صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۲۳، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

به ‌گزارش خبرگزاری رویتر، روز پنجشنبه 10 مارس-20 اسفند، تفاهم‌نامه ای برای مقابله با تغییرات اقلیمی و کاستن از انتشار گازهای گلخانه ای به ویژه گازهای متان در جریان اولین سفر رسمی جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا به آمریکا، به امضای وی و باراک اوباما رسید. بنا به این گزارش رهبران دو کشور همسایه توافق کردند بنا بر توافق‌نامه‌ی کنفرانس پاریس، تا پایان سال ۲۰۲۵ میلادی میزان انتشار گازهای متان را نسبت به آمار سال ۲۰۱۲، بین ۴۰ تا ۴۵ درصد کاهش دهند. ترودو و اوباما همچنین درباره مسائل امنیتی مرزی بین دو کشور گفتگو کردند.

******
ایرانیان آزادیخواه اتاوا روز گذشته، شنبه 12 مارس و در آستانه نوروز و سال جدید شمسی آکسیونی در برابر پارلمان فدرال کانادا برگزار کردند و نقض حقوق بشر در ایران از جمله بیش از 2300 اعدام در زمان حسن روحانی را محکوم کردند. آنان چشم پوشیدن بر روی نقض حقوق بشر در ایران، جنگ افروزی رژیم در سوریه و یمن، و رشد داعش را نتیجه سیاست مماشات دانسته و آن را محکوم کردند. آنها همچنین حمایت خود را از ساکنان ایرانی کمپ لیبرتی اعلام کرده و خواستار حفاظت از آنها شدند. گفتنی است محل این آکسیون روبروی ساختمان دفتر نخست وزیر کانادا می باشد.


******
پاسدار ساجدی‌نیا سرکرده نیروهای انتظامی در تهران بزرگ 19اسفند در واکنش به استقبال مردم از جشن ملی چهارشنبه سوری، گفت: ما همه ساله تأکیدمان بر برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری به شکل کوچه‌محور بوده است و شهروندان باید در همان کوچه و مقابل در منزل خود مراسم چهارشنبه آخر سال را به شکل همان آیینهای سنتی خود برگزار کنند. وی افزود: اگر چنانچه افرادی اقدام به هنجارشکنی در چهارشنبه‌سوری کرده و برای شهروندان مزاحمت ایجاد کنند، طی هماهنگی‌های انجام شده با دستگاه قضایی، تا 15 فروردین‌ماه مهمان پلیس خواهند بود. این شرایط برای خودروهای این افراد نیز صدق کرده و خودروی متخلفان تا 15 فروردین توقیف خواهد شد. وی فروشندگان مواد محترقه چهارشنبه‌سوری را نیز تهدید کرد و گفت: نیروی انتظامی با خرید و فروش موادمحترقه برخورد می‌کند.


******
روزنامه نیویورک تایمز در معرفی کتاب جدید زالمای خلیل زاد سفیر پیشین آمریکا در عراق نوشت: زالمای خلیلزاد از همکاری  
 مخفیانه‌ای میان آمریکا و رژیم ایران قبل از جنگ عراق در سال 2003 پرده بر می‌دارد. بر اساس این افشاگری، مقامات عالی‌رتبه آمریکا با مقامهای رژیم ایران گفتگوهای مخفیانه‌ای انجام دادند. مقامات رژیم ایران متعهد شدند در صورتی‌که هواپیماهای آمریکا وارد آسمان ایران شدند به آنها شلیک نکنند. دیدارهای یاد شده در ژنو با محمد جواد ظریف سفیر رژیم ایران در سازمان ملل صورت گرفته و تا بعد از اشغال عراق در آوریل سال 2003 نیز ادامه داشته است. زالمای خلیل زاد به زد و بندهای آمریکا و رژیم ایران برای تشکیل حکومت شیعی در عراق نیز پرداخته است.


