صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۳۰، ۱۳۹۷

مهمترین رویدادهای هفته- 30 اردیبهشت 97


 کانادا؛

روز شنبه 29 اردیبهشت= 19 مه، ایرانیان آزادیخواه اتاوا در زیر بارش تند باران در جریان آکسیون  هفتگی خود در برابر پارلمان کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور، حمایت خود را از مردم بپاخاسته کازرون اعلام کردند. آنها خواستار آزادی دستگیر شدگان کازرون و همه زندانیان سیاسی شدند.  
  

******

بامداد پنجشنبه 27اردیبهشت مردم کازرون در اعتراض به حملات ماموران حکومتی در شب گذشته آن بار دیگر دست به تظاهرات و اعتراض زدند که دوباره مورد حمله نیروهای حکومتی قرار گرفت و به درگیری بین مردم و پاسداران منجر شد. تشنج و درگیری در سطح شهر هم‌چنان ادامه داشت. چهارشنبه شب مردم که برای آزادی گروه زیادی از جوانان شهر بطور مسالمت آمیز اعتراض می کردند، مورد حمله نیروهای اطلاعاتی و انتظامی قرار گرفته و شماری از معترضان به قتل رسیدند. دو تن از شهدای کازرون عبارتند از علی محمدیان آزاد و امید یوسفیان. ستاد اجتماعی مجاهدین خلق در داخل کشور از مردم کازرون و شهرهای مجاور درخواست کمک به مجروحان و دستگیرشدگان نمود. رژیم با قطع اینترنت و تلفن همراه در کازرون و همچنین شبکه های اجتماعی قصد جلوگیری از پخش اخبار مردم کازرون را داشت. ماموران امنیتی و گارد ضد شورش رژیم با محاصره خیابانهای منتهی به میدان مرکزی شهر، با پرتاب مستمر گاز اشک آور تلاش می کردند مردم معترض را پراکنده کنند. اما مردم در دسته های جداگانه تجمع کرده و در خیابان لاستیک آتش زدند.  مردم همچنین در ایستگاه‌های اتوبوس واحد با ماموران رژیم درگیر شدند و شیشه‌های چند بانک دولتی را شکستند. در جریان درگیریها در چهارشنبه شب، دو کانکس متعلق به نیروهای حکومتی در میدان شهدا کازرون و حداقل 4 ماشین آنها آتش زده شد. در اعتراض به جنایات رژیم، و در پاسخ به فراخوان قبلی برای یک روز عزای عمومی و تعطیلی اداره‌ها و مغازه‌ها، بانکها و مغازه‌های شهر کازرون تعطیل شد. در وحشت از پیوستن مردم شیراز به کازرون، رژیم در شیراز نیروهای خود را به صورت آماده باش در خیابانها مستقر کرده بود. اعتراضات و تظاهرات مردم کازرون پنجشنبه‌شب ۲۷اردیبهشت و بامداد جمعه نیز ادامه یافت. این در حالی بود که گله‌های پاسداران، بسیجیان و یگان ویژه ضدشورش از شهرهای مختلف همراه با دهها خودرو و اتوبوس از نیروهای ضدشورش از اصفهان به کازرون منتقل شده بودند. نیروهای حکومتی بسوی مردم گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور پرتاب می کردند. 
خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، روز پنجشنبه با درود به شهدا و مردم کازرون، خواهان آزادی بلادرنگ دستگیر ‌شدگان شد و عموم هموطنان را به یاری مجروحان فراخواند. وی در همین رابطه خواستار اعزام هیأت تحقیق ملل‌متحد و نماینده کمیسر عالی حقوق‌بشر به ایران شد. 
تظاهر کنندگان شعار می‌دادند: دشمن ما همینجاست الکی میگن آمریکاست؛ نترسید نترسید ما همه با هم هستیم؛ وای به روزی که مسلح شویم؛ کازرونی با غیرت اتحاد اتحاد؛ ما لشگر ناصر دیوان (فرمانده کازرونی جنگهای ضداستعماری) آماده‌ایم آماده‌ایم، بهر دفاع ازکازرون آماده‌ایم آماده‌ایم...
عوامل اطلاعاتی دست‌کم ۳۰تن از تظاهر کنندگان را بازداشت کردند. خانواده‌های دستگیر ‌شدگان با تجمع در مقابل اداره اطلاعات کازرون خواستار آزادی فرزندان و بستگان خود شدند. 
بنا‌به گزارشهای منابع خبری مقاومت ایران از داخل کشور، صبح شنبه ۲۹اردیبهشت مردم در کازرون در خیابان سلمان فارسی که به میدان شهدای این شهر منتهی می‌شود تجمع کرده و با سردادن شعار به قیام خود ادامه دادند. در همین حال تعداد زیادی از نیروهای ضدشورش در میدان شهدا مستقر شده بودند. 
بنا‌به خبرگزاری حکومتی ایرنا، خرسند در نمایش جمعه کازرون در حالیکه سخنرانی‌اش با شعارهای معترضان قطع می‌شد «درباره تلاش عده‌یی برای به آتش کشیدن مصلی نماز جمعه در بامداد جمعه ۲۸اردیبهشت ماه گفت: «برخی افراد بامداد جمعه با شکستن یکی از درهای مصلی نماز جمعه کازرون، مواد آتش‌زا به داخل پرتاب کرده بودند که در اثر این اقدام، یک دستگاه کولر مصلی خسارت جدی دید». همین خبرگزاری به‌نقل از هادی پژوهش جهرمی، معاون استاندار فارس نوشت: معترضان «بامداد جمعه ساختمان یک بانک را به آتش کشیدند و به اموال عمومی آسیب زدند». به نقل از خبرنگاران سایت مجاهد از داخل کشور، صبح شنبه شماری از مردم کازرون به سمت فرمانداری شهر دست به راهپیمایی زده و شعار می دادند: «برادرم اسیرم آزاد باید گردد» و «برادر شهیدم تشییع باید گردد».
در ساعات پایانی جمعه ۲۸اردیبهشت در پی انتشار خبر مربوط به عقب‌نشینی وزارت کشور کابینه روحانی از طرح تقسیم کازرون؛ ‌مردم این شهر به خیابان آمده و پیروزی خود را با شعار«ما بچه‌های جنگیم بجنگ تا بجنگیم» و موتوریها با بوق زدنهای ممتد جشن گرفتند. اما معلوم شد که این خبر دروغ بوده و قصد رژیم به خانه راندن مردم معترض بوده است. گفتنی است که جمعی از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر طوسی، جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه شیراز، جمعی دانشجویان ملایر، جمعی از بازنشستگان استان گلستان و جمعی از کارگران و کارمندان کارخانجات تولیدی تهران بزرگ، در بیانیه های جداگانه ای حمایت خود را از قیام مردم کازرون اعلام کردند. 

