صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، بهمن ۱۴، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


نام سازمان مجاهدین خلق ایران، پس از هفت سال نبرد، از لیست سازمانهای ممنوعه اتحادیه اروپا، حذف شد
خبرگزاری رویتر 7 بهمن گزارش داد: شورای وزیران اتحادیه اروپا در جلسه امروز خود به‌طور نهایی توافق كردند كه نام سازمان مجاهدین خلق ایران، اپوزیسیون اصلی رژیم ایران را لیست گروههای ممنوعه حذف نمایند. این خبرگزاری افزود: سازمان مجاهدین خلق ایران همان سازمانی است كه در سال 2002 فعالیتهای مخفی هستهیى رژیم ایران را براى اولین بار در سطح جهان افشا كرد. سازمان مجاهدین خلق ایران از زمان شاه فعالیت خود را آغازكرد. حامیان بینالمللى این سازمان در ماههای اخیر مكرراً اتحادیه اروپا را به تلاش براى حفظ نام مجاهدین در لیست تروریستی به منظور مماشات با رژیم ایران متهم میكردند. مرکز خبری ای یو آبزورر نیز در این رابطه گفت: وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروكسل روز دوشنبه 26ژانویه توافق كردند كه لیست سیاه جدید این اتحادیه را بدون نام سازمان مجاهدین منتشر كنند. این اقدام براساس حكم دسامبر گذشته دادگاه عدالت اروپا صورت مىگیرد. این دادگاه، فرانسه را بهخاطر این كه نتوانسته مداركی دال بر تروریستی بودن سازمان مجاهدین خلق ایران ارائه دهد، محكوم كرد. ای یو آبزرور اضافه کرد: پیش از این دادگاه استیناف انگلستان در ماه مه سال گذشته دولت این كشور را موظف كرده بود كه نام سازمان مجاهدین خلق ایران را لیست تروریستی حذف كند، امری كه بر اساس آن اتحادیه اروپا نیز مىبایست نام مجاهدین را از لیست خود حذف نماید. به این ترتیب برچسب تروریستی از مجاهدین خلق ایران حذف شد و این سازمان میتواند آزادانه به فعالیتهای خود در اروپا بپردازد. خاوير سولانا، مسؤل سياست خارجه اتحاديه اروپا روز دوشنبه 7 بهمن، در مورد حذف نام مجاهدين از ليست تروريستي به خبرنگاران گفت: «آنچه ما امروز انجام داديم، گردن گذاشتن به احكام دادگاه عدالت اروپاست. ما هيچ كار ديگري در اين مورد نميتوانستيم بكنيم». سولانا افزود: « تنها زماني مي توان تصميم اتحاديه اروپا را تغيير داد كه مدارك جديدي عليه مجاهدين براي ارائه به دادگاه اروپا در دست باشد. هرگاه چنين چيزي وجود داشت، آنوقت خواهيم ديد».
روز سهشنبه 8بهمن، دهها هزار در یك گردهمایی كه با حضور خانم مریم رجوی در مقابل مقر اتحادیه اروپا در بروكسل برگزار شد‌، پیروزی عدالت و مقاومت بر سیاست مماشات و زد و بند وحذف نام سازمان مجاهدین خلق ایران ازلیست تروریستی را جشن گرفتند. این گردهمایی كه مستقیماً از طریق ماهواره پخش میشد‌، توسط مجاهدین در شهر اشرف و ایرانیان در داخل و خارج كشور همراهی میشد. رئیسجمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، خانم مریم رجوی پس از برگزاری یك كنفرانس مطبوعاتی در بروكسل به ریاست مشترك دكتر آلخو ویدال كوادراس نایب رئیس پارلمان اروپا و استروان استیونسون نایب رئیس گروه احزاب مردم و احزاب دموكرات مسیحی درپارلمان اروپا و باشركت وسخنرانی شماری از برجستهترین نمایندگان پارلمانها ازكشورهای مختلف اروپایی و حقوقدانان و شخصیتهای سیاسی، در گردهمایی ایرانیان