صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، دی ۰۳، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


مجمع عمومی ملل متحد نقض سیستماتیك حقوق بشر در ایران را محكوم كرد
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران روز 27 آذر در اطلاعیه ای اعلام کرد: شامگاه سه شنبه مجمع عمومی ملل متحد، علیرغم توطئه ها و زد و بندهای فاشیسم مذهبی حاكم بر ایران، قطعنامه محكومیت نقض وحشیانه حقوق بشر در ایران را به تصویب رساند. این قطعنامه كه پنجاه و چهارمین قطعنامه ارگان های مختلف ملل متحد علیه نقض حقوق بشر توسط رژیم است نگرانی عمیق خود را از نقض سیستماتیك حقوق بشر و آزادیهای پایه ای در جمهوری اسلامی ایران ابراز كرد و از دبیر كل ملل متحد خواست تا یك گزارش همه جانبه از وضعیت نقض حقوق بشر در ایران را به اجلاس بعدی مجمع عمومی ارائه كند. قطعنامه نمونههای متعدد شكنجه و مجازات ها و رفتارهای ضد انسانی مانند شلاق زدن و نقص اعضای بدن، اعدامهای خیابانی، سنگسار به عنوان شیوهای از اعدام، اعدام افرادی كه موقع ارتكاب جرم كمتر از 18سال داشتند، دستگیری و سركوب زنان كه خواستار حقوق حقه خود هستند، ادامه تبعیض و نقض حقوق اقلیتهای مذهبی، قومی و اقلیتهای دیگر، محدودیتهای جدی و مستمر آزادی عقیده و بیان، تجمعات صلح آمیز و اجتماعات و افزایش اذیت و آزار، ترساندن و تحت تعقیب قرار دادن مدافعان حقوق بشر را محكوم میكند. خانم مریم رجوی رییس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، تصویب این قطعنامه را به مردم ایران و عموم مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان تبریك گفت و تصریح كرد این رژیم قرون وسطایی شایستگی زندگی در خانواده ملت ها را ندارد و میبایستی از سوی جامعه جهانی طرد شود. وی خواستار ارجاع پرونده وخیم نقض حقوق بشر در ایران به شورای امنیت ملل متحد جهت اتخاذ تصمیمات لازم الاجرا گردید. خانم رجوی افزود: چشم بستن بر این جنایتهای قرون وسطایی و ادامه معامله و زد و بند با این رژیم را نه تنها یك دهن كجی آشكار به اصول جهان شمول حقوق بشر بشمار میرود بلكه آخوندهای حاكم بر ایران را در ادامه و تشدید نقض وحشیانه حقوق بشر جری تر می كند.

******
همزمان با شب يلدا، خانواده هاي دانشجويان زنداني در مقابل زندان اوين تجمع كرده و خواستار آزادي فوري و بدون قيد و شرط فرزندان خود شدند. تجمع كنندگان با شروع تاريكي و در هوايي سرد شمع هايي روشن كردند تا شب يلدارا را در نزديكي عزيزان در بند شان باشند. شكنجه گران زندان اوين به خانواده ها فشار مي آوردند كه محل را ترك كنند و به آنها مي گفتند فرزندان شما در دست وزارت اطلاعات و در بند 209 هستند. در همین رابطه وزارت امورخارجه آمريكا با صدور بيانيه يي، نسبت به استمرار سركوبي دانشجويان توسط رژيم و اعمال محدوديتهاي شديد عليه آنان، ابراز نگراني كرد. شان مك كورمك سخنگوي وزارت خارجه آمريكا در اين بيانيه، بازداشت دهها دانشجو، برکناری استادان و محدوديتهای شديد، و ممانعت از آزادي عقيده و بيان در دانشگاههاي ايران را عواملی موثر برای ابراز نگرانی دانست. وزارت امورخارجه آمريکا در اين بيانيه، خواستار آزاديِ دانشجويان بازداشت شده گرديد.
2ميليون 400هزار دانش آموز در ایران از حق تحصيل بازمانده اند
ميرزايي از مقامهاي رژيم در آموزش و پرورش در مصاحبه با خبرگزاري حكومتي ايسنا گفت: ”طبق آخرين آمار مستند به دست آمده، اين دانش آموزان در يکي از مقاطع تحصيلي از ابتدايي تا پايان متوسطه ترک تحصيل کرده اند.” همچنین بر اساس یک آمار رسمی رژیم، سن اعتياد در ميان نوجوانان كشور به شدت كاهش يافته و به ‪ ۱۴تا ‪ ۱۵سالگي رسيده است. روزنامه حكومتي جمهوري اسلامی اذعان كرد: روزانه 500نوجوان به جرگه معتادان مي‌پيوندند و يك ميليون نفر از سه ميليون معتاد قطعي كشور زير ‪ ۱۹سال سن دارند. بنا به اين گزارش اغلب افرادي كه در سالهاي ‪ ۸۰تا ‪ ۸۳به زندان افتاده‌اند بين ‪ ۱۹تا ‪ ۲۵سال سن دارند و افراد زير ‪ ۱۸سال حدود پنج درصد از كل افراد ورودي به زندانها را تشكيل مي‌دهند. يكي از كارشناسان رژيم از افزايش اعدام نوجوانان در زندانهاي رژيم خبر داد كه به سن 18 نرسيده و در انتظار حكم اعدام هستند.

