صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، بهمن ۲۱، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهدبیرخانه شورای ملی مقاومت 19 بهمن اطلاع داد رژيم در روز چهارشنبه 16بهمن 15 زندانی سياسي بلوچ را به طور جمعي در زندان چاه بهار مخفيانه به دار آويخت. خسرو براهويي از اهالي لوتك زابل، دو برادر از طايفه ريگي و دو برادر ديگر از طايفه مير و يك تاجر به نام افضل ريگي در ميان اعدام شدگان بودند.
بنا بر گزارشهاي منتشر شده در روز پيش از آن نيز هفت زنداني به طور مخفيانه در محلي دور از ديد و در گورهايي بدون نام در گورستان زاهدان دفن گردیدند.
در سحرگاه 17بهمن نيز دو زنداني به نامهاي پرويز آشنا از اهالي بندرعباس و فرهاد سلطاني اهل كرمانشاه در زندان مركزي بندرعباس اعدام شدند. اعدام يك جوان 29ساله در روز 12بهمن در زندان زاهدان از ديگر اعدامهاي ثبت شده در هفته گذشته است.
در خبری دیگر قاضی مقیسه، پس از مشورت تلفنی، حکم اعدام یک زندانی سیاسی را تایید کرد. اين زندانی هنگامی برای بررسی پرونده اش در جلسه دادگاه تحت سرپرستی مقيسه حاضر شد که مسئول پرونده اش که يکی از ماموران اطلاعاتی رژيم به نام داوری است، در دادگاه حضور نداشت. مقيسه حاضر به تعويق جلسه دادگاه نشد و از طريق تلفن با داوری تماس گرفته و ابهامات خود درباره اين پرونده را با وی در ميان گذاشت و سپس بر اساس نظر وی، حکم اعدام اين زندانی سياسی را صادر کرد.

 بدنبال افزایش موج اعدامها در ایران کانادا بار دیگر نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد. وزير خارجه کانادا در بيانيه روز سه شنبه 4 فوریه= 15 بهمن اعلام کرد، فقط در ماه اول سال 2014 گزارشهايی از اعدام حداقل 50 نفر منتشر شده است. رژيم ايران سال گذشته بيش از 600 تن را اعدام کرد. در بيانيه جان برد آمده است: « کانادا بی احترامی رژيم ايران به روند حقوقی و قضايی و نقض حقوق بشر ايرانيان را محکوم می کند. مردم ايران شايسته احترام، غرور و آزادی هستند که مدتهای مديدی است از آنها دريغ شده است». وزير خارجه کانادا در بيانيه خود همچنین تأکيد کرد: ما از روی اعمال رژيم ايران در مورد اين کشور قضاوت می کنيم و نه فقط از روی حرفهای مقامات اين کشور. ايران بار ديگر در صدر کشورهايی قرار گرفته است که بيشترين آمار اعدام در سطح جهان را داشته است. با وجود وعده های انتخاباتی حسن روحاني برای بهبود زندگی مردم، ايرانيان کماکان در وحشت و هراس از بازداشت خودسرانه، شکنجه و اعدام در حکومت ملاها روزگار می گذرانند. وزير خارجه کانادا اعلام کرد « کانادا نسبت به انتشار گزارشهايی که از افزايش بی رويه اعدامها در ايران حکايت می کنند، عميقاً آزرده خاطر و نگران است».

چند خبر اعتراضی؛

- مردم اهواز روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 16 و 17بهمن به طرح تحقیرآمیز توزيع سبد کالا و ايجاد صف هايی طولانی و شيوه توزيع آن اعتراض کردند. در جريان اجرای این طرح، مردم قصر شيرين روز چهارشنبه 16بهمن به توزيع مرغ فاسد توسط فروشگاههای تعاونی اعتراض کردند. روز پنجشنبه 17بهمن، دو تن از شهروندان کرمانشاهی که ساعتها در صف دريافت سبد کالا ايستاده بودند، به علت شدت سرما و خستگی مفرط بيهوش شده و به بيمارستان منتقل شدند.

- کارگران قسمت تعميرات پتروشيمی فجر ماهشهر در اعتراض به اخراج نماينده کارگران و احضار 6 کارگر معترض به اداره اطلاعات به مدت سه روز دست به اعتصاب زدند. نماينده کارگران تنها به جرم پيگيری مطالبات کارگران و سازش نکردن با ايادی رژيم از کار اخراج شده است.