در بروكسل حضور یافت. خبرگزاری فرانسه 8 بهمن نیز گزارش داد: در حالی كه جمعیت هوادار اپوزیسیون در برابر مقر اتحادیه اروپا در بروكسل گردآمده و جشن گرفته بودند، مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت به خبرنگاران گفت " اتحادیه اروپا بهحكم قانون تسلیم شد. زمان آن فرارسیده كه رژیم نامشروع ایران را در لیست تروریستی قرار داد". خانم رجوی با اشاره به رژیم ایران گفت: سازمان مجاهدین خلق ایران باید از لیست سازمانهای تروریستی آمریكا حذف شود. دولت جدید آمریكا نباید امتیازات بیشتری به رژیم ملاها بدهد. دولت جدید (آمریكا) باید مانع برنامه این رژیم براى ساخت سلاح اتمى شود و سیاستهای جنگطلبانه رژیم در خاور میانه و سركوب مردم ایران توسط آن را متوقف كند. خبرگزاری فرانسه ادامه داد: پارلمانترهای اروپایی از قانونگذاران انگلیسی، بلژیكی، فرانسوی و ایتالیایی همراه شمار دیگری كه طی سالیان از اهداف مریم رجوی حمایت كردهاند، روی سن به او پیوستند. براى آلخو ویدال كوادراس، نایب رئیس پارلمان اروپا، كه یكی از آنها بود، حذف نام سازمان مجاهدین خلق ایران از لیست سیاه اتحادیه اروپا به یك فصل ننگ آور در تاریخ اتحادیه اروپا خاتمه میدهد. او گفت: " امروز من به اینكه یك اروپایی هستم افتخار میكنم، زیرا طی طول این نبرد، برخی اوقات از این كه اروپایی هستم مفتخر نبودم". شاهین قبادی عضو كمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت گفت: "من فكر میكنم سیاست استمالت در هم شكسته است. چرخ های تغییر اكنون شروع به حركت خواهد كرد. "
و اما بشنوید از واکنش رژیم نسبت به خروج نام مجاهدین از لیست تروریستی اتحادیه اروپا: سرکرده پیشین سپاه پاسداران در سایت خود نوشت: اتحادیه اروپا، کار خودش را کرد. وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست خود در بروکسل به خروج منافقین از فهرست سازمانهای تروریستی این اتحادیه رای مثبت دادند. تلویزیون انگلیسی زبان رژیم نیز گفت: تصمیم اتحادیه اروپا، ایران را شوكه كرده است. وزارت خارجه ایران می‌گوید كه خارج كردن سازمان مجاهدین خلق از لیست گروههای تروریستی اتحادیه اروپا غیر قابل فهم می‌باشد. رژیم همچنین نامه ای به سازمان ملل فرستاد و نسبت به خروج نام سازمان مجاهدین از لیست تروریستی اتحادیه اروپا اعتراض کرد. سنایی، عضو كمیسیون فرهنگی مجلس رژیم، كشورهای اروپایی را بهخاطر خارج كردن نام مجاهدین از لیست تروریستی تهدید كرد و گفت: " اروپا به این شكل خود را در صف مقدم مقابله با ایران و جلوتر از آمریكا قرار می‌دهد… این گونه موضعگیری‌ها اشتباه بوده و منافع اروپا را در ایران به خطر می‌اندازد". وزیر اطلاعات رژیم، اژه ای، که به آخوند گوشخوار مشهور می باشد، پس از 5روز سكوت، روز گذشته در مورد خارج شدن نام مجاهدین از لیست تروریستی اتحادیه اروپا واكنش نشان داد و گفت: این اقدام اروپا ننگی است براى همه كسانی كه امروز داعیه‌دار به اصطلاح مبارزه با تروریسم و دفاع از حقوقبشر هستند؛ البته چیزی غیر از این نیز از سران استكبار و برخی كشورهای اروپایی انتظار نیست. اژهای افزود: این یك اقدام شرم‌آور براى اروپاییها و كل غرب است كه این‌گونه دوگانه در ارتباط با مقوله تروریسم، برخورد می‌كنند.

