صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۰۳، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

خبرگزاری فرانسه پنجشنبه 30 دی گزارش داد: ساختمان 17 طبقه پلاسکو تهران که
اولین ساختمان بلند ایران بود، بعد از آتش‌سوزی در طبقات فوقانی آن فرو ریخت. دهها تن از مأموران آتش‌نشانی همزمان با فروریختن ساختمان داخل ساختمان بودند. هزاران تن از مردم برای اهدای خون به مجروحان ساختمان پلاسکو، به صف شدند.
 به گفته رئیس اتحادیه پیراهن دوزان تهران، 600 واحد تولیدی در ساختمان پلاسکو فعال بود که 400 واحد آن را تولیدی پیراهن دوزی تشکیل می‌داد.
 در همین رابطه خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، از فاجعه جان باختن گروه زیادی از هموطنان و مأموران آتش‌نشانی در حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو تهران اظهار تأسف کرد و از مردم تهران خواست به یاری آسیب دیدگان و خانواده‌های قربانیان بشتابند.
ساختمان 17 طبقه پلاسکو، که ساخت آن توسط حبیب الله القانیان، رئیس انجمن کلیمیان تهران و سرمایه دار یهودی ایرانی در سال ۱۳۳۹ شروع شد، در سال 1341 به پایان رسید. القانیان که پس از انقلاب از آمریکا به ایران بازگشته بود، در  19 اردیبهشت 1358 در سن 67 سالگی به جرم محاربه و جاسوسی برای اسرائیل در زندان قصر توسط صادق خلخالی اعدام شد. 
درحالی که سرکردگان حکومت از جمله پاسدار قالیباف شهردار رژیم از جناح خامنه ای، تلاش می‌کنند مانند دولت حسن روحانی و استاندار رژیم در تهران بر مسئولیت رژیم در بروز این فاجعه سرپوش بگذارند، اما به نوشته برخی رسانه ها، سازمان آتش نشانی بارها نداشتن تجهیزات لازم برای اطفای حریق را به مسئولان هشدار داده بودند. یک عضو شورای ساختمان پلاسکو می گوید: به دلیل اختیارات محدود، همه اخطارهای مبنی بر ایمن نبودن ساختمان به مالک اصلی یعنی بنیاد مستضعفان منتقل شده است. اما هیچ واکنشی نسبت به آن صورت نگرفت. وی گفت، اختیارات شورا در حد کارهای روزانه مثل نگهبانی بود و مغازه‌دارها اصلاً نمی‌توانند مخالفت یا موافقت کنند زیرا مالک ساختمان نیستند و فقط سرقفلی در اختیار آنهاست. 
 پلاسکو در ابتدای انقلاب بلندترین ساختمان تهران بود که توسط بنیاد مستضعفان مصادره شد. این ارگان هم‌اکنون از زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران می باشد. 
لازم به ذکر است که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران اعتراف کرده است که در این شهر هزار ساختمان با شرایط ایمنی پلاسکو و نیازمند اقدام جدی در خصوص آنها وجود دارد. علیرضا دبیر گفت: البته این ساختمانها شاید تعداد طبقات‌شان به این اندازه پلاسکو نباشد، اما شرایط ایمنی آنها شبیه این ساختمان است. لذا نیازمند اقدام جدی در خصوص این ساختمانها هستیم. 

******
23 تن از مقامات با سابقه آمریکا از هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه که از جمله شامل افرادی مانند رودی جولیانی، جو لیبرمن و مایکل موکیزی، می شود، طی نامه ای 9 ژانویه= 20 دی، که بصورت دستی، تحویل رئیس جمهور جدید آمریکا دونالد ترامپ داده شده، از دولت او می‌خواهند که با اپوزیسیون ایران رابطه برقرار کرده و کار کند. گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای یزدان حاج حمزه در اینباره را اینجا بشنوید.


