صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اسفند ۱۹، ۱۳۹۲
دادستانی رژيم در تهران به خواسته دراويش عمل نکرد
به گزارش سایت مجذوبان نور، عوامل دادستانی رژيم در تهران که روز گذشته وعده داده بود به درخواست دراویش معترض پاسخ خواهد داد، تا 9 بامداد یکشنبه 18اسفند، عمل نکرد و سرکوب دراویش معترض در مقابل دادستانی رژیم در تهران را شدت بخشید. بنا به اين گزارش نیروهای حکومتی بر خلاف وعده داده شده خيابانهای اطراف دادستانی را با استقرار مأموران امنيتی زن و مرد و همچنين استقرار ماشينهای آب پاش و تجهيزات ضدشورش در مقابل دادستانی تهران بسته اند تا مانع از تجمع دوباره دراويش و خانواده های زندانيان سياسی شوند.
دراويش زندانی "حميدرضا مرادي٬ فرشيد يداللهي٬ مصطفی دانشجو٬ امير اسلامي٬ اميد بهروزی، مصطفی عبدي٬ رضا انتضاری، کسرا نوری، افشين کرم پور و عبدالغفور قلندری نژاد که در اعتصاب غذا به سر می برند، روز شنبه 17اسفند تهديد کردند چنانچه تا روز دوشنبه 19اسفند به خواسته های آنان رسيدگی نشود، دست به اعتصاب غذای خشک خواهند زد. آنها در اعتراض به تبعيد دو تن از دراويش زندانی و جلوگيری از اعزام دراويش زندانی به بيمارستان دست به اعتصاب غذا زده اند. همزمان هزاران تن از دارويش گنابادی در حمايت از آنها در داخل و خارج کشور دست به اعتصاب غذا زده اند.
نيروهای حکومتی، دراويشی را که روز یکشنبه 18اسفند در دومين روز اعتراض خود در برابر دادستانی رژيم در تهران گرد آمده بودند پس از دستگيری که با ضرب وشتم شديد همراه بود، به وسيله 12ون و 2اتوبوس، به مکان نامعلومی منتقل کرده اند. در ميان دستگير شدگان 20 زن و سه کودک يک سال و نيمه، هفت ساله و يازده ساله که همراه با مادرانشان دستگير شده اند به چشم می خوردند. لازم به ذکر است که روز شنبه نیز نزدیک به 80 تن از دراویش زن در مقابل دادستانی رژیم در تهران دستگیر شده بودند. رژيم هم چنين 20تن از اعضای خانواده دراويش زندانی را دستگير و به اوين منتقل کرده است. زنان بازداشت شده با اعلام اين که در اعتصاب غذا هستند از خوردن غذای زندان اوين خودداری کرده اند. رژيم همچنين طی دو روز گذشته سرور سايت مجذوبان نور که اخبار تجمع اعتراضی دراويش و ساير خانواده های زندانيان سياسی در برابر دادستانی رژيم در تهران را منعکس می کند مورد حملات شديد سايبری قرار داده است.
سايت مجذوبان نور وابسته به دراويش گزارش داد: خبرهای رسيده حاکی از شدت عمل نيروهای امنيتی در سرکوب دراويش گنابادی معترض به بی عدالتيهای قوه قضاييه رژيم در خصوص زندانيان سياسی است. نيروهای امنيتی با باتون به زنان حاضر در دومين تجمع مقابل دادستانی رژيم يورش بردند و با ايجاد ارعاب و آنان را سوار ون های انتظامی کردند و به نقاط نامعلوم بردند. در اين حملات وحشيانه عده يی مجروح و عده يی دستگير شدند. بر اساس اخبار منتشر شده بیش از 3000 تن از دروایش گنابادی در بیرون از زندان در همبستگی با 10 تن از دروایش زندانی در زندانهای اوین، گوهردشت، بندرعباس و زندان نظام شیراز که در اعتصاب غذا بسر می برند، اعتصاب کردند.
کارزار دراویش پس از آن آغاز شد که حميدرضا مرادی و مصطفی دانشجو، 2 درويش زندانی را که برای عمل جراحی و مداوای بيماری قلبی به بيمارستان منتقل شده بودند، بدون هيچ گونه درمانی به زندان بازگردانده شدند. افشين کرم پور، يک درويش زندانی ديگر، که به بيماری حاد کليوی مبتلاست، توسط عوامل اطلاعات رژیم، از هر گونه رسيدگی درمانی محروم شده است. در همين حال سه تن از دراويش زندانی به نامهای سعيد مدنی، رضا انتصاری و فرشيد يدالهی در روز 11اسفند به طور ناگهانی به زندان گوهردشت تبعيد شدند.
گفتنی است مادر ستار بهشتی بلاگری که زیر شکنجه کشته شد، به همراه تعدادی از اعضای خانواده های زندانيان سياسی روز شنبه به جمع دراويش معترض در مقابل دادستانی رژيم در تهران پيوست. مادر ستار بهشتی قبل از حرکت گفته بود افتخار می کند که مادر است و پسرش مقاوم و پايدار در زير شکنجه به شهادت رسيده است. همچنین زندانی سیاسی غلامرضا خسروی، که خود به اتهام کمک مالی به "سیمای آزادی" وابسته به سازمان مجاهدین خلق، همچنان زیر حکم اعدام قرار دارد، در حمایت از اعتصاب غذای دراویش زندانی دست به اعتصاب غذا زد.


