صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، بهمن ۱۴، ۱۳۸۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته



دستگاه قضائیه رژیم حكم اعدام یك دختر جوان را صادر كرد. وی دل آرا نام دارد و هنگام ارتكاب جرم انتسابی 17 سال سن داشت. حكم اعدام وی توسط دیوان عالی رژیم تائید شده است.
******

بر اساس گزارش منابع خبری مقاومت ایران، در جریان یك درگیری مسلحانه در شهرستان سمیرم در جنوب اصفهان 10تن از عوامل رژیم کشته و 13نفر مجروح شدند. در میان کشته شدگان، علی رئیسان رئیس كلانتری و احمدرضا محمودی مسئول واحد اطلاعات نیروی انتظامی این شهر، دیده می شوند. پاسدار مختاری، سركرده نیروی انتظامی رژیم در شهرستان سمیرم از كشته شدن 4 نفر تحت عنوان اشرار مسلح در این درگیری خبر داد و گفت: این درگیری كه در محور حنا ــ سمیرم 5 كیلومتری شهرستان سمیرم روی داد، 18ساعت به طول انجامید. خبرگزاری رسمی رژیم درباره ابعاد این درگیری نوشت: درپی وقوع این درگیری مسلحانه ، نیروهای یگان ویژه ناجا برای كمك رسانی به نیروهای درگیر به منطقه اعزام شدند. همچنین یك فروند بالگرد نیز برای اعزام به منطقه محل درگیری پیش بینی شده بود كه به سبب نامساعد بودن وضعیت جوی قادر به پرواز به منطقه نشد . بنا به گزارش های رسیده, شورای تامین استان اصفهان‌ سه شنبه شب تشكیل جلسه داد و به بررسی ابعاد این درگیری پرداخت . رژیم به منظور تجلیل از ماموران کشته شده خود، در این منطقه سه روز عزای عمومی اعلام كرد.


دانشجویان دانشگاه علمی كاربردی دامغان ، دست به اعتراض زدند

دانشجویان دانشگاه علمی كاربردی دامغان با شكستن شیشه های دانشگاه و آتش زدن لاستیك و نیمكت ها اعتراض خود را نسبت به اخراج دانشجویان ترمهای چهارم و پنجم از خوابگاه دانشجویان و فشارهای كارگزاران رژیم ابراز كردند. دانشجویان معترض خواستار بازگشت دانشجویان اخراجی و همچنین بركناری مسئول خوابگاه شدند.


******



سایت سازمان مجاهدین خلق خبر داد: به گزارش دریافتی عباس لسانی كه در جریان خیزش های خرداد ماه امسال آذربایجان دستگیر شد، در زندان دست به اعتصاب غذا زده است. اكبر اعلمی عضو مجلس رژیم اعتراف كرد كه حال عباس لسانی وخیم است. عباس لسانی به اتهام شركت در تظاهرات و آتش زدن بانك ها و مراكز رژیم در اردبیل دستگیر و روانه زندان گردید. رژیم در رسانههای خود او را به عنوان یكی از سردمداران اصلی حركت آتش زدن بانك ها معرفی نمود. سایت حكومتی بازتاب نوشت: عباس لسانی حضوری آشكار در هدایت آشوب‌های خرداد ماه اردبیل داشته و ضمن آسیب زدن به چندین فقره از بانك‌ها و ساختمان‌های دولتی و اموال مردم، به هجده ماه حبس محكوم شده است، او می خواهد به عنوان یك زندانی سیاسی خود را مطرح كند.

******

جمعی از كارگران كارخانه ساریت مازندران بیش از 10روز است كه در اعتصاب به سرمی برند. به گزارش رسانه های حكومتی، این كارگران كه از ابتدای ماه جاری در اعتراض به فروش كارخانه دست به تحصن زده‌‏اند، هنوز به این اعتراض خود ادامه می‌‏دهند.

