صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، بهمن ۲۸، ۱۳۸۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اعدامهاي جمعي در ایران همچنان ادامه دارد

به گزارش خبرگزاري حكومتي فارس، 24بهمن, ماموران رژيم 4 زنداني بنامهاي نجم الدين,محمد, بهروز و رضا را در محوطه زندان اوين بدار آويختند. همچنین روزنامه حكومتي كيهان روز 25بهمن از حلق آويز سه زنداني, بدون ذكر نامشان, در محوطه زندان اهواز خبر داد
.
سه دانشجوی دانشگاه سبزوار به دادگاه، احضار شدند

به گزارش خبرنگار ادوارنیوز، مریم مهر آذر ، مهسا نقانی و فریدون نظری از اعضای انجمن اسلامی به دلیل اعتراضات دانشجویی نسبت به قتل یک دنشجوی دانشگاه آزاد سبزوار به دست یک دانشجوی منتسب به بسیج به دادگاه احضار شده اند. این رسانه افزود: این در حالی است که پیش از این نیز 4 دانشجوی این دانشگاه به دادگاه احضار شده بودند. از مجموع این 7 دانشجو تاکنون 4نفر به دادگاه مراجعه کرده اند . به این دانشجویان گفته شده است که شاکی آنها مدعی العموم است و اتهام آنها تخریب چهره بسیج و نظام است. ادوار نیوز افزود: گفتنی است از این دانشجویان در دادگاه، در مورد التزام شان به جمهوری اسلامی و همچنین نحوه خبر رسانی به سایت های خبری و دلیل باطلاع رسانی در مورد این حادثه بازجویی شده است.


سه دانشجوي دانشگاه مازندران به يك ترم تعليق از تحصيل، محکوم شدند

بنا به گزارش خبرنامه امیرکبیر، دبير انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه مازندران از محكوميت يك ترم تعليق از تحصيل با احتساب در سنوات خود و دو فعال دانشجويي دانشكده فني اين دانشگاه، با حكم بدوي كميته انضباطي دانشگاه خبر داد. .

يعقوبي‌نژاد دراين باره به خبرنگار سياسي خبرگزاري حکومتی ایسناگفت: «اتهام بيژن صباغ، سيدضياء نبوي و من، حضور در مراسم ۱۶ آذر عنوان شده است. ما نسبت به اين حكم اعتراض داريم و قطعا تجديدنظرخواهي مي‌كنيم.

نيروي سركوبگر جديدی تحت عنوان «پليس پايانه» توسط رژيم تشکیل شد
تلويزيون رژيم ،25بهمن به نقل از معاون‌ امور حفاظت‌ نیروی انتظامی از تشكيل نيروي سركوبگر جديدي تحت عنوان‌ «پليس‌ پايانه»‌ خبر داد.پاسدار‌ سرتيپ فريبرز بهروش‌ گفت: «پليس‌ پايانه‌ با هدف‌ افزايش‌ امنيت‌ بيش‌ از پيش‌ مسافران‌ تشکيل‌ می‌ شود و اين‌ طرح‌ در مرحله‌ نخست‌ در 39 شهر کشور به اجرا گذاشته خواهد شد». دبیرخانه شورای ملی مقاومت 27 بهمن طی اطلاعیه ای ضمن اعلام این خبر افزود: از آغاز سال جاري ايراني اين يازدهمین دستگاه سركوب است كه به منظور ايجاد رعب و وحشت و جلوگيري از گسترش حركتهاي اعتراضي و خيزشهاي مردمي ايجاد شده است. اين نيروها عبارتند از: پليس محله, پليس ياران جوان, پليس خوابگاه, پليس نامحسوس, پليس كوهستان, پليس انتظامي مهر, پليس مدرسه,پليس مترو,پليس زنان و پليس گردشگر
.
******
تلویزیون العربیه خبر داد: انفجارهایی در زاهدان رخ داد
گزارشگر این تلویزیون از تهران خبر داد: ساكنان شهر زاهدان می گویند تعدادی افراد مسلح به مركز نیروهای امنیتی رژیم ایران تهاجم كردند. این تهاجم در ادامه انفجارِ اتوبوسِ حامل پاسداران بود.خبرگزاری فرانسه نیز خبر داد: روز جمعه یك انفجار قدرتمند در شهر زاهدان بوقوع پیوست، این انفجار دو روز بعد از انفجار یك اتوبوس در زاهدان صورت می گیرد، كه درآن 11 تن از سپاه پاسداران كشته و 31 نفر زخمی شدند
.
سه نفر در سقوط هليکوپتر رژيم در شيراز، کشته شدند


