صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، خرداد ۲۰، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


قتل عام تابستان 67 بعنوان جنایت علیه بشریت در پارلمان کانادا برسمیت شناخته شد
پارلمان فدرال کانادا روز چهارشنبه 5 ژوئن برابر با 15 خرداد 92، قتل عام تابستان 67 را که به فرمان خمینی بوقوع پیوست را با حمایت احزاب مختلف کانادا در یک اقدام بی سابقه، بعنوان جنایت علیه بشریت و روز اول سپتامبر را بعنوان روز همبستگی با زندانیان سیاسی ایران، برسمیت شناخت. این اولین باریست که پارلمان یک کشور رسما قتل عام هزاران زندانی مجاهد و مبارز در سال 67 را برسمیت می شناسد. به نقل از روزنامه اتاوا سیتزن، وزیر امور خارجه- جان برد- و وزیر امور شهروندی کانادا- جیسون کنی- طی بیانیه مشترکی به خانواده قربانیان 67 تسلیت گفته و خاطرنشان کردند؛ به خاطره شهیدان جمعی سال 67، زهرا کاظمی و تمام ایرانیانی که به خاطر ایستادن در برابر رژیم حاکم بازداشت، شکنجه و اعدام شده اند، ارج می گذارد. لازم به ذکر است که این لایحه در پارلمانهای ایالت انتاریو و کبک کانادا نیز تصویب شد. پس از بخش خبر میهمان رادیو ایرآوا ما را در جریان این موضوع و اثرات این لایحه قرار خواهند داد.
در خبری دیگر وزیر امور خارجه کانادا امروز9 ژوئن در بیانیه رسمی، انتخابات رژیم ایران را قلابی خواند. جان برد اعلام کرد: انتخابات رژيم ايران نزديك است و حاكمان اين كشور به هر اقدامي دست زده اند تا خواسته مشترك و دمكراتيك مردم ايران را سركوب كنند. رژيم ايران هيچ تلاشي نكرده است تا ايرانيان مقيم كانادا در اين راي گيري شركت كنند و اين تاييدي است كه اين انتخابات يك تمرين تبليغاتي پوچ و بيش از پيش قلابي است. وزیر امور خارجه تاكيد كرد: كانادا به موضع خود ادامه ميدهد و در كنار ميليونها ايراني قرار ميگيرد و در صحنه سياسي كار خواهد كرد تا اصلاحات معني دار و واقعي كه حقوق پايه اي ايرانيان را مورد احترام قرار دهد، ايجاد شود. در عين حال كه ما از دير وقتها اعتقاد خود را نسبت به رژيم پوك ايران از دست داده ايم اما ايمان خود را نسبت به مردم ايران از دست نداده ايم.

کاندیداهای منتخب خامنه ای، به کشتار مردم در جریان مناظره تلویزیونی اعتراف کردند
سایت همبستگی ملی 18 خرداد گزارش داد که در سومين مضحكه  مناظره تلويزيوني رژيم، پاسدار سعيد جليلي به چند فقره كشتار مردم در دولت خاتمي اذغان كرد و خطاب به عارف گفت، چرا در زمان دولت شما هر اعتراضي اجتماعي كه ميشد با بدترين وضع برخورد و بي‌تدبيري ميشد. در سميرم چند نفر در يك اعتراض اجتماعي كشته شدند. هشت نفر در ايذه و 4نفر در فيروزآباد و يك نفر در سبزوار. من بحثم اين است كه تدبير است ديگر، بالاخره اينها استانداريها، تأمينهاي استانداريها زير نظر شوراي تأمين استان و استانداريهاست. در همین رابطه هر چند که ولی فقیه نظام، هشدارداده بود تا کاندیداها مواظب حرف زدن خودشان باشند اما آنها تقصیر بحرانهای بین المللی رژیم را به گردن یکدیگر انداختند. به نقل از همبستگی ملی؛ كانديداها به منفور بودن رژيم و فعاليتهاي تروريستي آن اعتراف و همديگر را متهم كردند كه در زمان او بوده كه كشتار در رستوران ميكونوس آلمان اتفاق افتاده و به حكم جلب رئيس جمهور نظام منجر شده است. حسن روحانی که به حمایت از رفسنجانی پرداخت و آغازگر پروژه اتمی رژیم را رفسنجانی معرفی کرد، با واکنش روبرو شد و رقبایش افتضاحات دولت رفسنجانی و خاتمی را یادآوری کردند. جلیلی، حداد عادل و قالیباف نیز تاکید کردند اگر تروریسم رژیم در عراق و افغانستان نبود، رژیم قافیه را در منطقه تماما باخته بود. در قسمتهایی از سومین مناظره تلویزیونی منتختبین خامنه ای، عارف به دزدیهای قالیباف در شهرداری تهران اشاره کرد و غرضی به کنایه از زد و بندهای سیاسی و عقب نشینهای پشت پرده رژیم در مقابل طرفهای خارجی با عنوان اینکه "کسی را بفرستیم که بگوید ما سیاستمان را عوض خواهیم کرد" یاد کرد.