******
رژیم 12 اسفند، برای 23 تن از شهروندان ترک-آذری حکم 23 سال حبس تعلیقی و 1702 ضربه شلاق صادر کرده است.
قربانیان روز دوشنبه 18 آبان 94، نسبت به برنامه‌های تلویزیون رژیم در توهین به زبان ترکی اعتراض کرده بودند. این اعتراضات به تمامی شهرهای ترک نشین ایران سرایت کرد و معترضین به نژادپرستی در برنامه های تلویزیونی رژیم معترض شدند.******
دادستانی رژیم در استان سیستان و بلوچستان به‌منظور سرپوش گذاشتن بر یک فقره اعدام جمعی، علیه شهیندخت مولاوردی، معاون حسن روحانی در امور زنان اعلام جرم کرد. مولاوردی روز سوم اسفند 94 اعتراف کرده بود تمامی مردان یک روستا در این استان اعدام شده‌اند. محمدعلی حمیدیان معاون رئیس کل دادگستری رژیم در استان سیستان و بلوچستان گفت: اظهارات مولاوردی نشر اکاذیب و افتراء به دستگاه قضایی است. وی ناتوانی نهادهای اجرایی در رفع معضلات استان را به قوه قضاییه نسبت داده است. روز سه‌شنبه 11اسفند نیز ۶ تن از اعضای مجلس رژیم به اعتراف معاون حسن روحانی در مورد اعدام تمامی مردان یک روستا در سیستان و بلوچستان اعتراض کرده و خواستار جلوگیری از انتشار این خبرها شدند.

قربانیان فقر و بی عدالتی در دولت تدبیر و امید روحانی،  دست به خودکشی می زنند
یکی از زنان کارمند شهرداری منطقه 13 تهران شب چهارشنبه 11اسفند خود را از طبقه دوم ساختمان شهرداری به پایین پرتاب کرد و جان باخت. به نقل از رسانه‌های حکومتی وی که با نام اختصاری 'ه' معرفی شده، ساعت 19 و 30دقیقه چهارشنبه 11اسفند پس از این‌که از اتاق مدیرش بیرون آمد، از طبقه دوم ساختمان شهرداری خود را به پایین پرتاب کرد. این زن جوان که شوهرش نیز در شهرداری تهران فعالیت می‌کند به‌دلیل مشکلات کاری دست به این اقدام هولناک زد.
روز سه‌شنبه 11اسفند نیز سه خواهر مجرد در منزل مسکونی خود در نظام آباد تهران با آزاد کردن شلنگ گاز شهری خودکشی کرده و جان باختند. هفته گذشته نیز دو زن و یک مرد در تهران، مینودشت و سقز دست به خودکشی زدند و جان باختند.
روز پنجشنبه 20اسفند 94 یکی از دانشجویان پسر دانشگاه خوارزمی در خوابگاه پردیس کرج این دانشگاه دست به خودکشی زد و جان باخت.
- دو هموطن کرد در سقز و کنگاور دست به خودکشی زدند.
روز سه‌شنبه ١٨اسفند، دختری ١٨ ساله‌ به نام "ف " ساکن محله بهارستان شهر سقز دست به خودکشی زد و به زندگی خود پایان داد. همچنین حمید رضا مقصودی نژاد، شهروند کرد ساکن کنگاور از توابع استان کرمانشاه هفته گذشته به‌دلیل مشکلات معیشتی اقدام به خوکشی کرد و جان باخت. روز جمعه14اسفند نیز در شهرستان اشنویه یک دانش‌آموز کلاس سوم ابتدایی که 9سال سن داشت دست به خودکشی زد و جان باخت.