روز پنجشنبه یك هلیكوپتر متعلق به وزارت نفت رژیم در دریاچه نمک در شیراز سقوط كرد و سه نفر كشته شدند. حمید تقی زاده رئیس حوادث اضطراری رژیم در شیراز با اعلام این خبر گفت چكهای اولیه نشان داد كه این هلیكوپتر بنا به دلایل فنی سقوط كرده اما دلیل اصلی هنوز در حال بررسی است.


فروش مرسدس بنز به ايران به پایان می رسد
کمپاني خودروسازي دايملر کرايسلر آلمان (طراح و سازنده اتومبيلهاي بنز) روز چهارشنبه اعلام کرد کليه فعاليت‌هايش را در داخل ايران متوقف خواهد کرد. سخنگوي اين کمپاني در اشتوتگارت آلمان اعلام کرد دايملر-کرايسلر هفته ‌آينده کليه 51 درصد سهم خود در شرکت «ستاره» را به طرف ايراني واگذار خواهد کرد. شرکت ستاره عرضه‌کننده انحصاري خودروهاي مرسدس بنز در ايران است. سايت حكومتي آفتاب با عنوان ”پايان فروش مرسدس بنز به ايران” نوشت: ”مقامات دايملر کرايسلر طي ماههاي گذشته با فشارهاي شديد مقامات آمريكايي مواجه بوده و به آنها توصيه شده بود که سرمايه گذاري شرکت در ايران و صدور قطعات يدکي به آن کشور را متوقف کنند”


آلمان صدور اعتبار براي رژيم ايران را به يك سوم كاهش داد
اولريش زانته Ulrich Sante سخنگوي سفارت آلمان در واشينگتن اعلام كرد: صدور اعتبار براي رژيم ايران از سوي دولت آلمان به ميزان يك سوم كاهش يافته و انتظار ميرود بازهم كاهش يابد.روزنامه يواس.اي تودي چاپ آمريكا ضمن درج اين خبر نوشت: واردات رژيم ايران از آلمان در هشت ماه اول سال 2006، 14درصد سقوط كرده است.اين روزنامه افزود: كشورهاي عضو اتحادية اروپا منبع تأمين 40درصد واردات ايران هستند. كشور آلمان نيز بعنوان بزرگ ترين تأمين كنندة ماشين آلات, فلزات, تجهيزات الكترونيك و ديگر اقلام اين رژيم مي باشد.استوارت لِوي Stuart Levey معاون وزير خزانه داري آمريكا در امور مبارزه با تروريسم و اطلاعات مالي گفت: «طرفهايي كه خواستار تجارت مشروع با غرب هستند, خواهند ديد كه سياست هاي رژيم ايران، اين كشور را به سمت انزوا برده و آيندة اقتصادي تيره يي را براي آن ترسيم مي كند».روزنامه يو اس اي تو دي چاپ آمريكا طي مطلب ديگري نوشت: با گذشت هر هفته، تنش بين رژيم ايران و آمريكا افزايش مي يابد. رژيم ايران اعلام كرده است قدمي ديگر براي توسعه هسته يي برداشته و آمريكا نيز تهديد كرده است تحريم ها را تشديد ميكند. رژيم ايران به شبه نظاميان شيعي عراقي كمك ميكند و آمريكا نيز مقامات اطلاعاتي اين رژيم را دستگير كرده و ناوهاي جنگي خود را به منطقه خليج فارس ميفرستد. رژيم ايران هزينه تروريستهاي مخالف در خاورميانه را تامين كرده و از آنها حمايت مالي مي نمايد و آمريكا مي كوشد از افزايش نفوذ اين رژيم در خاورميانه جلوگيري كند.

