صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۲۵، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


دبيرخانه شوراى ملى مقاومت ايران، 25 اسفند اطلاعيهاى در مورد ضرب و شتم با باتون برقى، دستبند زدن و تشديد محاصره يكى از ساختمانهاى اشرف توسط نيروهاى عراقى صادر نمود. در این اطلاعیه آمده است: دوهفته بعد از تأكيد خامنهاى ولىفقيه رژيم جنايتكار آخوندها در دهم اسفند، مبنى بر اخراج مجاهدين از عراق و اجراى توافقات دوجانبه بين اين رژيم و دولت عراق و بهدنبال محاصره و تهاجم به يك ساختمان در اشرف از روز جمعه تا كنون، يك افسر عراقى ساعت 9 صبح امروز 25اسفند ماه در ورودى اشرف به تهديد كردن مجاهدين و ضرب و شتم دو تن از ساكنان آن، به نام عبدالعلى حاج محمدى و نورالدين نويد با استفاده از باتون برقى و دستبند زدن مبادرت كرد اما متعاقبا با مداخله و ممانعات نيروهاى آمريكايى روبرو شد نيروهاى مهاجم عراقى صبح امروز از ورود بيش از 150 كارگر عراقى شاغل در اشرف جلوگيرى كردند و ساعت 1100 صبح به افزايش نيرو و تشديد محاصره ساختمانى كه دو روز گذشته مورد تهاجم و محاصره قرار گرفته بود، پرداختند. این اطلاعیه افزود: نيروهاى عراقى براى چهارمين روز متوالى از ورود تريليهاى حامل مواد لجستيكى و تداركات و از جمله سوخت به اشرف جلوگيرى مىكنند چيزى كه تاسيسات آبرسانى، سيستمهاى پزشكى و درمانى اشرف را با خطر جدى مواجه مىكند. اقدامهاى 4روز اخير مانند قطع تداركات، ممنوعيت مراجعات و ورود كارگران، محاصره ساختمان، دستبند زدن و مضروب كردن با باتون الكتريكى و انواع تهديدها عليه ساكنان اشرف نقض آشكار كنوانسيونهاى ژنو، قانون انساندوستانه بينالمللى و قانون بينالمللى و مصداق مشخص جنايت جنگى عليه افراد حفاظت شده است. مقاومت ايران خواستار مداخله فورى دولت آمريكا و ارگانهاى بينالمللى ذيربط براى خنثى كردن نقشههاى رژيم آخوندى و ممانعت از وقوع يك فاجعه انسانى در اشرف مىباشد. عاملان و آمران اقدامهاى جنايتكارانه به ويژه مشاور امنيتى دولت عراق كه آشكارا دستورات ديكته شده خامنهاى را به اجرا مىگذارد بايد تحت پيگرد بينالمللى قرار گيرند. مقاومت ايران با يادآورى اطلاعيه سفارت آمريكا در بغداد در 28دسامبر گذشته بار ديگر بر ضرورت تضمين كنوانسيونهاى بينالمللى و حفاظت ساكنان اشرف توسط نيروهاى آّمريكايى بر طبق تعهدهاى بينالمللى دولت آمريكا و الزامات ناشى از توافق نامه اين دولت با ساكنان اشرف تأكيد مىكند و براى خنثى كردن دستورات ولىفقيه حكومت آخوندى خواستار بازگرداندن وضعيت به قبل از ژانويه 2009 و برعهده گرفتن مسئوليت حفاظت توسط نيروهاى امريكايى است.
در همین رابطه خبرگزارى اخبار عراق هم‌چنين نوشت: خانم مريم رجوى يك نامه فورى در رابطه با وضعيت خطير اشرف براى اوباما ارسال كرد دراين نامه توطئههايى كه ديكتاتورى دينى حاكم برايران عليه جانها و امنيت ساكنان اشرف انجام داده و محدوديت غيرانسانى جديدى اعمال كرده است. خانم رجوى به منظور جلوگيرى از وقوع يك فاجعه انسانى در اشرف، از رئيسجمهور آمريكا خواستند كه به‌صورت شخصى براى تضمين حفاظت ساكنان اشرف برطبق تعهدهاى بينالمللى ايالات متحده آمريكا درقبال ساكنان اشرف و با استناد به توافقنامه بين ساكنان اشرف و نيروهاى آمريكايى درسال2004 عمل نمايند.

