صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۰۵، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

عصر روز گذشته جوانان تهرانی با تبدیل فلكه دوم صادقیه تهران، به میدان گسترده زد و خورد و درگیری با مأموران نیروی انتظامی و بستن خیابان با آتش زدن سطلهای زباله و لاستیك، با شعار "ناموس، ناموس حكومت بیناموس" ، از دستگیری دختر جوانی به بهانه آخوند ساخته بدحجابی، جلوگیری كردند. جوانان تهرانی با شعار" حكومت نظامی، نمیخوایم، نمیخوایم" به حمایت از این زن جوان كه بر اثر ضربات باتون سر و صورتش به شدت زخمی و خون آلود شده بود، برخاستند و مأموران انتظامی را با پرتاب سنگ و چوب مورد حمله قرار دادند. مأموران انتظامی وحشت زده كمك خواستند و دقایقی بعد با وارد شدن گارد ضد شورش به صحنه، و افزوده شدن جوانان و مردم معترض، درگیری به خیابان های اطراف، گسترش یافت. مأموران حکومتی برای مقابله با مردم به تیراندازی هوایی و پرتاب بمب های صوتی و كیسههای آب از روی برج گلدیس اقدام كردند. اما این اقدامات باعث حضور شمار بیشتری از جوانان در صحنه و تشدید این درگیری شد. جوانان شعار می دادند: "ناموس، ناموس - حکومت بی ناموس"،"مأمور برو گم شو"، و "علاف کردی ما را، از 57 تا حالا". گفته می شود در این درگیریها دست کم ۱۵ نفر توسط مأموران نیروی انتظامی و یگان ویژه بازداشت شدند. خبرنامه دانشجویی امیركبیر گزارشی از این درگیری تحت عنوان "مقاومت یک دختر جوان در برابر دستگیری توسط ماموران گشت ارشاد، باعث درگیری مردم با گشت ویژه ارشاد و پلیس ضد شورش شد" ، درج كرد و نوشت: لازم به یادآوری است با اجرای طرح های مختلفی به نام “امنیت اجتماعی در مقاطع مختلف سال، درگیریهایی بین مردم و پلیس در نقاط مختلف کشور به وقوع پیوسته است و مردم نارضایتی خود را از اینگونه طرح ها ابراز کرده اند. نارضایتی مردم از اینگونه طرح ها به حدی بوده است که در آذر ماه امسال، دولت، مجلس و قوه قضاییه از یکدیگر به دلیل اجرای طرح امنیت اجتماعی انتقاد کرده و هر یک دیگری را مسئول برخوردهای صورت گرفته در قالب این طرح می دانستند.


******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در تاریخ 3 اسفند ماه برابر با 22 فوریه، طی اطلاعیه ای اعلام کرد: به قرار اطلاع كارگران زحمتكش كارخانه نيشكر هفت تپه از روز 29بهمن ماه بار ديگر دست به اعتصاب زدند. حقوق معوقه دي و بهمن كارگران اين كارخانه همراه با ساير مزاياي آنان هنوز پرداخته نشده است. اين كارگران در مهر ماه گذشته نيز دست به اعتصاب زده بودند. این اطلاعیه افزود: روز گذشته نيروهاي سركوبگر اطلاعاتي و انتظامي به بيش از 800تن از كارگران سد عباسپور شهر مسجد سليمان كه اخيرا و پس از خودداري مقامات اين سد از پرداخت حقوق معوقه شان در محوطه اين شركت دست به تحصن و اعتراض زده بودند، يورش بردند. طي هفته هاي اخير و با نزديك شدن پايان سال ايراني و نياز شديد كارگران شمار زيادي از كارخانه ها و كارگاههاي توليدي از جمله پشمينه بافت قزوين، ريسندگي مهركوپاي اصفهان، شركت نورد كرج، شركت صنايع مخابراتي ايران، كارخانه صندوق نسوز خرم و... در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود و عدم توان تامين مايحتاج خانواده هايشان براي شب عيد دست به اعتصاب و اعتراض زدند. كارگزاران رژيم اين خواستها را با سركوب كارگران پاسخ مي دهند. مقاومت ايران كليه سازمانها و مجامع مدافع حقوق بشر، سنديكاها و اتحاديه هاي كارگري بويژه سازمان جهاني كار را به محكوم كردن سركوب كارگران ايران و حمايت از خواسته هاي آنان فرا خواند.