******

روز جمعه 20 ژانویه، دونالد ترامپ در مراسم سوگند، بعنوان 45مین رئیس جمهور آمریکا وارد کاخ سفید شد. باراک اوباما که سیاست مماشات با آخوندها را به اوج رسانیده بود، 8 سال ریاست جمهوری اش به پایان رسید و کاخ سفید را ترک کرد.
ترامپ 45مین رئیس جمهور آمریکا در مراسم تحلیف خود گفت: «ما اتحادهای قدیمی را تقویت و اتحادهای جدیدی ایجاد خواهیم کرد و جهان متمدن را علیه تروریسم اسلام افراطی متحد می‌کنیم که ما آن‌را به‌طور کامل از روی زمین پاک خواهیم کرد». تظاهرات زنان علیه ترامپ که از هیلاری کلینتون حمایت می کنند، روز گذشته در شهرهای مختلف آمریکا، اروپا و کانادا برگزار شد. 

******
به نقل از خبرگزاری رویتر ۳۰ دی، بانک سلطنتی اسکاتلند فشار دولت انگلستان برای معامه با رژیم ایران را رد کرد و گفت معامله با رژیم ایران هنوز پرمخاطره است. بنا به این گزارش به رغم لغو تحریمهای هسته یی رژیم ایران، بسیاری از بانکهای بین المللی و اروپایی از معامله با رژیم ایران پرهیز می کنند. از جمله بانک لویدز انگلستان نیز رابطه با رژیم ایران را رد کرد. یک مقام بانکی رژیم ایران به خبرگزاری رویتر گفت: «تا زمانی که سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در مورد ایران مشخص نشود به نظرم هیچ یک از بانک‌های انگلستان، از جمله بانک‌های کوچک و یا آنهایی که دولت در آن سهامدار است، در مورد معامله با ایران تصمیم مهمی نخواهند گرفت».

******

خبرگزاری روسی اینترفکس، روز یکشنبه 3 بهمن گزارش داد اوکراین یک محموله نظامی شامل قطعات سامانه موشکهای هدایت‌شونده ضدتانک «فاگوت» قابل حمل، از یک هواپیمای عازم ایران در فرودگاه بین‌المللی کیف کشف کرده است. این محموله شامل ۱۷ جعبه حاوی تجهیزات بدون اسناد و مدارک بود. خدمه هواپیما گفته فکر می‌کردند در این جعبه‌ها قطعات تعمیر هواپیما قرار داده شده بود. این محموله قاچاق توسط نیروهای امنیتی اوکراین ضبط شده است. در روزهای پایانی اسفندماه سال 90 نیز مقامات امنیتی ترکیه یک هواپیمایی باری رژیم ایران را که عازم سوریه بود، مجبور به فرود کرده و اعلام کردند که در بازرسی از این هواپیما محموله غیرقانونی تسلیحاتی به مقصد سوریه کشف کرده‌اند.
 دادستانی فدرال و پلیس جنایی آلمان روز پنجشنبه 30دی از کشف دو کامیون ایرانی حامل مواد مخدر در این کشور خبر دادند.
پلیس آلمان این دو کامیون را روز سه‌شنبه 27 دی توقیف و دو راننده ایرانی 37ساله و 41ساله آن را بازداشت کرد. به گفته دادستانی فدرال آلمان، کامیون‌ها از ایران و از راه ترکیه به آلمان آمده‌ و قرار بوده که مواد مخدر را در کشورهای اروپا پخش کنند. رژیم پیش از این چندین بار با ترفندهای مختلف مواد مخدر به اروپا قاچاق کرده بود از جمله در تابستان سال جاری مأموران گمرک بلغارستان یک کامیون ایرانی حامل ۲۰۰ کیلوگرم هروئین را کشف کردند. در سال ۲۰۱۴، حدود ۳۳۰ کیلوگرم هروئین در قوطی‌های خیارشور و سیرترشی جاسازی شده بود. پیش‌تر نیز در فرودگاه لایپزیک، ۴۵ کیلو هروئین در تار و پود فرش‌هایی که از ایران وارد شده بودند کشف شد.  


