صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اسفند ۲۰، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

سازمان خبرنگاران بدون مرز، سرکوب زنان روزنامه نگار توسط رژیم حاکم بر ایران را محکوم کرد
سازمان خبرنگاران بدون مرز، با صدور اطلاعیه یی 19 اسفند، به مناسبت روز 8مارس، سركوب زنان روزنامه نگار توسط رژیم ایران را محكوم كرد. این سازمان، با اشاره به بسته شدن روزنامه ها و نشریات در ایران و دستگیری وبنگاران زن، دولت پاسدار احمدی نژاد را مسئول این سركوبیها دانست. در این اطلاعیه، درباره وضعیت سركوبی زنان ایران، آمده است: در یكسال گذشته، بیش از چهل فعال زن دستگیر شدند كه سی و دو تن از آنها روزنامه نگار و وب نگار بودند.

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیهیی خواستار لغو حكم اعدام یك نوجوان ایرانی شد
در این بیانیه که به تاریخ 19 اسفند منتشر شده، آمده است: حکم اعدام بهنام زارع نوجوان 18 ساله كه زمان وقوع جرم انتسابی 15سال داشته است توسط رژیم ایران صادر شده است. سازمان عفو بین الملل خاطرنشان كرد: ایران یکی از شش کشور جهان است که نوجوانان مجرم را به خاطر جرم‌هایی که در زیر سن ۱۸ سالگی مرتکب شده‌اند اعدام می‌کند. در طول چهار سال گذشته تعداد نوجوانانی که در ایران اعدام شده‌اند، بیشتر از مجموع تعداد اعدام شدگان نوجوان در همه کشورهای جهان بوده است.

******
خبرگزاری همبستگی ملی روز پنجشنبه گزارش داد: دانشجويان و كارگران بپاخاسته در تهران، شيراز، هفت تپه، پاكدشت، سقز، بوكان و بومهن با اعتصاب، تظاهرات و تحصن عليه سياستهاي سركوبگرانه و غارتگرانه رژيم آخوندي اعتراض كردند. این خبرگزاری افزود: براساس آخرين گزارشهاي دريافتي از تظاهرات دامنه دار دانشجويان دانشگاه شيراز رژيم به منظور سركوب اين تظاهرات ضدحكومتي، 12تن از آنان را به دادگاه انقلاب احضار كرده است. همچنين شماري از دانشجويان معترض دستگير شده اند. رژيم اين دانشجويان را متهم كرده است كه با خارج كشور در ارتباط بودند. بنا به گزارش ديگري مأموران امنيتي و اطلاعاتي رژيم در وحشت از گسترش اعتراضات دانشجويان، با خانواده هاي آنها تماس تلفني گرفته و آنان را تهديد كرده اند كه فرزندانشان را وادار كنند اعتراضات خود را پايان بدهند. در همین رابطه روزنامه واشينگتن پست15اسفند86 باعنوان ” اعتراضات در 2 دانشگاه ايران شعله ور شد” به تظاهرات دانشجويان ايران عليه رژیم پرداخت. واشينگتن پست نوشت: دانشجويان در دو دانشگاه شيراز و علامه طباطبايي عليه سركوب فعاليتهاي دانشجويي در روزهاي اخير تظاهراتي برگزار كردند. تظاهرات ديگري هم اخيراً در شهرهاي كرمان، اصفهان و شاهرود برگزار شده است. به نوشته واشينگتن پست روز سه شنبه دانشجويان دانشگاه علامه تهران عليه ممنوعيت 40نفر از دانشجويان، دست به تظاهرات زدند. در شيراز نيز دانشجويان خواهان بركناري رئيس دانشگاه شدند. واشينگتن پست نوشت: يك خانم تظاهركننده در شيراز طي مصاحبه‌يي تلفني گفت موجي از تهديدها از طرف نيروهاي امنيتي دانشگاه و وزارت اطلاعات عليه دانشجويان و خانواده‌هاي آنها صورت گرفته است. وي كه خواست نامش فاش نشود افزود نيروهاي امنيتي تلاش كردند كه دخالت كنند اما تظاهرات در شيراز كماكان ادامه يافته است. واشينگتن پست افزود: شعاري كه طي اين مصاحبه به گوش مي رسيد عبارت بود از: ما زن و مرد جنگيم بجنگ تا بجنگيم. كليپ‌هاي اين تظاهرات روي اينترنت گذاشته شده است. واشينگتن پست در ادامه نوشت: تظاهرات اخير كه در دانشگاهها صورت مي‌گيرد نه تنها بطور علني عليه حكومت صورت مي‌گيرد بلكه در برخي موارد، سياسي هم شده است. سال گذشته 150نفر از دانشجويان در دانشگاه پلي تكنيك تهران تصاوير احمدي‌نژاد را به آتش كشيدند و او را يك ديكتاتور خواندند. بنا به خبر ديگري از آژانس ايران خبر(15اسفند86) و اميركبير(16اسفند86) از شيراز، دانشجويان دانشكدة داروسازي با تعطيل كردن كلاسهاي درس خود تجمع اعتراضي برگزار كردند. اين تجمع در اعتراض به وضعيت نابسامان دانشكده داروسازي صورت گرفت. دانشجويان دانشگاه علم و صنعت تهران با شعار “بازگشت به جاهليت تسليت تسليت”، عليه اقدام رژيم براي سهميه بندي جنسيتي در دوره کارشناسي ارشد تجمع کردند. دانشجويان معترض پلاکاردهايي در دست داشتند كه روي آن نوشته شد ه بود، “با تبعيض جنسيتي مخالفيم” و “کارشناسي ارشد حق ماست”. دانشجويان دانشگاه پيام نور بوكان در اعتراض به اقدامات سركوبگرانة ماموران بسيجي روز سه شنبه در مقابل فرمانداري رژيم در اين شهر تجمع كردند.


