صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۰۱، ۱۳۸۸

اخبار اعتراضات مردم ایران


اخبار جدید از اعتراضات مردمی در ایران- اول تیر 1388
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران اول تیر در سی و هشتمین اطلاعیه خود اعلام کرد: بنا برگزارشهاى رسيده، هم اكنون هزاران تن از مردم تهران راهپيمايى و تظاهرات خود را در ميدان رضاييهاى شهيد (7تير) آغاز كردهاند. اين تظاهرات در گراميداشت ياد شهيدان قيام، به‌ويژه ندا صالحى، دختر دانشجوى جوانى كه شنبه شب، در خيابان اميرآباد تهران به شهادت رسيد، برگزار مىشود. در همين حال انبوه نيروهاى سركوبگر رژيم اعم از پاسداران، گارد ويژه ضدشورش و لباس شخصيها به ميان مردم گاز اشك آور پرتاب مىكنند و با باتون و انواع سلاحها به مردم حمله مىكنند. اما مردم مقاومت مىكنند و سيل جمعيت از خيابانهاى فرعى براى پيوستن به اين راهپيمايى در جريان است.
60 هزار تن از مردم، در میدان رضاییها گرد آمدند. 6 تن بدست ماموران حکومتی کشته شدند
سیمای آزادی: بهگزارش خبرنگاران سيماى آزادى بيش از 60هزار نفر از مردم تهران راهپيمايى و تظاهرات خود را از ميدان رضاييهاى شهيد (موسوم به هفت تير) آغاز كردهاند. در همين حال انبوه مأموران حکومتی از سپاه پاسداران و گارد ويژه انتظامى، پي در پي به ميان جمعيت گاز اشكآور پرتاب مىكنند و مردم را با باتون و انواع سلاحها مورد حمله قرارمي‌دهند. اما مردم مقاومت مىكنند و سيل جمعيت از خيابانهاى فرعى به سمت محل راهپيمايى در حركت است. آخرين خبر رسيده از ميدان رضاييهاى شهيد (موسوم به هفت تير) حاكى است كه بر اثر حملههاى وحشيانه مأموران و آتشگشودن به روى مردم، 6تن شهيد شدهاند. درگيرى و جنگ و گريز همچنان ادامه دارد. حملههاى مأموران رژیم از ساعت 5 هنگامى كه هزاران نفر همزمان فرياد الله و اكبر سردادند آغاز شد. پاسداران به هركس مىرسيدند از جمله زنان، دختران و كودكان با باتون به شدت مورد ضرب و شتم قرار مىدادند.مردم دستها را به هم داده و با تشكيل دادن يك زنجير انسانى در مقابل حملههاى مقاومت مىكنند. مأموران گارد ضدشورش بدون وقفه گاز اشكآور و گاز فلفل پرتاب مىكنند و صداى تيراندازى يكسره بهگوش مىرسد. چندين هلى کوپتر با فاصله نزديک در حال پرواز هستند که با صداى زياد قصد ايجاد وحشت در ميان مردم دارند. براساس يك گزارش ديگر در خيابان مفتح درگيريهاى بسيار شديدى جريان دارد. شمارى از مردم نيز با شمع در ميدان روى زمين نشسته و در برابر حملهها مقاومت مىكنند.

******
تلويزيون سى ان.ان خبر داد: ناآراميها در قلب تهران جدى شده‌اند. تظاهر كنندگان در بى‌اعتنايى به هشدار سپاه در تظاهرات امروز حضور يافته‌اند. شاهدان گفتند همزمان با تجمع كنندگان در ميدان هفت تير، شبه‌نظاميان بسيج هم حضور داشتند. برخى يونيفرم داشتند و برخى با لباس شخصى بودند. هليكوپترها بر بالاى سر مردم در پروازند. شاهدان گفتند حداقل 8نفر دستگير شده‌اند.

مردم برای بزرگداشت ندا صالحی بسوی مسجد نیلوفر روانه اند
ستاد اجتماعی مجاهدین در داخل کشور: مردم تهران امروز از ميدان رضاييهاى شهيد موسوم به هفت تير تا مسجد نيلوفر واقع در عباس آباد تظاهرات كردند تا در مسجد نيلوفر در مراسم بزرگداشت شهيد ندا صالحى شركت كنند. اما نيروهاى گارد ويژه ولباس شخصيها به جمعيت به طرز وحشيانهاى حمله كرده و سعى در متفرق كردن آنها داشتند.مردم مقاومت كرده و در همان حوالى ميدان 7تير به هم پيوستند ومسير را از نقاط ديگر ادامه دادند و در تجمعات كوچكتر از محلهاى مختلف به آن سمت روانه شدند. گزارشها حاكى است تمام خيابانهاى منتهى به مسجد نيلوفر و خيابان شيراز، فاطمى و خردمند مملو از جمعيت است. با اينكه مردم در طول مسير مورد حمله وحشيانه قرار مىگيرند ولى با برداشتن موانع از سر راه خود مجددا به راهشان ادامه مىدهند و به سمت مسجد نيلوفر در حركت هستند. گفته مىشود خانواده و اقوام شهيد ندا صالحى از قبل در مسجد هستند. ستاد اجتماعى مجاهدين در داخل كشور هم‌چنين اعلام كرد: "رژيم آخوندى براى مقابله با تظاهرات عظيم مردم تهران بيش از 200هزار نظامى از قزوين و كرج و شهرهاى مختلف وارد تهران كرده است و يكانهاى ويژه و سپاه در خيابانها رژه مىروند، مزدوران حتى نمىگذارند مردم در پياده روها بنشينند."