رژيم 10زنداني را در به دار آويخت
رژيم حاکم بر ایران روز اول اسفند، 10زنداني را در به دار آويخت. چهارتن از اين زندانيان در زندان اوين اعدام شدند كه عبارتند از، پيمان 34 ساله، صابر32ساله، محمد31ساله و علي اكبر27ساله. رژيم همچنين 6نفر را در زنجان به اتهام محاربه و سلب آزادي و امنيت به دار آويخت. اسامي اعدام شدگان عبارتند از حسن رضائيان، سهراب رضائيان، مهدي دشتي، مرتضي جعفري، منوچهر محمدي و نجات احمدي. در پي اعدامهاي چند روز اخير، مقاومت ايران جامعه جهاني را به محكوم كردن نقض وحشيانه و سيستماتيك حقوق بشر توسط فاشيسم مذهبي حاكم بر ايران فرا خواند. دبيرخانه شوراي ملي مقاومت روز 30بهمن طي اطلاعيه يي در اين باره اعلام كرد: به گزارش روزنامه حكومتي ايران 30بهمن رژيم دو زنداني بنامهاي ايرج و اميد را در محوطه زندان اصفهان بدار آويخت. روزنامه حكومتي اعتماد (29بهمن) از حلق آويز دو زنداني بدون ذكر نام در مشهد خبر داد. شش زنداني ديگر بنامهاي محمدرضا 30 ساله، مجيد 32 ساله، اكبر32 ساله، سعيد 24ساله، حميد و زهرا 27ساله توسط قضاييه رژیم به اعدام محكوم شدند. به گزارش روزنامه حكومتي ايران 30بهمن رژيم «یک زنداني 60ساله را به سه سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، سه سال اقامت اجبارى در جنوب كشور و قطع چهار انگشت دست محكوم كرد».

******
منابع خبری مقاوم ایران، روز 28 بهمن خبر دادند: شش تن از زندانيان زندان گوهردشت كرج، توسط شكنجه گران اين زندان مورد يورش وحشيانه قرار گرفته و مجروح شدند. این منابع افزودند: بنا به گزارشهاي رسيده، زندانيان مجروح با برانكارد به سلول انفرادي منتقل شدند. گزارشهاي دريافتي حاكي است، اين زندانيان نسبت به وضعيت وخيم سالن 13 كه در آن محبوس هستند اعتراض كرده بودند كه با يورش رئیس حفاظت زندان و شكنجه گران مواجه شدند.

******
جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد شاهرود، روز شنبه، در مقابل دفتر نماینده مجلس رژیم در این شهر، تجمع اعتراضی برگزار كردند و خواستار لغو برنامه های امتحانیِ پایان ترم این دانشگاه شدند. دانشجویان معترض گفتند: به علت افت فشار و قطع گاز، سه بار تاریخِ برگزاری امتحاناتِ این دانشگاه به تعویق افتاده است،و طبق قانون، دانشگاه نمی‌تواند تاریخِ جدیدی برای برگزاری امتحانات اعلام كند“. خاطر نشان می شود، این دانشجویان روز پنجشنبه هفته گذشته نیز، با برگزاری تجمعی اعتراضی در محل دانشگاه آزاد و فرمانداری رژیم در شهرستان شاهرود، خواستار توجه كارگزاران رژیم، به خواسته‌های خود شده بودند. امتحانات دانشگاه آزاد واحد شاهرود از بهمن ماه به علت افت فشار و قطع گاز در این شهرستان به تعویق افتاده بود و این دانشگاه تاریخ برگزاری امتحانات پایان ترم را ششم تا ‪ ۲۶اسفند ماه اعلام كرده است.

معلمان دبیرستانهای خرمشهر اعتصاب کردند
این اعتصاب در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالبات معلمان صورت گرفت. معلمان معترض گفتند پرداخت نشدن حقوق و مطالبات عقب افتاده به ویژه در آستانه عید نوروز مشكلات زیادی را برای ما ببار آورده است.


