صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۲۹، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

دستگاه قضائيه رژیم حكم سنگسار 10زندانى را صادر كرد
منابع خبری مقاومت ایران 22 دیماه گفتند: دستگاه قضائیه رژیم حكم سنگسار 7 زندانی زن و 3 زندانی مرد را در شهرهاى، تهران، اصفهان، مشهد، كرج، اهواز، شیراز و ساری صادر كرده است. این منابع افزودند: بر اساس گزارش رسیده در نخستین هفته دی ماه، سه مرد در بهشت رضا مشهد سنگسار شدند. یکی از آنها، به نام محمود در حالی که بهشدت زخمی شده بود توانست خود را از گودال سنگسار نجات دهد اما دو نفر دیگر که یکی از آنها هوشنگ خداداده نام داشت و زندانی دیگر كه هنوز هویت او مشخص نشد، بر اثر ضربات سنگ و جراحات ناشی از آن جان سپردند. در حال حاضر حداقل ده نفر دیگر در زندانهای مختلف کشور با خطر قطعی سنگسار مواجه هستند. در خبری دیگر که 28 دیماه منتشر شده، رژیم براى دو زندانی در اصفهان حكم وحشیانه سنگسار صادر كرد. این دو زندانی گیلان محمدی و غلامعلی اسكندری نام دارند و حكمشان توسط قضات دیوان عالی رژیم مورد تأیید قرار گرفته است. در رابطه با احکام سنگسار در ایران، عفو بين الملل با صدور بيانيه اي به تاريخ 25دي87، نسبت به اجراي حكم سنگسار در ايران ابراز نگراني كرد و خواستار توقف بلادرنگ اين احكام شد. در اين بيانيه آمده است: عفو بين الملل در مورد سنگسار دو مرد در مشهد ابراز تأسف مي كند. اين سازمان باخبر شده كه 10نفر ديگر نيز در معرض حكم سنگسار قرار دارند. عفو بين الملل نگران آن است كه امكان دارد موارد ديگري نيز وجود داشته باشد. سازمان عفو بين الملل از مقامهاي رژيم ايران مي خواهد استفاده از مجازات سنگسار را متوقف كند. همچنین دولت آمریکا، اجرای حکم سنگسار توسط رژیم ایران را محکوم کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه 28دي87، شان مك كورمك، سخنگوي وزارت خارجه آمريكا در بيانيه يي گفت: اين مجازات بي رحمانه و غير معمول يك عمل غير انساني مي باشد كه با منشور حقوق سياسي و مدني بين المللي كه رژيم ايران آنرا امضاء كرده، مطابقت ندارد». وي افزود: «ما از اين رژيم مي خواهيم نه تنها به طور دائم مجازات سنگسار را متوقف كند، بلكه به تمام مجرمين فرصت يك دادگاه شفاف و منصفانه اي را بدهد».

حكم اعدام يك زندانى در تهران صادر شد
دستگاه قضائیه رژیم حكم اعدام یك زندانی جوان را در تهران صادر كرد. این جوان محمد نام دارد.

168 جوان در منطقه دربند تهران دستگیر شدند
بنا به خبر خبرگزاری همبستگی ملی 23 دیماه، رژیم 168نفر از جوانان را كه براى تفریح به منطقه دربند تهران رفته بودند، در چارچوب طرح سركوبگرانه امنیت اخلاقی دستگیر كرد. شماری از دستگیرشدگان پس از انتقال به یگان ویژه نیروی انتظامی واقع در میدان حر، به زندانها و شكنجهگاههای رژیم منتقل گردیدند.

