صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آذر ۲۷، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

 
وزیر خارجه کانادا سپاه پاسداران و بسیج رژیم ایران را در لیست تحریم خود قرار داد
جان برد وزیر خارجه کانادا روز سه شنبه اعلام کرد که رژيم ايران از برعهده گرفتن تعهدات بين الملليش و همکاري کامل با آژانس بين المللي انرژي اتمي سرپيچي مي کند. بنابراين کانادا با گسترش تحريمها اقدامات بيشتري عليه رژيم ايران انجام مي دهد. کانادا 98 نهاد رژیم شامل سپاه پاسداران، بسیج، وزارت نفت، وزارت نیرو، شرکت نفت و شرکت گاز رژیم را مشمول تحریمهای گسترده تر این کشور کرد. تاکنون 433 نهاد و 50 تن از افراد  رژیم در لیست تحریمهای کانادا قرار گرفته اند. بيانيه دولت كانادا در این خصوص خاطرنشان کرد: تحريمهايي كه اكنون به اجرا گذاشته ميشوند، كانادا را با اقداماتي که توسط همپيمانان اتخاذ شده، همسو و فشار بين المللي را عليه رژيم ايران بيشتر تقويت مي کند. رژيم ايران بايد با اقدام فوري و محکم نگرانيهاي عميق جامعه جهاني را بر سر فعاليتهاي اتمي اش برطرف كند. وزير خارجه كانادا در بيانيه خود تصريح کرد: نهادهايي كه به ليست قبلي تحريم ها افزوده ميشوند، مشمول مسدود شدن سرمايه و ممنوعيت رابطه اقتصادي قرار مي گيرند. در بيانيه منتشره تصريح شده است كه تمامي اين موازين بلافاصله به اجرا گذاشته شده است. دولت کانادا در ماه 17 شهریور = 7 سپتامبر با قطع کامل روابط خود با رژيم ایران، سفارت رژيم در اتاوا را بست و ديپلماتهای رژيم را از اين كشور اخراج نمود. وزير خارجه كانادا تاکید کرد که رژيم ايران مهمترين تهديد براي صلح جهاني و امنيت در جهان امروز است. رژيم، حامي تروريسم و بدترين نقض كننده حقوق بشر درجهان است.

در خبری دیگر کميته کانادايی خواستار ارجاع پرونده جنايات رژيم ايران به شورای امنيت شد. روز دوشنبه 10 دسامبر برابر با روز جهانی حقوق بشر بدعوت کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک متشکل از پارلمانترها، مقامات و شخصیتهای مدافع حقوق بشر کانادا یک کنفرانس مطبوعاتی در پارلمان این کشور در اتاوا برگزار شد. آقای دیوید کیلگور وزیر پیشین در دولت کانادا و چهره شناخته شده مدافع حقوق بشر این کشور بعنوان رئیس مشترک کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک طی سخنانی خواستار ارجاع پرونده نقض حقوق بشر رژیم به شورای امنیت شد. وی در سخنان خود به تصويب قطعنامه اخير کميته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در محکوميت نقض سيستماتيک حقوق بشر در ايران و موج اعدامهای خودسرانه و قتل زندانيان سياسی همچون ستار بهشتی در زير شکنجه اشاره کرد و گفت که بسياری از ايرانيان صرفاً به دليل داشتن يک يا چند خويشاوند در اشرف و ليبرتی در ايران زندانی شدند. آقای کيلگور افزود به عنوان مثال آقای خسروی به خاطر کمک به شبکه تلويزيونی سيمای آزادی و يا سايرين به خاطر ديدار از فرزندانشان در اشرف دستگير و محکوم شدند. دیوید کيلگور از دولت کانادا خواست که پرونده حقوق بشر رژيم ايران را به شورای امنيت سازمان ملل ارجاع دهد و خواستار آن شود که سردمداران اين رژيم به دست عدالت در دادگاه بين المللی سپرده شوند. آقای کيلگور همچنین خواستار شناسایی شورای ملی مقاومت ايران گرديد و جامعه جهانی را به خاتمه دادن کامل به هر گونه مماشات با ديکتاتوری و قرار گرفتن در کنار مقاومت مردم ايران برای تغيير رژيم فراخواند.
چهلم ستار بهشتی به صحنه درگیری با ماموران رژیم مبدل شد
عفو بین الملل گزارش داد که نيروهای امنيتی و لباس شخصيها به سوگوارانی که مراسم چهلم ستار را برگزار می کردند، حمله کردند. مادر ستار بهشتی جزو کسانی بود که در کنار مزار فرزندش مورد ضرب و شتم قرار گرفت. امری که عفو بين الملل را بر آن داشت تا برای تحقيقات حقيقی حول درگذشت اين جوان 35ساله فراخوان بدهد. در اين مراسم، مادر ستار زخمی شد و گزارشهايی از دستگيری نيز وجود دارد. خانم گوهر عشقی موقتا به بیمارستان منتقل شد. خانم عشقی همراه با دخترش سحر بهشتی، با در دست داشتن عکس ستار، با مادرانی که فرزندانشان بدست رژیم کشته شده اند، و در این مراسم حضور داشتند ابراز همدردی کردند. هرچند صدای نوحه خوان قبرستان رباط کریم به شدت بالا بود اما خواهر و مادر شجاع ستار بهشتی حرفهای خود را به گوش همه می رساندند. مادر ستار می گفت: تا تقاص خون فرزندم را نگیرم آرام نمی نشینم. بر اساس اطلاعیه 24 آذر شورای ملی مقاومت در اینباره، نیروهای حکومتی که تلاش داشتند با بستن ورودی و خروجی های شهر رباط کریم از شرکت مردم در این مراسم جلوگیری کنند، اعلامیه های مراسم چهلم ستار را از در و دیوار شهر پاره کردند. مادر ستار فریاد می زد: سرپرست مرا کشتند. خدا نابودتان کند و خواهر ستار در حالیکه علیه رژیم و قاتلان برادرش شعار می داد، از فرط تألمات روحی از هوش رفت. این اطلاعیه افزود که نیروهای حکومتی برای پراکنده کردن جمعیت، مردم و خانواده ستار را مورد حمله قرار دادند که این حمله به درگیری کشیده شد. بر اساس این اطلاعیه شمار زیادی از شرکت کنندگان از جمله کسانی که دوربین داشتند، دستگیر شده و دروبینهایشان ضبط شد. دستگیر شدگان با چند مینی بوس به نقطه نامعلومی منتقل شدند. برای شنیدن صدای خانواده بهشتی در مراسم چهلم ستار بهشتی به این لینک مراجعه کنید: http://www.youtube.com/watch?v=5whq5HDMYyA&feature=youtu.be
زندانیان قزلحصار مورد حمله قرار گرفتند
به نقل از سایت سازمان مجاهدین خلق، مأموران اطلاعاتی و امنيتی رژيم  در روزهای 14 الی  24 آذر چند نوبت به بندهايی از واحدهای مختلف زندان قزلحصار يورش بردند و زندانيان را مورد ضرب و شتم قرار داده و وسائل آنها را بازرسی کردند. بر اساس این گزارش
 همچنين سکوهای دار 12نفره در دو رديف ايجاد کرده اند تا بتوانند در مواقعی زندانيان را به طور جمعی اعدام کنند.
 