******
عبدالصمد خرم‌آبادی معاون دادستانی رژیم روز جمعه ۲۸اردیبهشت در واکنش به بی‌اعتنایی مردم به فیلترینگ تلگرام به تهدید واحدهای صنفی پرداخت و گفت: "در صورتی که واحدهای صنفی پس از اطلاع‌رسانی به فعالیت صنفی و یا تبلیغاتی خود در بستر شبکه اجتماعی تلگرام ادامه دهند، وزارت صنعت و معدن و تجارت و مراجع صنفی اقدامات قانونی لازم را به‌عمل آورند". محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات رژیم نیز پیشتر گفته بود کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران در برابر دستور قضایی در مورد استفاده از فیلترشکن‌ها مقاومت می‌کنند. در همین حال روزنامه حکومتی ایران با درج یک آمار به‌نقل از دانشگاه تهران نوشت: "میزان بازدید از پست‌های تلگرام که به‌دنبال فیلتر کردن کم شده بود، به‌دلیل استفاده مردم از فیلترشکن دوباره در حال افزایش و رسیدن به رقم پیشین است".


اخبار زنان؛
- ندا یوسفی به همراه ده تن دیگر به اتهام اخلال در نظم عمومی در شعبه 102 کیفری شازند اراک در مقابل دادگاه شرع رژیم قرار گرفت. در جریان تظاهرات سراسری دی ماه ۹۶ بیش از ۸ هزار نفر بازداشت شدند و شماری از آنان موقتا تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شدند اما بسیاری کماکان در زندان به سر می برند. در خبری دیگر در همین روز، حداقل ۷۰ تن از دراویش گنابادی از جمله 8 تن از زنان درویش بدون دسترسی به وکیل از زندان قرچک در مقابل دادگاه انقلاب رژیم قرار گرفتند. اتهامات آنان «اقدام علیه امنیت ملی»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «تمرد از دستور مامورین» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی» و در مواردی نیز «عضویت در مجذوبان نور» عنوان شده است. 

- مشاور استاندار خراسان رضوی در امور جوانان، علی باغدار دلگشا، روز ۲۴ اردیبهشت در جلسه ای با عنوان «کودکی فراموش شده» در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد: «طبق آماری که در سال ۹۶ اعلام شد، ۶۳ هزار مورد ازدواج دختران زیر ۱۵سال  در تهران صورت پذیرفت. میانگین اسف‌بارتر این است که در برخی از شهرستان‌های خراسان رضوی، مانند شهرستان زاوه، میانگین سن ازدواج دختران ۱۱ سال است».