******
رژيم با بسيج گسترده مأموران امنيتي و انتظامي خود در شهرهاي مختلف مانع از برگزاري مراسم روز جهاني زن گرديد. در تهران از برگزاري مراسم روز جهاني زن در پارك ورشو جلوگيري شد. در سنندج روز جمعه ششم مارس جمعي از زنان اين شهر، قصد برگزاري مراسمي را در پارک اميريه داشتند که مأموران انتظامي و امنيتي مانع برگزاري آن شدند. در همدان دانشجويان کرد دانشگاه بوعلي سينا برنامه يي به مناسبت هشتم مارس، تدارک ديده بودند كه نيروهاي رژيم آخوندي مانع انجام آن شدند. برغم اینها بیش از 700تن از زنان مشهد، در مقابل پارك ملت مراسم روز جهانی زن را گرامی داشتند و با مأموران نیروی انتظامی كه قصد ممانعت از برگزاری این مراسم را داشتند، درگیر شدند. زنان تجمع كننده با سر دادن شعارهایی خواهان آزادی و حقوق برابر شدند. مأموران نیروی انتظامی 50 تن از زنان و دختران شركت كننده در مراسم روز جهانی زن در مشهد را دستگیر كردند.

قصابان شهر پاوه دست به اعتصاب زدند
قصابان شهر پاوه در اعتراض به قيمتهاى تعيين شده از طرف رژيم اعتصاب كردند. اين اعتصاب كه از روز سهشنبه 20اسفند شروع شده هم‌چنان ادامه دارد. قصابان اعلام كردند با توجه به تورم موجود قيمتهاى داده شده جوابگوى هزينههاى آنها نيست.

بازاریان سنندج از اعتصاب بازاریان مریوان حمایت کردند
منابع خبری مقاومت ایران 17 اسفند خبر دادند: روز شنبه 17اسفند بسیاری از بازاریان سنندج، در حمایت از بازاریان مریوان، به شکلی نمادین به مدت چند ساعت مغازههای خود را بستند.

******
مردم کامياران در اعتراض به رفتار وحشيانه مأموران نيروى انتظامى با جوان 20ساله يى به نام محمدى، در ميدان اصلى شهر تجمع كردند. تجمع كنندگان خشم و انزجار خود را از اقدامهاى سركوبگـرانه رژيم نشان دادند.

******
كارگران شركت شیشه مینا در تهران روز دوشنبه تجمع اعتراضی برگزار كردند. كارگران در اعتراض به عقب افتادن پرداخت حقوق، مزایا، عیدی و افزایش تولید تجمع نمودند.

جوانان موتور سوار در تهران دو پمپ بنزین را به آتش كشیدند
بنابه گزارش دریافتی منابع خبری مقاومت ایران از داخل کشور، تعدادی جوان موتور سوار ساعت 23روز 15 اسفند با سر دادن شعارهایی بمبهای دستساز را به سمت پمپ بنزین پرتاب كرده و دو جایگاه را به آتش كشیدند.

******
دانشجویان كوی دانشگاه تهران روز یكشنبه 18اسفند دست به اعتصاب زدند و با ریختن غذاهای خود روی زمین نارضایتی خود را نسبت به وضعیت وخامت بار صنفی دانشگاه ابراز نمودند.

******
دانشجویان دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه تهران 21 اسفند با شعار بسیجی برو گم شو، جلسه ماموران بسیجی را به هم زدند. این جلسه در حمایت از یک بسیجی به نام كچویان از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی رژیم ترتیب داده شده بود. دانشجویان معترض شعار میدادند: " كچویان جنایت میكند بسیج حمایت میكند".

