صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۱۷، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

رسانه های حکومتی خبر دادند که حضور حسن روحانی امروز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت و پس از گذشت چند روز از فاجعه معدن آزادشهر و جانباختن شماری از معدنچیان، با اعتراض معدنچیان و خانواده‌های آنان روبرو شد ولی بدلیل اعتراض معدنچیان، مجبور به ترک محل شد. فیلم حمله معندچیان به ماشین حسن روحانی را اینجا ببنید.
بدنبال انفجار روز چهارشنبه 13 اردیبهشت معدن زمستان-یورت در آزادشهر استان گلستان که طی آن دهها تن از کارگران کشته و زخمی شدند، رژیم در وحشت از اعتراضات مردمی، یگانهای ویژه را در مقابل این معدن مستقر کرد. روز جمعه 15 اردیبهشت خانواده‌های محبوسان و کارگران معدن یورت با مأموران یگان ویژه درگیر شدند. خبرگزاری حکومتی ایلنا گزارش داد که صبح جمعه جرثقیل به قصد آواربرداری وارد محوطه معدن شده و نیروهای یگان ویژه تلاش داشتند خانواده‌های محبوسان و کارگران معدن را از محوطه دور کنند که آنها مقاومت کرده و درگیریهایی رخ داده‌است. خانواده‌ها بطور شبانه‌روزی در محوطه حضور دارند و از کنار ورودی تونل دور نمی‌شوند. این معدن 500 کارگر دارد و بیش از 50 کارگر در تونلی به طول دو کیلومتر گیر افتاده بودند. کارگران بارها درباره وجود گاز در این معدن هشدار داده اما مسئولین مربوطه اقدامی نکرده بودند. پس از انفجار اما، استاندار گلستان، مسئولیت را به گردن کارگران انداخته و اعلام کرد: "سهل انگاری یکی از تعمیرکاران موجب انفجار در معدن شده است". ربیعی وزیرکار رژیم نیز انگشت اتهام را به سمت کارگران نشانه رفت و گفت: "ظاهرا لوکوموتیو تخلیه زغال سنگ در عمق ۷۰۰ متری متوقف شده و برای راه اندازی آن از روش باطری‌ به‌ باطری استفاده و منجر به انفجار شده است". به گفته خبرگزاری حکومتی ایلنا، معدن زمستان-یورت که در فاصله ۱۴کیلومتری شهرستان آزادشهر از توابع استان گلستان قرار دارد، تحت پوشش بنیاد تعاون بسیج است. سه عضو از پنج عضو هیأت مدیره این معدن، اعضای شرکتهای زیرمجموعه هلدینگ توسعه معادن روی ایران هستند. عمده سهام هلدینگ توسعه معادن روی نیز، متعلق به گروه مالی مهر اقتصاد و شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان است. بانک مهر اقتصاد فعالیت خود را در سال ۱۳۷۲ با نام موسسه قرض‌الحسنه بسیجیان آغاز کرد و هم‌اکنون زیرمجموعه بنیاد تعاون بسیج می باشد.
گفتنی است خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، ضمن تسلیت به خانواده قربانیان انفجار در معدن زمستان-یورت، مسئول این حادثه تلخ را رژیم آخوندها دانست. وی گفت: در حالیکه در حوادث مشابه در سایر کشورها همه امکانات در خدمت نجات سانحه‌دیدگان قرار می گیرد در ایران همه امکانات در خدمت چپاول و سرکوب است. 
اخبار تکمیلی از انفجار در معدن زمستان-یورت، حاکی است که پس از گذشت چند روز هنوز از سرنوشت تعدادی از کارگران محبوس در این معدن خبری نیست. به گفته یکی از مسئولین مدیریت بحران استانداری گلستان، با وجود این‌که تاکنون اجساد 22تن از زیر آوارهای معدن یورت بیرون کشیده شده اما کماکان 13 معدنچی در عمق 2 کیلومتری این تونل محبوسند و بعد از 5 روز امیدی به زنده ماندن آنها نیست.

******
سحرگاه ۱۳ اردیبهشت، هشت زندانی از جمله دو زن در زندان گوهردشت کرج به دار کشیده شدند. این دو زن زندانی از زندان قرچک ورامین به زندان گوهردشت منتقل شده بودند. سایر اعدام شدگان در ۹ اردیبهشت از بندهای مختلف به سلولهای انفرادی منتقل شده بودند. در روز ۱۰ اردیبهشت یک زندانی دیگر در زندان مرکزی همدان اعدام شد. یک زندانی نیز روز پنجشنبه پس از 5 سال حبس، در زندان مرکزی مشهد، بدار آویخته شد. سهراب سالاری، دادستان رژیم در شهرستان رودبار جنوب، روز چهارشنبه 13 اردیبهشت، از صدور دو حکم اعدام در ملاعام در این شهرستان خبر داد و گفت: "متهمان ردیف اول و دوم در این پرونده به ترتیب به 39سال زندان و 74 ضربه شلاق و سه بار اعدام در ملأعام و متهم دوم به 16سال زندان و سه بار اعدام در ملأعام محکوم شده‌اند". گفتنی است سازمان عفو بین‌الملل روز 22فروردین سال جاری، در گزارش سالیانه خود اعلام کرد در سال2016 بدون احتساب چین، ۵۵ درصد کل اعدامهای جهان در ایران انجام شده‌ است. 

