صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۲۲، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز جمعه 11 سپتامبر، در برنامه ای که از سوی حزب محافظه کار کانادا در اتاوا برگزار شد، آقای هارپر تاکید کرد که در مبارزه علیه داعش، قاطعانه خواهد ایستاد. وی همچنین گفت: هدف ما این نیست که در سازمان ملل برای خوش آیند دیکتاتورها هر حرفی بزنیم.  
هر چند انتخابات فدرال کانادا روز 19 اکتبر بطور رسمی برگزار خواهد شد، شهروندان و واجدان شرایط، می توانند از هم اکنون در محلهای رای گیری مشخص شده، رای بدهند.
لطفا برای آگاهی از محل رای گیری به وب سایت،
elections.ca
مراجعه بفرمایید.

 
******
در خبری دیگر از کانادا، وزیر توسعه بین المللی در دولت محافظه کار کانادا، آقای کریستین پَرَدی روز شنبه 12 سپتامبر، از ایجاد یک صندوق اضطراری برای کمک به سوریها در سوریه و در کشورهای همسایه آن خبر داد.
آقای پردی گفت به ازای هر یک دلاری که هر کانادایی به آوارگان سوری از طریق سازمانهای خیریه ثبت شده در کانادا کمک کند، دولت به همان اندازه به "صندوق کمک های فوری به سوری ها" با سقف 100 میلیون دلار و تا 31کم دسامبر 2015، واریز خواهد کرد. وزیر توسعه بین المللی کانادا افزود: این کمک ها در قالب مایحتاج اولیه ای همچون مواد غذایی، چادر، آب آشامیدنی و دارو، به سوری هایی که جنگ بر زندگی آنها اثر گذاشته است، اعطا خواهد شد و قرار است از طریق نهادهایی که در منطقه فعالیت دارند از جمله صلیب سرخ و هلال احمر، به دست آوارگان سوری برسد.

******
به نقل از سایت همبستگی ملی، 22 شهریور، زندانی سیاسی کارگر، شاهرخ زمانی، امروز بطور ناگهانی در زندان گوهردشت کرج جان باخت.
ساعت پنج عصر روز 22شهريور، همبندان شاهرخ براي بيدار كردن او بر بالينش حاضر شدند و مشاهده كردند كه دهانش پر از خون و يك ناحيه از سر او كبود است.
شاهرخ زمانی نقاش ساختمان و عضو کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری بود. او كه در خرداد ماه سال 1390 به خاطر نقش فعالش در اعتراضات و اعتصابات كارگری دستگير شده بود، در اسفند1392 به زندان قزلحصار و يك ماه بعد به زندان گوهردشت منتقل شد. در طی مدت اسارت، شاهرخ زمانی تحت فشارها و اذیت و آزار رژيم قرار می گرفت. او از خدمات درمانی محروم بود و بارها در اعتراض به رفتارهای غیر انسانی دست به اعتصاب غذای طولانی مدت زده بود.
شاهرخ زمانی، در آخرين پيامش برای كارگران كه يك هفته پيش فرستاد، از آنان خواست برای احقاق حقوق خود دست به اعتراض بزنند و در همبستگی با جنبشهای معلمان، پرستاران و ساير اقشار، به طور سازمانيافته و سراسری عمل كنند. مقاومت ايران با ابراز تأسف و با تسليت به خانواده و همبندان و ياران كارگر شاهرخ زمانی، به تحقيق بين المللی در باره مرگ مشكوك اين زندانی سياسی مقاوم، فراخوان داد.

******
یکی از ماموران وزارت اطلاعات بنام "عبدالله‌ دادوند" که بخاطر آزار و اذیت جوانان شهرستان بوکان معروف بود کشته شد.
جنازه وی در حالی که آثار ضربات چاقو بر بدنش مشاهده می‌شد شب 20شهریور در شهر بوکان کشف گردید.
سایت مجاهدین خلق که این خبر را انعکاس داده می افزاید: یادآوری می‌شود که در تاریخ 5شهریور نیز یکی دیگر از ماوران وزارت اطلاعات به نام حسن علی‌پور ملقب به ‌"حسن بانه‌ای" که از عاملان توزیع مواد مخدر در این شهرستان بود در محله ‌جاده‌ حصار بوکان از سوی دو موتورسوار در اتومبیل خود کشته شد.
در خبری دیگر روز گذشته شنبه 21 شهریور خبرگزاری حکومتی ایسنا از دفن كردن یک مامور کشته شده نیروی انتظامی در زادگاهش در نوشهر خبر داد. وی میثم مولایی نام داشت و در روز 19شهریور حین یک درگیری در تهران کشته شد.

