صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۱۳، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

طرح تحریمهای غیرهسته ای علیه رژیم ایران لایحه S-219  توسط کمیته خارجی سنای کانادا تصویب شد
کمیته روابط بین‌الملل و تجارت خارجی مجلس سنای کانادا طرح تحریمها علیه رژیم ایران به‌خاطر نقض حقوق‌بشر و فعالیت‌های تروریستی را که شامل بررسی لیست‌گذاری سپاه پاسداران نیز می باشد به تصویب رساند. 
این طرح متعاقباً برای تصویب نهایی به مجلس سنا و پارلمان کانادا ارائه خواهد شد. 
سایت میدل ایست آی در اینباره نوشت: از نظر کانادا، رژیم ایران یک حکومت حامی تروریسم دولتی است و به همین خاطر تحریمهای سخت اقتصادی علیه این رژیم را به اجرا درآورده است. این منبع افزود: بر اساس لایحه کمیته روابط بین‌الملل و تجارت خارجی مجلس سنای کانادا، از دو وزارتخانه امنیتی این کشور خواسته شده موضوع قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی را مد نظر قرار بدهند. گفتنی است که کنگره ایرانیان در تورنتو، با طرح تحریمهای غیرهسته ای علیه رژیم ایران، مخالفت می کند.

******
 به نقل از روزنامه سیاتل پست، یک دلال رژیم در آمریکا به نام قباد قاسم پور که تبعه کاناداست، به جرم انتقال تجهیزات موشک از طریق چین به رژیم ایران در ایالت واشینگتن دستگیر شده است. دادستانهای فدرال در واشینگتن اعلام کرده‌اند قاسم‌پور با راه‌اندازی چندین شرکت پوششی و کمک به دوستان پدرش در ایران برای پولشویی و وارد کردن تجهیزات ممنوعه به این کشور، قوانین تحریم‌های آمریکا را نقض کرده است. 
دادگاه جزایی برلین یک جاسوس رژیم ایران به ‌نام "مصطفی حیدر س" را به ۴ سال و سه ماه حبس محکوم کرد. به گفته منابع امنیتی آلمان این جاسوس برای نیروی قدس سپاه پاسداران، با هدف انجام عملیات تروریستی در آلمان و فرانسه دست به جمع‌آوری اطلاعات‌ زده بود. نماینده شورای ملی مقاومت ایران در آلمان دکتر معصومه بلورچی حکم دادگاه برلین را دلیل دیگری در اثبات این حقیقت دانست که فاشیسم دینی حاکم بر ایران دست از صدور تروریسم برنمی‌دارد. مصطفی حیدر س' پاکستانی الاصل که ۳۱ ساله است و بعنوان دانشجو در سال 2012 وارد آلمان شد، در ژوئیه ۲۰۱۶ در آلمان دستگیر شد. به گفته منابع قضایی آلمان این فرد پیش از دستگیری‌اش به مدت دست‌کم یک سال در خدمت 'نیروی قدس سپاه پاسداران' بوده و برای ایران جاسوسی می‌کرده است. سخنگوی دادگاه برلین گفت وی به‌طور دائم حقوقی معادل ۲۰۵۲ یورو در ماه برای جاسوسی از ایران دریافت می‌کرده است. 

******
کمپانیهای نفتی که قصد سرمایه‌گذاریهای کلان در ایران را داشتند، کار خود را متوقف کرده‌اند. نیویورک تایمز نوشت:‌ شرکت عظیم نفتی توتال فرانسه در معامله با رژیم تهران در هفته‌های اخیر با احتیاط حرکت می‌کند. چرا که موضعگیریهای شدید واشینگتن علیه این رژیم باعث شده است کمپانی‌هایی که پیشقدم بررسی سرمایه‌گذاری در ایران شده‌اند کار خود را متوقف کنند. 


******
مسئولان شبکه اجتماعی تلگرام اعلام کرده‌اند که کاربران این پیام‌رسان در کشورهای غرب اروپا از روز پنجشنبه، ۳۰ مارس، می‌توانند به هم زنگ بزنند و تماس صوتی داشته باشند. گفته شده است که به‌تدریج، امکان تماس صوتی برای تمام کاربران تلگرام در سراسر دنیا فراهم خواهد شد. 