کمیته بین المللی حقوقدانان در دفاع از اشرف، به نظارت بر وضعیت اشرف، ادامه می دهد
كمیته بینالمللى حقوقدانان در دفاع از اشرف در نامه خود خطاب به ساكنان اشرف از جمله تأكید كرد: كمیته بینالمللى حقوقدانان در دفاع از اشرف ضمن تقدیم صمیمانهترین تبریكاتش از سوی 8500 تن از وكلا و حقوقدانان بهمناسبت حذف نام سازمان مجاهدین خلق ایران از لیست تروریستی اتحادیه اروپا، از فرصت استفاده میكند تا به اطلاع شما برساند:
ـ با توجه به اظهارات غیر قانونی روزهای اخیر آقای موفق الربیعی چه در تهران و چه در بغداد و بخصوص تاكیدات او مبنی بر اینكه ”امنیت ایران، امنیت ماست "و "بیش از 3000تن از ساكنان كمپ اشرف باید عراق را ترك كنند و این كمپ ظرف دو ماه "تعطیل خواهد شد (رویتر 23ژانویه 2009)
ـ باتوجه به این اظهارات كه "برخی از اعضای این گروه را، به محاكم قضایی عراق تحویل خواهیم داد، و برخی را به محاكم قضایی ایران تحویل خواهیم دا"، " (خبرگزاری فرانسه 23ژانویه 2009)
ـ با توجه به اتهام ساختگی دفتر مشاور امنیت ملی عراق، مبنی بر اینكه یك نفر از مجاهدین قصد داشته است خود را در مقر نیروهای امنیتی عراق منفجر كند و عدم تكذیب این اتهام از سوی این دفتر یا دیگر ارگانهای دولت عراق كه حاكی از اهداف شوم سازندگان این خبر مجعول است،
ـ با در نظر گرفتن مراجعات مكرر خانوادههای ساكنان اشرف به وكلا و نمایندگان كمیته و ابراز نگرانی آنها از اظهارات فوق،
ـ با یادآوری نامه مورخ 8ژانویه 2009 كمیته بینالمللى حقوقدانان به ساكنان اشرف، پس از كسب تكلیف از وكلای مدافع ساكنان اشرف و چاره جویی از حقوقدانان متخصص حقوق بینالملل و حقوقبشر دوستانه بینالمللى،
ـ پس از مشورت با كمیته در جستجوی عدالت كه در برگیرنده 2000پارلمانتر در اروپا و رئیس آن دكتر آلخو ویدال كوادراس است،
ـ پس از تاكیدات نایب رئیس پارلمان اروپا در اجتماع هزاران تن از ایرانیان در میدان شومان بروكسل در 27ژانویه مبنی بر اینكه
پارلمانهای كشورهای اروپایی و كمیته در جستجوی عدالت حمایت از ساكنان شهر اشرف و تضمین حقوق آنها را وظیفه خود میدانند و اجازه نمیدهند هیچگونه تجاوزی علیه ساكنان شهر اشرف صورت بگیرد.
كمیته بینالمللى حقوقدانان در دفاع از اشرف مایل است این نكات را بهعنوان راهنمای عمل حقوقی شما به اطلاعتان برساند.
1- بدون حضور وكلایتان هیچ متن یا پرسشنامه یا توافقنامه مكتوبی را امضا نكنید. دور زدن وكلا و نادیده گرفتن آنها در هیچ كشور دموكراتیكی كه قانون بر آن حكومت میكند معمول نیست و حاكی از نادیده گرفتن حقوق پایه ای موكلان میباشد.
2- قبل از هر چیز، دولت عراق، هم‌چنانكه پیش از این دولت آمریكا انجام داده است، میبایست حقوق ساكنان اشرف را برسمیت بشناسد و آنرا در یك سند رسمی و مكتوب در اختیار تك تك شما قرار دهد. در این سند میبایست بر این موردها تاكید شده باشد:
الف- شمول اصل نانرفولمان، قانون بینالمللى، قانون انساندوستانه بینالمللى و بویژه ماده سوم مشترك كنوانسیونهای ژنو بر ساكنان اشرف.
ب- منطبق با پرنسیپهای مذكور دربند الف و هم‌چنانكه صلیبسرخ بینالمللى، كمیساریای عالی پناهندگان، یونامی و بسیاری دیگر از مراجع بینالمللى مكررا تاكید كردهاند، هرگونه استرداد، اخراج یا جابجایی اجباری ساكنان اشرف در داخل عراق ممنوع است.
ج- تضمین حفاظت فیزیكی و روانی و صیانت قضایی ساكنان اشرف و نفی پرونده سازیهایی كه فقط خواسته رژیم ایران است.
3- هم‌چنانكه ما قبلا نیز به شما اطلاع داده بودیم، تنها كشور قابل قبول براى انتقال، چنانچه هر یك از شما تمایل داشته باشید، آمریكاست. زیرا ساكنان اشرف همه سلاحهای خودشان را به نیروهای آمریكایی تحویل دادند، چندین آژانس دولت آمریكا همه ساكنان اشرف را تك به تك مورد تحقیقات قرار دادندو همه افراد تك به تك با آمریكا یك توافقنامه به امضا رساندند.
مقامهای ارشد آمریكایی گفتهاند در جریان تحقیقات طولانی از ساكنان اشرف توسط وزارت خارجه و اف. بی. آی هیچ دلیلی مبنی بر این كه بتوان اتهامی علیه هیچ كدام از اعضای این گروه وارد كرد به دست نیامده است.
دوستان عزیز
كمیته بینالمللى حقوقدانان در دفاع از اشرف با هوشیاری تمام و با كمك مراجع پارلمانی و حقوقبشری، به نظارت بر وضعیت اشرف ادامه مىدهد و آمادگی كامل دارد چنانچه لازم باشد علیه كسانی كه حقوق ساكنان اشرف را نقض كنند در دادگاهها و مراجع ذیربط بینالمللى اقامه دعوا نماید.