مأموران یگان ویژه به روی مردم روستای قیزیل خانیه آتش گشودند
سایت سازمان مجاهدین خلق ایران 27 دیماه خبر داد: مردم روستای «قیزیل خانیه» در ارومیه با مأموران یكان ویژه درگیر شدند. این منبع افزود: مأموران یكان ویژه به روی مردم كه براى گرفتن حقشان جاده سلماس - ارومیه را مسدود كرده بودند، آتش گشوده و 20نفر را مجروح كردند. در این حمله 30 نفر نیز دستگیر شدند. حال 7تن از مجروحان كه در بیمارستان خمینی بستری و تحت كنترل شدید امنیتی قرار دارند وخیم گزارش شده است. روستای قیزیل خانیه در 30 کیلومتری ارومیه واقع شده است.

رژیم از اجرای یك طرح سركوبگرانه جدید در كرمانشاه خبر داد
رژیم قصد دارد از اوایل هفته آینده، اقدامهاى سركوبگرانه خود را تحت عنوان انضباط اجتماعی در استان كرمانشاه افزایش دهد. پاسدار علی دولتی جانشین سركرده انتظامی رژیم در این استان با اعلام این خبر گفت: "مقدمات طرح انضباط بخشی، هماهنگ شده و از روز شنبه بهصورت ویژه اجرا می‌شود". وی همچنین از دستگیری بیش از 5100نفر به بهانههای مختلف در این استان خبر داد.

یك گروه موسیقی بعد از بازگشت از خارج كشور دستگیر شد
منابع خبری مقاومت ایران 27 دیماه خبر دادند: رژیم اعضای یك گروه موسیقی را كه به خارج كشور سفر كرده بودند، پس از بازگشت، دستگیر و به بند 209 زندان اوین منتقل كرد. بنابه گزارشهای دریافتی این گروه كه "ایران موزیك" نام دارد، پس از تحمل دو هفته زندان انفرادی به بند عمومی منتقل شدهاند.
مأموران انتظامی و لباس شخصی رژیم در سنندج به مراسم اولین سالگرد قتل ابراهیم لطف الهی حمله كرده و 25نفر را دستگیر نمودند
این مراسم روز پنجشنبه در بهشت محمدی سنندج با حضور مردم و دانشجویان این شهر در حالی برگزار شد كه مأموران نیروی انتظامی در وحشت از اعتراض مردم، این منطقه را محاصره كرده بودند. شركت كنندگان در این مراسم با خواندن سرود، یاد این دانشجو را گرامی داشتند. ابراهیم لطف اللهی دانشجوی دانشگاه سنندج روز یكشنبه 16 دیماه سال گذشته توسط مأموران وزارت اطلاعات دستگیر شد و در زیر شكنجه جان باخت. مأموران اطلاعات، در روز 25 دیماه خبر خودکشی وی را به خانواده‌اش ابلاغ کرده و جسد وی را شبانه و بدون حضور خانواده‌اش در قبرستان سنندج دفن کردند. ماموران رژیم براى جلوگیری از پخش این خبر، خانواده ابراهیم لطف الهی را تحت فشار قرار داده و اجازه برگزاری مراسم به آنها ندادند.