اخبار زنان؛

- خبرگزاری حکومتی ایسنا گزارش داد، کمیته انضباطی فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بوکس اعلام کرد بانوان اعزامی به مسابقات آزاد چین به‌دلیل عدم رعایت شئونات اسلامی به مدت یک سال از حضور در تمامی مسابقات داخلی و خارجی محروم می‌شوند. کمیته زنان شورای ملی مقاومت طی اطلاعیه ای 12 فروردین، محرومیت زنان ورزشکار به بهانه های واهی را محکوم کرد. - خانواده های زندانیان محکوم به اعدام برای حمایت از لغو حکم اعدام اعلام تجمع كرده اند. آنها قصد دارند در روز 20فروردين
در مقابل ساختمان مجلس رژیم در تهران، گردهم آیند. اين خانواده ها از شهرها و  استانهای مختلف كشور چون اصفهان، چهارمحال و بختياری، فارس، هرمزگان، اروميه، همدان، سيستان و بلوچستان، كرمان، آذربايجان غربی، استان البرز و تهران می باشند. آنها پيش از اين نيز در 11بهمن و 7اسفند سال گذشته تجمعات مشابهی در حمايت از لغو احكام اعدام برگزار كرده بودند.
- دو مأمور نیروی انتظامی به نامهای محسن طهماسب و مجید خدابنده لو، در تهران کشته شدند. خبرگزاری حکومتی ایرنا روز شنبه 12 فروردین گزارش داد:‌ «شب گذشته با برقراری پایگاه ایست و بازرسی در بزرگراه بسیج، به یک دستگاه خودرو پراید با چهار سرنشین، مشکوک شده و دستور ایست صادر می‌کنند که راننده خودرو بدون توجه به فرمان پلیس، با سرعت بیشتر قصد عبور و متواری شدن از محل را می‌کند. بلافاصله 2 مأمور نیروی انتظامی با موتورسیکلت به تعقیب خودرو پرداخته که در حین تعقیب و گریز دچار سانحه شده و کشته می‌شوند. 


اخبار زندان؛

- مأموران امنیتی با یورش به منازل شهروندان بهایی در اصفهان 5تن به نامهای احسان اشتیاق، عنایت نعیمی، فرزاد همایونی، سروش پزشکی و سهراب نقی‌پور را دستگیر کردند. گفتنی است که اخراج دانشجویان بهایی و پلمپ کردن مغازه‌های آنها نیز ادمه داشته است. عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد در امور ایران، اسفند 95 در نخستین گزارش خود گفت «وضعیت اقلیت‌های رسمی و غیر رسمی دینی در ایران همچنان به‌ شدت نگران‌کننده است. بهاییها همچنان به‌ طور سازمان‌یافته و هدفمند، مورد تبعیض قرار می‌گیرند و از داشتن حق زندگی محرومند». 

- مأموران نیروی انتظامی دو مسافر جوان را به بهانه آواز خواندن در پیاده رو بوعلی در همدان بازداشت کردند. بر اساس اطلاعیه نیروی انتظامی همدان مأموران همچنین از دستگیری سه گروه دیگر از مسافران که آنان را "مطرب" و "هنجارشکن" معرفی کرده، خبر داد. در اطلاعیه نیروی انتظامی آمده است:‌ «در پی انتشار فیلم کوتاهی در فضای مجازی با موضوع خوانندگی غیرمجاز در سطح شهر همدان که طی آن دو نفر در حال انجام رفتارهای نامتعارف هستند، موضوع سریعاً در دستور کار پلیس استان قرار گرفته وبا اقدامات اطلاعاتی عوامل اصلی این موضوع که دو نفر مسافر با هویت معلوم بودند و در یکی از مسافرخانه‌های شهر همدان اسکان یافته بودند شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر شدند. در این خصوص پرونده قضایی تشکیل و در دادسرای عمومی و انقلاب همدان تحت رسیدگی است“.