******
نیروی انتظامی اصفهان روز چهارشنبه 12 اسفند، اعلام کرد، در اتوبوسهای شهری اصفهان، زنان پاسدار را تحت عنوان "بانوان کارآگاه" مستقر می کند. کاظمی‌طبا معاون سازمان اتوبوس‌رانی در شهرداری اصفهان برای توجیه این اقدام زن‌ستیزانه گفت: "با افزایش کیف‌قاپی در بخش بانوان اتوبوسهای شهری، 10 اکیپ بانوی کارآگاه در اتوبوس شهری استقرار یافته‌اند و تا زمانی که این معضل حل نشود، استقرار مأموران پلیس ادامه دارد".


اخبار زندان؛
  
به گزارش سایت مجاهدین خلق، ساعت 10 صبح شنبه 22اسفند، گارد ویژه زندان گوهردشت کرج، در حالی که چهره‌های خود را پوشانیده بودند به همراه کلیه زندانبانان زندان به سالن دوازده ـ محل نگهداری زندانیان سیاسی ـ عقیدتی یورش برده و پس از فرستادن زندانیان به هواخوری اجباری، به بازرسی و تخریب لوازم و سرقت اموال آنها پرداختند. مأموران گارد ویژه سه زندانی سیاسی با نامهای فرید آزموده، بهزاد ترحمی و ایرج حاتمی را با ضرب و شتم از بقیه جدا کرده و به مکانی خارج از سالن منتقل کردند. زندانیان در هواخوری به این یورش اعتراض کرده و شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه و مرگ بر دیکتاتور سر دادند. گفته می‌شود بعد از خروج این زندانیان فرید آزموده به بند 1، ایرج حاتمی به بند 3 و بهزاد ترحمی به طبقه بالای سالن دوازده این زندان منتقل شده و سپس هر سه زندانی را تهدید به حذف فیزیکی کرده‌اند. همبندیان این زندانیان از تمامی سازمانهای حقوق‌بشری خواهان شکستن سکوت در این زمینه شدند.

 دستگاه قضایی رژیم سه زندانی سیاسی کرد را که به زندان میناب تبعید شده اند به 100سال زندان محکوم کرد.
این سه زندانی که به اتهام هواداری از سازمانهای کردی و درگیری با پاسداران دستگیر شده‌اند، «محمدحسین رضایی»، «کمال شریفی» و «افشین سهراب‌زاده» نام دارند و به ترتیب به ۴۵، ۳۰ و ۲۵ سال حبس محکوم شده‌اند. رژیم برای فشار بر این سه زندانی، آنها را در بند زندانیان با جرایم غیرسیاسی نگهداری می‌کند. بنا به گزارشهای منتشر شده افشین سهراب زاده از بیماری سرطان روده و خونریزی معده رنج می برد و در معرض خطر مرگ قرار دارد. وی پیشتر طی نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر، وضعیت خود را به اطلاع وی رسانده بود. سهراب زاده در 18 خرداد سال 89 در کامیاران بازداشت شد.
 
******
 به نقل از سایت حکومتی باشگاه خبرنگاران جوان، 9 اسفند، زن جوانی بنام سلما به اتهام قتل به اعدام محکوم شد و دیوان عالی رژیم نیز این حکم را تایید کرده است. این دختر جوان در دادگاه گفت که در دفاع از خود در برابر تهاجم دست به این عمل زده بود. 


******
 
ماموران خامنه‌ای در زندان اوین روز چهارشنبه 19اسفند، زندانی سیاسی حسین رونقی ملکی را که از مشکلات جسمی رنج می‌برد، علیرغم اعتراض پدرش، به بیمارستان منتقل و بدون معالجه به زندان بازگرداندند. زندانی سیاسی حسین رونقی ملکی سال 1387 دستگیر شد و به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به خامنه‌ای به 15سال زندان محکوم گردید. ******
به دنبال وخامت وضعیت زندانی سیاسی سعید حسین‌زاده در نوزدهمین روز اعتصاب غذا، پزشکان بهداری اوین نسبت به ادامه وضعیت فعلی او به‌دلیل بیماریهای مختلف، هشدار داده‌اند. زندانی سیاسی سعید حسین‌زاده از زندانیان سیاسی بند هفت زندان اوین در اعتراض به ممانعت مسئولین زندان از رسیدگیهای پزشکی و درمانی از روز جمعه 30بهمن دست به اعتصاب‌غذا زده و اعلام کرده است، تا زمان وصول مطالبات به اعتصاب خود ادامه خواهد داد. زندانی سیاسی سعید حسین‌زاده ۲۳ مهر 93 با یورش مأموران اطلاعات دستگیر و به بند ۲ الف اطلاعات سپاه پاسداران منتقل شد. وی به مدت ۳ ماه تحت شکنجه‌ قرار داشت. از جمله اتهامات وی تبلیغ علیه نظام و توهین به خامنه ای عنوان شده است.