كارگران نيشكر هفت تپه خوزستان بارديگر اعتصاب كردند
آژانس ایران خبر 15 اسفند خبر داد: كارگران علت اعتصاب خود را اخراج 200 تن از كارگران، حكم دادگاه براي دستگيري تعدادي از كارگران و پرداخت نشدن حقوقهاي عقب افتاده اعلام كردند. بنا به خبر ديگري توليد كنندگان منطقة تپه سيف پرديس بومهن در مقابل دفتر پاسدار احمدي نژاد تجمع اعتراضي برگزار كردند. تجمع كنندگان به تخريب و تعطيلي بيش از 100 واحد توليدي توسط رژيم اعتراض داشتند. در سقز نيز كارگران سد سياه زيخ در اين شهر، براي سومين روز متوالي دست از كار كشيده و اعتصاب كردند. شش ماه است حقوق اين كارگران پرداخت نشده است. در پاكدشت، كارگران شركت پونل در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود صبح روزچهارشنبه 15اسفند دست ازكار كشيدند و در مقابل اين كارخانه تجمع كردند. كارگران اعتصاب كننده گفتند تا رسيدن به خواسته هايمان به اعتراض ادامه خواهيم داد. در خرم آباد، دست فروشان روز چهارشنبه 15 اسفند درمقابل استانداري رژيم در لرستان تجمع اعتراضي برگزار كردند. اين تجمع در اعتراض به اقدامات سركوبگرانه و غارتگرانه مأموران شهرداري صورت گرفت.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه ای 18 اسفند اعلام کرد: بیش از 5000تن از كارگران كارخانه نیشكر هفت تپه شوش در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه شان دست به اعتصاب زدند. اعتصاب اخیر از روز 13اسفند و با كارگران بخش نی بری این كارخانه كه به عدم پرداخت حقوق معوقه و سركوب و دستگیری كارگران معترض بودند، آغاز گردید. روز 17 اسفند، 3200تن از كارگران سایر بخش های كارخانه در حمایت از كارگران بخش نی بری دست به تحصن و اعتراض زدند و تهدید كردند در صورتی كه به خواسته های آنان توسط مدیریت كارخانه پاسخ داده نشود به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. كارگران نیشكر هفته تپه در ماه های مهر و بهمن گذشته نیز برای احقاق حقوق خود دست به اعتراض زدند كه با سركوب نیروهای امنیتی و انتظامی رژیم مواجه گردید. این اطلاعیه افزود: طی هفته های اخیر و با نزدیك شدن پایان سال ایرانی و نیاز شدید كارگران شمار زیادی از كارخانه ها و كارگاه های تولیدی از جمله كارخانه مس سرچشمه، جهاد كشاورزی بوشهر، مجتع پتروشیمی موسوم به غدیر درماهشهر، پشمینه بافت قزوین، ریسندگی مهركوپا اصفهان، شركت نورد كرج، شركت صنایع مخابراتی ایران، كارخانه صندوق نسوز خرم و ده ها كارخانه دیگر دراعتراض به عدم پرداخت حقوق خود و عدم توان تامین مایحتاج خانواده هایشان برای شب عید دست به اعتصاب و اعتراض زدند. كارگزاران رژیم این خواست ها را با سركوب كارگران پاسخ می دهند. مقاومت ایران طی این اطلاعیه كلیه سازمان ها و مجامع مدافع حقوق بشر، سندیكاها و اتحادیه های كارگری بویژه سازمان بین المللی كار را به محكوم كردن سركوب سیستماتیك كارگران زحمتكش ایران و حمایت از خواسته های آنان فرا خواند.