9معلم در همدان به 3ماه زندان محكوم كردند
در حکم صادر شده براي معلمان آمده است، اتهام اين افراد تشويش اذهان عمومي از طريق تشويق ساير معلمان به اعتصاب غيرقانوني، تعطيلي مدارس، تجمع و تحصن غيرقانوني و نشر اطلاعيه با توجه به گزارش اداره اطلاعات عنوان شده است.يوسف زارعي، مجيد فروزانفر، جلال نادري، يوسف رفاهيت، هادي غلامي، نادر قديمي، علي نجفي، محمود جليليان و علي صادقي فروردين امسال در جريان اعتراضات صنفي معلمان از سوي مأموران امنيتي دستگير و مدت ۹ روز در سلول انفرادي در بازداشت بسر برده‌اند.

فدراسیون آموزش بین الملل، خواستار توقف سرکوب معلمان توسط رژیم ایران شد
فدراسیون آموزش بین الملل كه دارای 30میلیون عضو است، خواستار توقف سركوب معلمان توسط رژیم ایران شد. خانم جون ایسمن معاون دبیركل این فدراسیون گفت: ما خواستار توقف برخوردهای قضایی و امنیتی دولت ایران با معلمان هستیم. ما از معلمان ایران و خواستههای قانونی و برحق آنان برای افزایش سطح دستمزد، ایجاد كانونهای صنفی و پایان دادن به دستگیریها و فشارهای رژیم ایران حمایت می كنیم. وی افزود: صدور مجازات زندان برای 9 معلم در همدان حكمی ناعادلانه است و مغایر با قوانین سازمان بین المللی كار است. معاون دبیركل فدراسیون آموزش بین الملل تصریح كرد باید تشكل های معلمان به رسمیت شناخته شوند. وی افزود: رژیم ایران تاكنون به خواستهها و نامه های فدراسیون آموزش بین الملل پاسخی نداده است.


******
دانشجویان دانشگاه یاسوج در اعتراض به ضرب و شتم یك دختر دانشجوی این دانشگاه تحصن كردند. این دختر دانشجو روز چهارشنبه هفته گذشته توسط عوامل رژیم در حد فاصل دو دانشکده علوم پایه و فنی و مهندسی مورد ضرب شتم قرار گرفت كه از ناحیه سر و صورت مجروح گردید. د ربرایر این اقدام ماموران رژیم، دانشجویان دست به تحصن زدند.
******
نماینده ولی فقیه رژیم در آذربایجان غربی در اظهاراتی به منظور زمینه چینی برای سركوب وحشیانه زنان به بهانه خمینی ساخته بدحجابی گفت: زنانی كه به حجاب احترام نمی گذارند سزاوار مرگ هستند. تلویزیون فاكس نیوز آمریكا گزارش داد: آخوندی در ایران می گوید، زنانی كه حجاب و یا روسری نداشته باشند، باید كشته شوند. ملا حسنی گفته است: من نمی فهمم كه چطور این زنانی كه برای حجاب احترام قائل نیستند، 28سال بعد از ظهور جمهوری اسلامی، هنوز زنده هستند. این زنها و همسران و پدرانشان، باید كشته شوند“.