- اعتصاب کارگران شرکت پلی اکريل اصفهان در اعتراض به بازداشت همکارانشان توسط رژيم هم چنان ادامه دارد. گزارشها حاکی است، کارگران زندانی پلی اکريل اصفهان در مقابل شکنجه ها مقاومت می کنند. رژيم برای زهر چشم گرفتن از کارگران معترض پلی اکريل مستمراً کارگران دستگير شده را شکنجه می کند اما آنها تسليم نمی شوند.

- بامداد چهارشنبه 16بهمن، مأموران انتظامی رژيم به همراه مأموران شهرداری بانه به قصد جمع آوری اجناس دستفروشان به محل کسب و کار آنان هجوم بردند. اما دستفروشان شهر بانه در مقابل اقدام مأموران نیروی انتظامی و شهرداری رژيم مقاومت کرده و با حمايت مردم مأموران را وادار به عقب نشينی کردند.


- کارگران مترو اهواز از روز سه شنبه 15 بهمن در اعتراض به دريافت نکردن 4ماه حقوق عقب افتاده خود دست به اعتصاب زده اند. کارگران همچنين خواهان پرداخت شدن کسری حقوق ماههای قبل می باشند.******
به چند خبر از وضعیت زندانیان توجه کنید؛

زندانی سياسی محمد بنازاده اميرخيزی از بستگان مجاهدین ساکن لیبرتی را با وجود وخيم بودن وضعيت جسمی به زندان برگردانده شد و درمان وی متوقف شد. اين زندانی سياسی به دليل عوارض ناشی از امواج پارازيت و شکستگی دست در بيمارستان هزار تخت خوابی تهران بستری بود که مأموران وزارت اطلاعات به بهانه اين که بستگان وی در بيمارستان به عيادت او رفته بودند، وی را مجدداً به زندان باز گرداندند. برخی دیگر از زندانیان از جمله محمدرضا پورشجره وبلاگ نویس، با وجودیکه از ناراحتی قلبی رنج می برد، در اعتراض به فشارهای مسئولین زندان از جمله انتقال به بیمارستان با دستبند و پابند، از دریافت درمان خودداری می کنند. به گفته دختر آقای محمدرضا پورشجری، این وبلاگ نویس زندانی از یکسال پیش از زندان رجایی شهر به ندامتگاه مرکزی کرج –که فاقد بند سیاسی بوده و محل نگهداری مجرمان خطرناک و سابقه دار می باشد منتقل شده است.

- سه زندانی محبوس در قزلحصار در اعتراض به فشارهای ضدانسانی دست به اعتصاب غذا زده اند. اين سه زندانی که بعد از انتقال به سلولهای انفرادی اعتصاب کردند عبارتند از: محسن امانی، عبدالحسين امامی و حسين بابايی.

- يک زندانی به نام آرش پاشايی 27ساله در واحد 4 زندان قزلحصار کرج در اعتراض به فشارهای ضدانسانی شکنجه گران آخوندها، خود را حلق آویز کرد. وی به مدت 9سال در زندان محبوس بود.

******

به نقل از اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت 19 بهمن، در آستانه سی و پنجمين سالگرد انقلاب ضد سلطنتی، نمايندگان بيش از 300 انجمن و تشکل ايراني از سراسر جهان، اولين کنوانسيون سراسری خود را در پاريس برگزار کردند. اين کنوانسيون دربرگيرنده طيف وسيعی از روشنفکران، فعالین سياسی و حقوق بشری، فعالین حقوق زنان، دانشمندان، کارشناسان، صاحبان مشاغل و حرفه های مختلف، دانشجويان و همچنين اقليتهای قومی و مذهبي ايران بود. خانم مريم رجوی رييس جمهور برگزيده مقاومت ايران و شماری از شخصيتهای برجسته سياسی از آمريکا و اروپا نیز در اين کنوانسيون سخنرانی کردند. در قطعنامه پایانی این کنفرانس، به گوشه هایی از کارنامه 34 ساله رژیم اشاره شد و آنها تنها راه استقرار دمکراسی و آزادی در ایران را سرنگونی تمامیت رژیم دانستند. نمایندگان ضمن حمایت از برنامه 10ماده يی خانم مريم رجوی، برای استقرار يک نظام دموکراتيک و سکولار در ايران، جامعه جهانی را به اقدام فوری برای آزادی 7 گروگان، تامین امنیت کمپ لیبرتی و انتقال پناهندگان به آمریکا و اروپا فرخواندند. قطعنامه تصريح می کند جامعه ايران در يک وضعيت انفجاری و رژيم آخوندی در موقعيت سرنگونی قرار دارد و تغيير اين رژيم در دسترس است.