توطئه ترور استاندار بصره و نسبت دادن آن به مجاهدين، افشا شد
استاندار بصره از يك توطئه رژيم ایران براي ترور او و نسبت دادن آن به مجاهدين خلق ايران پرده برداشت و خواستار بستن كنسولگري رژيم در اين استان شد. محمد الوائلي استاندار بصره دیروز شنبه، در يك كنفرانس مطبوعاتي كه توسط رسانه هاي عربي به طور گسترده منعكس شد توطئه ترور خود را كه به دست عوامل رژيم ايران طراحي شده بود، برملا كرد.تلويزيون العربيه 4 اسفند 86 گزارش داد: الوائلي در پاسخ به اين سؤال كه آيا دلايلي داريد براي اثبات اين كه رژيم ايران در اين توطئه دست دارد؟ گفت: واقعيت اين است كه اخيراً پيام هاي بسيار زيادي از دولت مركزي و از فرماندهي عمليات و فرماندهي نظامي و دستگاه اطلاعات به من رسيده است كه همه اين پيام ها را ثبت كرده ام. در اين پيامها آمده است كه برخي عناصر وابسته به دستگاه امنيتي و ارگانهاي امنيتي رژيم ايران قصد ترور استاندار بصره و برادرش اسماعيل الوائلي را دارند. ديروز كنسولگري رژيم ايران به يكي از رهبران حزب فضيلت در بصره ابلاغ كرد كه طرحي براي ترور استاندار بصره وجود دارد و اين طرح توسط يكي از طرفهاي ايراني هدايت مي‌شود و توپ را در زمين مجاهدين خلق انداخت كه آنها استاندار بصره را ترور خواهند كرد در حالي كه سازمان مجاهدين هيچ نفعي در ترور من ندارد و اين سازمان از استان بصره فاصله زيادي دارد. واقعيت اين است كه كنسولگري رژيم ايران از روشها و اصول خارج شده و دست به اقداماتي مي زند كه با فعاليتهاي ديپلوماتيك مغاير است. من بارها در اين رابطه با وزير خارجه عراق صحبت كردم. استاندار بصره در پاسخ به اين سؤال كه آيا اين توضيحات به معني اين است كه كنسولگري رژيم ايران در طرح ترور شما دست دارد؟ گفت: بله. شخصاً توسط يكي از عناصر اصلي كنسولگري اين موضوع به من ابلاغ شده است و به يكي از رهبران حزب فضيلت هم آن را گفته اند. همچنين فكرميكنم دولت عراق گزارشهايي دراين رابطه دارد و دستگاههاي امنيتي و اطلاعاتي درعراق و بخصوص در بغداد و بصره درباره عملكرد اين كنسولگري در بصره گزارش داده اند. استاندار بصره در پايان بر ضرورت تعطيل كردن كنسولگري رژيم ايران در اين استان تأكيد كرد و گفت مسئوليت اين كار به عهده دولت عر اق است و ما هم اين امر را پيگيري مي كنيم. وي در يك گفتگو با تلويزيون العربيه نيز در مورد دست داشتن رژيم ايران در توطئه ترور خود گفت: اطلاعاتي دارم كه اين موضوع را ثابت مي كند. به نوبه خود كنسولگري رژيم در بصره را مسئول هرگونه تهديدي عليه خود و برادرم مي دانم.


******
سایت سازمان مجاهدین خلق ایران روز شنبه گزارش داد: رژيم كه در پي سر و صداها و ابراز خوشحاليهاي اوليه در مورد گزارش رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي، گام به گام مجبور به اعتراف به جنبه هاي منفي اين گزارش شد، سرانجام به ابراز گلايه نسبت به رئيس آژانس روي آورد و چهارم اسفند 86 در ارگان سركردة سابق پاسداران موسوم به تابناك، نوشت: «مشكل اصلي اينجاست كه به رغم پاسخ‌هاي كامل ايران به پرسش‌هاي مطرح در مِداليته، البرادعي به جاي آن كه مختومه شدن پرونده ايران را اعلام و از شوراي امنيت درخواست خروج پرونده ايران را كند، به طرح مسائل جديدي پرداخته كه برخي از آنها اساسا ربطي به آژانس ندارد». این سایت افزود: ارگان پاسدار رضايي مأيوسانه مي افزايد: «اين گزارش، اعلام مي‌دارد ايران دسترسي لازم به مواد و فعاليت‌هاي هسته‌اي را فراهم کرده است. همچنين در گزارش البرادعي آمده است: به‌رغم درخواست آژانس و شوراي امنيت سازمان ملل متحد براي توقف غني‌سازي، ايران نسل جديدي از سانتريفيوژهاي خود را راه‌اندازي كرده که مي‌تواند هم براي رآکتور سوخت مورد استفاده قرار گيرد و هم براي کلاهک سلاح‌هاي هسته‌اي استفاده شود. البرادعي به رغم پايان زمانبندي مِداليته و حل و فصل کلي برنامه هسته‌اي ايران، كشورمان را از اتهامات بي‌پايه‌اي که آمريکا و کشورهاي غربي عليه آن بيان مي‌کنند، تبرئه نكرده است».