شورای ملی مقاومت ایران، اظهارات مقامات اتریش برای دخالت دادن رژیم ایران در حل بحران منطقه و وارد کردن اسد در جنگ با داعش را محکوم کرد
سباستین کورتز، وزیر خارجه اتریش، در جریان سفر به ایران گفت: «غرب باید بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه را در جنگ علیه داعش وارد کند... . ما به یک رویکرد پراگماتیک مشترک از جمله وارد کردن اسد در جنگ علیه ترور داعش نیاز داریم... . در این جنگ ما (غرب و اسد) در یک طرف قرار داریم.
هاینس فیشر، رئیس‌جمهور اتریش، نیز در مقاله‌یی برای روزنامه‌های رژیم ایران قبل از سفرش به ایران نوشته بود: "راه حلی برای درگیریهای خونین سوریه، عراق و یمن نیز یافت شود. ایران به‌عنوان قدرت برتر منطقه‌یی می‌تواند برای دستیابی به این مهم نقش به‌سزایی ایفا کند."
وی در ملاقات با رئیس قوه قضاییه، که بعد از خامنه‌ای بالاترین مسئول اعدام و شکنجه و سرکوب در ایران امروز است، در اظهاراتی گفت: «ما با چشمان بسیار باز به ایران آمده‌ایم... ما چون، مانند ایران ساختاری تحت عنوان قوه قضاییه در کشورمان نداریم برای ما بسیار مهم است که از نقطه نظرات مسئولان قوه قضاییه استفاده کنیم». دبیرخانه شورای ملی مقاومت که این اظهارات را در اطلاعیه 12 سپتامبر خود درج کرده می افزاید: البته وی هدف خودش را از مدح و ستایش فاشیسم دینی حاکم بر ایران که مهمترین عامل بحران و کشتار در سوریه، عراق و یمن و دارای بالاترین عدد اعدامها در جهان امروز است را پنهان نکرد. او گفت: "شرکتهای اتریشی علاقه فراوانی دارند تا با مشارکت شرکتهای ایرانی بتوانند از ظرفیت بزرگ بازار ایران بهره مند شوند."
اطلاعیه شورا افزود: سفر به ایران تحت حاکمیت نظام ولایت‌فقیه و چشم پوشیدن بر جنایتهای آن و امتیاز دادن به آن به هر بهانه‌یی که باشد از نظر مردم و مقاومت ایران به‌شدت محکوم و به‌طور مطلق غیرقابل‌قبول است. همان‌گونه که مردم ایران کسانی را که در دوران سیاه حاکمیت استبداد مذهبی فراموش نمی‌کنند، کسانی را هم که همزمان با اعدامهای جمعی و خودسرانه به یاری و همکاری با قاتلان مردم ایران می‌شتابند فراموش نخواهند کرد.

******
در جریان درگیریهای جناحی، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس رژیم از یک فقره فساد مالی ۲۲۰ میلیون دلاری در قرارداد راه‌آهن ایران - ترکمنستان خبر داد و
گفت: ساخت این پروژه در سال ۱۳۸۸ "به دلایل نامعلوم" به شرکت پارس انرژی واگذار شد که تخصص و سابقه‌ای در این زمینه نداشته است. مالک و مدیر این شرکت "با حمایت همه‌جانبه مقامهای دولت گذشته ۲۲۰ میلیون دلار برای احداث خط ریلی ایران - ترکمنستان گرفت، اما بدون انجام دادن کار مشخصی برای احداث این خط ریلی، متواری شد که این موضوع به لغو قرارداد پروژه بزرگ ۷۰۰ میلیون دلاری منجر شد".
در سند محرمانه‌ای که در سایت ویکی‌لیکس منتشر شد، مدیر نمایندگی شرکت ایران ثامن در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان، مدیر شرکت پارس انرژی را فردی نزدیک به سپاه پاسداران معرفی می‌کند.