******
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه 27دی اعلام کرد رژیم ایران تعهدات خود در توافق جامع اتمی با قدرتهای جهانی در ارتباط با مرکز هسته‌یی فردو را تکمیل کرده و سانتریفوژهایی برچیده شده را به انباری در سایت غنی‌سازی اورانیوم نطنز منتقل کرده است. یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرده است رژیم ایران زیرساختها و سانتریفوژهای اضافی را در تأسیسات فردو برچیده است».
بر اساس توافق هسته‌یی رژیم ایران می‌بایست ۱۰۴۴ ماشین از نسل اول سانتریفوژهایش را در قالب شش آبشار در تأسیسات فردو باقی نگاه دارد اما مابقی آن را به همراه زیرساخت هایش جمع‌آوری و تحت نظارت آژانس به انبار منتقل کند. آسوشیتدپرس در اینباره گزارش داد: «بنا بر مفاد توافق، در حالی که امکان باقی ماندن بیش از هزار سانتریفوژ در فردو وجود دارد، این سانتریفیوژها باید برای تحقیقات و دیگر مقاصدی غیر از غنی‌سازی استفاده شوند». از سوی دیگر در جلسه شورای امنیت برای بحث درباره گزارش شش ماهه دبیرکل سازمان ملل، سفرای کشورهای آمریکا و انگلستان و فرانسه، رژیم ایران را متهم کردند که قطعنامه 2231 مربوط به نقض ممنوعیت ارسال سلاح به یمن را نقض کرده است. درباره ممنوعیت ارسال سلاح، این گزارش حاوی اطلاعاتی حول توقیف یک محموله سلاح در مارس و فوریه 2016 به دست نیروی دریایی فرانسه در شمال اقیانوس هند و استرالیا بوده است که نشان می‌دهد فرانسوی‌ها به این نتیجه رسیدند که این سلاحها از ایران ارسال شده و این کار نقض قطعنامه است. 

******
ﯾﮏ ﮐﻤﭙﺎﻧﯽ ﮊﺍﭘﻨﯽ ﺳﺎﺯﻧﺪﻩ ﺟﺮﺛﻘﯿﻞ ﺍﺯ مقامات رژیم ایران ﺧﻮﺍﺳﺖ ﺍﺯ ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻋﺪﺍﻡ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻧﮑﻨﺪ. این کمپانی طی بیانیه‌یی اعلام کرده است هرگز گمان نمی‌کرده است که از محصولاتش برای کشتن انسانها استفاده شود. پیش از این نیز یک سازمان فرانسوی، خواستار تحریم کلی فوتبال ایران به‌دلیل اعدام در ورزشگاهها شده
 بود.


اخبار زنان؛


ماموران اطلاعات سپاه روز دوشنبه 27دی، تعدادی از فعالان حقوق زنان را در تهران بازداشت کردند. هدف دستگيری ها، جلوگيری از برگزاری تجمع در اعتراض به اسيدپاشی های اخير بوده است. دو تن از دستگيرشدگان، زهرا خندان، روزنامه نگار و فعال سابق دانشجویی دانشگاه صنعتی امیر کبیر (پلی تکنیک تهران) و سُها مرتضایی دیگر فعال دانشجویی می باشند که در منزلهای خود در تهران بازداشت شدند.


 دو دختر دانشجوی دیگر بهایی به نامهای درنا اسماعیلی در شیراز و   در اصفهان، از دانشگاه اخراج شدند. درنا، در میانه امتحانات ترم ٧ از موسسه آموزش عالی ارم در شیراز بود و مائده از دانشگاه صنعتی اصفهان بود. 


 - روز 28دی، شيوا فكری، يك زندانی زن در زندان شهر ری، در پی فشار خون بالا و عدم دريافت درمان ضروری در بهداری زندان، جانش را از دست داد.

-
آتنا دائمی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین روز سه شنبه 28 دی، برای دومین بار جهت رسیدگی به پرونده جدید مورد ادعای سپاه، به دادسرا منتقل و تفهیم اتهام شد.
به گفته يك منبع مطلع، «مأمور زنی که برای بازداشت این فعال مدنی به منزلش مراجعه کرده بود، اقرار کرده که به دلیل آنکه آتنا قصد پاره کردن حکم را داشته، مجبور به ضرب و شتم وی شده؛ این درحالی‌ است که گفته می شود این مأمور زن اصلا حکمی در دست نداشته است». آتنا دائمی، روز ششم آذر بدون دریافت احضاریه کتبی برای اجرای حکم هفت سال حبس تعزیری از سوی مأموران سپاه ثارالله بازداشت گردید.