******
منابع خبری مقاومت ایران خبر دادند: براساس گزارش های دریافتی پس از گذشت بیش از دوماه از اعتراضات جوانان در ورزشگاه فولاد مباركه اصفهان، هفت تن از دستگیرشدگان هنوز در بازداشت هستند. این درگیری روز دهم دیماه صورت گرفت و طی آن یك مأمور نیروی انتظامی توسط جوانان مجروح شد. در حال حاضر دستگیرشدگان برای بازجویی تحویل دستگاه قضایی رژیم در زرین شهر اصفهان شدند.

******
بدنبال گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه اتمی رژیم ملایان، اقای محمد محدثین، مسئول كمیسیون روابط خارجی شورای ملی مقاومت ایران تاكید نمود كه این گزارش علیرغم كمبودها و ضعفهای جدی، بخوبی نشان مى دهد كه رژیم ملایان همچنان به فریبكاری و مخفی كاری ادامه مى دهد و به هیچوجه از پروژه ساختن بمب یا كلاهك اتمی دست بر نداشته است. وی افزود به همین خاطر هر گونه تعلل و تاخیر در اعمال تحریمهای همه جانبه دست رژیم ملایان را در ادامه تلاش برای دست یابى به سلاح اتمی بازتر میكند. محدثین با اشاره به برخی از پاراگرافهای گزارش آژانس گفت پاسخ رژیم به بسیاری از سوالات آژانس اساسا مبتنی بر مكاتبات ارگان های مختلف رژیم با یكدیگر است كه هیچگونه سندیتی ندارد و به منظور گمراه كردن آژانس جعل و تولید شده است. گزارش در ماده 41خود تصریح میكند: (رژیم)ایران وجود برخی سازمان‌ها و ادارات ذكر شده در این مدرك و همچنین ارتباط دیگر سازمان‌های نام برده شده با فعالیت‌های هسته‌ای خود را رد كرد. (رژیم) ایران همچنین همكاری برخی افراد مذكور در این مدرك را انكار كرد و گفت كه ادعاها درباره نقش افراد دیگر نیز بی‌اساس است محدثین با تاكید بر اینكه این اظهارات مسخره هیچ محقق بی طرفی را نمی فریبد، از آقای البرادعی خواست تا نام این اشخاص و این ارگان ها را در اختیار شورای ملی مقاومت قرار دهد تا اطلاعات دقیق از جمله وضعیت فعلی آنها را در اختیار آژانس قرار دهد.وی همچنین از آژانس خواست تا بازرسان خود را در اسرع وقت برای بازدید از سایت مژده(مركز فرماندهی و هماهنگی ساخت بمب اتمی) و سایت نوری در مجموعه خجیر( مركز تولید كلاهك اتمی) كه مقاومت ایران این هفته در اختیار آژانس قرار داد و متعاقبا در یك كنفرانس مطبوعاتی در بروكسل باطلاع عموم رساند به تهران اعزام كند. وی تجربه سایت لویزان شیان را یادآوری كرد كه علیرغم افشای آن از سوی مقاومت ایران در مارس 2003آژانس 14ماه بعد در مه 2004 برای بازدید این محل اقدام كرد، زمانی كه رژیم همه سایت را با خاك یكسان كرده بود.گزارش آژانس برغم همه ملاحظات دیپلماتیك كه بر كسی پوشیده نیست در ماده 54 نتیجه گیریهای خود تصریح میكند: یكی از مسائل عمده باقیمانده مربوط به ماهیت برنامه هسته ای(رژیم) ایران موضوع مطالعات اتهامی در مورد پروژه نمك سبز، آزمایش مواد انفجاری قوی، و محفظه كلاهك موشك می باشند. این موضوعی بسیار مهم و مایه نگرانی جدی و اساسی در مورد هرگونه ارزیابی ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای (رژیم) ایران می‌باشد. آژانس در 3تا 5 فوریه 2008 توانست تعدادی از اسناد مربوطه را به (رژیم) ایران نشان دهد. .... (رژیم) ایران ادعا می كند كه این اتهامات بی اساس هستند و اطلاعات جعل شده اند. همچنین ارزیابی