حکومتی ایسنا – ۸ مرداد ۹۸) همچنین یک مقام سپاه پاسداران در استان همدان از دستگیری ۲۰ زن در یک میهمانی خبر داد. سپاه پاسداران استان همدان این خبر را تحت عنوان »انهدام شبکه دورهمی بانوان با هدف ترویج سبک زندگی غربی» اعلام کرد و بدون اشاره ای به جزئیات و زمان و چگونگی انهدام این گروه، فقط اعلام کرد، «۲۰ نفر از بازداشت شدگان مورد برخورد، توجیه و ارشاد قرار گرفتند.» بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس روز پنجشنبه سوم مرداد نیز مأموران نیروی انتظامی در ساری به یک مهمانی حمله کرده و ۸ زن و ۹ مرد را بازداشت کردند.

چند خبر اعتراضی؛
روز یکشنبه 13 مرداد، بیش از یک هزار تن از معلمان حق‌التدریس سراسر کشور نسبت به وضعیت استخدامی خود مقابل وزارت آموزش و پرورش،با شعار "30 هزار حق‌التدریس استخدام" و "بودجه تعیین شده کجا هزینه می‌شه".
روز شنبه ۱۲ مرداد،‌ پرستاران بیمارستان های مشهد نسبت به عدم پرداخت کارانه و اضافه کار مقابل استانداری این شهر، جمع زیادی از کارگران فاز 14 عسلویه نسبت به پرداخت نشدن 6 ماه حقوق عقب افتاده، کارگران کنتورسازی قزوین، رانندگان کامیون در کوچصفهان در استان گیلان، در خیابانهای اطراف بخشداری در این شهر نسبت به محدودیت یا ندادن اجازه بارگیری و فروش شن و ماسه 
و روز پنجشنبه 10 مرداد، بنا بر فراخوان قبلی، دهها تن از جوانان جویای کار اهواز نسبت به خودداری کارگزاران رژیم در شرکت نفت از استخدام این جوانان، مقابل شرکت نفت که با حمله ماموران حکومتی مواجه شد، دست به تجمع و اعتراض زدند.

 اخبار زندان؛

رژیم روز پنجشنبه  10 مرداد، دو زندانی را در زندان مرکزی رشت (لاکان) اعدام
کرد. یکی از این دو زندانی کوشا متقی نام داشت. 4 زندانی نیز روز چهارشنبه 9 مرداد، در زندان گوهردشت کرج و زندان مشهد اعدام شدند. اسامی برخی از این قربانیان محمد قدرتی، یونس و داوود عنوان شده است. رژیم همچنین دست‌کم ۳زندانی را در زندان زاهدان، جهت اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل کرده است. یکی از این زندانیان ابراهیم شاهو زهی نام دارد و ۲۷ساله می باشد. حکم اعدام یک زندانی نیز به خاطر کشتن دو مأمور دریابانی میناب، صادر شده است. عبدالله کرم‌الله کعب» و «قاسم عبدالله»، از شهروندان ایرانی عرب در خوزستان نیز روز یکشنبه اعدام شدند.

******
 چهار زندانی سه‌شنبه شب 8 مرداد، با حفر تونل از یکی از بند‌های زندان کچویی فردیس کرج، فرار کردند. به گزارش رسانه‌های حکومتی این زندانیان با حفر تونلی به طول ۱۰متر از یکی از کارگاه‌های زندان، خود را به حیاط بیرونی رسانده و سپس از آنجا، نقشه فرار خود را عملی کردند. این زندانیان در یک بند بودند و از ۲ماه قبل کندن تونل را آغاز کرده بودند. ******
سنای آمریکا عصر چهارشنبه 31 جولای = 9 مرداد، صلاحیت خانم «کلی نایت کرفت» 57 ساله، را برای نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل ‌متحد تأیید کرد. 56 سناتور، صلاحیت وی را برای کسب این مقام تأیید کردند. او پیش‌تر رأی کمیته بررسی صلاحیت را کسب کرده بود. کلی کرفت، پیش از این سفیر آمریکا در کانادا بود.******

روز یکشنبه 4 اوت، براثر تیراندازی در ایالت اوهایو در آمریکا دست‌کم ۹ تن کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند. این تیراندازی در شهر دیتون در غرب این ایالت صورت گرفت. روز گذشته شنبه نیز یک فرد مسلح ۲۱ ساله در یک فروشگاه والمارت در اِل‌پاسو تگزاس با تیراندازی بسوی مردم، ۲۰ نفر را کشته و ۲۶ تن دیگر را زخمی کرد. تیرانداز توسط پلیس دستگیر شد.