******
 روز جمعه اول بهمن، مأموران نيروی انتظامی به كمك مأموران شهرداری در اهواز به دستفروشان حمله و چند تن از آنان را بازداشت کردند. حملات سیستماتیک به دستفروشان از 9 ماه پیش شروع شد و كارگزاران رژيم به رغم وعده های داده شده به آنها تاكنون هيچ اقدامی برای ساماندهی دستفروشان انجام نداده اند. 
اخبار اعتراضی؛

روز شنبه 2 بهمن، بدنبال واگذاری کارخانه ذوب نورد زرفام در شهرستان اشکذر در استان یزد به یک کارفرمای هندی، و اخراج 160 کارگر، کارگران دست به اعتراض زدند. در همین روز کارگران شهرداری شهر نی ریز در استان فارس در اعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق، کارکنان موسسه ثامن الحجج در کرمان،   
- پنجشنبه 30 دی، جمعی از نیروهای قراردادی شرکت مخابرات لرستان همزمان با سفر وزیر کشور کابینه روحانی به خرم‌آباد در مقابل استانداری رژیم
- روز چهارشنبه 29 دی، گروهی از مردم تبریز در اعتراض به آلودگی هوای این شهر 
- روز سه شنبه 28 دی، به دنبال فراخوان قبلی، جمعی از مردم شیراز در مقابل استانداری رژیم در اعتراض به پخش پارازیت توسط حکومت، کشاورزان منطقه امیدیه اهواز در اعتراض به کمبود شدید آب، گروهی از متقاضیان مسکن پروژه باران، طبق فراخوان قبلی بازنشستگان کشوری اعم از پرستاران، فرهنگیان و ... در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران در اعتراض به سطح پایین حقوق، جمعی از جوانان و اهالی بیکار شهر آبادان در اعتراض به بیکاری گسترده در این شهر، هزاران تن از کارگران شرکت هپکو برای هشتمین روز متوالی، در اراک، جمعی از جوانان شهر آّبادان در اعتراض به وضعیت مبهم اشتغال پالایشگاه این شهر، جمعی از زنان رشت در اعتراض به تغییر کاربری و ایجاد بازارچه در بخشی از پارک بانوان، کارگران کشت و صنعت مهاباد همزمان با سفر استاندار رژیم به آذربایجان غربی به این شهر، کارگران شرکت مخازن نفتی تهران جنوب در شهرستان دیلم از توابع بوشهر در اعتراض به پرداخت نشدن 5 ماه حقوق، 
- روز دوشنبه 27دی جوانان استان گیلان، جمعی از کارگران کاشی گیلانا در اعتراض به توقف فعالیت این واحد تولیدی و از دست دادن شغل خود، کارگران کشت و صنعت مهاباد، در اعتراض به عدم پرداخت 16ماه حقوق،  
- روز یکشنبه 26 دی، کارگران کاشی نیلو در نجف آباد در استان اصفهان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده، مالباختگان موسسه کاسپین در مقابل دفتر این موسسه در تهران،  
- روز شنبه 25 دی، کارگران شهرداری همدان در اعتراض به عدم پرداخت 8 ماه حقوق،
تجمعات اعتراضی برپا کردند. 


اخبار زندان؛

- قاضی شرع عبداللهی روز شنبه 2بهمن حکم اعدام یک زندانی 21ساله به نام محمود به اتهام کشتن یک سرگرد نیروی انتظامی را صادر کرد. 
- رژیم بامداد شنبه دوم بهمن دو زندانی به نامهای قبلعلی باپیر و سینا حسین پور 22 ساله را در زندان مرکزی ارومیه بدار آویخت. یکی از زندانیان معلول بود و با صندلی چرخدار جابه‌جا می‌شد. سیف الله حسنیان33 ساله و توفیق بهرام نژاد 31 ساله نیز روز شنبه 25 دی در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه بدار آویخته شدند. رژیم همچنین در سحرگاه چهارشنبه 29دی چهار زندانی در تایباد در استان خراسان رضوی، یک زندانی را در جیرفت در استان کرمان و 4 زندانی دیگر را در زندان تبریز بدار آویخت. روز سه‌شنبه 28دی نیز رمضان یوسف حیدری در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شد. در روز 25دی، دستكم 14زندانی از جمله دو زن در زندان مركزی كرج اعدام شدند.  
روز دوشنبه27 دی، نیز 5 زندانی در کرمان، اصفهان و میاندوآب بدار آویخته شدند.
رژیم همچنین دو زندانی جوان را در کرمان بدار آویخت. روز دوشنبه نیز، حسین کمار و سیدجلال حسینی در زندان دستگرد اصفهان بدار آویخته شدند.
- منابع خبری مقاومت ایران گزارش دادند که روز چهارشنبه 29دی یک زندانی به نام بهزاد سیری حدوداً ۳۰ ساله در اعتراض به شرایط زندان دست به خودکشی زد و جان باخت. گفتنی است هیل نشریه کنگره آمریکا روز سه‌شنبه 28دی گزارش داده بود که از زمان ریاست‌جمهوری حسن روحانی تاکنون سه هزار زندانی از جمله زنان و نوجوانان اعدام شده‌اند. 
 زندانی، سعید نوهی روز دوشنبه 27 دی در بند 7 زندان اوین دچار حمله قلبی شد و به‌دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان باخت.