- پس از پیروزی تیم فوتسال زنان ایران بر تیم ژاپن و کسب مقام قهرمانی در مسابقات جام آسیا، و عدم پخش تلویزیونی بازی قهرمانی این تیم، یک روزنامه نگار طی یادداشتی در این باره هشدار داد: ماجرای فوتسال زنان اندك اندك دارد از يك موضوع ورزشی به يك مساله خاص اجتماعی بدل می‌شود. حالا اين زنان صرفا يك فوتساليست نيستند بلكه هر كدام قهرمانانی اند كه يك تنه در مقابل محدوديت‌ها و تعصبات قومی و قبيله‌ای قد علم كرده‌اند و مطالبات اين بخش از جامعه را می‌ستانند. دير بجنبيم همين ماجرای به ظاهر ساده به يك مساله بغرنج سياسی بدل خواهد شد و زنان فوتساليست تبديل به قهرمانانی می‌شوند كه با هر ضربه‌ای كه به توپ چرمی می‌زنند در واقع بيانيه‌ای تند عليه وضع موجود صادر می‌كنند. پس بيش از اين مساله را پيچيده نكنيم و به جای وضع قوانين عجيب و غريب و نانوشته به سوالات بی‌شمار جامعه پاسخ دهيم. دست به نقد به اين سوال: اگر خانم‌ها می‌توانند از صفحه تلويزيون فوتبال مردان را به تماشا بنشينند چرا مردان نتوانند مسابقات خانم‌ها را از تلويزيون ببينند؟
 (روزنامه حکومتی اعتماد- ۲۳ اردیبهشت ۹۷)
لازم به ذکر است که ورزش زنان در ایران از هیچ پشتوانه دولتی برخوردار نیست و زنان برای راهیابی به مسابقات جهانی با موانع عدیده مواجه می باشند. در عین حال پخش مسابقات زنان از تلویزیون حکومتی ممنوع است و حتی ورود خبرنگاران زن به محلهای برگزاری مسابقات زنان نیز ممنوع می باشد. 

- شاپرک شجری زاده که بدلیل اعتراض به حجاب اجباری، که پیشتر به همراه پسر ۹ ساله اش در شهر کاشان دستگیر شده بود، روز ۱۸ اردیبهشت  برای دومین بار دستگیر و زندانی شد. شاپرک قرار است روز ۲۰ خرداد به اتهام «نقض حجاب» و «ترویج فساد» در مقابل شعبه ۱۰۸۹ دادگاه جنایی رژیم در تهران حاضر شود. كميسيون زنان شورای ملی مقاومت ايران دستگيری زنان و دختران ایران به بهانه بدحجابی و اعتراض به حجاب اجباری را قویاً محکوم کرده است و از همه مراجع و ارگانهای بین المللی مدافع حقوق بشر و حقوق زنان خواستار اقدام بلادرنگ برای آزادی بی قید و شرط بازداشت شدگان می باشد. 

- سه تن از زنان بهایی به نامهای ندا ثابتی، فروغ فرزانه و نوشین افشار که روز شنبه ۲۲ اردیبهشت از بازداشتگاه وزارت اطلاعات اهواز آزاد شده بودند، مجدداً بازداشت و زندانی شدند. خانم انیسا مطهر ساکن اصفهان نیز روز ۱۸ اردیبهشت به دادگاه شرع آخوندها احضار گردید. همچنین کیانا ثنایی، دانشجوی کارشناسی رشته معماری، پس از دو ترم تحصیل در دانشگاه غیر انتفاعی میرداماد گرگان روز ۱۰ اردیبهشت به دلیل اعتقاد به بهائیت از ادامه تحصیل منع و از دانشگاه اخراج گردید. اخبار اعتراضی؛