سه شركت رژیم در لیست سیاه قرار گرفت


دولت آمریكا سه شركت متعلق به رژیم ایران را به دلیل كمك به توسعه تسلیحات كشتار جمعی، در لیست سیاه قرار داد و آنها را تحریم كرد. خبرگزاری فرانسه در این باره گفت: وزارت خزانه داری آمریكا دارایی سه شركت كالا الكتریك ، كاوشیار و شركت صنایع انرژی پیشرو را مسدود نمود و معامله با آنها را برای شركت های آمریكایی ممنوع كرد. استوارت لِوی معاون وزارت خزانه داری آمریكا در امور مبارزه با تروریسم گفت: خزانهداری این اقدام را اتخاذ كرد تا جلوی دسترسی رژیم ایران به مواد و خدماتی را بـگیرد كه از جاه طلبیهای اتمی این رژیم حمایت می كنند. وی افزود این تصمیم، عزم ما را نسبت به التزامات بین المللی طبق قطعنامه 1737 شورای امنیت نشان می دهد.خبرگزاری فرانسه افزود: این اقدام جدید آمریكا ، فشار روی بانك ها و شركت های رژیم ایران را افزایش می دهد. ماه قبل، خزانه داری آمریكا بانك سپه را كه پنجمین بانك بزرگ ایران میباشد به اتهام كمك مالی به برنامه تسلیحاتی مشكوك این رژیم، در لیست سیاه قرار داد.شركت كالا الكتریك واقع در آبعلی، نخستین بار توسط مقاومت ایران در بهمن ماه سال1381 فاش شد و جزییات بیشتری از آن در مرداد و شهریور 1382 افشا گردید.كالا الكتریك بهعنوان كارخانه ساعت سازی ثبت شده اما مركز مونتاژ و تست سانتریفوژ است و در بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، ذرات بسیار غنی شده اورانیوم در آن كشف گردید.

سوئیس بی‌طرف هم ایران را تحریم کرد

روزنامه حکومتی آفتاب نوشت: سوئیس نیز به جمع کشورهای اجرا کننده قطعنامه تحریم شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران پیوست. در همین راستا دولت سوئیس اعلام کرد تمام صادرات این کشور که می‌تواند در برنامه هسته‌ای و موشک‌های بالستیک ایران مورد استفاده قرار بگیرد متوقف خواهد شد.

این روزنامه حکومتی افزود: دولت سوئیس اعلام کرد این تحریم‌ها در چارچوب قطعنامه 1737 شورای امنیت سازمان ملل علیه رژیم ایران اجرا می‌شود. تحریم‌های سوئیس شامل صادرات پلوتونیوم و اورانیوم و همین‌طور کمک‌های مالی و سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با برنامه‌های ایران نیز خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری شینهوا در چارچوب این تحریم‌ها دارایی‌های 12 شهروند و 10 شرکت ایرانی که در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای هستند نیز مسدود می‌شود. .

بنا به این گزارش، تحریم‌های سوئیس علیه ایران تنها دو روز پس از دیدار غیر رسمی وزیر خارجه این کشور با علی لاریجانی در مورد مساله هسته‌ای ایران صورت می‌گیرد. براساس مذاکرات مقامات دو کشور در برن، بر ضرورت حل دیپلماتیک بحران هسته‌ای ایران تاکید شد. بنا به گفته لاریجانی مقامات سوئیس در این
دیدار گفته بودند مایلند نقش فعالتری در حل مساله ایران برعهده بگیرند.