- معصومه ضیاء، طاهره ریاحی و مهسا رجعتی، زندانيان محبوس در بند زنان اوين، شنبه شب 5 فروردين به سلولهای انفرادی بند ۲۴۱ اوين منتقل شده و ممنوع الملاقات هستند. معصومه ضیاء، فعال مدنی، طاهره ریاحی، روزنامه‌نگار، و مهسا رجعتی، فعال مدنی، در ۲۲ اسفند ۹۵ پس از دو ماه بازجویی از سلول انفرادی ۲۰۹ به بند زنان اوين انتقال یافته بودند. 
- افسانه بایزیدی، زندانی سیاسی و فعال دانشجویی که از 18 شهریور 95 به اتهام تبلیغ علیه نظام به 4 سال حبس و تبعید به
زندان کرمان محکوم شده، بدنبال نوشتن نامه اعتراضی به خامنه ای در خصوص «توهین، تجاوز و شکنجه‌ی بی‌رحمانه‌ در زندان، مورد بازجویی و ضرب و شتم مقامات زندان مرکزی کرمان قرار گرفت و هم‌اکنون به‌صورت تنبیهی در سلول انفرادی به سر می برد. افسانه بايزيدی در بخشی از نامه خود خطاب به خامنه ای نوشته است: «۳۸سال است ملت ایران و همه اقوام ایرانی را مثل همان تسبیحی که در دست دارید این ملت را بازیچه خود کردی و به نام همان دین دروغین و اسلامی که خودساخته‌ای ملت را شکنجه، تجاوز، زندان‌های طولانی‌مدت و یا اعدام می‌کنی. هرگز فراموش نمی‌کنم که در زندان چه بر سر من و امثال من آمده اما روزی فرا خواهد رسید که فرزندانی از قبیل من، شما و شرکای ‌ذیربط شما را در دادگاههای صالحه می‌بینیم. به امید آن روز که اشغالگران رژیم پلید جمهوری اسلامی به سزای اعمال خود برسند».


******
پاسداران روز شنبه 5فروردین با شلیک مستقیم به سمت کولبران در منطقه مرزی شیخ صله، دو تن از آنان را زخمی و روانه بیمارستان جوانرود کردند. حال هر دو کولبر زخمی وخیم گزارش شده است. 
- سه تن از پاسداران آخوندها به نامهای قدرت‌الله عبودی، آزاد خشنود و ابوذر فرح‌بخش که از شیراز برای کشتار مردم سوریه به این کشور اعزام شده بودند، کشته شدند.


******
سازمان هواشناسی هشدار داد امروز یکشنبه ۱۳ فروردین، احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر در ۲۰ استان کشور وجود دارد. این سازمان همچنین پیش‌بینی کرد امروز در برخی از نقاط استانهای اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، تهران، البرز، قزوین، گیلان و مازندران برف خواهد بارید. همچنین احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها در برخی نقاط استانهای لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، فارس، اصفهان، سمنان، تهران و خراسان رضوی وجود دارد. بنا‌ به اعلام روابط عمومی سازمان مدیریت بحران در نیمه دوم فروردین، ۳۱ حادثه طبیعی رخ داده که منجر به کشته شدن سه نفر و مجروح شدن هفت نفر شده است. از پنجم تا یازدهم فروردین، ۱۰ زلزله در کشور رخ داده که یک مورد آن بالای چهار ریشتر بوده است. همچنین در این مدت ۱۶ مورد سیل، چهار مورد توفان و یک مورد تگرگ گزارش شده است. 

******
پس از ماهها بلاتکلیفی، باب دیلن ستاره موسیقی و ترانه سرای مشهور آمریکایی جایزه نوبل ادبیات را در استکهلم دریافت کرد. پنج ماه پیش فرهنگستان سوئد نام این هنرمند 76 ساله را به‌عنوان برنده نوبل ادبیات اعلام کرد. باب دیلن اولین ترانه سرایی است که برنده جایزه نوبل شده است.علمی؛

- بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ جهان به‌نام (تلسکوپ جیمز وب) تا سال آینده راهی فضا و در آنجا مستقر خواهد شد. این تلسکوپ ۸ میلیارد دلاری در حال حاضر تحت آزمایشهای فشرده برای کار در فضا در دمای زیر ۲۴۰ درجه سانتیگراد است. تلسکوپ جیمزوب قادر خواهد بود با استفاده از لیزر، از کهکشانهای موجود نیز بگذرد و ما را به انفجار بزرگ اولیه در هستی و مشاهده تشکیل اولین ستاره‌ها ببرد. یکی از دانشمندان می‌گوید اولین انگیزه کار ما با این تلسکوپ پیدا کردن حیات در کرات دیگر است. قدرت این تلسکوپ بشر را قادر خواهد ساخت تا آن سوی کهکشانها را نیز ببیند و بررسی کند.