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در تهران تجمع كردند
این تجمع در اعتراض به پرداخت نشدن عیدی و در مقابل شعب بانك ملی در تهران صورت گرفت.

******
کارگران کارخانه آردل تهران روز چهارشنبه بار دیگر در مقابل دفتر مرکزی این شرکت در خیابان توانیر تجمع کردند. تجمع كنندگان به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود اعتراض داشتند.

آخوندها، دشمن شماره یک اینترنت در خاورمیانه هستند
سازمان خبرنگاران بدون مرز اعلام كرد: رژیم ایران دشمن شماره یک اینترنت در خاورمیانه میباشد. این سازمان در گزارشی 38صفحهیی که روز پنجشنبه ۱۲ مارس در برلین بهمناسبت فرا رسیدن روز جهانی مبارزه با سانسور اینترنتی منتشر كرد تصریح نمود رژیم ایران، بهطور مستمر به بازداشت وبلاگ‌نویسان میپردازد. طبق اعلام رسمی، در سال ۲۰۰۸ میلادی، پنج میلیون سایت اینترنتی در ایران فیلتر شده‌اند. در گزارش سازمان خبرنگاران بدون مرز آمده است: رژیم ایران مانع آن شده که مردم به اطلاعات دلخواه خود دسترسی داشته باشند و سانسور اینترنتی به بهانه حفظ امنیت ملی و، مصالح دینی صورت می‌گیرد.
سازمان عفو بینالملل نیز با انتشار گزارش جدیدی نسبت به شكنجه و آزار و اذیت فعالان حقوقبشر توسط رژیم ابراز نگرانی كرد. این سازمان اعلام كرد: رژیم ایران به بهانه «تبلیغ علیه نظام» فعالین حقوقبشر را سرکوب میکند. همچنین کسانیکه نقض حقوقبشر توسط مقامهای رژیم ایران را افشاء میکنند، با «مخاطرات بزرگی» روبهرو میباشند.


سرکرده انتظامی قزوین برای جلوگیری از برگزاری چهارشنبه سوری به تهدید جوانان پرداخت
سركرده نيروى انتظامى قزوين ترس رژيم از شكلگيرى اعتراضهاى ضدحكومتى در چهارشنبهسورى را ابراز كرد و گفت: بستن معابر، حركتهاى غيرمتعارف، استفاده از ترقه‌هاى غيرمجاز و اعمال ناشايست جزو خطوط قرمز نيروى انتظامى است و با مرتكبان اين اعمال خلاف، برخورد قانونى شده و دستگير مى‌شوند. از طرفی دیگر رژيم در وحشت از اعتراضهاى ضدحكومتى در چهارشنبهسورى، درسمنان اقدام به دستگيرى گسترده جوانان كرده است. ماموران بسيجى بهحالت آمادهباش درآمدهاند و مأموران نيروى انتظامى نيز با تجهيزات كامل سركوب، گشتهاى خود را در سطح شهر افزايش دادهاند.
همچنین در بندرعباس مأموران نیروی انتظامی در تمامی چهارراهها و اماكن پرجمعیت مستقر شده و جوانان را مورد بازجویی قرار میدهند. نیروی انتظامی همچنین پلاكاردهای تهدیدآمیزی در خیابانهای بندرعباس نصب كرده است.

******
رژيم در وحشت از حركتهاى اعتراضى مردم در آستانه سال نو ارگانهاى سركوبگر خود را بسيج كرده است تا از روز شنبه مانورى را با عنوان "رزمايش نوروزى" به اجرا درآورد. تلويزيون رژيم در اینباره گفت: " 264هزارنيرو از نهادهاى دستاندركار در تعطيلات نوروز امسال، براى كار هماهنگتر در تعطيلات نوروزى، تمرين مشترك برگزار كردند" .