بسیاری از فرماندهان جوخههای مرگ در عراق به ایران رفته و نزد رژیم پناه گرفتهاند. این اقدام به توصیه نوری المالكی نخست وزیر عراق صورت گرفته است.به نوشته هفتهنامه ساندی تایمز تعدادی از فرماندهان جوخههای مرگ از بغداد فرار كرده اند تا پیش از اجرای طرح جدید آمریكا مبنی بر دستگیری یا كشتن آنان جان سالم بدر ببرند. یك وزیر سابق عراقی گفت اكثر این فرماندهان برای مخفی شدن به ایران رفتهاند. بین این افراد, ابو دِرع فرمانده شبه نظامیانی كه از وحشیگری فرقهیی لذت میبرد نیز وجود دارد. اظهارات این وزیر سابق كه بدلایل امنیتی نمیخواست نامش فاش شود, توسط نمایندگان سنی مجلس عراق تأیید میشود. آنان میگویند نوری المالكی نخست وزیر عراق این افراد را به فرار ترغیب كرده است. وی گفت سلاح های متعلق به شبهنظامیان در داخل وزارت كشور عراق مخفی گردیدهاند. نوری المالكی هفته گذشته اظهار داشت: من میدانم كه جنایتكاران برجسته، بغداد را ترك كرده اند. دیگران هم كشور را ترك كرده اند. ساندی تایمز افزود: زالمای خلیلزاد سفیر آمریكا در بغداد هفته گذشته گفت ما این نگرانی را داریم كه شبهنظامیان صحنه را ترك كنند اما در مرحلهیی دیگر دوباره وارد صحنه شوند. یك مقام آمریكایی گفت كه ژنرال دیوید پتریوس فرمانده جدید نیروهای چند ملیتی در عراق قصد دارد سپاه پاسداران رژیم ایران را بعنوان دشمن معرفی كند. یك مقام آمریكایی گفت: رژیم ایران مسیری را دنبال میكند كه در دهه 1980 در لبنان دنبال كرد. در آن زمان, بنیادگراها از طرف این رژیم ترغیب گردیدند تا جنبش امل را كه نسبتاً مدرهتر بود ترك كرده و به عضویت حزب الله درآیند. حزب الله از پشتیبانی بیشتری از سوی رژیم ایران برخوردار بود. آمریكاییها معتقدند رژیم ایران با حمایت از فرماندهان جوخههای مرگ كه دشمنی شدیدی با سنیها دارند, در پی اجرای چنین برنامهیی هستند .ساندی تایمز خاطرنشان كرد: شان مك كورمك سخنگوی وزارت خارجه آمریكا گفته است, دولت بوش كوهی از مدارك در رابطه با دخالت های رژیم ایران در عراق دارد. محمد دائینی نماینده مجلس عراق, هفته گذشته نوری المالكی را متهم كرد كه دو روز پیش از اینكه به ایران سفر كند, با آزاد كردن 482 زندانی ایرانی در اوت سال گذشته, در برابر تهران سر خم كرده است. وی گفت: رژیم ایران از مالكی خواست قبل از اینكه پایش را در خاك آن كشور بگذارد, همه زندانیان را آزاد كند. او دوبار سفرش را به تعویق انداخت تا نهایتاً موافقت كرد. به نوشته ساندی تایمز, دائینی كه از دستگیریهای مخفیانه و مراكز شكنجه مرتبط با مقامات دولت عراق پرده برداشته است, نامهیی با امضای نوری المالكی دارد كه در آن دستور آزادی زندانیان ایرانی را مى دهد. در این نامه که اخیرا توسط روزنامه دانمارکی انفورماسیون فاش گردیده، آمده است:


بسم الله الرحمن الرحيم
جمهوري عراقدفتر نخست وزيرتاريخ 14 /ژانويه /2007
سري و شخصي وفوري
بنا به مكالمه تلفني كه با جناب آقاي مقتدي صدر (دام ظله) انجام شد و طبق صحبتي كه با دكتر موفق الربيعي محترم داشتم وبمنظور حفظ دستاوردهاي عظيم مان و مقتضيات شرايط كنوني، خواهشمنديم كه آن دسته از رهبران طراز اول ارتش مهدي را كه بلحاظ تشكيلات در ارتباط با سپاه پاسداران ايران مي باشند و اسامي آنها در زير آمده است، مخفي نمائيد تا موقتا در معرض دستگيري و كشته شدن از سوي نيروهاي آمريكايي قرار نگيرند وبهتر است كه بطور موقت تا زمانيكه اين بحران فروكش نمايد، به ايران اعزام شوند. وهمچنين بهتر است كه فرماندهان طراز دوم به استانهاي جنوبي اعزام شوند. جهت اطلاع اينكه تلاشهاي سختي براي قانع كردن آمريكائيها براي استمرار وضعيت كنوني در جريان است. ضمنا تمامي آماده سازيهاي پشتيباني و امنيتي انتقال اين فرماندهان انجام شده است.خواهشمنديم انجام اين مورد را به اطلاع ما برسانيد
با تشكر فراواناسامي ضميمه:1- عباس الكوفي2- عامر محسن خوجه3- سليم حسين4- ازهر المالكي5- شيخ فرحان الساعدي / نجف6- آقاي فاضل الشرع / مشاور نخست وزير محترم7- آقاي رياض النوري / نجف8- علي الفرطوسي9- حيدر الاعرجي 10- احمد الدراجي11- عامر الساعدي
امضا: نوري كامل المالكينخست وزير
******


رژیم اذعان كرد كه قطعنامه 1737 شورای امنیت ملل متحد صنایع آلومینیوم این رژیم را با مشكل جدی روبرو ساخته است.مهدی ثقفی مدیر عامل مجتمع آلومینیوم المهدی گفت: اِعمال قطعنامه شورای امنیت از سوی برخی كشورها مبنی بر تحریم اقتصادی ایران ، صنایع آلومینیوم كشورمان را با مشكل مواجه كرد. اعمال محدودیت قید شده در این قطعنامه باعث شد برای تامین" آنود " موردنیاز صنایع آلومینیوم دچار مشكل شویم.وی افزود: در ضمیمه شماره 2 قطعنامه شورای امنیت آمده است ادامه صدور مواد و تجهیزات به ایران برای استفاده های نظامی و غیرنظامی به تشخیص كشور صادركننده است . ثقفی گفت: چین و كشورهای دیگر بعد از صدور قطعنامه در مورد صدور كالا به ایران، كنترل بیشتری اعمال می كنند، بخصوص در مورد كالاهایی مانند آنود و الكترودهای گرافیتی كه پایه گرافیت دارند .



رژیم ایران در هر سال 2 میلیارد دلار خسارت می بیند


روزنامه گازتا چاپ روسیه نوشت: براساس یك گزارش محرمانه رژیم ایران، تحریم بین المللی علیه این رژیم هرسال حدود 2میلیارد دلار خسارت به آن وارد می كند. این روزنامه كه به نقل از یك منبع فرانسوی این خبر را درج كرده است، افزود: به پایان ضرب الاجل تعیین شده توقف فعالیتهای هسته ای رژیم ایران توسط شورای امنیت روزهای زیادی باقی نمانده است. این رژیم از زیر بار این درخواست شانه خالی كرده و از ورود 38 بازرس آژانس بینالمللی انرژی اتمی نیز جلوگیری كرده است. در چنین شرایطی آژانس باید براساس قطعنامه 1737 گزارشی در مورد میزان تبعیت رژیم ایران از خواسته شورای امنیت ارائه دهد.