دهها تن از خانواده های مجاهدین که عازم شهر اشرف بودند، در فرودگاه تهران دستگیر شدند
سیمای آزادی، تلویزیون ملی ایران گزارش داد: دهها تن از خانوادههای مجاهدین اشرف كه عازم دیدار فرزندانشان در عراق بودند در یورش شكنجهگران وزارت اطلاعات رژیم در فرودگاه تهران با ضرب و شتم بسیار دستگیرشدند. متعاقباً خانههای مسكونی خانوادهها در تهران نیز مورد هجوم قرار گرفته است. دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در پاریس اسامی شماری از دستگیرشدگان در بعد از ظهر جمعه 27 دیماه را كه اغلب 60 تا 80ساله هستند، اعلام كرد. دستگیرشدگان به سلولهای انفرادی در بند 209 شكنجهگاه اوین منتقل شدهاند. دبیرخانه شورای ملی مقاومت یادآوری كرد: دستگیری و ضرب و شتم مادران و پدران سالخورده مجاهدین، انتقال آنها به سلولهای 209 شكنجهگاه اوین و یورش به خانههای مسكونی آنان شمّهی دیگری از "مهرورزی" آخوندی درباره مجاهدان اشرف و خانوادههای آنهاست. این در حالی است كه آخوندها و مزدورانشان پیوسته براى علائق خانوادگی ساكنان اشرف اشك تمساح میریزند. سازمان مجاهدین خلق ایران در آذرماه گذشته نیز اسامی اعضاء خانوادههای 87تن دیگر از ساكنان اشرف را كه در پی دیدار با فرزندانشان در اشرف و بازگشت به ایران از سوی رژیم دستگیر و زندانی شده و تحت انواع فشارها قرار گرفته بودند منتشر كرده بود. مقاومت ایران محكومیت جهانی و دخالت بیدرنگ مراجع بینالمللى را براى آزاد كردن خانوادههای زندانی خواستار شده است. تلویزیون صدای آمریكا نیز در 28 دیماه از تهران گزارش كرد 18 زن كه سنین آنها بین 55 تا 80سال بوده و به قصد دیدار با فرزندانشان در قرارگاه اشرف در عراق به فرودگاه رفته بودند روز گذشته در فرودگاه تهران بازداشت و به سلولهای انفرادی بند 209 زندان اوین منتقل شدنددر حالیكه همگی آنها دارای ویزای معتبر بودند.

دانشجویان دانشگاه مازندران با مأموران حراست، درگیر شدند
دانشجویان دانشگاه مازندران در اعتراض به بیكفایتی كارگزاران رژیم در این دانشگاه تجمع كرده و با شكستن شیشههای سلف سرویس، با مأموران حراست درگیر شدند. دانشجویان با سر دادن شعار "دیکتاتور، دیکتاتور برو گمشو "معاون دانشجویی این دانشگاه را كه قصد مقابله با دانشجویان را داشت، مورد حمله قرار دادند.

شماری از مردم با ماموران گشت رژیم در پاساژ میدان ونك درگیر شدند
بنا به گزارشهای دریافتی منابع مقاومت ایران از داخل کشور، روز چهارشنبه مردم حاضر در پاساژ میدان ونك در تهران با مأموران گشت ارشاد درگیر شدند. این درگیری زمانی آغاز شد كه مأموران قصد دستگیری دو زن و سه مرد جوان را به دلیل پوشش به اصطلاح نامناسب داشتند. مغازهداران به این اقدام اعتراض كرده و آنها را در مغازههای خود مخفی نمودند. مأموران گشت ارشاد پس از این درگیری چند نفر را دستگیر و یكی از مغازههای پاساژ ونك را پلمب كردند.

قتل قاضی رژیم در اهواز، دومین مورد از نوع خود بود
یكی از قضات رژیم در اهواز مورد تهاجم مسلحانه قرار گرفت و کشته شد. خبرگزاری حكومتی فارس خبر داد: قاضی امرالله شریفی عصر روز سهشنبه در حال رانندگی در مسیر بلوار كوی رمضان به سمت میدان زندان اهواز مورد تعقیب قرار گرفته و با شلیك شش گلوله كشته شد. سایت سركرده پیشین سپاه پاسداران با عنوان "ترور قاضی و كشته شدن رئیس آژانس در خوزستان" نوشت: «اقدامهاى آشوبگرانه در خوزستان در روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است. هفته گذشته «ر»، رئیس یك آژانس هواپیمایی در خوزستان چندین گلوله در شكمش خالی شد. در اقدامی دیگر، قاضی شریفی هنگام ورود به خانه‏اش به دست عوامل ناشناس با شلیك چندین گلوله كشته شد. »

جوانان قزوین با مأموران نیروی انتظامی در میدان عدل این شهر درگیر شدند
این درگیری زمانی آغاز شد كه مأموران نیروی انتظامی، فروشنده یك بستنی فروشی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. این مسأله موجب اعتراض جوانانی شد كه شاهد این عمل بودند. آنها با هو كردن مأموران نیروی انتظامی و پرتاب سنگ به طرف آنان مانع دستگیری فروشنده شده و مأموران سركوبگر را وادار به عقب نشینی و فرار از صحنه نمودند.