نیروی انتظامی در وحشت از اعتراضات حکومتی به تهدید مردم پرداخت
نیروی انتظامی در وحشت از اعتراضهاى ضدحكومتی جوانان در چهارشنبهسوری اطلاعیهیی صادر كرد و به تهدید خط و نشان كشیدن براى مردم پرداخت. در قسمتی از این اطلاعیه آمده است: خرید و فروش مواد خطرآفرین و ایجاد صدا و انفجار و مزاحمت اكیدا ممنوع است و با فروشندگان، توزیع‌كنندگان و مصرف‌كنندگان برخورد خواهد شد. نیروی انتظامی موظف است با اخلالگران در نظم و امنیت عمومی برخورد كند، بنابراین با افرادی كه خارج از محدوده‌های تعیین شده براى برگزاری جشن، شرایط سلب آسایش عمومی را فراهم كنند، برخورد می‌شود. در ادامه اطلاعیه تهدیدآمیز نیروی انتظامی رژیم آمده است: توقیف وسایل نقلیه متخلفان و بازداشت مخلان نظم و امنیت عمومی از جمله وظایف ماموران در این ارتباط است، ضمن این كه گذراندن ایام تعطیلات نوروز در بازداشت با هماهنگی دادستانی از جمله مجازاتهای در نظر گرفته شده براى متخلفان در این باره است.
در تبریز یكی از سركردگان نیروی انتظامی گفت: گشتهای پلیس بهصورت غیرمحسوس مراسم چهارشنبه آخر سال را كنترل می‌كنند. پاسدار صمد فرامرزی افزود: نیروی انتظامی با قانون‌شكنان و كسانی كه ناهنجاری و ناامنی ایجاد كنند با قاطعیت برخورد خواهد كرد و اجازه برهم زدن نظم و امنیت را به احدی نخواهد داد.
در نیشابور سركرده نیروی انتظامی رژیم در این شهر گفت: بهتر است این مراسم به خارج از محیط شهری هدایت شود تا کنترل حوادث بهتر مدیریت شود.

******
سايت سركرده پيشين سپاه پاسداران در جريان درگيريهاى درونى رژيم فاش كرد: فرزند يكى از مقامهاى مهم دولتى، با بهره‌گيرى از الطاف پدر خود در اشتغال به كار و ادامه تحصيل، روزگار خوبى را در اروپا پشت سر مى‌گذارد. اين آقازاده كه از قضا درس مهندسى نيز خوانده است، بلافاصله پس از دريافت مدرك مهندسى، از سوى پدر خود، براى كار در يكى از بهترين و پول‌سازترين شركتهاى نفتى كشور در اروپا به اين شركت رفته و در آنجا مشغول بهكار شده است. اين منبع حكومتى افزود: اين آقازاده كه با سمت مدير در حال فعاليت است، به نام ادامه تحصيل در اين كشور اروپايى، نه تنها سر كار خود حاضر نشده و هر از چندگاهى به آن‌جا سركشى مى‌كند، بلكه از مزاياى حقوق كلان نفتى براى چنين تلاش خستگى‌ناپذيرى برخوردار مى‌شود!.

******
رژیم روز 19 اسفند 4زندانی را در زندان مركزی زاهدان بهدار آویخت. اتهام یكی از این افراد، شركت در درگیری با مأموران نیروی انتظامی و كشته شدن هشت تن از آنان بوده است. خبرگزاری رسمی رژیم نوشت: " این افراد از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم و حکم صادره پس از تأیید توسط مرجع عالی قضایی کشور در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد". بنابه خبر دیگری دستگاه قضائیه رژیم حكم اعدام یك زندانی 33ساله را در استان فارس صادر كرد. این زندانی نیما نام دارد.

******
خبرگزاری حکومتی فارس 19 اسفند نوشت: رئيس كل دادگستري رژیم در استان كردستان از صدور 14فقره حكم اعدام در سال جاري، تنها به بهانه مبارزه با مواد مخدر در اين استان خبر داد. گروسي گفت: هفت فقره از اين احكام به دادستاني كل كشور ارسال شده و مابقي نيز در جريان سير مراحل قانوني است.