- روز یکشنبه ۳۰اردیبهشت، جمعی از غارت‌شدگان مؤسسه افضل توس در مشهد،
کارگران شرکت ماشین‌سازی اراک در ماهشهر، غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین در مقابل شبعه پامچال در بلوار سجاد، کارگران بازنشسته شرکت لوله‌سازی اهواز، کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن زاگرس در اندیمشک برای دومین روز، جمع کثیری از مردم شاهرود نسبت به انتقال اداره کل راه و ترابری این شهر به سمنان، مغازه‌داران و کسبه میدان بار شاهرود با پیوستن به مردم معترض، 
- روز شنبه ۲۹اردیبهشت، بازاریان در شاهرود برای سومین روز متوالی، کشاورزان اهواز، کارگران شهرداری برخی مناطق کوت عبدالله در اهواز برای چندمین بار، کارگران راه‌آهن زاگرس اندیمشک، کارکنان شرکت سامان کاشی بروجرد، کارگران آکیاخودرو در تبریز،     
- روز سه‌شنبه 25اردیبهشت کسبه بازار اوزی ها در بندرعباس، کارگران شرکت هپکو  در اراک، کارکنان قرادادی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، 300 تن از بازنشستگان پتروشیمی آبادان، کارگران کشت و صنعت گوهر کوه و تمپ در استان سیستان و بلوچستان، کارگران راه‌آهن در اصفهان، جمعی از رانندگان ماشین‌های حمل زباله شهرداری در تبریز، جمعی از غارت شدگان موسسه کاسپین در رشت، غارت شدگان موسسه آرمان البرز ایرانیان در تهران،    
- روز دوشنبه 24 اردیبهشت کارگران شرکت روغن نباتی با پهن کردن سفره خالی، کشاورزان چغندر کار در نقده برای دومین بار با پهن کردن سفره خالی، دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه، دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند در تبریز، کارگران شرکت تولید تجهیزات سنگین (هپکو) اراک برای دومین روز، کارگران نی بر نیشکر هفت‌تپه همزمان با ۱۰۰۰تن از کارگران و کارکنان نیروگاه و سد چم شیر در گچساران، کارگران شرکت تراورس راه‌آهن مشهد، کارگران شرکت روغن نباتی شیراز، کارگران راه‌آهن اصفهان، دست به اعتصاب و تجمعات اعتراضی زدند. 

******


- کمپانی گاز و برق اینجی فرانسه روز جمعه گفت به قراردادهای مهندسی‌اش در ایران تا ماه نوامبر خاتمه خواهد داد. ایزابل کوچر، مدیر اجرایی اینجی، در جلسه سهامداران گفت این شرکت در ایران سیستم زیرساختی ندارد اما تیمهای مهندسی دارد که برای مشتریانش کار می‌کنند. وی افزود ما 180روز فرصت داریم تا این قراردادها را خاتمه بدهیم که تا نوامبر طول می‌کشد. بانک آلمانی "دی زد" دومین بانک بزرگ آلمان نیز روز جمعه اعلام کرد معاملات مالی خود با رژیم ایران را بطور کامل به حالت تعلیق در خواهد آورد. شرکت نفت و انرژی توتال فرانسه نیز روز چهارشنبه 16 مه اعلام کرد:«به‌دنبال تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از توافق اتمی با رژیم ایران، این شرکت نمی‌تواند پروژه فاز 11پارس جنوبی در ایران را ادامه دهد». خبرگزاری رویتر دراینباره گفت: خروج دونالد ترامپ از توافق اتمی با رژیم ایران و دستور او برای از سر گرفته شدن تحریمهای آمریکا علیه تهران باعث شده است که چندین شرکت اروپایی شامل ابرکمپانی نفتی توتال خروجشان از ایران را اعلام کنند. 
قرار داد شرکت ملی نفت ایران با کنسرسیومی متشکل از شرکت توتال، «سی. ان. پی. سی» و شرکت پتروپارس برای توسعه فاز 11پارس جنوبی بود که در تاریخ 12تیر 96 به امضای دو طرف رسید. از سوی دیگر سایت حکومتی انتخاب، شنبه ۲۹اردیبهشت در مورد پیامدهای خروج آمریکا از برجام و در نگرانی از تحریمهای گسترده رژیم نوشت: امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه با بیان این‌که نمی‌توان شرکتها را ملزم به تجارت با ایران کرد، گفت: ما نمی‌خواهیم یک جنگ تجاری استراتژیک با آمریکا بر سر توافق هسته‌یی با ایران راه بیاندازیم. وی هر گونه جنگ تجاری با آمریکا به‌دلیل خروج این کشور از توافق هسته‌یی با ایران را غیرمحتمل دانست. موگیرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت که نمی تواند کمپانیها را مجبور به ماندن در ایران کند. 
اخبار زندان؛

اخبار منطقه و جهان؛
- عربستان سعودی روز شنبه 29 اردیبهشت، اعلام کرد پدافند این کشور یک موشک بالستیک متعلق به شبه‌نظامیان حوثی را که به جنوب عربستان سعودی شلیک شده بود، ردیابی و سرنگون کرد. سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف گفت: ادامه موشک‌پرانی شبه‌نظامیان حوثی نشان می‌دهد رژیم ایران هنوز به این گروه تروریستی موشک تحویل می‌دهد. - اسرائیل روز جمعه 16 مه= 26 اردیبهشت، برای سومین بار در کمتر از یک ماه پایگاههای رژیم را در سوریه بمباران کرد. رژیم آخوندها نه تنها خبر این بمبارانها را منعکس نمی کند بلکه، کشته شدگانش را نیز بدون سر و صدا دفن می کند.