نهایی آژانس نیازمند فهم نقش سند اورانیوم فلزی، و شفاف‌سازی ها در مورد فعالیتهای خرید بعضی از نهادهای مرتبط نظامی می باشد كه هنوز توسط (رژیم) ایران ارائه نشده است. آژانس تنها توانست اجازه یابد كه در 15 فوریه 2008 بعضی از اسناد بیشتر را به(رژیم) ایران نشان دهد. (رژیم) ایران هنوز به درخواست آژانس در همان روز جهت بررسی این اسناد اضافی در مورد مطالعات اتهامی پاسخ نداده است. بر اساس موارد بالا آژانس هنوز در موقعیتی نیست كه در مورد ماهیت كامل برنامه هسته ای ایران تصمیم بگیرد. نتیجه گیری همچنین تصریح میكند: دسترسی مستقیم به افرادی كه گفته می شود در ارتباط با مطالعات اتهامی بوده اند فراهم نشده است و می افزاید (رژیم) ایران برخلاف تصمیمات شورای امنیت با ادامه دادن عملیات PFEP (كارخانه نیمه صنعتی غنی سازی سوخت) و FEP ( كارخانه غنی سازی سوخت ) فعالیتهای مرتبط با غنی سازی را به حال تعلیق درنیاورده است. علاوه بر آن (رژیم) ایران، توسعه نسل جدید سانتریفوژها را آغاز كرد. (رژیم) ایران همچنین به ساخت IR-40 (رآكتور آب سنگین) و عملیاتی ساختن كارخانه تولید آب سنگین ادامه داده است. پاراگراف 57( پارگراف پایانی) گزارش تاكید میكند اعتماد به ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای (رژیم)ایران مستلزم این است كه آژانس قادر شود نه تنها در خصوص مواد هسته ای اظهار شده بلكه به همان مرتبه اهمیت، درخصوص فقدان مواد و فعالیتهای اظهار نشده هسته ای در ایران تضمین هایی ارائه دهد. باستثنای موضوع مطالعات اتهامی كه همچنان بعنوان موضوع باقی مانده خواهد ماند، آژانس هیچ اطلاعات منسجمی درخصوص احتمال مواد و فعالیتهای اظهار نشده هسته ای در ایران در اختیار ندارد. (رژیم)ایران اگرچه بطور خاص، برخی اطلاعات مشروح بیشتر را درباره فعالیتهای جاری خود ارائه داده است، لكن آژانس در موقعیتی نه خواهد بود كه قبل از دریافت برخی توضیحات پیرامون ماهیت مطالعات ادعایی، و بدون اجرا شدن پروتكل الحاقی، در جهت ارائه تضمینهای معتبر مبنی بر فقدان مواد و فعالیتهای هسته‌‌ای اظهار نظر نشده در ایران، پیشرفتی داشته باشد. این امر بویژه با توجه به سال های متعدد فعالیتهای اظهار نشده در ایران و فقدان اعتماد ناشی از آن، حائز اهمیت ویژه می باشد. بنابراین مدیركل مصرانه از (رژیم)ایران می خواهد تمامی اقدامات لازم خواسته شده توسط شورای حكام و شورای امنیت به منظور ایجاد اعتماد به ماهیت برنامه هسته ای اش را به اجرا درآورد. دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران 4 اسفند 1386 23فوریه 2008

طي سه سال گذشته 600 زن دست به خود سوزي زده اند
وزير بهداشت كردستان عراق اول اسفند اعلام كرد در سه سال گذشته 600 زن در كردستان خودسوزي كرده اند.به گزارش راديو سوا، فرستنده راديويي آمريكا براي عراق و كشورهاي عربي، زريان عثمان وزير بهداشت منطقه كردستان در سميناري در اربيل اين آمار را اعلام كرد. وي ميانگين سن زناني كه خودسوزي كرده اند را بين 15 تا 35 سال اعلام نمود.زريان عثمان گفت: ميانگين مرگ در منطقه كردستان در سه سال گذشته رو به ازدياد گذاشته است و اكثر اين مرگها در بين زنان است كه يا خودكشي كرده اند يا در جريان قتلهاي عمدي، كشته شده اند.