صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، دی ۰۴، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


کانادا نام سازمان مجاهدین خلق و ارتش آزادیبخش ملی ایران را از لیست سازمانهای تروریستی خود خارج نمودروز پنجشنبه 30 آذر نام سازمان مجاهدین خلق از لیست سازمانهای تروریستی کانادا خارج شد. روزنامه رسمی کشور کانادا، 20 دسامبر نوشت که نظر به توصیه وزیر امنیت عمومی به فرماندار کل در تاریخ 20 دسامبر و از آنجا که عالیجناب فرماندار کل این توصیه را پذیرفته بنابراین عالیجناب فرماندار کل به توصیه وزیر امنیت عمومی الحاقیه اصلاحی را بدین مضمون مقرر نمود: سازمان مجاهدین خلق ایران، سازمان جنگجویان مقدس مردم ایران، که همچنین به سازمان رزمندگان آزادی مردم ایران و ارتش آزادیبخش ملی ایران نیز شناخته می شود از شمول نهاد های لیست گذاری شده در کانادا خارج میشود.

رژیم ایران برای پنجاه و نهمین بار در مجمع عمومی ملل متحد محکوم شد
پنجاه ونهمين قطعنامه محکوميت رژیم ایران از سوی ارگانهای ملل متحد که از پيش تر در کميته سوم تصويب شده بود در اجلاس مجمع عمومی ملل متحد که عالی ترين مرجع بين المللی است به تصويب نهايی جامعه جهانی رسيد. علیرغم تلاشهای هيأت نمايندگی رژيم برای کارشکنی در تصويب قطعنامه ای که کانادا رهبری آنرا بعهده داشت، 86 کشور جهان در اجلاس مجمع عمومی به این قطعنامه رأی مثبت دادند. در اين قطعنامه رژیم ايران به خاطر ارتکاب مستمر نقض سيستماتيک حقوق بشر، اعدامهای خودسرانه، اعدامهای جمعی و مخفيانه، اعدام کودکان و نوجوانان، اعدام به بهانه محاربه، سنگسار و مجازاتهای ضدانسانی، به قتل رساندن زندانيان در زير شکنجه، استفاده گسترده و سيستماتيک از بازداشتهای خودسرانه و ناپديد شدن اجباری، سرکوب آزادی عقيده و بيان، پارازيت انداختن روی تلويزيونهای ماهواره ای، تبعيض جنسی، قوی و مذهبی و سرکوب وکلا و روزنامه نگاران محکوم گردید. این قطعنامه همچنين نگرانی جامعه جهانی را از سرپيچی مستمر رژيم ایران از قطعنامه های ملل متحد مورد تأکيد قرار داده است. اجلاس مجمع عمومی ملل متحد به دنبال تصويب قطعنامه محکوميت رژیم ایران قطعنامه محکوميت رژیم سوريه را نيز به تصويب نهايی رساند.
 آقای جان برد وزیر خارجه کانادا از قطعنامه محکوميت رژيم ايران در مجمع عمومی ملل متحد استقبال کرد و گفت: ما به حمايت قابل توجهی که اين قطعنامه در سازمان ملل به دست آورد افتخار می کنيم. اين نشان می دهد که نقض گسترده، فاحش و سيستماتيک حقوق بشر در ايران غيرقابل تحمل است. کانادا در مورد اين مسايل ساکت نمی ماند.