- به نقل از خبرگزاری حکومتی میزان 29 دی، یک زن «بدنساز» به اتهام «انتشار عکس در فضای مجازی» دستگیر و بدلیل عدم توانایی از پرداخت 200میلیون تومان وثیقه راهی زندان شد. پيش از اين و در اواخر شهريور 95 نيز دو زن ورزشكار كه در مسابقات بدنسازی شركت كرده بودند، به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار گرديدند.  - دوازده تن از زنان زندانی کرد، همچنان در زندانهای رژیم محبوس می باشند. این زندانیان عبارتند از: هاجر پیری 33 ساله، اسرین امین زاده دانشجوی رشته حسابداری، مریم مقدسی، منیژه فاتحی ۲۲ساله، افسانه بایزیدی، سودابه حسن خانی، ۳۱ساله مهندس کامپیوتر، زینب جلالیان که همچنان با خطر از دست دادن بینایی روبروست، کژال حسینی، ۲۸ساله، لاوین کریمی دانشجوی لیسانس مدیریت، فریده خوشنام، ۳۲ساله دارای لیسانس حقوق، سحر فیضی» ۲۴ساله دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه تبریز و سهیلا مینایی، ۲۷ساله.

- سه تن از شهروندان عرب در اهواز به نامهای عیس دمنی 34 ساله، روزنامه‌نگار و معلم زبان عربی، مجاهد زرگانی 36ساله شاعر و دانشجوی زبان و ادبیات عرب و ناجی حیدری 38 ساله معلم و مترجم زبان و ادبیات عرب، در یورش مأموران وزارت اطلاعات به منازلشان دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند.******
 به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا 25 دی، طبق آمار اعلام شده از سوی اداره بهزیستی استان البرز، از ابتدای سال 94 تا پایان آذر 95، 119 نوزاد در خیابانهای البرز رها شده‌اند. داریوش بیات نژاد از اداره بهزيستی البرز، 25دی در اينباره گفت: «سال گذشته اداره بهزیستی البرز 295 کودک را پذیرش کرد که 77 نفر از آنها رها شده بودند. در 9 ماهه سال 95 نیز 42 نوزاد رها شده، پذیرش شده اند». خبرگزاری حکومتی ایرنا نیز در این روز نوشت: يك استاد حقوق در دانشگاه بهشتی طی همايشی در خصوص وضعيت زنان در ايران تصريح كرد: «قانون مدنی که در سال 1361 تصویب شد و در سال 81 اصلاح شد، سن ازدواج روی سن 13 سال قرار گرفت و ما هم خیلی تلاش کردیم که سن بلوغ در قانون نیاید، ولی نشد». حسین مهرپور تاكيد كرد: «در ماده 16 کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان تصریح شده که نامزد کردن کودکان و ازدواج آنها باید غیرقانونی محسوب شود.... الان در کشور ما طبق قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی مصوب سال٩٢، سن بلوغ دختران 9 سال تمام شمسی و برای پسران 15 سال تمام است که راجع به آن بحث داریم. 