******
همزمان با انتقال یک گروه از ماموران وزارت اطلاعات و نیروی تروریستی قدس در پوش خانواده به لیبرتی در روزهای 16 و 19شهریور، کمیته سرکوب ساکنان کمپ لیبرتی، تحت نظارت فالح فیاض، به تشدید محاصره لیبرتی مبادرت کرده است.
در همین چارچوب در روز چهارشنبه 18شهریور نیروهای عراقی مانع انتقال 4 بیمار چشم که از مدتها قبل قرار جراحی داشتند به بیمارستانی در بغداد شدند. این نیروها همچنین از ورود قطعات خریداری شده برای ژنراتورهای تعمیری و لباسهای خریداری شده توسط ساکنان و بازرسی خودروی یخچالدار حاوی مواد غذایی خودداری کرده و از ورود آنها به کمپ جلوگیری کردند. اقداماتی که نقض استانداردهای انسان دوستانه و حقوق بشری و نقض آشکار یادداشت تفاهم امضا شده بین ملل متحد و دولت عراق در 25 دسامبر 2011 می باشد و مسئولان آن قابل تعقیب و مجازات هستند. در همین رابطه ایرانیان آزادیخواه شهر اتاوا روز گذشته و زیر باران، در برابر سفارت آمریکا در جریان آکسیون هفتگی خود خواستار لغو محاصره کمپ لیبرتی و مسلح شدن ساکنان برای حفاظت از خود شدند. آنها همچنین با محکوم کردن موج اعدامها در ایران خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی شدند. 

******
 صبح یکشنبه 22 شهریور کارگران اخراج شده متحصن در شهرک صنعتی اشتهارد کرج، به‌دلیل نبود شغل و بیکاری، با حمله ماموران امنیتی با گاز اشک آور مواجه شدند. روز شنبه 21 شهریور، حدود 200 تن از کارکنان کارخانه تولید فرش ماشینی در کاشان دست به اعتصاب زدند. در همین روز کارگران کارخانه سایپای کاشان، کارگران شرکت تولیدی تهران و مغازه داران پاساژهای میدان توپخانه تهران اعتراض و اعتصاب کردند.
صبح 19شهریور نیز بازاریان بازار تجریش و گروهی از مغازه‌داران خیابان قزوین در تهران 
 دست به اعتصاب زدند.
جمعی از پرستاران بیمارستان صیاد شیرازی گرگان نیز دست به تجمع اعتراضی در روز 19 شهریور زدند. 
روز پنجشنبه و جمعه 19 و 20 شهریور در اکباتان تهران، چهارراه مولوی و چهارراه گلوبندک، مردم و جوانان با ماموران حکومتی درگیر شدند.
در روزهای 18 و 19 شهریور اعتصاب کارگران کوره پز خانه های ملایر به اعتصاب خود به دلیل بیمه نشدن از سوی کارفرمایان ادامه دادند.
 عده‌یی از مردم شهرستان درود نیز روز 20 شهریور علیه بی‌عملی رژیم برای رفع آلودگی هوا، دست به اعتراض زدند.

******
مأموران نیروی انتظامی در شهر بیرجند فاطمه ناصری را دستگیر و به زندان این شهر منتقل کردند که به فاصله کوتاهی پس از دستگیری جان باخت. وی در چارچوب طرح جمع‌آوری متکدیان توسط مأموران انتظامی دستگیر شده بود. برادر خانم ناصری گفته است خواهرش به بیمارس آسم مبتلا بوده و از اسپری استفاده می کرده است. پس از اتمام اسپری، حالش وخیم شده اما زندانبانان به درخواست او توجهی نکردند.
طی دو ماه اول سال جاری 41زن دیگر در بیرجند توسط مأموران انتظامی دستگیر و روانه زندان شدند.

******
روز چهارشنبه 18شهریور آقای غلامحسین دهباشی که 5 سال در اسارت بسر می برد در زندان مرکزی زاهدان بدار آویخته شد.

رژیم همچنین بامداد شنبه 21شهریور دو زندانی 34 و 45 ساله را در زندان مرکزی رشت اعدام کرد.******
روز 17 شهریور پاسداران به بهانه مقابله با قاچاق گازوییل به سوی خودرویی
شلیک کردند که با آتش گرفتن خودرو، دو سرنشین آن آقایان عطاءالله دامنی و ایمان ارژگ دانشجوی دانشگاه زابل به قتل رسیدند. گفته می شود وقتی که خودرو آتش گرفت پاسداران آنها را به‌حال خود رها کرده و محل را ترک نمودند. به گفته یکی از ناظران، مردم منطقه مجروحان را به نزدیکترین بیمارستان در شهرستان مهرستان منتقل کردند اما به دلیل کمبود امکانات بیمارستانی، به بیمارستان خاتم الانبیا زاهدان اعزام شدند که در اثر جراحات ناشی از سوختگی ابتدا ایمان جان باخت و ساعاتی بعد عطاءالله نیز فوت کرد. 