سه زندانی سیاسی کرد به اتهام ارتباط با احمد شهید محاکمه می شوند
به نقل از هرانا، در پی انتقال 5 زندانی سیاسی کرد از زندان ارومیه به اداره اطلاعات این شهر سه تن از آنها تبعید و مورد محاکمه قرار می گیرند. این منبع افزود که در 20 مهرماه سال جاری زندانیان ارومیه به نامهای جهانگیر (هوشنگ) بادوزاده، احمد تمویی، یوسف کاکه ممی، علی احمد سلیمان و مصطفی علی احمد به اداره اطلاعات این شهر منتقل شدند. زندانیان مذکور در طول دو ماه گذشته از هر گونه ارتباط با خانواده و وکلای خود محروم بوده و در بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد تهدید، تحقیر و بدرفتاری قرار گرفتند. آنها به ارتباط با رسانه های بیگانه، انتشار اخبار زندان از طریق انتقال آن به گروههای حقوق بشری و همچنین ارتباط با احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران متهم شدند.
 
شش تن از دراویش شیرازی محاکمه شدند


دادگاه رژیم در شیراز، 6 تن از دراویش ساکن کوار را مورد محاکمه قرار داد. کاظم دهقان، حميد آرايش و محمدعلی شمشيرزن به اتهام محاربه و فساد فی الارض و اميد علی اکبری، غلامعلی بيرمی و مهرداد کشاورز به اتهام حمل سلاح غيرمجاز محکوم شدند.
 
پدری به جای فرزندش زندانی شد
به نقل از سایت مجاهدین خلق 25 آذر، مأموران اداره اطلاعات رژیم در شيراز پدر يک فعال کارگری را بازداشت کردند. مأموران که برای دستگيری هادی دانشيار به منزل پدرش رفته بودند، پس از اين که هادی را درخانه نيافتند، پدر وی را بازداشت و با خود بردند. هادی دانشيار 38  ساله فعال کارگری به اتهام تبليغ و تبانی عليه نظام، به نفع گروههای ضد نظام و شرکت در تجمعات غيرقانونی در شيراز به سه سال زندان محکوم شده است.
 