 
- ساعت 17و 10دقیقه عصر دوشنبه27دی صدای شلیک تیربارهای ضدهوایی در مرکز شهر تهران در محدوده خیابانهای انقلاب و کارگر و وصال شنیده شد. پاسدار علیرضا الهامی، معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا اعلام کرد که این شیئی پس از شلیک «اولین رگبار» از منطقه «پرواز ممنوع» خارج شد. - پاسداران روز سه‌شنبه 28 دی ماه یک جوان کرد دیگر را با شلیک مستقیم در بانه به قتل رساندند. وی که عبدالمطلب مرادی نام داشت و 20ساله بود، هنگامی که مشغول تعمیر خودروی یکی از دوستانش بود، بدون هیچ اخطار قبلی به ظن داشتن کالای قاچاق، مورد شلیک مستقیم پاسداران قرار گرفت و جان باخت. 
سوریه؛
 - تلویزیون الجزیره روز چهارشنبه 29دی گزارش داد نظامیان اسد و حزب‌الله لبنان
برای بیست‌ و هشتمین روز متوالی تهاجم به وادی بردا در غرب دمشق را همچنان‌ ادامه می‌دهند و مناطق مسکونی در این منطقه را بمباران کردند که در نتیجه سه غیرنظامی کشته شدند. در بمباران حومه حلب نیز تعداد دیگری از شهروندان کشته شدند. 
خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز روز شنبه 2 بهمن، در خبری از کشته شدن هفت تن از ماموران سپاه پاسداران در سوریه خبر داد. اسامی این پاسداران که دفن شده اند عبارتند از: «ذبیح الله جعفری در ورامین، صفدرعلی قربانی در محله نازی آباد تهران، علیرضا قنبری در قرچک، محمود سالاری در شهرستان درگز خراسان و 2 شبه‌نظامی دیگر در قم». همچنین قرار است یک شبه‌نظامی دیگر به نام حمزه کاظمی روز دوشنبه در کرمانشاه دفن شود. بر اساس اطلاعیه کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت 29آذر 95،  شمار کشته‌های پاسداران و ماموران لبنانی، افغانی، پاکستانی، عراقی و دیگر ماموران تحت‌امر آنها بیش از 10هزار نفر است. مطابق گزارشات درونی سپاه پاسداران، برای جلوگیری از فاش شدن ابعاد تلفات و کاهش تأثیرات منفی اجتماعی آن، جسد بیشتر ماموران افغان،پاکستانی و عراقی به ایران بازگردانده نمی‌شوند.
  

******

نتایج پروژه ژنوگرافیک موسسه ناشیونال جیوگرافی که از سال 2005 با بررسی دقیق و کارشناسی صدها نمونه دی ان آ از مردم کشورهای مختلف آغاز به کار کرده، با هدف بررسی ریشه‌های ژنی مردم کشورهای مختلف، اعلام شد. نتایج این پروژه نشان می دهد بیش از 56 درصد مردم ایران عرب، 4 درصد از شرق آفریقا، 2 درصد از شمال آفریقا، 4 درصد آسیای مرکزی، 2 درصد از جنوب اروپا و 24 درصد از آنان از نژاد مردم جنوب آسیا هستند. بقیه مردم ایران نیز از اقلیت‌های و گروه‌های انسانی کوچک دیگر هستند. مصر به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور عرب نیز تنها 17 درصد عرب دارد و 68 درصد جمعیت مصر را مردم شمال آفریقا تشکیل می‌دهند. 
تنها نزدیک به نیمی از مردم لبنان عرب هستند و باقی از 14 درصد یهودی، 10 درصد آسیایی و 5 درصد اروپایی تشکیل شده‌اند. شگفتی بزرگ این پروژه، کشور 11 میلیونی تونس است. از مجموع مردم تونس تنها 4 درصد عرب هستند و 88 درصد مردم این کشور را افرادی از نژادهای شمال آفریقا تشکیل می‌دهند. 
در اروپا نیز اگر چه همگان تصور می‌کنند بخش اعظم جمعیت بریتانیا را مهاجران تشکیل می‌دهند، بررسی ریشه نژادی مردم این کشور نشان داد، 69 درصد آنها اصالتا بریتانیایی هستند. 81 درصد چینی‌ها از نژاد مردم شرق آسیا، 2 درصد از نژاد فنلاندی و سیبریایی، 8 درصد از آسیای مرکزی و 7 درصد از جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه هستند. در روسیه نیز 31 درصد مردم از اروپای شرقی، 41 درصد از نژاد فنلاندی و سیبریایی و 17 درصد از آسیای مرکزی هستند. 94 درصد جمعیت دو کره نیز از مردم نژاد آسیای شرقی و 5 درصد از مردم شرق آسیا تشکیل شده است.