صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، دی ۰۷، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


تظاهرات در ميدان رضاييهاى تهران در جريان است
بنا بر گزارشی از سایت سازمان مجاهدین خلق ایران، هم اكنون 7 دیماه، مردم در ميدان رضاييهاى تهران موسوم به هفت تير درحال تظاهرات هستند و با مأموران نيروى انتظامى درگير شدهاند. بنا به گفته این منبع، مأموران نيروى انتظامى كه در اين ميدان مستقر مىباشند، قصد متفرق كردن تظاهر كنندگان را داشتند ولى با مقاومت تظاهر كنندگان مواجه شدند. اين درگيرى هم اكنون ادامه دارد.

در درگيري ها تبريز4 نفر شهيد شدند
آژانس ايران خبر هفتم دیماه گزارش داد: روز گذشته 6 ديماه در درگيريهاي تبريز تعدادي مجروح شده و دچار شكستگي شديد اعضاي بدن شده اند. 4 نفر در اين درگيريها كشته شده و 30 الي 40 نفر نيز دستگير شده اند.
منابع مقاومت ایران از دستگیر شدن بیش از 550 تن خبر دادند و افزودند: بيش از 550تن از دستگيرشدگان قيام عاشوراى حسينى در تهران به زندان مخوف اوين منتقل شدند. بازداشت شدگان به قرنطينه اصلى زندان اوين، قرنطينه بند 7، بند 240 و بند 209 منتقل شده اند و زندانيان جديد نيز در حال انتقال به زندان اوين مىباشند.
به گفته برخى منابع احتمال میرود آمار بازداشت شدگان تا پايان امروز به هزار نفر برسد.
در شیراز از ساعت 11صبح روز عاشورا تعداد زيادي از مردم به سه راه نمازي آمده بودند و چندين پرچم سرخ با شعار هيهات منه الذله به چشم ميخورد. حدود 300 نفر از مردم در دسته هاي 20 نفري از شاهچراغ تا ميدان سه راه نمازي ايستاده بودند و عكسهايي از شهداي قيام در دستشان بود كه با برخورد شديد نيروهاي لباس شخصي رو برو گرديدند. درگيري بسيار شديد شد و مردم با شعار ”هيهات من الذله” و ”يا حجه ابن الحسن ريشه ظلم رو بكن” به مقابله پرداختند .عده زيادي از لباس شخصي ها شماري از مردم را دستگير نمودند و تعدادي از جوانان هم به مسجد قبا رفتند و نيروي انتظامي كه در تعقيب آنها بود تعدادي از آنها را دستگير نمود. در شیراز در خیابان زند، معالی آّباد و ملاصدرا تظاهرات و راهپیمایی برقرار بوده است. در شاه چراغ شیراز مردم، بسیجیان را کتک می زدند.
در اصفهان، عصر روز تاسوعا: مردم اصفهان در مسجد اعظم در حسين آباد اصفهان شعارهاي خامنه اي قاتله ولايتش باطله سر دادند و با اطلاعات و بسيج درگير شدند. تعداد نيروهاي انتظامي خيلي زياد بود نزديك به 1000 نفر نيروي انتظامي چيده شده بود و اجازه فيلمبرداري نميدادند. دوربينها را ميگرفتند و ميشكستند. مردمي كه ازخيابان رد ميشدند تظاهرات كنندگان را حمايت ميكردند و بوق ميزدند و چراغهايشان را روشن ميكردند. نيروي انتظامي مانع ادامه تظاهرات شده و با حمله به تجمع و تظاهرات اجازه ندادند تظاهرات ادامه پيدا كند اما عليرغم چند بار حمله كردن مردم مجدد جمع ميشدند و شعار ميدادند.

ايستگاه پليس تهران، توسط مردم به آتش کشیده شد
تلویزیون بی بی سی جهانی در یک گزارش از قیام مردم گفت: تظاهر كنندگان ايرانى، موتورسيكلتها و خودروهاى پليس را به آتش كشيدند. این رسانه افزود: آنها هم‌چنين كنترل يك ايستگاه پليس را نيز به‌دست گرفتند وآنرا آتش زدند. پليس در واكنش به تيراندازى پرداخت كه به گفته شاهدان مستقيما به روى مردم آتش گشودند. تظاهر كنندگان مجروحين را به بيمارستانها منتقل كردند تا نگذاراند به دست رژيم بيفتند… شواهدى كه از تصاوير و شاهدان متعدد به‌دست آمده، گواه اين است كه امروز بدون شك خشونتبار ترين روز از زمان شروع تظاهراتها در ايران بوده است. چنين شرايطى به وخامت بيشتر اوضاع و درگيريها خواهد انجاميد. اوضاع در ايران آنقدر غيرقابل پيشبينى است كه هيچ‌كس نمىداند به كجا راه مىبرد. در حقيقت هيچ‌كس حتى نمىتواند پيشبينى كند كه فردا چه پيش خواهد آمد. در حالى كه احمدىنژاد مىگويد هيچ خبرى نيست، اطرافيان او بايد بهخاطر وخامت اوضاع نگران باشند.