******


دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران 12 بهمن با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: تصميم شوراي وزيران دارايي و اقتصاد اتحاديه اروپا ، سرپيچي از حكم دادگاه جوامع اروپا و يك امتياز آشكار به فاشيسم مذهبي ازكيسه مقاومت ايران و عدالت اروپاست. مقاومت ایران این اقدام غیرقانونی را به چالش می کشد.
این اطلاعیه افزود: 50 روز پس از صدور حكم قاطع و روشن دادگاه جوامع اروپا در 12دسامبر2006 مبني بر ابطال تصميم بروز شدة شوراي وزيران اتحاديه اروپا عليه سازمان مجاهدين خلق ايران در كادر مبارزه عليه تروريسم در 21 دسامبر2005, شوراي وزيران دارايي و اقتصاد اتحاديه اروپا در يك موضعگيري مطبوعاتي به تاريخ 30 ژانويه 2007, بجاي گردن گذاشتن به حكم دادگاه، اعلام كرد: «شورا تصميم گرفت يك بيانيه ي دلايل براي سازمان مجاهدين خلق ايران مبني بر ابقاء اين سازمان درليست اشخاص، گروهها و موجوديتهايي كه اموالشان مسدود شده و در اعمال تروريستي دست داشته اند،تهيه كند». شوراي وزيران« براي ارائه نظرات و هرگونه مدارك تكميلي از سوي سازمان مجاهدين خلق ايران يك ماه فرصت قائل ميشود و قبل از اتخاذ تصميم نهايي, هرگونه پاسخ سازمان مجاهدين خلق ايران را طي اين مدت در نظر خواهد گرفت». اطلاعیه شورا ادامه داد: بنظر ميرسد از آنجا كه فرجام خواستن از حكم دادگاه هيچ چشم اندازي نداشته و نتيجه آن پيشاپيش روشن بوده است, شوراي وزيران ناگزير از فرجام خواهي صرفنظركرده و بنا بر درخواست دولت انگلستان به «ابقاي» تصميمي روي آورده است كه از اساس توسط دادگاه باطل اعلام شده بود. - درحالي كه حكم دادگاه در بند دوم« نتيجه گيري» با صراحت ميگويد:«تصميم شوراي اتحاديه اروپا تا آن جا كه به شاكي (سازمان مجاهدين خلق ايران) مربوط مي شود باطل ميگردد»؛-درحالي كه حكم دادگاه درپاراگراف 35 تصريح مي كند :« سندِ باطل شده بگونه اي معطوف به گذشته و از نظر حقوقي از دور خارج تلقي ميشود كه انگار هرگز وجود نداشته است»؛-درحالي كه بيانيه مطبوعاتي دادگاه درروز 12دسامبر 2006 با استناد به متن حكم دادگاه اعلام مي كند : «تصميم شوراي وزيران اتحاديه اروپا تا آن جا كه به سازمان مجاهدين خلق ايران مربوط مي شود، بايستي لغو شود»:موضعگيري اخير شوراي وزيران براي دور زدن دادگاه عدالت اروپا و ابقاي يك تصميم لغو شده با مكانيزمهاي غير معمول, سرپيچي آشكار از حكم دادگاه , به سخره گرفتن حكومت قانون , يك امتياز و مشوق شرم آور به فاشيسم مذهبي حاكم بر ايران است . استمرار سياست شكست خورده مماشات و استمالت از آيت الله هاي اتمي از حساب مردم و مقاومت ايران و ازكيسه عدالت و دمكراسي در اروپا بوضوح حاكي از انگيزه هاي سياسي و منافع تجاري ميباشد. اين موضعگيري در شرايطي بعمل ميايد كه رژيم ملايان با روي كار آوردن پاسدار احمدي نژاد, به جامعه جهاني اعلام جنگ داده و سراسر عراق, لبنان, فلسطين و ديگر كشورهاي منطقه را با صدور بنيادگرايي و تروريسم به خاك و خون كشيده است. اما حقيقت اين است كه حكم دادگاه جوامع اروپا، به عنوان يك پيروزي تاريخي براي عدالت دربرابر سياست زد وبند با حاكمان تهران به ثبت رسيده و نامگذاري ظالمانه تروريستي عليه سازمان مجاهدين خلق ايران را براي هميشه باطل كرده است. اين حكم بسا معتبرتر واصيل تراز تصميمات معامله گرايانه ايست كه يگانه مستند اداري آن زد و بندهاي پشت پرده آقاي جك استرا باملايان خونخوار بوده است . جك استرا بارها به اين معامله و اين كه به خواست ملايان حاكم برايران مجاهدين را درليست ممنوعه گذاشته اذعان نموده است.درمورد عملكرد ظالمانه وقانون شكنانه نامگذاري تروريستي مجاهدين از سوي شوراي وزيران اتحاديه اروپا، حكم دادگاه صراحت دارد كه در اين عملكرد, تمامي روندهاي قضايي وحقوق بنيادين ازجمله حق دفاع ، ضرورت ارائه توجيه حقوقي و حق استماع و دادرسي عادلانه نقض گرديده است. در اين حكم هم چنين خاطر نشان شده كه سازمان مجاهدين خلق ايران درسال 1965براي جايگزين كردن رژيم شاه ايران و سپس رژيم آخوندها با يك نظام دموكراتيك تأسيس شده است. اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران خاطرنشان کرد: حكم دادگاه جوامع اروپايي با تصريح بر ابطال تصميم شوراي وزيران اتحاديه اروپا براي وارد كردن نام سازمان مجاهدين خلق ايران در ليست تروريستي اتحاديه اروپا در فاصله سالهاي 2002 تا 2006 , ديگر جايي براي ترفندهاي سياسي باقي نگذاشته است . مقاومت ايران همه اقدامات قانوني لازم را براي مقابله و به چالش كشيدن تصميم غيرقانوني شوراي وزيران دارايي و اقتصاد اتحاديه اروپا بعمل خواهد آورد.