******
همزمان با روز جهانی زن و در حالیکه دروایش به شدت در تهران سرکوب می شدند، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده کشورهای 5+1 که ماههاست به مذاکرات اتمی با رژیم ایران سرگرم هستند، وارد تهران شد. سفر سه روزه کاترین اشتون که از دید بسیاری از فعالان جنبش زنان، توهین به حقوق زنان در ایران تلقی می شود، قرار است با بازدید وی از اماکن و بناهای تاریخی اصفهان پایان یابد. کاترین اشتون در حالی به تهران
سفر کرد که از ابتدای سال 2014، بیش از 150 تن اعدام شده اند. رژيم همچنین، فرزانه مرادي يك زن جوان 25ساله را پس از تحمل 6سال حبس در روز 13 اسفند در زندان اصفهان به دار آويخت. اين حكم به رغم مخالفتهاي گسترده داخلي و بين المللي و بدون اطلاع به وكيل وي انجام شد. از فرزانه مرادی يك دختر خردسال به جا مانده است. در روز 12 اسفند نيز يك جوان 23ساله به نام مهراس در زندان جويبار به دار آويخته شد. او به هنگام بازداشت و ارتكاب جرم انتسابي 17ساله بود. يك روز قبل از آن نيز (11  اسفند) يك جوان 23 ساله ديگر در زندان مركزي زاهدان مخفيانه به دار آويخته شد. او نيز در هنگام بازداشت تنها 17سال داشت.
تنها در فاصله روزهاي 7تا 13 اسفند ماه سه زنداني كه در هنگام بازداشت زير 18سال داشتند، به دار آويخته شدند.

در همین رابطه ایرانیان در شهر اتاوا در مقابل سفارت آمریکا، برای بزرگداشت روز جهانی زن گرد آمدند و ضمن اعلام حمایت از خواسته های دراویش معترض در ایران، سفر خانم اشتون به ایران را محکوم کردند. آنان شعار می دادند: سفر اشتون به ایران، توهین به حقوق زنان و آزادی اندیشه با روحانی نمیشه. آنها همچنین با شعارهایی چون: "هزار زن اشرفی در زندان لیبرتی، سمبلهای رهایی، بر نقش موثر زنان در مقاومت ایران و بویژه کمپ لیبرتی در امر سرنگونی رژیم تکیه کردند. تجمع کنندگان از اوباما خواستند تا به ضمانتهای داده شده خود به ساکنین لیبرتی احترام گذاشته و هر چه سریعتر حفاظت آنها را بعهده بگیرد. 

اعدام چهار زندانی در بندرعباس
رژیم در روز 8 مارس= 17 اسفند،  4 زندانی را به طور جمعی در زندان مرکزی بندرعباس به دار آویخت. رژیم از انتشار اسامی این قربانیان خودداری کرده است.
خطر رژيم ايران با آمدن روحانی کاهش نيافته است
جان برد، وزير خارجه کانادا طی بيانيه يی اعلام کرد: توقيف محموله تسليحاتی رژيم ايران به مقصد غزه نشان دهنده حمايت آشکار اين رژيم از گروههای تروريستی است. وی افزود: «دولت جديد ايران هنوز به حمايت مالی و تسليحاتی گروههای تروريستی ادامه می دهد». وزير امور خارجه کانادا گفت: "اين مسأله يادآور مهمی است که رژيم ايران از چندين جبهه منطقه را تهديد می کند و اين خطر در دوران روحانی کاهش نيافته است".

******
در آستانه چهارشنبه سوری، سازمان مجاهدین خلق 7 اسفند در اطلاعیه ای، از مردم ایران و بویژه جوانان خواست تا جشن ملی چهارشنبه سوری را به کارزار اعتراض و قيام بر ضدحکومت تبديل کنند. در این فراخوان از جمله آمده است: "از محله های مختلف تهران تا اصفهان و شيراز، از مشهد و تبريز، تا اهواز و چهارمحال بختياری، و از سواحل خزر تا خليج فارس، به پاخيزيد و در اتحاد و همبستگی ملی بر ضحاک عمامه دار بتازيد."