مامورين وزارت اطلاعات، از زخمی شدگان در بیمارستانها عکس گرفته و آنها را مورد بازجویی قرار می دهند
آژانس ایران خبر 7 دیماه گزارش داد: بنابه گزارشات رسيده به فعالين حقوق بشر و دمکراسي در ايران،مامورين وزارت اطلاعات با همکاري حراست بيمارستان مجروحيني که به بيمارستانها منتقل مي شدند را مورد بازجوئي قرار داده و مشخصات آنها را ثبت مي کردند. روز يکشنبه 6 دي ماه تعدادي ازمامورين وزارت اطلاعات در حراست و اطلاعات بيمارستانهايي که زخمي شدگان اعتراضات روز گذشته به آنجا منتقل مي شدند مستقر شده بودند. مامورين وزارت اطلاعات از چهره زخمي شدگان عکس مي گرفتند. پس از آن فرمي به زخمي شدگان داده مي شد که در آن سئوالهايي به قرار زير نوشته شده بود : کجا زخمي شده ايد؟ علت زخمي شدن؟ آيا در اعتراضات شرکت داشتيد؟ سپس آدرس زخمي شدگان و شماره تلفن آنها را ياداشت مي کردند و سئوالهاي متعدد ديگري از آنها مي شد. ایران خبر افزود: اين در حالي بود که زخمي شدگان دچار خونريزي بودند و از دردهاي شديدي رنج مي بردند. اکثر زخمي شدگان که دختر و پسران جوان بودند دچار شگستگي سر، بيني، ساق پا و دست بودند. پرسنل کادر پزشکي بيمارستانها براي جلوگيري از دستگيري زخمي شدگان سعي مي کردند در کوتاه مدت آنها را مداوا کنند و از بيمارستان مرخص نمايند. تعدادي از دستگير شدگان در اثر ضربات نيروهاي حکومتی دچار شکستگي بودند و بايد بستري و تحت درمان بيشتري قرار مي گرفتند ولي براي پيشگيري از دستگيري آنها، ناچار به مرخص کردن آنها بودند. بين پزشکان و پرستاران بيمارستانها و مامورين وزارت اطلاعات درگيريهاي لفظي شديدي روي مي داد و نسبت به دخالت در امور درماني و بازجوئي از بيمارانشان اعتراض مي کردند. مامورين وزارت اطلاعات آنها را تهديد به بازداشت و اخراج مي کردند. برخوردهاي فوق مامورين وزارت اطلاعات با کادر پزشکي در بيمارستانهاي سينا، اميراعلم و بيمارستان 1000 تخته خوابه و ساير بيمارستانهايي که زخمي شدگان در آن بستري بودند، روي داده است.

دولت كانادا سركوب قيام مردم ايران توسط رژیم را محكوم كرد
دولت كانادا اقدامات رژيم عليه مردم را ”خشونت بيرحمانه“ توصيف نمود و خواهان اعاده حقوقبشر در ايران تحت حاكميت آخوندها گرديد. لاورنس كنن، وزير امور خارجه كانادا طى بيانيهيى گفت: ”دولت كانادا استفاده از خشونت بیرحمانه توسط نيروهاى امنيتى رژيم ايران را محكوم مىكند و يكبار ديگر از اين رژيم مىخواهد تا به التزامات حقوقبشر خود عمل نمايد“. وى افزود: كانادا ”عميقا نگران“ سركوب شهروندان ايرانى است. كسانى كه بايد از حق آزادى بيان و تجمع در واقعه عاشورا برخوردار مىبودند. لاورنس كنن گفت: اقدامات رژيم ايران در محدود كردن آزادى بيان و تجمعات بویژه در روز مقدس عاشورا ”اسفناك“ است… وزير خارجه كانادا افزود: ”مردم ايران سزاوارند تا صدايشان شنيده شود و بدون نگرانى از خشونت و ارعاب از حقوقى كه مستحق آن هستند بهرهمند گردند“.