******

 روز پنجشنبه در اجلاس شورای حقوق‌بشر سازمان ملل در ژنو، احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق‌بشر درباره نقض حقوق‌بشر در ایران، گزارش 21 صفحه ای سالانه خود را ارائه داد.
احمد شهید در گزارش روز پنجشنبه خود تأکید کرد، از سال ۲۰۱۳ تغییر اساسی در مورد حقوق‌بشر در ایران ایجاد نشده است. وی در این گزارش با یادآوری افزایش اعدامها، به‌ویژه اعدام نوجوانان، و عدم همکاری رژیم با مکانیزم های جهانی حقوق‌بشر نوشته است: حداقل ۹۶۶ زندانی در سال ۲۰۱۵ در ایران اعدام شده‌اند که این بالاترین میزان اعدام در ایران طی دو دهه گذشته است. در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۵ شانزده نوجوان در ایران اعدام شده‌اند که بیشترین میزان در ۵ سال گذشته محسوب می‌شود. با وجود این تلاشها آمار اعدام نوجوانان نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه طی دو سال گذشته افزایش نیز داشته است. احمد شهید از رژیم ایران خواست سریعا و بدون قید و شرط به مجازات اعدام نوجوانان پایان دهد.
همزمان با ارائه گزارش احمد شهید، زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، در سخنرانی خود در اجلاس شورای حقوق‌بشر در ژنو نگرانی خود را نسبت به بکارگیری مفرط مجازات اعدام در حکومتهایی مثل رژیم ایران ابراز کرد. وی همچنین از رژیم ایران خواست سرکوب اقلیتهای مذهبی را متوقف کند.
یک روز قبل از انتشار گزارش احمد شهید، نماینده انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر زنان نیز طی یک سخنرانی در اجلاس شورای حقوق‌بشر سازمان ملل با اشاره به اعدام نوجوانان و نیز اعدامها در ملآعام که توسط رژیم ایران با حضور کودکان صورت می‌گیرد، گفت: این موضوع بیانگر نقض حقوق کودکان و کنوانسیون کودک است که جمهوری اسلامی از امضا‌کنندگان آن می باشد. وی با اشاره به اعدام تمامی مردان یک روستا در بلوچستان نیز تأکید کرد، برای رژیم ایران اعدام یک اعتقاد است و کسانی را اعدام می‌کند که اتهام آنها با استانداردهای بین‌المللی، جرایم جدی محسوب نمی‌شوند. 