******
مأموران نیروی انتظامی رژیم روز دوشنبه 11اردیبهشت با مراجعه به اماکن کسب 18تن از شهروندان بهایی در شاهین‌شهر اصفهان اقدام به پلمپ اماکن آنان کردند.
ماموران نیروی انتظامی رژیم در کاشان نیز با یورش به منزل دو شهروند بهایی در این شهر ضمن تفتیش منزل و توهین به اهالی منزل اقدام به ضبط وسایل الکترونیکی از قبیل کامپیوتر، موبایلها و کتب مذهبی نمودند.


******
سازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه سوم مه، روز جهانی آزادی مطبوعات، سانسور گسترده در ایران و جلوگیری از دسترسی آزادانه مردم به اخبار را محکوم کرد. این سازمان اعلام کرد رژیم ایران با مسدود کردن سایتها و شبکه‌های پیام رسانی مانند اینستاگرام 55میلیون نفر را از دسترسی آزادانه به اخبار و اطلاعات محروم می‌کند. به گفته گزارشگران بدون مرز تاکنون اینستاگرام در ایران مانیتور می‌شده اما مسدود نشده بود. اکنون مقامهای قضایی دستور مسدود شدن این سایت را داده‌اند. بنا‌ به ارقام رسمی، این رسانه در ایران بسیار پرطرفدار است و بیش از 15میلیون کاربر دارد. گرچه رسماً فیس‌بوک و توییتر در ایران ممنوع هستند اما نقش مهمی در انتشار اخبار و اطلاع‌رسانی در ایران ایفا می‌کنند. گزارشگران بدون مرز افزود: با 28خبرنگار و خبرنگاران شهروند که در حال حاضر در ایران در بازداشت به‌سر می‌برند، ایران یکی از 5 کشوری است که بزرگترین زندان را برای خبرنگاران دایر کرده است. 

******
علی خامنه ای، ولی‌فقیه رژیم، روز یکشنبه 17 اردیبهشت با حمله به یونسکو، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد، گفت: جمهوری اسلامی تسلیم سندهایی مانند سند ۲۰۳۰ یونسکو نخواهد شد. این سند ۲۰۳۰ یونسکو و از این‌ قبیل، چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند زیر اینها شانه قرار بدهد و تسلیم شود. وی افزود: بنده از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گله‌مند هستم. آنها باید مراقبت می‌کردند و نباید می‌گذاشتند که کار به اینجا بکشد که ما بیاییم و جلوی این کار را بگیریم. اینجا جمهوری اسلامی است. بر اساس اهداف اعلام شده توسط سازمان یونسکو، از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰، تمام کشورهای عضو سازمان ملل باید تلاش کنند که به اهداف و شاخصهای توسعه پایدار دست پیدا کنند. 

روز کارگر؛

- روز دوشنبه 11 اردیبهشت برابر با روز جهانی کارگر، کارگران ایران، در مقابل مجلس رژیم، انجمن کارگران ساختمانی کامیاران، کارگران کارخانه قند شیراز، جمعی از کارگران سهامدار معدن کرومیت اسفندقه با تجمع در مقابل اداره کل بازرسی رژیم در استان کرمان، با تجمعات و اعتراضات، این روز را گرامی داشتند یا اقدام به تجمع و درگیری با نیروهای حکومتی کردند. به دلیل سرکوب رژیم، روزهای شنبه و یکشبنه نهم و دهم اردیبهشت، جمعی از کارگران قرارداد موقت جایگاه سوخت در مقابل وزارت نفت رژیم در تهران، صدها تن از کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس به همراه رانندگان تجاری در محوطه شرکت، تجمعات اعتراضی برگزار کردند. در آستانه روز جهانی کارگر، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که بسیاری از رهبران اتحادیه‌ها در ایران به دلیل فعالیتهای صنفی مسالمت آمیز، در زندان و با مشکلات فزاینده‌یی مواجه هستند. عفو بین‌الملل از مقامات رژیم ایران خواست که این زندانیان را سریعاً و بدون قید و شرط آزاد کرده و ممنوعیت سرکوب‌گرانه و غیرقانونی عمل اتحادیه‌های مستقل کارگری را از بین ببرد و به کارگران اجازه دهد که برای بهبودی وضع معیشتی خود تجمعات مسالمت ‌آمیز داشته باشند. 