جمعی از مردم تنکابن بدلیل قطع برق، آب، گاز و تعطیلی نانواییها پس از بارش سنگین برف، تجمع اعتراضی برپا کردند
بارش برف در مناطق شمالی ایران، زندگی مردم را مختل کرده است. روز پنجشنبه 17 بهمن، در اثر بارش برف شديد در تنکابن در استان مازندران، برق، آب و گاز منازل قطع شد و مردم اين شهر را با مشکلات جدی مواجه کرد. قطع گاز و برق همچنین باعث اختلال در پخت نان در نانواييها شد و صفهای طولانی برای خريد نان تشکيل گردید. مردم در اعتراض به عدم رسیدگی رژیم به حداقلهای ضروری نیازهای مردم، در سطح شهر تجمعات اعتراضی برپا کردند و خواستار رسیدگی فوری به این حداقلها شدند. در خبری دیگر جسد یک دختربچه اهل تنکابن که بر اثر برف و سرما جان خود را از دست داده کشف شد. سازمان پزشکی قانونی ادعا کرد که اين تنها مورد گزارش شده از مرگ شهروندان بر اثر سرماست. اما شاهدان از مرگ يک نگهبان ماشين آلات در مشهد بر اثر شدت سرما و نداشتن امکانات خبر داده بودند. همچنين به گفته شهروندان گیلانی سه تن از شهروندان بر اثر سرما جان خود را از دست دادند. گفتنی است که بارش 2 و نیم متری برف در برخی از نقاط شمال ایران در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است. از طرفی همزمان با شروع بارش برف، در اثر وقوع يک بهمن در منطقه شمذيتان در اطراف اروميه 4تن در زير برف مدفون شدند. این افراد عبارتند از خبات اسماعيل، آدم مصطفی، شهير صالح و فاخر احمد. این درحالیست که مقامات حکومتی وجود تلفات ناشی از بارش برف را تکذیب می کنند.

پنج مامور رژيم در مرزهای استان سيستان و بلوچستان مفقود شدند
پنج تن از ماموران رژيم در منطقه مرزی "جَکیگور" در استان سيستان و بلوچستان مفقود شدند. به گزارش رسانه های رژيم، پنج مامور مفقود شده رژيم در روز جمعه 18بهمن، توسط ”افراد ناشناس“ به گروگان گرفته شده اند. اما بر اساس گزارش 20 بهمن سایت فارسی العربیه، سازمان "جیش العدل" یکی از سازمانهای مخالف رژیم در استان سیستان و بلوچستان شامگاه شنبه 19 بهمن، طی بیانیه ای مسوولیت ربودن شماری از مرزبانان ایران را به عهده گرف و تصاویر آنها را انتشار داد. در بیانیه این سازمان آمده است: "سازمان جیش العدل در مورخ17بهمن 92 طی یک عملیات 5 تن از نیروهای رژیم متعلق به هنگ مرزی نگور در نزدیکی پاسگاه کهیرتوک- دشتیاری را به اسارت درآورند."
 

******
وزارت خزانه داري آمریکا با افزودن چند تن از مهره ها و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران به لیست شركتها و افراد تحريم شده، اعلام کرد آنها نقشهاي كليدي در پشتيباني از برنامه اتمي رژيم يا فعاليتهاي تروريستي رژيم ايفا كرده اند. این وزارتخانه اعلام کرد پوریا نایبی، هوشنگ حسین پور، هوشنگ فرسوده و 8 شرکت متعلق یا زیر کنترل آنها در گرجستان از آن جمله هستند. وزارت خزانه داری آمریکا سه افسر سپاه پاسداران و يک فرد وابسته به سپاه را بدلیل کمک به فعاليتهاي تروريستي رژيم ايران در افغانستان در فهرست تحريمها گنجاند و نام آنها را که عبارتند از سيد کمال موسوی، عليرضا همتي، اکبر سيد الحسینی و محمود افخمی، اعلام نمود. اين دومين بار پس از امضای توافقنامه ژنو است که آمريکا افراد و شرکتهايي را به خاطر كمك به رژيم براي دور زدن تحريمها، در فهرست تحريمهاي خود قرار مي‌دهد. مقامات شرکت هوايی ماهان وابسته به سپاه پاسداران و شرکتهای پوششی در امارات متحده عربی که کارهای مربوط به پرداخت های مالی ماهان را انجام ميدادند و شرکت هوا نوردی بلو اسکای در امارات متحده عربی، متعلق به سپاه پاسداران از اين جمله اند. همچنين شرکت آلماني اولريخ ويپرمان و دو شرکت ديگر که معاملات نفتي رژيم ايران به منظور دور زدن تحريمهای نفتی عليه رژيم را تسهيل می کردند جزو ليست تحريمهای جديد امريكا می باشند.