رژیم 4 زندانی را در زندان مركزی شهرستان طبس بهدار آویخت
دادستان رژیم در طبس گفت: چهار نفر به نامهای علی آبستان، علی دهقانی، علی دامشاد و محمود مرادی در سال 85 طی یک درگیری مسلحانه در کویر طبس دستگیر شده بودند و پس از تأیید مراجع قضایی در سحرگاه دیروز (21 اسفند) اعدام شدند.

******
دیوان عالی رژیم، حكم ضدانسانی، ترزیق اسید به دو چشم یك جوان جهت كوركردن وی را، تأیید كرد. روزنامه حكومتی اعتماد در شماره روز 22 اسفند خود نوشت: "حكم این جوان كه مجید نام دارد بعد از تایید دیوان عالی كشور به واحد اجرای احکام دادسرای جنایی تهران سپرده شد".

رسانههاى حكومتى نسبت به نارضايتى مردم از گرانى سرسام آور در آستانه عيد نوروز ابراز نگرانى كردند
اين منابع نوشتند: هر‌چه به روزهاى پايانى سال نزديك مى‌شويم، قيمت‌ها خود را به ركورد‌شكنى نزديك مى‌كنند. در اين ميان آجيل و خشكبار گوى رقابت را از ساير اقلا‌م خوراكى شب عيد ربوده‌اند و خبرهاى بسيارى از افزايش قيمت‌هاى 60 درصدى تا حتى دو برابرى آجيل و خشكبار در بازار شنيده مى‌شود كه به نظر مى‌رسد با رسيدن به روزهاى پايانى سال اين افزايش قيمت‌ها نيز ادامه داشته باشد.

در جريان كشمكشهاى باندى گوشهيى از جنايت وزارت اطلاعات و شيوههاى سعيد امامى براى قتل مخالفان و ناراضيان فاش شد
مهدى خزعلى پسر آخوند خزعلى عضو خبرگان رژیم، در مطلبى در سايت خود به ديدارهاى خود با سعيد امامى عامل قتلهاى زنجيرهيى پرداخت و نوشت: "سعيد امامى معتقد بود وقتى عليه نظام اسلامى و ولايت امر توطئه مى‌کنند بايد به هر طريق فتنه را ريشهکن کرد و معتقد بود حذف فيزيکى بايد با اذن حاکم شرع باشد". خزعلى افزود: "سعيد امامى از روشهاى نوين سخن مى‌گفت، مثلاً اگر… بخواهد کسى را حذف کند، به او نزديک مى‌شود و با شناسايى داروهاى او ترتيبى مى‌دهد که يکى از قرصهاى او عوض شود و يک قرص با همان شکل و شمايل اما با دوز بالا و کشنده از همان دارو در ميان قوطى قرص او قرار مى‌داد - دقت بفرماييد! فقط يک قرص که پس از مرگ باقى قرص‌ها معمولى و استاندارد باشند - و منتظر مى‌ماند تا شب موعود و رسيدن نوبت آن قرص مرگبار! مقتول مثل هميشه قرص‌هاى خود را خورده و آرام مى‌خوابد و ديگر بيدار نمى‌شود، پزشک قانونى نيز سمى در خون او نمىيابد! حتى اگر غلظت دارو در خون او را اندازه گيرى نمايند، تنها فرضيه محتمل استفاده عمدى يا اشتباهى از داروى اضافه است" !.

******
رژيم 35 راننده از اهالى مريوان در استان كردستان را بازداشت و خودروهاى آنان را توقيف كرد. اين اقدام كه پس از باز شدن مرزها روى داد، باعث خشم و اعتراض مردم مريوان شده است.

مأموران حکومتی در یك درگیری مسلحانه 6 نفر را در مزرهای شرقی كشور به قتل رساندندخبرگزاری رسمی رژیم در حالی كه قربانیان را اشرار مینامید نوشت: منبع آگاه در سیستان و بلوچستان اعلام کرد نیروهای انتظامی در درگیری عصر شنبه با اشرار، گروهی از آنان را کشته و مجروح كردند. تعداد كشته شدگان 6نفر بودند.