” يك كميتة فرانسوي براي يك ايران دمكراتيك” تشکیل شد
• خبرگزاري فرانسه با عنوان ” تشكيل يك كميتة فرانسوي براي يك ايران دمكراتيك”, گزارش داد: «روز چهارشنبه طي يك كنفرانس مطبوعاتي در سناي فرانسه در پاريس, تشكيل يك كميتة فرانسوي براي ايرانِ دموكراتيك كه ”سياست ديگري” را در قبال تهران پيشنهاد مي كند, اعلام شد.اين كميته كه از اپوزيسيون ايران حمايت مي كند, ”سياست مماشات اتحادية اروپا و فرانسه را در قبال رژيم ايران” مورد انتقاد قرار مي دهد. اين (كميته) از جمله به ابتكار آلِن ويويَن وزير پيشين دولت (از حزب) سوسياليست و ژان-پيِر ميشِل سناتور سوسياليست، بنيان گذاري شده است».اين كميته موضع گيري وزارت خارجة فرانسه را به نگهداشتن نام مجاهدين خلق در ليست اروپاييِ سازمان هاي تروريستي محكوم كرد و خواهان ”اقدامات فوري” براي ”كمك رساني واقعي به مقاومت ايران” گرديد».
• راديو فرانسه نیز خبر برگزاري جلسه يي كه در سناي اين كشور توسط سناتورها و شخصيتهاي سياسي فرانسه در حمايت از سازمان مجاهدين خلق ايران تشكيل شده بود، را پخش كرد.اين راديو گفت: سناتور حزب سوسياليست، ژان پير ميشل، طي يك كنفرانس مطبوعاتي در مجلس سنا اعلام كرد, كميته فرانسوي براي يك ايران دموكراتيك خواستار تغيير سياستهاي اتحاديه اروپا و فرانسه در قبال رژيم ايران است. اين كميته همچنين با نگهداشتن نام سازمان مجاهدين خلق ايران در فهرست سازمانهاي تروريستي مخالفت كرد.».


صدها هزار تن در لبنان طي تظاهرات عظيمي عليه رژيمهاي ايران و سوريه شعار دادند
به گزارش خبرگزاري رويتر روز چهارشنبه 25 بهمن، صدها هزار نفر از مردم لبنان به فراخوان ائتلاف 14 مارس، متشكل از نيروهاي ملي و دموكراتيك اين كشور، به مناسبت دومين سالگرد ترور رفيق حريري نخست وزير سابق لبنان، در مركز بيروت دست به تظاهرات زدند. تظاهركنندگان عليه رژيمهاي ايران و سوريه شعار دادند. آنها همچنين خواهان آشكار شدن حقيقت درباره ترور رفيق حريري شدند. تدابير امنيتي در ميدان شهدا، محل اين گردهمايي شديد بود و تظاهركنندگان از تحصن كنندگان حزب الله كه از دو ماه و نيم پيش در همين محل تحصن كرده اند با سيم خاردار جدا شده بودند.

******

ژنرال ويليام كالدول سخنگوي رسمي نيروهاي چندمليتي در عراق گفت: نيروهاي ايراني دستگير شده در عراق اعتراف كرده اند كه تسليحات و مهمات از داخل ايران به عراق قاچاق مي كردند. دستگيرشدگان به ما گفتند: نيروي قدس از گروه هاي افراطي در عراق چه به لحاظ مالي و چه تسليحاتي حمايت ميكند. آنها به ما گفتند كه چگونه تجهيزات را از مرز ايران وارد عراق مي كردند.وي افزود: «سرازير شدن تسليحات و مهمات ايراني به داخل عراق به يك موضوع عمدة حفاظتي براي نيروهاي ائتلاف تبديل شده است». ويليام كالدول كه با خبرنگاران مصاحبه ميكرد افزود: «پس از اينكه تلاشهاي ديپلوماتيك و نظامي براي بازداشتن رژيم ايران مؤثر واقع نشد, نفوذ اين رژيم در عراق و بطور خاص صدور تجهيزات و تكنولوژي بمب هاي نفوذ كنندة EFP بايد علني مي گرديد.