دانشجویان علوم پزشکی شیراز تجمع اعتراضی برپا کردند
معترضان خواستار توقف احضار دانشجویان و لغو ممنوع الورود شدن 6دانشجوی علوم پزشكی به خوابگاه دانشگاه شدند. تجمع كنندگان همچنین ضرب و شتم دانشجویان و نصب دوربینهای مدار بسته در خوابگاه را محكوم كرده و خواستار برچیدن آنها شدند.

پارلمان اروپا براى حذف نام سازمان مجاهدین خلق ایران از لیست تروریستی فراخوان مىدهد
خبرگزاری همبستگی ملی 26 دیماه اعلام کرد: پارلمان اروپادر قطعنامهیی كه روز14ژانویه (25دیماه) در اجلاس رسمی این پارلمان در استراسبورگ به تصویب رسید، شورای وزیران اتحادیه اروپا را بهخاطر اجرا نكردن چند حكم دادگاه كه بهسود سازمان مجاهدین خلق ایران صادرشده، بهشدت محكوم كرد. این خبرگزاری افزود: درقطعنامه مصوب پارلمان اروپا كه با عنوان «وضعیت حقوق بنیادین دراتحادیه اروپا» به تصویب رسیده، آمده است: پارلمان، اتحادیه اروپا را بهخاطر اینكه حكم دادگاه عدالت اروپا در 12دسامبر 2006 واحكام دادگاه عدالت اروپا در چهارم و هفدهم دسامبر 2008 و همچنین حكم دادگاه استیناف انگلستان درهفتم مه 2008 به سود سازمان مجاهدین خلق ایران را اجرانكرده، محكوم میكند. قطعنامه مصوب پارلمان اروپا تأكید میكند: جامعه اروپا بر یك رشته مبانی مشترك و حقوق بینادین بناشده است و حفاظت و ارتقای حقوق بنیادین، پایه دموكراسی در اروپا را تشكیل میدهد وپیششرط ضروری براى آزادی، امنیت و عدالت در اروپاست.
درپی صدور قطعنامه پارلمان اروپا، گروه پارلمانی دوستان ایران آزاد در این پارلمان باصدوربیانیهیی اعلام كرد: اكنون پارلمان ما كه میلیونها تن را در اروپا نمایندگی میكند، موضع خود را بسیار روشن نموده است. ما بار دیگر از شورای اتحادیه اروپا میخواهیم كه به حكومت قانون احترام بگذارد و سازمان مجاهدین خلق ایران را بلادرنگ از لیست تروریستیاش حذف كند.

مقاومت ایران نسبت به افزایش شكنجه زندانیان سیاسی هشدار داد
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران با صدور اطلاعیهیی نسبت به افزایش فشار و شكنجه زندانیان سیاسی توسط رژیم هشدار داد. در این اطلاعیه آمده است: فاشیسم مذهبی آخوندها به منظور درهم شكستن زندانیان سیاسی اعمال فشار بر آنان را شدت بخشیده است. منصور رادپور، زندانی سیاسی، هفته گذشته به سلولهای انفرادی بند8 معروف به بند سپاه در زندان گوهردشت منتقل گردیده است. وی، ماه گذشته به سلولهای انفرادی بند 1زندان گوهردشت كرج، معروف به «سگدانی»، منتقل شده بود. رادپور كه بر اثر شدت شكنجه به سختی قادر به راه رفتن است، تحت كنترل پاسداران قرار دارد و به او اجازه صحبت با دیگر زندانیان داده نمىشود. هاشم شاهین نیا، یكی دیگر از زندانیان سیاسی، كه بیش از یكسال است در زندان مركزی بوشهر در تبعید بهسر میبرد، بر اثر شكنجههای وحشیانه و فشارهای ناشی از شرایط طاقت فرسای زندان در وضعیت وخیم جسمی قرار دارد. به رغم ابتلای این زندانی به بیماری قلبی و نیاز وی به رسیدگیهای تخصصی پزشکی، دژخیمان از رسیدگیهای پزشکی به او خودداری میكنند. دبیرخانه شورای ملی مقاومت اسامی شمار دیگری از زندانیان سیاسی و دانشجویان دانشگاه شیراز را كه در زندانهای مخوف رژیم تحت فشار و شكنجههای ضدانسانی هستند برشمرد و افزود: مقاومت ایران، ضمن هشدار نسبت به افزایش اعمال فشار و شكنجه زندانیان سیاسی، عموم سازمانها و ارگانهای بینالمللى مدافع حقوقبشر را به ارجاع پرونده جنایتهای ضدبشری رژیم آخوندها به شورای امنیت ملل متحد و اتخاد اقدامهاى فوری و لازم الاجرای بینالمللى جهت توقف سركوب وحشیانه زندانیان فرامیخواند.