با احترام
كمیته بینالمللى حقوقدانان در دفاع از اشرف

کمیته سیاست ایران از آمریکا خواست مانند اتحادیه اروپا، مجاهدین را از لیست تروریستی خارج نماید
پرفسور ریموند تنتر رئیس كمیته سیاست ایران، ژنرال پال وللی، ژنرال تام مك اینرنی، بروس مك كولم، چاك نش و پال ولدی از اعضای دیگر این كمیته از دولت آمریكا خواستند همانند اتحادیه اروپا نام سازمان مجاهدین خلق ایران را از لیست تروریستی خارج كند. مركز اطلاعرسانی اسكات ترید آمریكا گزارش این اظهارات را بدین شرح منتشر كرده است: به عقیده پروفسور ریموند تنتر، رئیس كمیته سیاست ایران، تصمیم اتحادیه اروپا براى خارج كردن نام مجاهدین از لیست تروریستی، الگوی مهمى براى دولت باراك اوباما به منظور ارسال پیام حمایت آمیزی به مردم ایران است. تصمیم اتحادیه اروپا با تحقیقات كمیته سیاست ایران همخوانی دارد و واشینگتن نیز میتواند براى خارج كردن نام مجاهدین خلق ایران از لیست سازمانهای تروریستی از آن بهره بگیرد.

یكی از بازماندگان زلزله بم، خود را در مقابل دفتر پاسدار احمدینژاد به آتش كشید
سیمای آزادی، تلویزیون ملی ایران گفت: این حادثه همزمان با تجمع اعتراضی كارگران صنایع فلزی در مقابل دفتر پاسدار احمدینژاد روی داد. كارگران بلافاصله با پارچهها و پلاكاردهایی كه به همراه داشتند، براى خاموش كردن آتش به كمك وی شتافتند. قربانی هنگام كمك كارگران میگفت: "بگذارید، من بمیرم. در زلزله بم فرزندانم روی دستانم مردند و كسی به داد ما نمیرسد".

رژیم، همزمان 6 تن را در بجنورد بدار آویخت
رژیم روز 6 بهمن، شش زندانی را در بجنورد بهدار آویخت و حكم اعدام یك زندانی را در تهران صادر كرد. در مورد اعدام شش زندانی در بجنورد، سیدی دادستان رژیم در این شهر گفت: دادگستری خراسان شمالی اشد مجازات را براى برهم زنندگان امنیت عمومی در نظر خواهد گرفت. در تهران نیز دستگاه قضائیه رژیم، حكم اعدام یك زندانی به نام ایرج را صادر كرد. خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر اعدام 6نفر در بجنورد ر ا روز سه شنبه مخابره كرد و با یاد آوری این كه سازمان عفو بینالملل رژیم ایران را بهخاطر اعدام نوجوانان مورد انتقاد قرارداده است، نوشت: این اعدامها، آمار اعدام در سال جاری میلادی توسط رژیم ایران را به بیش از 20نفر رسانده است. این درحالی است كه رژیم ایران در سال 2008 بیش از 150نفر را اعدام نموده و هیچ آمار رسمی در مورد میزان اعدامها، اعلام نكرده است. رژیم همچنین دو زندانی را در زندان عادل آباد شیراز بهدار آویخت. یكی از اعدام شدگان 29سال سن داشت. رژیم طی روزهای نهم و دهم بهمن، 13نفر را در شهرهاى مشهد، اصفهان، شیروان و بجنورد بهدار آویخت و حكم اعدام 5 زندانی را در تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی و شیراز صادر كرد.