******
روزنامه حکومتی دریا 17 اسفند، آگهی "معاون اجتماعی و پیگیری از وقوع جرم دادگستری استان هرمزگان" را که تهدیدی علیه زنان تنها یکروز پس از روز جهانی زن بود انتشار داد. در این آگهی نوشته شده بود: «آیا می دانید زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر می گردند، مستوجب مجازات حبس تا دوماه می باشند؟»******
بر اساس توافق بین ترکیه و اتحادیه اروپا و در گرماگرم جنجالهای قانونی، نخستین گروه مهاجران پاکستانی از یونان به ترکیه منتقل شدند. این درحالیست که هنوز وعده کمکهای مالی به این کشور اعمال نشده است. در این میان، وزیر کشور یونان از مسدود بودن مرز میان این کشور با اروپا که هزاران مهاجر را در شرایط دشوار قرار داده، شکایت کرده است. یانیس موزالاس گفت: ”ما خواهان اعمال فوری طرح ضربتی با ترکیه و عودت مهاجرین غیرقانونی هستیم. ما خواهان تعهد اروپا به طرح پذیرش و اسکان مهاجران هستیم".
روز پنجشنبه، وزرای کشور اتحادیه اروپا در مورد لغو مقررات روادید میان ترکیه و اروپا اظهار تردید کردند. وزیر کشور اتریش گفت: "جای سؤال است که ترکیه تنها سه روز پس از آن که کنترل یک روزنامه منتقد از دولت را در دست خود گرفته، انتظارات خود را (از اتحادیه اروپا) مطرح کرده و مذاکرات لغو روادید آغاز شده است. از خودم می‌پرسم آیا اتحادیه اروپا ارزشهای خود را فراموش کرده است؟"

اخبار اعتراضی؛
 
 تلویزیون العربیه گزارش داد که صدها کارگر در اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق عقب افتاده دست به تظاهرات زدند که به گفته این تلویزیون بسرعت به خواسته های سیاسی تبدیل شد. العربیه افزود: کارگران شعار می دادند: سوریه را رها کن، فکری به‌حال ما کن.


 
روز شنبه 22اسفند گروهی از کارکنان قراردادی دانشگاه آزاد سنندج، کارگران اداره آب و فاضلاب کرمانشاه، کارگران شهرداری مرکزی کرمانشاه، کارکنان بیمارستان امام علی کرمانشاه و  کارگران یادمان باکری دست به تجمعات اعتراضی و اعتصاب زدند. گروهی از مردم ارومیه نیز در همین روز در مقابل اداره درآمدهای عمومی شهرداری در اعتراض نسبت به وضع مالیاتهای جدید و افزایش میزان مالیاتهای قبلی تجمع کردند.   - روز 18 اسفند، ماموران اطلاعاتی و لباس‌شخصی با یورش به محل برگزاری مراسم روزجهانی زن (8مارس) در یکی از سالنهای شهر سنندج، شرکت کنندگان را مورد ضرب و شتم قرار داده و جمعیت را پراکنده کردند. این مراسم در پشت پاساژ آشنا در خیابان فردوسی که یکی از مراکز شلوغ شهر است برگزار شده بود، در اثر یورش ماموران، ترافیک این خیابان برای ساعاتی مختل شد.
در همین روز کارگران پروژه موسوم به یادمان باکری در ارومیه اعتصاب کردند. تعدادی از کارگران ضمن اعلام اینکه هیچ رسانه‌یی در ارومیه حاضر به پوشش خبر اعتصاب آنان نشد، اظهار کردند: این پروژه را شهرداری ارومیه اجرا می‌کند که هم‌اکنون 5ماه است که حقوقهای ما را پرداخت نکرده‌اند.

- روز سه شنبه 19 اسفند، کارکنان بیمارستان بهشتی یاسوج در اعتراض به پرداخت نشدن 8ماه حق کارانه تحصن کردند. در همین روز کارگران شرکت تولید کلوچه اعتماد در دولت آباد کرمانشاه، کارگران و کارکنان شرکت کشت و صنعت گره بان در هرسین کرمانشاه، کارکنان بهزیستی سنندج، کارکنان سازمان جهاد کشاورزی ایلام و کارکنان ثبت احوال در ایلام، کارگران اخراج شده شرکت احداث عسلویه، کارگران شرکت کشتی سازی صدرا در بوشهر، و 300 تن از مالباختگان پردیسبان در مشهد، دست به اعتصاب و تجمع زدند.   