******
بیش از 400 نفر از كارگران كارخانه سیمان نهاوند روز چهارشنبه در مقابل كارخانه تجمع اعتراضی برگزار كردند. كارگران در اعتراض به پرداخت نشدن 4ماه حقوق خود دست به تجمع زدند. بنا به گزارش ها، كارگران معترض از تردد خودروهای مدیران و دیگر عوامل اجرایی، به داخل كارخانه جلوگیری به عمل آوردند. كارگران گفتند تا به خواسته های خود نرسیم، دست از اعتراض بر نخواهیم داشت.

******
دستگاه قضایی رژیم حكم اعدام جوانی اهوازی را به نام علی سواعدی صادر كرد. این جوان كه هم اینك در زندان اوین زندانی می باشد، پس از شكنجه های شدید جسمی و روحی، به اعدام محكوم گردید. بر اساس گزارش های دریافتی منابع خبری مقاومت ایران، وی كه در سوریه بوده است، خود را به دفتر امور پناهندگان در این كشور معرفی می كند ولی هنگام خارج شدن از این كشور ربوده شده و سر از زندان مخوف اوین در می آورد. خاطر نشان می شود این نخستین بار نیست كه رژیم سوریه در تعارض آشكار با قوانین بین المللی، مرتكب چنین اعمالی علیه مخالفان و پناهندگان سیاسی ایرانی میشود. دستگاه قضائیه رژیم همچنین حكم اعدام یك زندانی را در اصفهان صادر كرد. این زندانی هادی نام دارد و 36 ساله می باشد.تصویب قطعنامه سوم تحریمها علیه رژیم حاکم برایران، اختلافات درونی رِژیم را تشدید کرده است
ارگان حسن روحانی دبیر پیشین شورای عالی امنیت رژیم بنام آفتاب با اعتراف به انزوای بین المللی رژیم و قطع همكاری بانكی كشورهای اروپایی، چین و روسیه، و وام یك میلیارد دلاری به عراق نوشت: مجموعه این رویدادهای سیاسی و اقتصادی در صحنه بین المللی باعث انتقادات متعددی از دولت نهم در محافل سیاسی و خبری داخلی شده است. هم اینک این انتقادات به حدی رشد کرده است که در پی تصویب این قطعنامه، سایت عدالتخانه که از حامیان دولت احمدی نژاد بود خبر آن را با عنوان (' پس گردنی' برادر قذافی به دیپلماسی 'عبرت نگیر' ایران) منتشر کرد. آفتاب با اعتراف به هزینه سنگین پروژه مخفی اتمی رژیم طی 20 سال گذشته و انزوای بین المللی آن افزود: یک سوال هم باید پاسخ داده شود؛ این حق مسلم را با چه هزینه ای و چه روشی باید بدست آوریم؟ به قیمت انزوای جهانی؟ به قیمتی که حتی همسایگان ناتوان ما هم علیه مان توطئه کنند و امتیاز بگیرند؟ به این روش که حتی لیبی، این کشور ناتوان آفریقایی هم با همه سوابقش علیه ما رای بدهد؟ به این قیمت که چین و روسیه رفیق قافله شوند و شریک دزد؟ و ده ها سوال دیگر از همین قسم. ارگان پاسدار حسن روحانی در پایان پاسدار احمدی نژاد و سیاست های شكست خورده او را مورد حمله قرار داد و پرسید: بنابراین لطفا مسولان دولت نهم که مرعوب و خائن نیستند، توضیح دهند که چه تناسبی بین رفتارهای سیاست خارجی و عکس العمل های بوجود آمده در دو سال گذشته، که هم اینک ما را به سومین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل رسانیده است، وجود دارد و حال که کوه آنها برخلاف وعده های دو سال قبل به تپه ای سنگلاخ تبدیل شده است، بگویند ادامه این روند را چگونه پیش بینی میکنند؟ در همین رابطه پاسدار جعفری سركرده سپاه پاسداران رژیم، آینده نظام را حساس خواند و گفت: دنیا در شرایط فعلی علیه نظام بسیج شده است“. وی كه در تبریز سخنرانی می كرد با ابراز نگرانی از پیامدهای تصویب قطعنامه سوم شورای امنیت علیه رژیم افزود: دشمنان نظام در مجموعه تلاش های خود از جمله در حوزه شورای امنیت، بدنبال كاستن از میزان حضور مردم در صحنه انتخابات هستند“. پاسدار جعفری طی سخنان دیگری گفت: اقدامات مخرب و گسترده یی در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بر ضد کشور ما صورت گرفته است. وی با ادعای این كه امنیت امروز كشور در طول تاریخ بی نظیر است“ گفت: دشمنان قسم خورده انقلاب و اسلام با به کارگیری تمامی تجهیزات در اطراف ایران اردو زده اند تا این امنیت را از بین ببرند “.