عابد برفروشان فرزند لال بخش 27ساله در اثر تیراندازی و شلیک مستقیم مأموران نیروی انتظامی در نزدیکی منطقه پیگل خاش، به قلبش کشته شد.
آصف برادر عابد در این رابطه گفته است: عابد و پدرم با خودرو شخصی خود از زاهدان به سمت خاش در حرکت بودند که ناگهان تیر به برادرم اصابت کرده و در جا کشته شد، در پیگیری این قتل نیز به ما گفته شد که اشتباه صورت گرفته است.


******
شبکه خبری سی.ان.ان 20شهریور گزارش داد: مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل جمهوریخواهان است برای این‌که نشان
دهد اکثریت این مجلس با توافق اتمی مخالف هستند دو طرح را در این رابطه به تصویب رساند.

هر چند تصویب این طرحها نمی‌توانند از اجرای توافق توسط دولت اوباما جلوگیری کند اما جمهوریخواهان خواهان فرستادن یک پیام سیاسی در این رابطه هستند.
طرح تصویب شده اول مخالفت با توافق اتمی بود که در رأی‌گیری برای آن 25 عضو دموکرات مجلس در مخالفت با توافق اتمی به جمهوریخواهان پیوستند.
بر اساس طرح دوم هم که غیرالزام‌آور است باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند به‌طور یک جانبه تحریمهای قانونی را کنار بگذارد.
سی ان ان افزود: این طرح با 247 رأی مثبت در مقابل 186 رأی منفی بتصویب رسید و دو عضو دموکرات همراه با جمهوریخواهان به این طرح رأی مثبت دادند.

******
تلویزیون الجزیره 21شهریور 94 به‌نقل از منابع امنیتی عراق گفت: هفته گذشته صدها سرباز آمریکایی به پایگاه حبانیه در شرق رمادی در استان الانبار رسیدند. این منابع افزوند، همزمان با رسیدن این نیروها شبه‌نظامیان شیعی از تمامی مناطقی که در اطراف شهر رمادی تا فلوجه در اختیار داشتند، عقب‌نشینی کردند.


******
رئیس نهاد ناظر بر معاهده منع آزمایش اتمی سازمان ملل‌متحد گفت: رژیم ایران باید به‌دنبال توافق اتمی، معاهده ممنوعیت آزمایش اتمی را مورد تأیید قرار دهد و تضمین نماید که هرگز اقدام به انفجار آزمایش اتمی نخواهد کرد.
لاسینا زربو در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: اگر رژیم ایران این معاهده را امضا نکند شک و تردیدهایی را در مورد توافق اتمی ایجاد خواهد کرد. رژیم ایران برای دادن تضمین و نشان‌دادن این‌که قصدی برای توسعه تسلیحات اتمی ندارد باید قبل از شروع مذاکرات اقدام به امضا این معاهده می‌کرد.
این مقام سازمان ملل گفت: اعتماد بر پایه راستی آزمایی می‌باشد چرا رژیم ایران چنین تضمینی به ما نمی‌دهد؟
سازمان معاهده منع آزمایش اتمی دارای 196 کشور عضو می‌باشد که 183 کشور عضو این معاهده را امضا کرده‌اند.


******
یک مقام مسئول در وزارت‌خارجه عربستان سعودی روز 20شهریور به تلویزیون العربیه گفت: عربستان درصدد است به مردم سوریه کمکهای بیشتری بکند. از شروع بحران در سوریه نزدیک به دو و نیم میلیون شهروند سوری به خاک عربستان سعودی رفته‌اند و از آنان به‌عنوان پناهنده استقبال شده است.
عربستان سعودی همچنین به آن دسته از پناهندگان سوری که خواهان باقی ماندن در خاک عربستان بوده‌اند حق اقامت داده و شرایط زندگی آنها مشابه سایر کسانی است که در خاک عربستان سعودی اقامت دارند. برای این افراد خدمات پزشکی مجانی فراهم شده و در بازار کار و آموزش آزادی عمل دارند.
این مقام سعودی اضافه کرد کمکهای عربستان سعودی شامل میلیونها پناهنده سوری در کشورهای اردن و لبنان و سایر کشورها نیز شده است.

******
یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه رژیم در اصفهان گفت: بسیاری از زنان زمانی که خود را در امنیت مالی ببینند، معرفت را از یاد می‌برند. در اسلام وظیفه نان‌آوری به مردان محول شده است، اگر بناست زنی به‌عنوان مهماندار هواپیما زباله جمع کند آیا بهتر نیست که در خانه و کاشانه شخصی خود و همسرش این کار را انجام دهد. وی خطاب به زنان گفت: بنشینید در خانه و خانمی کنید