سازمان عفو بین الملل طی بیانیه از صدور حكم اعدام برای سه نوجوان در ایران عمیقاً ابراز نگرانی كرد
سازمان عفو بین الملل طی بیانیه دیگری از صدور حكم اعدام برای سه نوجوان در ایران عمیقاً ابراز نگرانی كرده و آن را نقض آشكار قوانین بین المللی دانسته است. بر اساس بیانیه این سازمان، رئیس دستگاه قضائیه رژیم ایران، حکم اعدام علیِ مهین ترابی، كه در زمان جرم منتسب 16ساله بوده را تائید کرده، و وی در آستانه اعدام قرار گرفته است. در این بیانیه همچنین آمده است حکم اعدام دو نوجوانِ دیگر نیز، برای تائید، به رئیس قوه قضائیه ارائه شده است. عفو بین الملل در بیانیه خود، با یادآوری این که هم اکنون در ایران بیش از ۷۰ نوجوان در آستانه اعدام قرار دارند، از رژیم ایران خواسته است از اعدام نوجوانان خودداری کند و به گرایش جهانیِ لغو مجازات اعدام بپیوندد. سازمان عفو بین الملل در اطلاعیه ای دیگر، خواستار اقدام فوری برای آزادی دانشجویان بازداشت شده در ایران گردید. در بیانیه این سازمان، نسبت به وضعیتِ دانشجویان بازداشت شده، ابراز نگرانی شده و آمده است: بین20 تا 30دانشجو در پی تظاهرات و تجمعات دانشجویی به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو در ایران، بدون تفهیم اتهام، در تهران و دیگر شهرها بازداشت شدهاند. عفو بین الملل در بیانیه خود می افزاید: بیشتر بازداشت شدگان در تهران، در بند 209 و 240 زندان اوین و تعدادی در یک واحد اطلاعاتیِ دولتی، به نام دفتر پیگیری نگهداری می شوند“. سازمان عفو بین الملل در بیانیه خود همچنین به تجمع اعتراضی خانواده های دانشجویان بازداشت شده در مقابل زندان اوین و مجلس رژیم در 21آذرماه نیز اشاره کرده است.

******
دستگاه قضائیه رژیم حكم اعدام یك نفر را در اصفهان صادر كرد. وی مرتضی نام دارد و 42 ساله می باشد. رژیم همچنین 4نفر را در محوطه زندان های اصفهان و زاهدان به دار آویخت و حكم اعدام جوانی را در تهران صادر كرد. دونفری كه در اصفهان به دارآویخته شدند، برادر بودند.


******
خبرگزاري آسوشيتدپرس طي گزارشي از حضور و سخنراني خانم مریم رجوی،رئيس جمهور برگزيده شورای ملی مقاومت، در مقر اصلي پارلمان اروپا در بروكسل نوشت: شوراي ملي مقاومت سرفراز از يك پيروزي قضايي در انگلستان، روز سه شنبه از اتحاديه اروپا خواست تا بزرگترين گروه اين ائتلاف را از ليست سازمانهاي تروريستي خود خارج كند. این خبرگزاری افزود:مريم رجوي، پس از ديدارش با قانونگذاران اتحاديه اروپا گفت: اين اتحاديه بايد بلادرنگ ”به حكم قانون احترام گذاشته و نام سازمان مجاهدين خلق ايران را از ليست تروريستي خود حذف كند”. هزاران تن از اعضاي سازمان مجاهدين خلق ايران در شهر اشرف در استان دياليِ عراق مستقر هستند. ماه گذشته يك دادگاه در انگلستان به مقامات اين كشور دستور داد نام سازمان مجاهدين خلق ايران را از ليست گروههاي ممنوعه خارج كنند. دولت انگلستان از اين حكم فرجام خواست، اما دادگاه تقاضاي فرجام اين دولت را مردود دانست و تأكيد كرد كه هيچ دليلي براي قابل بررسي بودن اين درخواست وجود ندارد. از آنجا كه دولت انگلستان مبتكر وارد كردن نام سازمان مجاهدين خلق ايران در ليست تروريستي اتحاديه اروپا بوده است، اين حكم يك پيروزي بسيار مهم براي اين سازمان محسوب ميشود. مجاهدين كارزاري را براي مبارزه با اين نامگذاري از سالهاي پيش ادامه داده است. سازمان مجاهدين خلق ايران همچنين سال گذشته يك پيروزي بزرگ ديگر را عليه اتحاديه اروپا هنگامي بدست آورد كه دادگاه عدالت در لوگزمبورگ بر حذف نام اين سازمان از ليست تروريستي اتحاديه اروپا رأي داد.