******
مأموران وزارت اطلاعات رژیم در جریان یورش به منازل چهار تن از دانشجویان دانشگاه پلیتكنیك، وسایل آنها را تخریب كرده و بسیاری اسناد شخصی این دانشجویان را با خود بردند. این حمله و دستگیری این چهار دانشجو به دنبال اعتراض دانشجویان پلیتكنیك به دفن استخوانهای جنگ ایران و عراق در این دانشگاه صورت گرفت.

******
شورای حقوقبشر سازمان ملل متحد با انتشار گزارش جدید و مبسوط گزارشگر ویژه ملل متحد درامور تغذیه - ضمن ثبت عوارض غیرانسانی ناشی از اقدام تروریستی رژیم ایران درانفجار ایستگاه آبرسانی شهر اشرف و پیامدهای زیست محیطی آن علیه شهر اشرف و مردم مناطق اطراف، تصریح كرد كه ساكنان اشرف بهعنوان «افراد حفاظت شده تحت كنوانسیون چهارم ژنو» و «قرارداد عدم تغییر مكان» نباید اخراج شوند، نباید جابجا شوند، نباید به كشور خود برگردانده شوند وحتی درخاك عراق جابجا گردند.
درگزارش مبسوط گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد كه در هفدهم فوریه 2009 همزمان با تشكیل اجلاس شورای حقوقبشر در اسفندماه جاری، صادر شده، پاراگرفهای 59 و 60به موقعیت و وضعیت شهر اشرف و انفجار ایستگاه آبرسانی اختصاص یافته است.
ماده 59 تصریح مىكند: درتاریخ 6مارس 2008، گزارشگر ویژه یك درخواست فوری براى گرفتن پاسخ به نامه وی درتاریخ 17اكتبر 2006، در مورد اتهامهاى جدید راجع به وخیمتر شدن وضعیت آب شهر اشرف و محیط پیرامونش- بهدنبال یك انفجار درتاریخ 8فوریه 2008 كه منجر به ازبین رفتن پمپاژ آب زرقانیه شده بود- ارسال كرد. بنا برگزارشها، این ایستگاه پمپاژ آب، براى شهر اشرف و محیط پیرامونش آب آشامیدنی و آب كشاورزی تامین میكرده و عملا 20000نفر ازآن بهرهبرداری میكردهاند.
گفته شده بود كه هدف از این انفجار زیر فشار گذاشتن بیش از3000تن از اعضای مجاهدین كه درقرارگاه اشرف محصور میباشند بوده است. این كمپ تحت كنترل نیروی ائتلاف چندملیتی و قرارداد عدم تغییر مكان كه بین مقامهاى (آمریكایی) و سازمان مجاهدین خلق ایران در ماه مه سال 2003 امضا شده بود، قرار داشته است. در ادامه گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد آمده است: در ژوییه 2004 آمریكا موقعیت اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را بهعنوان ”افراد حفاظت شده“ تحت كنوانسیون 4 ژنو بهرسمیت شناخته كه به این معناست كه آنها نباید اخراج، جابجا یا به كشور خود برگردانده شوند یا حتی درخاك عراق جابجا گردند. این موارد میتواند به نقض تعهد در راستای حفاظت از حق غذا و آب براى ساكنان قرارگاه اشرف (شهر اشرف) و محیط پیرامون آنها منجر شود. گزارشگر ویژه خواستار آن است كه مقامهای مسئول توضیح بدهند كه درجهت برگرداندن تامین آب و همچنین حفظ حق داشتن غذا و آب در منطقه مربوطه و علیه دخالتهای سایرین، چه اقدامهایى بهعمل آوردهاند؟
پاراگراف 60 گزارش اشاره مىكند: گزارشگر ویژه ازاینكه تا آخرین لحظات تهیه این گزارش، هنوز واكنشی از سوی دولت دریافت نكرده بود، متاسف است.