دو شهروند کرد از پیروان اهل حق، دست به خودسوزی اعتراضی زدند
هرانا 16 خرداد در این مورد گزارش داد که در تاریخ 14خرداد ماه یکی از پیروان دین یاری (اهل حق) بنام حسن رضوی ساکن همدان در اعتراض به تراشیدن سبیل یکی از همکیشانش بنام کیومرث تمناک توسط مسولین زندان همدان در برابر فرمانداری همدان خود را به آتش کشید. بنابر آخرین خبرها نامبرده  با 60 درصد سوختگی در یکی از بیمارستانهای تهران تحت تدابیر امنیتی بستری است. هرانا گفت: سبیل  برای مردان در نزد پیروان دین یاری (اهل حق)  دارای تقدس و احترام می باشد. در روز چهارشنبه 15 خرداد ماه نیز یکی دیگر  از پیروان دین یاری بنام نیکمرد طاهری ساکن صحنه کرمانشاه در ادامه اعتراض به توهین و هتک حرمت مسئولین زندان همدان به یکی از همکیشانش بنام کیومرث تمناک مبنی بر تراشیدن سبیل نامبرده که به اجبار و توسط 5 نفر از نیروهای امنیتی زندان انجام گرفت، در برابر فرمانداری همدان خود را به آتش کشید. وی قبل از رسیدن به بیمارستان جان باخت و پیکرش روز پنج شنبه 16 خرداد ماه توسط نیروهای امنیتی همدان به شهر صحنه انتقال و تحت تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شد. به نقل از هرانا، هیچیک از رسانه های داخلی این خبر را انعکاس نداده اند. همچنین تعدادی از بزرگان شهر صحنه به اداره اطلاعات فراخوانده شده و در جهت کنترل خشم مردم تهدید شده بودند.

به گزارش سایت محبت نیوز، رئیس پلیس فتای گیلان گفته است که عامل توهین به مقدسات اسلامی و ائمه اطهار در فیس‌بوک، در شهر رشت شناسایی و دستگیر شده است. این منبع افزود: ایرج محمدخانی در نشست انتظامی استان گیلان با بیان اینکه کارشناسان پلیس فتا در رصد فضای مجازی صفحاتی را در فیس بوک شناسایی کردند، مدعی شد: "گرداننده این صفحه اقدام به انتشار مطالب موهن علیه مقدسات اسلامی و ائمه اطهار در فضای مجازی می‌کرد." وی  گفت: "متهم مذکور با تشکیل پرونده به مقام قضایی معرفی و با صدور قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون ریالی روانه زندان شد."

 

دو زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند
به نقل از روزنامه جوان، دو زندانی روز چهارشنبه گذشته در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. یکی از این قربانیان تبعه افغانستان و محمد، و دیگری علیرضا معرفی شده است.

 
 
 

39 تن از معتادین در مراکز ترک اعتیاد بطور مشکوکی جان خود را از دست دادند
خبرگزاری حکومتی ایسنا 18 خرداد این خبر را انعکاس داد. این خبرگزاری حکومتی گفت که 560 مرکز اقامتی ترک اعتیاد (کمپهای میان مدت) در کشور وجود دارد که سال گذشته 39 نفر در این مراکز فوت کرده اند. بیشترین آمار فوت شدگان در استان کرج بوده است که در این استان 6 نفر فوت کرده اند. 

 
 

کارخانه‌ی تاریخی گونی‌بافی رشت در معرض تخریب است
به نقل از هرانا 18 خرداد، یکی از بناهای تاریخی گیلان، کارخانه گونی بافی (منبع آب) می‌باشد که در رشت، میدان فرهنگ، داخل محوطه سازمان جهاد کشاورزی استان، جنب پارکینگ در حال احداث خودروی این نهاد واقع شده است. به گزارش ایلنا، کارخانه گونی بافی (منبع آب) رشت در 13 بهمن ماه 1388 توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این کارخانه بدلیل بی توجهی، عدم سر کشی و ارائه ندادن گزارش کارشناسی به جهت مرمت در معرض تخریب قرار دارد و بخشی از سازه کنار آن نیز برای ساخت پارکینگ خودروهای کارکنان و مراجعین به سازمان جهاد کشاورزی گیلان تخریب شده است. این کارخانه تنها نمونه ثبت شده معماری استان گیلان در زمینه صنعت این استان می‌باشد.
 

تظاهرکنندگان عراقی عکسهای خامنه ای را آتش زدند
به نقل از منابع خبری مقاومت ایران، در جريان قيام روز جمعه مردم عراق، مردم در شهر تكريت در استان صلاح الدين  عكس خامنه اي، ولي فقيه رژیم ایران را آتش زدند.
******
دو هفته از یک اعتراض زیست محیطی در میدان تقسیم استانبول میگذرد و اتحادیه اروپا از سرکوب معترضان توسط پلیس به رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، انتقاد کرده است. در جریان این اعتراضات حداقل 3 تن کشته و هزاران نفر مجروح شده اند. این اعتراضات به بیش از 70 شهر ترکیه سرایت کرده و حمایت جناحهای سیاسی و اجتماعی را در بر داشته است. خبرگزاری فرانسه از دستگیری دو ایرانی در ترکیه خبر داد.  شبکه خبری تی‌آر‌تی ترکیه 15 خردادماه نیز از بازداشت یک ایرانی به نام «شایان شاملو» به اتهام تحریک تظاهرکنندگان در آنکارا خبر داد. وزیر کشور ترکیه می‌گوید تا کنون دو ایرانی را به همراه پنج تبعه خارجی دیگر در ارتباط با ناآرامی‌های این کشور دستگیر کرده است. نخست وزیر ترکیه نیز از حضور «تروریست‌ها» در میان معترضان سخن به میان آورده است. اعتراضات ترکیه از ششم خردادماه در اعتراض به ساخت و ساز دولت در میدان تقسیم در شهر استانبول آغاز شده است.