******
خبرگزاری همبستگی ملی خبر داد: روز سه شنبه 27 آذر، به دعوت گروه "دوستان ايران دمکراتيک، يک جلسه پارلماني در سالن بزرگ پارلمان کانادا تحت عنوان «رژيم ملاها درجنگ با بشريت» با شركت شماري از نمايندگان مجلس كانادا و مشاوران آنها و هم چنين حاميان مجاهدين ومقاومت ايران برگزارشد. در اين جلسه شماري ازشخصيتهاي برجسته پارلماني وحقوق بشري سخناني در محكوميت نقض حقوق بشر توسط رژیم ايراد كردند. دركنار اين اجلاس پارلماني به مناسبت روز جهاني حقوق ، يك نمايشگاه عکس و فيلم از فجايعي که روزمره در ايران رخ مي دهد بر پاكردند. در اين نمايشگاه موج اخير سركوب زنان و جوانان ودانشجويان درايران افشا گرديد. در جلسه كانادا، آقاي وارن کريتس، حقوقدان برجسته کانادايي و از اعضاي کميته بين المللي حقوقدانان براي دفاع از اشرف، آقاي پال فورسِت، نماينده سابق پارلمان كانادا از استان بريتيش کلمبيا و آقاي ديويد کيلگور، مسؤل سابق امور آسياي جنوبي در وزارت كشور در این جلسه شرکت و سخنانی ایراد نمودند. در قسمت پاياني، شماري از زندانيان سياسي سابق و بستگان و اعضاي خانواده هاي شهيدان، از جمله آقاي احمد حسني، پدر نداحسني، ياد زندانيان سياسي و بخصوص زندانيان قتل عام شده راگرامي داشتند. روز شنبه 22 دسامبر نیز در شهر مونترال یک آکسیون اعتراضی به دعوت کمیته دفاع از حقوق بشر درایران برگزار شد. این آکسیون در حمایت از مبارزات دانشجویان درایران برپا شده بود.

******
سایت سازمان مجاهدین خلق ایران خبر داد: پاسدار احمدینژاد كه در وحشت از خشم فزاینده و انفجاری مردم به خاطر صعود افسارگسیخته قیمت ها مجبور به ظاهر شدن در تلویزیون و توضیح دادن در مورد علت گرانی بیسابقه شده بود، در عین تلاش برای تبرئه خودش، با مربوط كردن علت به گذشتهها، مجبور به اعتراف شد و گفت : تورم در ماه های اخیر از سال گذشته در همین ماه ها یك روند صعودی را طی كرد. طراز جامعه ما منفی و فزاینده بود. اقتصاد ما به طور عمده متكی به واردات و ارز هست. یعنی اقتصادی نیست كه از درون بتواند خودش را اداره كند. وی در حالی كه سعی میكرد اعترافاتش را در لابهلای ارائه ارقام متفرق، ناقص و در پردههای توجیهات مختلف بپوشاند، سرانجام به گوشهیی از افزایش بیسابقه قیمت ها در اقلام اصلی غذایی مردم اعتراف كرد و افزود : كالاهایی كه میآید در زندگی روزمره، یعنی میشود شیر و گوشت و حبوبات و خوراك، 36درصد رشد دارد. پاسدار احمدینژاد در بخش دیگری از اعترافات ناگزیرش به گوشههایی از نابودی اقتصاد مملكت و به خاك سیاه نشاندن مردم گفت: می گوید دولت با واردات تولید را نابود كرد. پارسال یك سری تهدیدات بود علیه كشور، ما یك سری كالا خریدیم, انبار كردیم, بایدم این كار را می كردیم, اما در حالی كه اینها داد میزدند آقا واردات كالا پدر بازار شكر را درآورد، چون خرده فروشی 900 تومان بود، قیمت واردات 300تومان، اما بعضی از تولیدكننده ها خودشان رفتند شكر 300 تومانی خریدند.


******
مأموران نیروی انتظامی در چارچوب طرح سركوبگرانه موسوم به ارتقای امنیت اجتماعی، به منازل مردم در كرج یورش برده و با ایجاد رعب و وحشت ده ها تن را دستگیر كردند. سركرده نیروی انتظامی گفت: این عملیات در مناطق حصارك، كمالشهر و خرمدشت كرج اجرا شد.

******
ماموران انتظامی تهران، در یك یورش گسترده به منازل مردم ده ها تن از جوانان را دستگیر كرده و آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.روزنامه حكومتی جمهوری در حالیكه جوانان دستگیر شده را اوباش می نامید، نوشت: " با دستور احمدرضا رادان تیم های ویژه عملیات و ضربت پلیس امنیت تهران بزرگ محله های سكونت این اوباش را یكی پس از دیگری شناسایی و آنان را دستگیر نمودند. این عملیات در ساعت 22 روز دوشنبه با پیام فرمانده انتظامی تهران بزرگ آغاز و تا ساعت 5 بامداد در شرق، جنوب غرب، جنوب شرق و مركز تهران ادامه پیدا كرد." براساس آمار رسمی رژیم در جریان این یورش وحشیانه 49نفر دستگیر شدند اما آمار دستگیر شدگان بیشتر است.