تظاهرات در شهرهای مختلف ادامه می یابد
مردم شهر شيراز اعلام كردهاند، از ساعت17 امروز، در مقابل فلكه دانشجو تظاهرات خود را از سر خواهند گرفت.
بنابه گزارشهاى دیگر از خرمشهر، مأموران نيروى انتظامى و بسيج در وحشت از تظاهرات مردم بهطورگسترده در نقاط مختلف اين شهر مستقر شده است.

درب سفارت سوئد بروی تظاهرکنندگان ایرانی باز است
سفارت سوئد در تهران اعلام كرد در سفارت را براى كسانى كه در تظاهرات ممكن است از دست نيروى انتظامى فرار كنند باز گذاشته است، تا بتوانند در آن‌جا پناه بگيرند.

خبری تکاندهنده از جنایات ماموران لباس شخصی
يك خبر تكاندهنده حاكى است كه روز گذشته ماموران لباس شخصى، جوانى را دستگير و در مقابل چشمان مردم، شاهرگ گردنش را زده و او را بهشهات رساندند. اين اقدام نزديكى دانشکده دامپزشکى صورت گرفته و اساتيد و کارمندان دانشگاه، شاهد اين صحنه بودهاند.
زنان در خیزش سراسری به سزایی دارند
يك دختر نوجوان ايرانى طى تماس تلفنى با تلويزيون سى.ان.ان درباره قيام30خرداد تهران گفت: هنگامى كه نيروهاى بسيجى به ما حمله كردند، ما با دستان خالى به مقابله با آنها پرداختيم. ما تنها سنگهاى كوچكى داشتيم كه به سمت آنها پرتاب مىكرديم. زنان زياد ديگرى هم آنجا بودند و شعار مىدادند و سنگها را جمع مىكردند. وى افزود: ما آزادى مىخواهيم، اكنون ديگر موضوع احمدىنژاد يا موسوى نيست. براى ما ديگر مهم نيست كه چه كسى رئيسجمهور شود. ما نجات كشورمان را مىخواهيم.

ندا، تصویری که دنیا را تکان داد
تلويزيون سى ان ان، طى گزارشى درباره شهادت ندا آقا سلطانى گفت: در همه حوادثى كه طى اين مدت در ايران پيش آمده، يك تصوير، دنيا را تكان داده است، تصوير زنى افتاده در خيابان با صورتى خونين. نام او ندا است.سردبير خاورميانه سى.ان.ان گفت: او يك دختر دانشجوست كه در وسط يك تظاهرات بود كه تير خورد و مرگ او توسط يك دوربين ضبط شد. صحنه به شدت دردناك است. او توسط يك تك تيرانداز مورد حمله قرار گرفت و گلوله به قلب او اصابت كرد. اين داستان همه را از استراليا تا اروپا و جهان عرب تا خود ايران، تحت تأثير قرارداده است و فراتر از مرزها رفته است. گزارشگر خاور ميانه سى.ان.ان گفت: يك تظاهركننده كه هنگام شهادت ندا، بالاى سر او بود و اين فيلمها را تهيه كرده است، گفت: يك مأمور بسيجى قلب ندا را هدف گلوله قرار داد. يك پزشك نيز در صحنه حضور داشت و تلاش كرد، ندا را زنده نگهدارد، ولى موفق نشد و او جان سپرد. وى افزود، زنان ايرانى در حقيقت پيشتاز اين قيام هستند، چه با روسرى و چه بدون روسرى كل نظام و دستورات خامنهاى را به چالش كشيدهاند. آنها پيشاپيش بقيه به خيابانها مىآيند و تظاهرات مىكنند.

******
رژيم در واكنش به موضع سران كشورهاى اروپايى در محكوميت سركوب مردم ايران، سفراى 27كشور اتحاديه اروپا را احضار كرد. به گزارش خبرگزارى فرانسه، وزير امور خارجه جمهورى چك، كه رياست دورهيى اتحاديه اروپا را بر عهده دارد گفت: رژيم ايران، سفراى 27كشور اروپايى را احضار كرده است و به آنها اجازه داده نشد كه موضع خود را بيان كنند.