******
منابع خبری مقاومت ایران گزارش دادند: رژیم براى مقابله با اعتراضهاى مردمی قصد دارد "گشتهای اطلاعاتی بسیج" را راهاندازی كند. پاسدار رضا گرشاسبی از سركردگان بسیج با اعلام این خبر گفت: همزمان با اجرای طرح ایست و بازرسی از اوایل هفته آینده، گشت های اطلاعاتی بسیج در سطح شهر فعالیت خواهند کرد.

نوجوانی به طرزی مشکوک در زندان اوین، جان باخت
این نوجوان شاهین نام داشت و 18ساله بود. روزنامه حكومتی اعتماد نوشت: "شاهین در سلولش خودش را حلق آویز کرد".

اعتراضات مردم ایران به سیاستهای ضد کارگری رژیم، بالا می گیرید
- كیوسكداران روزنامهفروشی روز شنبه در مقابل شهرداری رژیم در تهران تجمع كردند. آنها در اعتراض به تغییر شكل، محل و شرایط جدید این كیوسك‌ها، در مقابل شهرداری رژیم در تهران تجمع كردند.
- بیش از 300تن از كارگران كارخانه نازنخ قزوین روز شنبه در محوطه كارخانه تجمع اعتراضی برپا كردند. آنها خواستار پرداخت حقوق عقب افتاده خود شدند. كارگران صبح روز شنبه با چندین اتوبوس راهی تهران شدند تا در مقابل دفتر پاسدار احمدینژاد تجمع اعتراضی برگزار كنند، اما مأموران نیروی انتظامی درترمینال قزوین مانع حركت آنها به تهران شدند. كارگران به كارخانه برگشتند و به اعتراض خود ادامه دادند. كارگران این كارخانه روز جمعه نیز در مقابل دفتر وزارت صنایع رژیم تجمع اعتراضی برپا كردند.
- بیش از 200تن از كارگران كارخانه قند بردسیر روز گذشته در مقابل اداره كار و همچنین در مقابل دادگاه رژیم در این شهر تجمع اعتراضی برپا كردند. كارگران كه خانوادههای خود را نیز به همراه آورده بودند نسبت به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود اعتراض كردند.
- کارگران بیکار شده آرد سیستان و بلوچستان، نیز دیروز در مقابل اداره کار رژیم در این استان تجمع كردند. آنها خواستار تعیین تكلیف وضعیت شغلی خود شدند.
- روز گذشته همچنین تعدادی از آرایشگران ایلام با تجمع در اداره تأمین اجتماعی رژیم در این شهر به پرداخت نشدن حق بیمه و بازنشستگی خود اعتراض كردند. تجمع كنندگان گفتند: با وجود سه سال سابقه كار دراین حرفه از هیچ گونه مزایای بیمه‌ برخودار نیستند.

رژیم به احضار دانشجویان پلی تکنیک ادامه می دهد
رژیم 12 تن از دانشجویان دانشگاه پلیتكنیك تهران را به كمیته انضباطی احضار كرد. بهانهاین احضار، شركت در مراسم 16آذر در دانشگاه تهران عنوان شده است.

رژیم، حکم شلاق در مورد یکی از رهروان سلسله نعمت اللهی در شهرستان دورود به اجرا درآورد
روزنامه حكومتی اعتماد ملی در شماره روز شنبه خود نوشت: "حكم محكومیت جمشید لك یكی از دراویش سلسله نعمت‌اللهی ‌گنابادی در شهرستان دورود مبنی ‌بر تحمل 74 ضربه شلا‌ق، از سوی دادگستری این شهرستان اجرا شد". این روزنامه حکومتی افزود: "این فرد به علت احضارهای مكرر و ایجاد مزاحمت براى وی و خانواده‌اش، شكایتی را از مأموران تنظیم كرده بود كه در این راستا به اتهام نشر اكاذیب، افترا و توهین به مأموران دولت تحت پیگرد قرار گرفت و با دستور دادستان 11روز زندانی شد".
******
خبرگزاری حکومتی مهر 9 بهمن خبر داد: پیکر دو شهید نیروی انتظامی بر روی دستان مردم انقلابی یزد تشییع شد. این خبرگزاری حکومتی افزود: مجتبی ثابت و حجت حیدری از سربازان خدمتگزار جمهوری اسلامی ایران در دو روز گذشته حین درگیری با اشرار و قاچاقچیان در منطقه میرجاوه سیستان و بلوچستان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.