اخبار زنان؛

- مأموران نیروی انتظامی در اردکان در استان یزد روز شنبه 16 اردیبهشت یک دختر جوان را توسط پترول خود، زیر گرفتند. بر اساس فیلمی که روی شبکه‌های اجتماعی موجود می باشد، روز ۱۶ اردیبهشت نیروهای انتظامی رژیم پس از اعتراض دختر جوانی به ضبط شناسنامه‌اش از سوی مأموران انتظامی، که در جلوی ماشین آنها ایستاده بود، او را با ماشین زیر گرفته و از روی وی رد شدند. این جنایت، مورد اعتراض حاضرین که در حال فیلمبرداری بودند قرار گرفت. 

- خبرگزاری قاصدان آزادی خبر داد: نوشین دخت میر عبدالباقی زندانی ۶۴ ساله بند نسوان (زنان) زندان اوین که در سال 93 بازداشت شد، علاوه بر کهولت سن از بیماریهای متعدد جسمی و روحی رنج می برد، وی که به آلزایمر پیشرفته و اسکیزوفرنی مبتلا است و گواهی عدم تحمل حبس او توسط پزشکی صادر شده به دلایل عقیدتی به ۳۴ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. همچنین علاوه بر اتهامات متعدد توهین به مسئولان و بنیانگذاران نظام، خانم میرعبدالباقی، متهم به "سیاه نمایی وضعیت زنان و زندگی در ایران" شده است. یک منبع نزدیک به خانواده میر عبدالباقی گفته است: “وی دچار اختلال حواس، لرزش بدن مخصوصا در ناحیه فک و صورت بوده و داروهای ضد افسردگی، ضد توهم، آرامبخش و تپش قلب مصرف می کند. خانم میر عبدالباقی پس از اجرای حکم حبس و تحمل شرایط زندان و عدم رسیدگی پزشکی مجبور به مصرف مضاعف دارو شده است. 

- زندانی سياسی مريم اكبری منفرد، در نامه خود به تاريخ 13ارديبهشت از زندان اوین، ضمن تاکید بر نامشروع بودن حكومت آخوندها در تماميت آن، اعلام کرده است: رای من، نه به حاکمیت اسلامی است". 

- وب سایت حکومتی رکنا، 13 اردیبهشت خبر داد: کمپ ترک اعتیاد زنان در قزوین دچار آتش سوزی و 23 زن جوان در این حادثه مجروح شدند و دو تن از مجروحين، دچار سوختگی بالای 70درصد شده اند. علی فخار سلیمانی، مدیر مرکز بحران دانشگاه علوم پزشکی قزوین در اينباره گفت: حادثه دیدگان بین ۲۰ تا ۳۵ سال سن دارند. 
اخبار اعتراضی؛

روز چهارشنبه 13 اردیبهشت، دانشجویان دانشکده باهنر شیراز، در مقابل سلف‌سرویس این دانشکده، کارگران شرکت فرش پارس، غارت شدگان موسسه کاسپین در میدان کاج، کارگران کارخانه فولاد خراسان تنها یک هفته پس از افتتاح این کارخانه، اقدام به تجمعات اعتراضی و اعتصاب کردند.   
روز شنبه 16 اردیبهشت، مردم در همدان بخاطر قطعی برق و گاز، كارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان برای پنجمین بار در مقابل ساختمان فرمانداری رژیم در سمنان، جمعی از رانندگان تاکسی بین شهری بیدستان در استان قزوین، در مقابل شهرداری این شهر، و کامیون و خودروداران در شهر سرباز در استان سیستان و بلوچستان در مقابل بخشداری سرباز تجمعات اعتراضی برگزار کردند.
اخبار زندان؛

- خبرگزاری حکومتی رکنا روز 11 اردیبهشت، خبر داد که طی دو روز، در شهرهای قم و آبادان، دو دستگيری جمعی از زنان و دختران جوان به اتهام شركت در جشن خصوصی، انجام شد. 45 زن و مرد در جریان هجوم ماموران امنيتی به جشن خصوصی جوانان در قم، بازداشت شدند و در آبادان نيز، 36دختر و پسر جوان بازداشت گرديدند. شماری از دستگيرشدگان، كماكان در بازداشت هستند. از هويت آنها، خبری منتشر نشده است. همچنین به نقل از دادخدا سالاری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان، 55 زن و مرد حاضر در یک میهمانی شبانه، در این شهر دستگیر و اتومبیلهای لوکس و گرانقیمت آنان توقیف شد. رژیم آخوندها، پارتیهای شبانه، را ناهنجاری و فساد اجتماعی قلمداد می کند. در روز ۵ اردیبهشت نیز؛ 20تن از هموطنان عرب در یورش نیروهای حکومتی به یکی از محلات شوشتر بازداشت شدند. 