روز دوم دیماه، رضا شهابی وارد پنجمین روز اعتصاب غذای خود شد
رضا شهابی کارگر زندانی و عضو سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی از روز دوشنبه 27 آذرماه = 17 دسامبر برای بار سوم دست به اعتصاب غذا و دارو زده است. آقای شهابی که از مشکلات حاد کمر و گردن رنج می‌برد و بنا بر اظهارات پزشک معالج، نیاز به عمل جراحی دارد، روز شنبه 25 آذر ماه جهت معاینه توسط پزشک متخصص به بیمارستان خمینی تهران منتقل گردید و پزشک برای بررسی وضعیت وی عکسبرداری را تجویز نمود. اما در ادامه، پاسیار زندان که شهابی را همراهی می‌کرد، از انجام آزمایشات تجویز شده توسط پزشک ممانعت کرده و وقتی... شهابی و خانواده‌اش اعتراض کردند، وی رضا شهابی را تهدید به ضرب و شتم نموده و با الفاظ رکیک و خشونت بار مورد خطاب قرار داده و به زندان بازگرداند. در نتیجه این رفتار، رضا شهابی دست به اعتصاب غذا و دارو زده و اعلام کرده است که تا زمان برخورداری از امکانات سلامت و اجرای دستورهای پزشکی که با مخالفت دادستانی رو به رو شده، اعتصاب غذای خود را ادامه خواهد داد. رضا شهابی از سوی دادگاه انقلاب رژیم به چهار سال حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از فعالیت سندیکایی و هفتاد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده است.

 

******
ديوانعالی رژيم، حکم اعدام 6 زندانی کرد اهل سلماس را مورد تأييد قرار داد. اسامی اين زندانيان عبارتند از، حبيب مامدی، اکرم مامدی، سامی مامدی، صمد مامدی، کريم مامدی و فيروز حسن زاده. در خبری دیگر رژيم در يک اعدام جمعی هفت زندانی را در زندان اصفهان بدار آويخت. اين اعدامها صبح روز چهارشنبه صورت گرفت. دادستان رژيم در اصفهان سن اعدام شدگان را بين 25 تا 45سال اعلام کرد.

 

رژیم برای اجرای اعدامهای جمعی آماده سازی می کند
بنابه گزارشهای منابع خبری مقاومت ایران، طی هفته گذشته تعدادی از زندانیان محکوم به اعدام از زندانهای ديزل آباد کرمانشاه، زندان مرکزی سنندج و همچنين تعدادی از زندانيان عرب زبان در خوزستان را به زندان مرکزی خرم آباد منتقل کرده است. همچنین تعداد زيادی از زندانيان زندان وکيل آباد مشهد در انتظار اجرای قريب الوقوع حکم اعدام به سر می برند. زندان وکيل آباد مشهد، يکی از پرجمعيت ترين زندانهای ايران است که هم اکنون تعداد زندانيان در آن به چندين برابر ظرفيت اصلی اش رسيده است. رژيم در تدارک اجرای احکام اعدام در اين زندان می باشد و جابه جايی هايی در اين رابطه انجام داده است.

 
 

آمار خودکشی کودکان زير 12سال در ایران رو به افزایش است
رئيس دانشگاه علوم پزشکی رژيم در دانشگاه ملی فاش ساخت طی سال جاری 60کودک زير12سال خودکشی کرده اند. حسن ابوالقاسمی گفت: در مجموع هشت، مميز هشت دهم درصد از مرگهای غيرطبيعی در کشور مربوط به کودکان زير 12 سال است». وی افزود: «پزشکی قانونی آماری را در خصوص مرگهای غيرطبيعی منتشر کرده است که بر اساس آن سالانه با 43 هزار مورد مرگ غيرطبيعی در کشور روبه رو هستيم.

 
 

روزنامه وارش به‌خاطر معرفی عماد رام توقیف شد
روزنامه محلی "وارش" مازندران با 15 هزار تیراژ در استان‌های مازندران، گلستان و گیلان بدلیل معرفی عماد رام خواننده فقید به‌عنوان یکی از مشاهیر مازندران توقیف شد. روزنامه وارش از مدتی پیش سلسله مطالبی را با عنوان "مشاهیر مازندران" منتشر می‌کرد که در چارچوب این مجموعه، روز 19 آذر امسال شرح‌ حال کوتاهی از عماد رام خواننده فقید مازندرانی منتشر شده بود. در معرفی این‌خواننده، وارش از جمله نوشته بود: «در سال 1357 هنگامی که جمهوری اسلامی می‌رفت مستقر شود، امام خمینی (هنگام بازگشت به میهن) در جواب خبرنگاری که از او پرسیده بود چه احساسی دارد، جواب داد "هیچ". عماد گفته بود: با هیچ نمی‌توان ایران را ساخت و به ایران و ایرانی خدمت کرد. چاپ همین اظهارنظر خواننده‌ای که 9 سال پیش درگذشته است، باعث توقیف روزنامه وارش  شد. خبرگزاری‌ها می‌نویسند که بنا‌به‌نظر دادستانی، عماد رام به خمینی توهین‌ کرده است. عماد رام موسیقیدان و خواننده عضو شورای ملی مقاومت متولد ساری در سال 1309 بر اثر بیماری سرطان در سوم خرداد 1382 در آلمان درگذشت.

