صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۰۶، ۱۳۹۶

استفان هارپر نخست‌وزیر سابق کانادا در آستانه سخنرانی خود در کنفرانس سیاسی «آیپک» طی مصاحبه‌یی گفت: «امیدی بود که توافق اتمی با رژیم ایران رفتار این رژیم را مدره سازد. چنین چیزی نشده است. توافق اتمی، رژیم ایران را جری کرده است. توافق اتمی ‌بایستی با اولین عدم متابعت رژیم ایران ملغی می‌شد. هم کشور ما و هم آمریکا ملزم هستیم فعالیتهای تروریستی رژیم ایران و نقض حقوق‌بشر آن را تقبیح کنیم. ما باید در عین‌حال از هر فرصتی استفاده کنیم تا با جامعه ایران هم از طریق ابزار سنتی و هم از پلاتفورمهای رسانه‌یی اجتماعی دیالوگ داشته باشیم».


******
بر اساس سایت کمیته امور خارجی سنای آمریکا ۳ فروردین ۹۶، سناتورهای ارشد از هر دو حزب آمریکا، لایحه «مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده (رژیم) ایران برای سال ۲۰۱۷» را به‌منظور حسابرسی از این رژیم در زمینه تروریسم، توسعه موشک‌های بالیستیک و نقض حقوق بشر، ارائه کردند. این لایحه دو حزبی توسط سناتورهای ارشد از هر دو حزب از جمله: سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی، سناتور بن کاردین رئیس دموکرات‌ها در این کمیته، سناتور رابرت منندز و سناتور مارکو روبیو از اعضای ارشد کمیته خارجی، سناتور تام کاتن عضو ارشد کمیته قوای مسلح و اطلاعات، سناتور تد کروز عضو ارشد کمیته قوای مسلح و قضایی و سناتور کریس کانز عضو ارشد کمیته خارجی و قوای مسلح سنا ارائه شده است. در خبری دیگر و به گزارش خبرگزاری رویتر 4فروردین،
وزارت‌خارجه آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه 30 نهاد و شخص وابسته به رژیم ایران، کره شمالی و سوریه به‌خاطر نقض قانون منع تکثیر تسلیحاتی اعمال کرد.
از این 30نهاد و فرد 11مورد مرتبط با رژیم ایران هستند که در چین، امارات عربی متحده و کره شمالی مستقر می باشند. آنها خدمات و کالاهایی را برای برنامه موشکی بالستیک در اختیار رژیم ایران قرار داده و به سوریه و کره‌شمالی نیز کمکهایی تسلیحاتی داشته اند. اشخاص تحریم شده در ارتباط با رژیم ایران عبارتند از: جک کین، جک وانگ و کارل لی. شرکتهای تحریم شده در ارتباط با رژیم ایران عبارتند از: کمپانی ژونگ که الکترونیک، دالیان زنقوا مائویی یوشیان گونگسی، کمپانی صادرات و واردات نینگبو نیوسنچری، کمپانی شنژن یاتایدا های-تک، کمپانی کربن و گرافیت سینوتک و شرکت فناوری اسکای رایز. کمپانی تجاری «سائنگ پیل» از کره شمالی و شرکت «مبروکه» از امارات نیز به‌خاطر ارتباط با ایران تحریم شدند.

******
سی و چهارمین اجلاس شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد در ژنو، مأموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق‌بشر در ایران را برغم تلاشهای رژیم، با تصویب قطعنامه‌یی با اکثریت آرا، تمدید کرد. به این ترتیب شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد با اکثریت آرای کشورهای عضو برای هفتمین سال پی‌درپی مأموریت گزارشگر ویژه برای بررسی وضعیت حقوق‌بشر در ایران را تمدید می‌کند. به نقل از خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم، تصویب قطعنامه حقوق‌بشری علیه نظام را محکوم کرد و آن را نشانه‌ای آشکار از سیاسی‌کاری و سوء‌استفاده تعداد محدودی از کشورها از ساز و کارهای حقوق‌ بشری ملل‌متحد دانست.