ایادی رژیم تصاویر باراك اوباما را به آتش كشیدند
ایادی رژیم روز 26 دیماه در تظاهراتی در مقابل سفارت سوئیس در تهران تصاویر باراك اوباما رئیسجمهور منتخب آمریكا را به آتش كشیدند و شعار «مرگ بر اوباما» سردادند. خبرگزاری رویتر گفت این اولین بار در جهان است كه عكس اوباما به آتش كشیده مىشود. روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: معترضان خشمگین به سیاستهای واشینگتن با سر دادن شعارهای مرگ بر اوباما و " سگ باز " خواندن وی و آتش زدن تصویر اوباما به دولت آتی آمریكا درباره حمایت از اسراییل هشدار دادند. ایادی رژیم همچنین تصاویر حسنی مبارك رئیسجمهور مصر را آتش زدند.

سفر یك هیأت پارلمانی آلمان، به ایران لغو شد
رسانههای حكومتی 22 دیماه خبر دادند: سفر یك هیأت پارلمانی آلمان به ایران به دلایل نامعلوم لغو شد. این منابع نوشتند: "لغو ناگهانی سفر هیات دوستی پارلمانی آلمان به ایران در حالی است که این سفر چهار روزه بهدعوت رسمی مجلس برنامه‌ریزی شده بود. این گروه که از پنج نفر از نمایندگان احزاب مختلف آلمان تشکیل شده است، قرار بود یکشنبه وارد تهران شود و در طول دوران اقامت خود در تهران تصمیم داشت با مسئولان ارشد مجلس، سران فراکسیون‌های مختلف مجلس هشتم، نمایندگان اقليتهای دینی و همچنین تعدادی از مقامهاى وزارت خارجه، شورای شهر و دستگاه قضایی دیدار کند".

آخوندها به نقش آتش افروزانه خود در غزه اعتراف می کنند
شیخ الاسلام قائم مقام وزارت خارجه رژیم، جنگ در غزه را جنگی به نیابت از رژیم دانست و به تلویزیون رژیم گفت: ملت ایران خوب است این را بداند، كه فلسطینی‌ها كه دارند از آن‌جا دارند می‌جنگند به نیابت از یك خطی، مقاومتی كه در ایران… قضیه فلسطین نه تنها یك قضیه عقیدتی است كه هست الان یك قضیه راهبردی براى امنیت ملی جمهوری اسلامی است. قائممقام وزارت خارجه آخوندها گفت: یك عده‌دیگری هم كه حالا من دلیلی ندارد اسمشان را ببرم همكاری می‌كنند با آمریكا و اسرائیل براى اینكه اول حلقه ضعیف‌تر این زنجیره مقاومت را كه حماس هست بشكنند و آنها كمك می‌كنند به آمریكا و اسرائیل در رابطه با قضیه حماس و بعد آمریكا و اسرائیل كمك بكنند به آنها در قضیه اتمی ایران. یعنی یك معادله است.