در همین رابطه، گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا با صدور اطلاعیهیی موضع گیری اخیر شورای وزیران دارایی و اقتصاد اتحادیه اروپا در مورد ابقای نام سازمان مجاهدین خلق ایران در لیست باطل شده تروریستی این اتحادیه را به شدت محكوم نمود و آن را سرپیچی آشكار از حكم دادگاه های اروپایی و عبور از خط قرمزهای به رسمیت شناخته شده اروپایی توصیف كرد.در این اطلاعیه كه به امضای بیست نماینده پارلمان اروپا ازجمله چهار تن از معاونان پارلمان اروپا از بزرگترین گروه های سیاسی این پارلمان رسیده، آمده است: نسبت دادن اتهام تروریسم به مجاهدین از ابتدا فاقد هرگونه مشروعیت بوده و صرفا برای استمالت از آخوندها انجام شده بود. نمایندگان پارلمان اروپا موضع گیری وزیران اقتصادی و دارایی اتحادیه اروپا را نقض آشكار رای دادگاه های اروپا توصیف كرد و تأكید نمود: دلایلی كه شورای اروپا برای توجیه حفظ نام مجاهدین در لیست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپا ارائه میدهد فاقد ارزش و نوعی معماست و بنیادهایی را كه كشورهای عضو اتحادیه اروپا بر آن استوار هستند به سخره می گیرد .





******


روزنامه تایمز لندن , تازهترین افشاگری مقاومت ایران در مورد دخالتهای گسترده رژیم ایران در عراق را منعكس كرد و با اشاره به كنفرانس مطبوعاتی روز جمعه در محل پارلمان انگلستان نوشت, شورای ملی مقاوت اسامی 32 هزار تن از عوامل رژیم ایران در عراق را اعلام نمود.تایمز طی مقالهیی ضمن درج این خبر, به سیاست جدید دولت آمریكا برای مقابله با دخالتهای رژیم ایران در عراق پرداخته, و از جمله نوشته است: آقای بوش در پاسخ به گزارشهایی در مورد سیاست كشتن یا دستگیر كردنِ عوامل رژیم ایران در عراق, نه تنها آنرا رد نكرد, بلكه به دفاع از آن پرداخت .


******




هزاران نفر در آلمان و ایتالیا علیه رژیم ایران تظاهرات برگزار كرده و تلاش این رژیم برای نفی كشتار یهودیان توسط فاشیسم هیتلری را محكوم نمودند.خبرگزاری ایتالیایی آنسا 11 بهن خبر داد: نمایندگان تمام احزاب سیاسی ایتالیا در راهپیمایی یك هزارنفری برگزار شده ازسوی انجمن ملی پارتیزانها وانجمن یهودیان تبعیدی در شهر میلان درشمال ایتالیا شركت كردند. آنان كه از احزاب چپ گرا و راست گرای ایتالیا را شامل می شدند، اظهارات احمدی نژاد رئیس جمهور رژیم ایران و برگزاری كنفرانس انكار هولوكاست در تهران را محكوم نمودند.در برلین آلمان نیز هزاران نفر دست به تظاهرات زدند. آنان تصاویر پاسدار احمدی نژاد را حمل می كردند كه بر روی آن نوشته شده بود هیتلر هرگز.