******
العربیه خبر داد: منابع خبری عراقی روز جمعه 24 مارس 2017 از کشتار تکان دهنده‌ میان غیر نظامیان در یکی از مناطق مسکونی واقع در غرب موصل خبر دادند. به گفته این منابع، روز پنجشنبه حدود 500 جسد که اغلب آنها را کودکان و زنان تشکیل می دهند، از زیر آوار خانه های مسکونی که توسط جنگنده های عراق و ائتلاف بین المللی بمباران شده بودند، بیرون آورده شد. این غیرنظامیان در زیر زمین‌هایی که برای پناه بردن از درگیری‌های نظامی ساخته شده بود، مخفی شده بودند اما بمباران شدید جنگنده‌های ائتلاف، همه آنها را کشت. ‌‎ این زیرزمین‌ها اکنون به «زیر زمین‌های مرگ» در میان موصلی ها معروف شده است. رئیس شورای اداری استان نینوا، وضعیت شهر موصل را بسیار «فاجعه بار» توصیف کرد. وی با اعتراض شدید به نیروهای ائتلاف خواستار توقف فوری بمباران مناطق مسکونی شهر موصل  شد. 
******
روز چهارشنبه22 مارس، در دو حمله تروریستی بر روی پل وست مینستر در نزدیکی پارلمان بریتانیا دست‌کم ۴ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند. پلیس لندن، فرد مهاجم را خالد مسعود 52 ساله متولد لندن و ساکن بیرمینگهام معرفی کرده است.

اخبار زنان؛

- يك دختر نوجوان 16ساله در شهر مرند (از استان آذربايجان غربی) صبح ۲۹ اسفند به دليل خودكشی، جان سپرد. روز 20 اسفند نیز یک دختر 17 ساله بوکانی به نام شیوا پژدم، بدلیل اجبار به ترک تحصیل به منظور ازدواج اجباری، خودکشی کرد و جان سپرد.
- به نقل از خبرگزاری رکنا 18 اسفند، فاطمه دانشور، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران، از شناسایی باندی خبر داد که نوزادان نارس متولد شده از مادران خیابانی را به کشورهای دیگر قاچاق و خريد و فروش می كند. وی گفت: «اکثر این بچه ها به خارج از ایران برده می شوند و نمی دانیم که در آنجا به باند قاچاق اعضا تحویل داده می شوند یا به خانواده ها یا مراکز فساد...» دانشور تصريح كرد: «این باند، دخترها را با قیمتی بیشتر از پسرها خریداری و به مقصد نامعلومی می‌فرستد».


- وب سایت حکومتی الف 30 اسفند نوشت: شهاب الدين چاوشی، معاون سياسی-اجتماعی استاندار تهران از دستگيری زنان متكدی و بی خانمان در پايتخت خبر داد. وی آمار زنان متكدی بازداشت شده از ابتدای سال 95 را يك هزار و 87نفر  و شمار زنان بی خانمان بازداشت شده را 2هزار و 52 تن ذكر كرد. 
- در جريان يك سخنرانی كه روز 29 اسفندماه منتشر شد، خامنه ای بار دیگر جنبش عدالتخواهی و برابری جنسيتی را منشاء فساد نامید و توطئه صهیونیست ها توصیف نمود. وی گفت: «معنای خانه‌داری زن تربیت انسان است، معنایش تولید والاترین و بالاترین محصول و متاع عالم وجود است؛ یعنی بشر». «یک عده‌ای بعنوان دفاع از حقوق زن حرفهایی می زنند که نه ‌فقط احترام به زن نیست بلکه تضعیف زن است».  - 20 تن از زنان فعال محیط زیست، روز 28اسفند، در مريوان توسط ماموران امنيتی بازداشت شدند. اين زنان نسبت به دفن زباله ها در مريوان اعتراض داشتند. فرماندار مريوان در پاسخ، آنها را دعوت به نشست كرد اما به جای نشست، ماموران امنيتی اين فعالين را دستگیر كردند.
******
دستگاه قضاییه رژیم در یزد در دادگاه تجدید نظر، کارگر معترض معدن سنگ آهن بافق را به 30ضربه شلاق و ۱۸ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد. دادگاه رژیم در یزد ۱۱ خرداد سال ۹۵ طی حکمی، محمد حسن تشکری را به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی، به تحمل ۱۱ ماه حبس و ۵۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم کرده بود. 
اخبار اعتراضی؛

روز شنبه 5 فروردین، کارگران بیکار شده کارخانه فولاد زاگرس همزمان با سفر حسن روحانی به کردستان، دستفروشان از خیابانهای محدوده میدان بهارستان تا چهارراه سرچشمه و از میدان بهارستان تا چهارراه استانبول، شماری از بازنشستگان ایران ایر، اعضای  اتحادیه صنایع دستی خوزستان، کارگران معادن زغال‌سنگ البرز مرکزی،  روز پنجشنبه 3 فروردین، جمعی از اهالی منطقه کیاسر در استان مازندران،   روز چهارشنبه 2 فروردین، کارگران سیمان باقران شهرستان در میان در استان خراسان جنوبی همزمان با حضور حسن روحانی درکارخانه، و روز دوشنبه همزمان با تحویل سال 96، غارت شدگان موسسه کاسپین در تهران، دست به تجمعات اعتراضی و درگیری با ماموران حکومتی زدند.