 


جمعی از مادران پارک لاله با خانواده ستار بهشتی دیدار کردند
مادران پارک لاله 29 آذر گزارش جامعی از این ملاقات را انتشار داده و زندگی ساده خانواده بهشتی و قوی دلی آنها را برجسته کردند. مادر ستار در این ملاقات به مادران پارک لاله گفت: اگر قانونی وجود داشت و جرمی مرتکب شده بود، می توانستند او را زندانی کنند ولی چرا او را کشتند؟ می خواهم دستان آن مرده شور را ببوسم که بدن پسر مرا شست. گویا چند تا انگشت و پایش شکسته بود چون من خطش را می شناسم چیزی که نوشته بود معلوم بود که نتوانسته درست بنویسد چون او همیشه بعضی حروف را شکسته می نویسد و معلوم بود که راحت نتوانسته این کار را بکند. مادران پارک لاله در گزارش خود نوشته اند: جمهوری اسلامی هر چه جنایت بیشتر می کند مردم را به هم نزدیک تر می کند. ما کجا و خانواده ستار کجا؟ اگر این اتفاق نمی افتد، ما از کجا چنین خانواده ای را در منطقه ای دور افتاده می شناختیم. خیلی از ما شاید در تمام طول زندگی مان یک بار هم به این منطقه نرفته بودیم. مادر ستار گفت: "ما را تهدید کردند که اگر از شکایت خود صرف نظر نکنید، دخترت را بازداشت خواهیم کرد و من هم شکایت خود را به خدا بردم. می دانم بالاخره روزی اینها باید پاسخ گوی اعمال خود باشند و می دانم این شکایت ها نیز هیچ کدام به نتیجه ای نمی رسد. ولی نه من و نه دخترم و هیچ کدام از اعضای خانواده اینها را نمی بخشیم و جای ستار را گرفته ایم و حالا هر کدام از ما ستاری دیگر شده ایم. ما هم گفتیم یک ستار را کشتند و هزاران ستار جایش را پر می کنند. در پایان این گزارش آمده است: اکنون تمام جوانهای آن محله و هزاران محله دیگر راجع به شهامت ستار و جنایت حکومت صحبت می کنند، حالا هی بترسانید، اسلحه نشان دهید، وحشی گری کنید، شکنجه کنید، به مردم حمله کنید، بگیرید، ببندید، بکشید، این ترس چقدر می تواند بازدارنده باشد، بالاخره روزی ترس مردم می ریزد و تمامی کسانی که به نوعی در این جنایت ها سهیم بوده و هستند باید از آن روز بترسند، روزی که برای مردم خیلی دور نیست، ولی برای ستم کاران دیگر خیلی دیر است.


******
بنا به خبرهای منتشر شده، نسرین ستوده در مراسم خاکسپاری مادرش شرکت کرد. نسرین ستوده وکیل زندانی که با 45 روز اعتصاب غذا توانست رژیم را مجبور به لغو محدودیتهای اعمال شده بر دختر 12 ساله خود سازد ، با همراهی مامورین امنیتی در مراسم تشییع جنازه مادرش شرکت نمود. خانم ستوده از روز 13 شهریور 89 به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" در بازداشت می باشد.