- آتنا دائمی، زندانی سياسی، در بیست ‌و هفتمین روز اعتصاب غذای خود به دلیل وخامت حالش به بهداری اوين منتقل شد. گفته می شود، کلیه های وی عفونت کرده و با تغيير رنگ چهره و زبان روبرو است. آتنا در اعتراض به پرونده سازی و محکومیت قضایی علیه خواهرانش، از تاریخ ۱۹ فروردین در اعتصاب غذا بسر می برد. 
- اسدالله جعفری دادستان رژیم در استان مازندران روز پنجشنبه 14 اردیبهشت اعلام کرد که یک زندانی به 13سال زندان و 83ضربه شلاق محکوم شده است. به گفته وی زندانی محمود طالبی نام دارد و از سال 94 در زندان به‌سر می‌برد. وی دلیل صدور حکم 83ضربه شلاق برای این زندانی را توهین کردن از جانب وی عنوان کرد.******
روز چهارشنبه 13 اردیبهشت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید با محمود عباس رئیس دولت فلسطین دیدار و ابراز امیدواری کرد که به‌زودی صلح میان اسراییل و فلسطینیها برقرار شود. دونالد ترامپ در این دیدار گفت: می‌خواستم از شما به‌ عنوان رهبر فلسطین که نام خود را در پای توافقنامه نهایی صلح می‌گذارد، حمایت کنم که امنیت و ثبات و شکوفایی را به مردم و منطقه به ارمغان می‌آورد. فلسطینیان و اسرائیلیان باید باهم کار کنند تا به توافقی برسند که به مردم هر دو کشور اجازه دهد تا در کنار هم زندگی کرده، نیایش کرده و در صلح پیشرفت کنند. و من هرچه که لازم باشد را برای تسهیل این توافقنامه انجام می‌دهم. ما خواهان صلح میان اسرائیلیان و فلسطینیان هستیم. ما این کار را خواهیم کرد و سخت تلاش خواهیم کرد تا این کار را انجام دهیم. صلح همچنین به مفهوم شکست دادن داعش و سایر گروههای تروریستی است، این گروهها تهدیدی برای همه مردم هستند که زندگی انسانی را گرامی می‌دارند. محمود عباس رئیس دولت فلسطین نیز با ابراز امیدواری به صلح در خاورمیانه گفت: داعش گروهی است که به مذهب اسلام ما هیچ ربطی ندارد. من مطمئن هستم که صلح بالاخره برقرار می‌شود و باید مسأله آوارگان و زندانیان حل شود. اسراییل باید به اشغال سرزمینهای ما پایان دهد. ما آزادی و کرامت می‌خواهیم.

******
روز چهارشنبه 13اردیبهشت همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، اتحادیه روزنامه‌نگاران یمنی با صدور بیانیه‌ای خبر از شکنجه 18روزنامه‌نگار ربوده شده یمنی توسط شبه ‌نظامیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران داد.

******
به گزارش روزنامه تلگراف 15 اردیبهشت، دادگاهی در لندن تلویزیون انگلیسی زبان رژیم ایران، به نام پرس.تی.وی را به اتهام افترا به یک عضو پارلمان انگلستان به پرداخت ۳۳۸ هزار پوند انگلیس، معادل یک میلیارد و ۴۰۰ هزار تومان، محکوم کرد. تلویزیون پرس تی وی، در مرداد سال ۹۵ گزارشی پخش و در آن ندیم زهاوی، نماینده کردتبار عضو حزب محافظه‌کار انگلستان را به معامله با داعش متهم کرده بود. در حکم دادگاه آمده است:‌ متن گزارش شهریور سال گذشته از سایت انگلیسی زبان پرس تی‌وی حذف شد اما پیش از آن به‌شدت از سوی رسانه‌های دیگر بازنشر شده بود. به نوشته روزنامه تلگراف، پرس تی‌وی در برابر این اتهام از خود دفاع نکرده است. گفتنی است این اولین شکایت علیه پرس تی‌وی در انگلستان نیست. در دی‌ماه سال ۱۳۹۰ نیز آفکام، نهاد ناظر بر رسانه‌های انگلستان، پروانه کار پرس تی‌وی در این کشور را لغو کرده بود.

******
به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، 3 مه، مارک زوکربرگ، مدیر فیس بوک، اعلام کرده که 3000 تن را برای بررسی ویدیوهای جنایی و خودکشیهایی که بطور زنده تماشا می شوند، استخدام خواهد کرد. زورکربرگ افزود این تعداد به 4500 نفر دیگری که پستهای که ممکن است که با ضوابط فیس بوک همخوانی نداشته باشند را رصد می کنند، اضافه می شوند.