******
سایت مجاهدین خلق خبر داد: بنا به گزارشهای دریافتی، ماموران سپاه و ماموران اطلاعات عصر دوشنبه ٣٠ اسفند به جشن نوروزی هموطنان کُرد در روستای (نی) از توابع مریوان یورش برده و یک جوان دانشجو به نام آریز دانش را پس از ضرب ‌و شتم و شکستن پایش بازداشت کردند که وی در بیمارستان ممنوع الملاقات بود.
اخبار زندان؛

- دیوان عالی رژیم حکم اعدام سینا دهقان جوان 21ساله اراکی به بهانه توهین به پیامبر اسلام را مورد تأیید قرار داده است. بنا‌ به گزارشهای منتشر شده  سینا دهقان به‌دلیل نوشتن مطالب انتقادی در شبکه اجتماعی لاین در ۲۹ مهر ۱۳۹۴ در آخرین روزهای خدمت سربازی‌اش در پادگانی در تهران، از سوی سپاه پاسداران بازداشت و به زندان اراک منتقل شد. مامورین امنیتی و قضایی نسبت به عواقب منفی اطلاع‌رسانی به خانواده سینا دهقانی هشدار داده‌ بودند و با قول آزادی آن‌ها را به سکوت وادار کرده بودند. سحر الیاسی، اهل تهران و محمد نوری، اهل اراک دو متهم دیگر این پرونده هستند. سحر الیاسی در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۴ در خیابان تجریش دستگیر شد. سحر الیاسی به اتهام توهین به خامنه ای به 3 سال حبس و محمد نوری به اعدام محکوم شده اند. 

- الهام فراهانی، زندانی محبوس در اوين كه دچار شكستگی دست شده و دوبار تحت عمل جراحی قرار گرفته، از مرخصی استعلاجی و عفو مشروط، محروم شده است.
الهام فراهانی، شهروند ۵۴ ساله بهایی است كه در حال گذران حبس ۴ ساله خود در زندان اوین می باشد. همزمان با او همسر و فرزندش نیز به دلیل باور دینی خود در همین زندان، محبوس شده اند. رژیم، چهار زندانی را در زندانهای زاهدان و چابهار اعدام کرد
روز یکشنبه ۲۲ اسفند 95، یارمحمد ریگی، اسماعیل ریگی و رحیم ریگی، در زندان زاهدان بدار آویخته شدند. روز شنبه 21 اسفند نیز منوچهر آبخیز در زندان چابهار اعدام شد. همچنین در آخرین لحظات قبل از تحویل سال 96، سیروس عابدی 36 ساله و فرج بخش امرالهی اهل کرمان، در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند. ابراهیم بدیعی و قاسم نهتانی نیز در اسفند 95 در زندان تربت حیدریه اعدام شدند. 

- بازجویان وزارت اطلاعات و معاون دادستان رژیم در تهران از آزادی شهرام پورمنصوری با وجود تأمین وثیقه توسط خانواده‌اش جلوگیری می کنند. زندانی سیاسی شهرام پورمنصوری ۳۶ ساله ۱۷سال است در زندان گوهردشت کرج در حبس به‌سر می‌برد. اخیراً معاون دادستان رژیم در تهران به خانواده شهرام پورمنصوری اطلاع داده است که در صورت تأمین وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به‌صورت مشروط آزاد خواهد شد.


******
روز سه شنبه اول فروردین 4 کولبر کرد بر اثر ریزش بهمن در منطقه قطور از توابع شهرستان خوی، جان خود را  از دست دادند. در روز چهارشنبه 2 فروردین ماموران نیروی انتظامی با آتش گشودن بروی 3 تن از کولبران در روستان بیوران از توابع سردشت، آنها را مجروح ساختند. قابل ذکر است که در سال ٩٥، ١٥٤ کولبر کُرد در کردستان بر اثر شلیک مستقیم پاسداران، سقوط بهمن، و یا فشار ناشی از کولبری کشته و یا مجروح شده‌اند.

******
از سال ۲۰۱۲ که روز اول فروردین به نام روز بین‌المللی شادی نامگذاری شد، هر سال فهرستی توسط سازمان ملل منتشر می‌شود که با در نظر گرفتن عوامل گوناگون، «شادترین» و «غمگین‌ترین» کشورهای جهان را معرفی می‌کند. امسال کشور نروژ با سه پله ترقی نسبت به سال قبل، بالاتر از کشورهای دانمارک، ایسلند، و سویس قرار گرفت و مکان اول این فهرست را به خود اختصاص داد. فنلاند، هلند، کانادا، نیوزیلند، استرالیا و سوئد نیز در رده‌های پنجم تا دهم این جدول قرار دارند. ایران تحت حاکمیت آخوندها که سال گذشته در رده ۱۰۵ این جدول قرار داشت، با سه پله سقوط به رده ۱۰۸ این جدول تنزل پیدا کرد.