دو تن از دختران دانش آموز که در مدرسه شين آباد پيرانشهر دچار سوختگی شديد شده بود، جان باختند
اين دو دانش آموز سيدان يگانه و الهام (آمنه) اسماعيل پور نام داشتند که در بيمارستان "سينا" ی تبريز جان سپردند. اين حادثه هفته گذشته روی داد و در جريان آن 40دختر دانش آموز بر اثر انفجار و آتش سوزی در کلاس درس به طرز دلخراشی دچار سوختگی شديد شدند. فراخوانی در اعتراض به کشته شدن این دو دختر دانش آموز و مجروح شدن همکلاسیهایشان در اینترنت پخش شده و برای برگزاری تجمع اعتراضی فراخوان داده اند. در این فراخوان ذکر شده که برای همدردی با خانواده های قربانیان آتش سوزی مدرسه شین آباد، روز چهارشنبه 29 آذر ساعت 10 صبح با تعطیلی کلاسهای درس در مقابل اداره های مرکزی آموزش و پرورش در سراسر ایران تجمع برپا خواهیم کرد.  
******
حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت در یک گفتگوی رسانه ای گفت: سال گذشته ما 110ميليارد دلار درآمد داشتيم که در 7سال گذشته سابقه نداشته است. در اين 7سال می شود 700ميليارد دلار. اين دلار چگونه تقسيم شده و سهم استانهايی مانند سيستان و بلوچستان و ايلام و بوشهر و هرمزگان چقدر است و چه شد؟ از سوی دیگر پاسدار احمدی نژاد علیه باند رقیب گفت: «300نفر در کشور 60 درصد پولهای کشور را در جيب خود گذاشته و پس نمی دهند».

******
خبرگزاری حکومتی فارس گزارش داده بود که در روز 23 آبان کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس رژیم در بررسی «لایحه گذرنامه» این ماده را در مورد «زنان مجرد زیر 40 سال» تصویب کرده است. اما مجلس رژیم روز 21 آذر اعلام کرد که قید سن را از این مصوبه حذف کرده است. صفر نعیمی یک نماینده مجلس آخوندها گفت: «به باور اکثر اعضای کمیسیون، صدور گذرنامه برای بانوان چه مجرد و چه متاهل منوط به داشتن رضایت از ولی قهری و یا حاکم شرعی است بدان معنا که بانوان مجرد برای این امر به رضایت ولی قهری، پدر، جد پدری و یا حاکم شرع احتیاج داشته و بانوان متاهل نیز تنها در صورت داشتن اذن شوهر، ولی قهری یا حاکم شرع می توانند گذرنامه داشته باشند». کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت، لایحه جدید مجلس رژیم را اقدام دیگری درجهت زن ستیزی و تبعیض علیه زنان توصیف کرد. مسئول کمیسیون زنان شورا گفت: البته سرکوب زنان در این رژیم از همان ابتدای حاکمیت پدیده بسیار روشنی بوده است و طی این سالیان نیز به رغم ادعاهای برخی اصلاح طلبان به وخامت گراییده است. خانم سروناز چیت ساز تأکید کرد تصویب چنین لایحه هایی نشان می‌دهد که هر تلاشی برای احقاق حقوق زنان در چارچوب فاشیسم دینی حاکم بر ایران راه به جایی نخواهد برد و تا این رژیم بر سر کار است، سرکوب و تبعیض علیه زنان بیشتر و بیشتر می‌شود. لذا تنها راه تحقق برابری و استیفای حقوق مردم به ویژه زنان ایران در سرنگونی تمام عیار این رژیم است.
تيراندازی در دبستانی در کنتیکت آمريکا دست کم 27 کشته بر جای گذاشت
به نقل از سی. ان. ان روز جمعه 14 دسامبر، ساعت 9:45 دقیقه صبح بوقت محلی در مدرسه سندی هوک در شهر نیوتاون در کنتیکت در جریان تیراندازی 27 نفر کشته شدند که  18 تن از دانش آموزان و 9 تن از معلمان این مدرسه بودند. مدیر دبستان و روانشناس مدرسه نیز در بین کشته شدگان قرار دارد. مهاجم که از سوی رسانه های آمریکایی ادام لنزا معرفی شده دارای دو سلاح، ماسک و جلیقه ضد گلوله بوده است. بنا بر همین گزارشات وی قبل از قتل عام در دبستان، مادر خود را به قتل رساند. ادام لنزا پس از تیراندازی، خودکشی می کند. قتل عام کنیتیکت بعنوان تلخ ترین واقعه تاریخی آمریکا انگاشته می شود.
******
رزمندگان ارتش آزادی سوريه به اردوگاه يرموک محل فرماندهی احمد جبرئيل و از حاميان بشار اسد حمله کرده و کنترل آن را به دست گرفتند. به گفته رزمندگان سوری، احمد جبرئيل اين محل را ترک کرده است. 131 تن روز گذشته بدست نیروهای اسد کشته شدند که بیشتر از دمشق و حلب بودند. همزمان، تلويزيون سی.ان.ان گزارش داد در حمله رزمندگان سوريه به مرکز پيام نظام رژيم اسد در حلب، يکی از فرماندهان ارتش آزادی سوريه به شهادت رسيد. پس از تصرف اين مرکز، رژيم سوريه قصد بازپس گيری آن را داشت که شکست خورد. این درحالیست که رژیم ایران حمایت خود از دیکتاتور سوریه را ادامه می دهد. علی اکبر صالحی وزیر خارجه رژیم ایران گفت، ایران، روسیه و چین اجازه نخواهند داد که بشار اسد سرنگون شود. این درحالیست که روسیه اعلام کرده که بشار اسد نمی تواند بر سر قدرت بماند و آمریکا نیز اپوزیسیون سوریه را برسمیت شناخته است.