******
در یک درگیری جناحی قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی روز چهارشنبه 19 اسفند، به دست داشتن دست‌کم 800 مقام حکومتی در پرونده زمین‌خواری و تغییر کاربری اراضی کل کشور اعتراف کرد. وی گفت: "پرونده این مسئولان ’متخلف’ با همکاری و مشارکت سازمان بازرسی کل کشور به مراجع قضایی ارسال و در مواردی نیز برای متهمان حکم صادر شده است..." همچنین امیر رمضانی مدیر حراست شهرداری رژیم در مشهد در نشست خبری روز سه‌شنبه (18اسفند) اعلام کرد ۹۶ کارمند شهرداری مشهد به اتهام زمین‌خواری بازداشت شدند. وی همچنین از دستگیری 74نفر از مراجعه‌کنندگان به شهرداری به اتهام مشابه خبر داد و افزود: "این واحد مجبور شده، تخلفات را به دستگاه قضایی گزارش کند".

******
روز18 اسفند، یک شهروند بهایی به‌نام روحیه صفاجو در کرج با یورش مأموران اطلاعات به منزلش بازداشت و پس از تفتیش کامل منزل، به نقطه نامعلومی منتقل گردید. در همان روز، تارا هوشمند، بهزاد ذبیحی و سرماد شادابی نیز در تهران و ساری بازداشت شدند. 


******
در آستانه نوروز و سال جدید بهای میوه تقریبا 10درصد و بهای گوشت مرغ 7درصد افزایش یافته است. به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا 22اسفند قیمت چای و گوشت قرمز نیز افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که حسن روحانی همچنان وعده کاهش تورم و گرانی می‌دهد.


******
بمناسبت 12مارس روز جهانی مبارزه با سانسور اینترنتی، سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌یی سانسور اینترنتی در ایران را محکوم کرد. این سازمان رژیم ایران را در ردیف دشمنان اینترنت قرار داد و اعلام کرد به تلاش خود برای آزاد کردن سایتهای سانسور شده اینترنتی در سراسر جهان ادامه می‌دهد. سازمان گزارشگران بدون مرز همچنین از شروع کارزاری برای غلبه بر سانسور و فیلترینگ اینترنت خبر داد. در کارزار جدید گزارشگران بدون مرز برای آسان‌تر کردن دسترسی به سایتهای سانسور شده، دو برنامه نویس فرانسوی نرم‌ابزار تازه‌یی را برای مرورگر گوگل کروم آماده کرده‌اند، که کاربران می‌توانند از طریق این برنامه‌ها به‌راحتی و بی‌واسطه به آدرس سایتهای همانند شده هدایت شوند.


******
پنجشنبه شب 10 مارس، در جریان میتینگ انتخاباتی در شهر شیکاگو، هزاران تن از  طرفداران و مخالفان سیاستهای دانولد ترامپ کاندید2016  ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه با یکدیگر درگیر شدند. دانلود ترامپ این میتینگ را بدلایل امنیتی لغو کرد ولی درگیری تا ساعتها در داخل و خارج از سالن ادامه داشت. اما انگشت اتهام به سوی ترامپ نشانه می رود و او متهم است طرفداران خود را به برخورد فیزیکی با مخالفان تحریک و تهییج می کند. علیرغم وجود ویدیوهای این تحریکات، ترامپ این اتهامات را رد کرده است. 
یکی از مخالفان سیاه پوست ترامپ که پنجشنبه شب با فردی سفید پوست درگیر شده بود گفت: به من گفته شد به آفریقا برگردم.

******
تلویزیون الجزیره بامداد یکشنبه 23اسفند به نقل از تلویزیون رسمی رژیم سوریه خبر داد که یک هواپیمای جنگی آن در حومه شمالی استان حما سرنگون شده است. پیش از این رزمندگان سوریه اعلام کرده بودند یک هواپیمای جنگی را در شهر "کَفرنبودا" در حومه استان حما با ضدهواییهای خود سرنگون کرده اند. به گفته رزمندگان سوری خلبان هواپیمای سرنگون شده توانست در یکی از مناطق تحت کنترل رژیم اسد با چتر فرود بیاید.