صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۰۳، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بنا به اطلاعیه اول خرداد شورای ملی مقاومت، رژیم  طی روزهای 29 تا 31 اردیبهشت  37 تن را در زندانها و در کوچه و خیابانهای شهرهای مختلف اعدام کرد. سه تن از محکومان در شهرهای قوچان، میناب و شیراز در ملأعام اعدام شدند. اعدام در میناب برای شدت بخشیدن به جو وحشت در بین جوانان، در زمین ورزشی این شهر صورت گرفت. در شیراز زندانی محکوم به مرگ را که در آستانه اعدام قرار داشت 111 ضربه شلاق زدند.  24 زندانی در سه اعدام جمعی تنها طی روزهای 30 و 31 اردیبهشت در زندانهای قزل‌حصار و گوهردشت کرج اعدام شدند. هشت تن از آنها که در اولین ساعات پنجشنبه 31اردیبهشت در زندان قزل‌حصار به چوبه‌دار آویخته شدند، از زندانیانی بودند که در روز 26مرداد 93 (اوت2014) در اعتراض به امواج اعدامهای جمعی و مخفیانه در این زندان و برای جلوگیری از اعدام شماری از همبندان خود، دست به اعتراض زده و با زندانبانان درگیر شده بودند. اعدام 9 زندانی در دو اعدام جمعی در زندانهای شیراز و اراک در روز 29اردیبهشت و اعدام یک زندانی دیگر در زندان مرکزی اراک از دیگر جنایتهای رژیم در این فاصله است.
در خبری دیگر روز شنبه 2خرداد 16 تن از زندانیان واحد 2 زندان قزلحصار کرج به سلولهای انفرادی منتقل شدند. این زندانیان با خطر اعدام قریب‌الوقوع روبه‌رو هستند.


******
روز پنجشنبه 31 اردیبهشت پاسداران دو کولبر را در اطراف شهرستان ماکو به قتل رساندند.


اخبار اعتراضی؛

- مردم منطقه انجیراب گرگان روز یکشنبه 3خرداد در اعتراض به قطع مستمر و طولانی آب آشامیدنی، جاده اصلی را بسته و در خیابان انجیراب تحصن کردند.
رژیم برای جلوگیری از گسترش دامنه اعتراض خیابانهای منتهی به این محل را مسدود کرد. این خیابان در نزدیکی فلکه بسیج گرگان واقع شده است.

- در عسلویه ساعت 9 صبح چهارشنبه 30اردیبهشت اخراج شدگان پتروشیمی پارس در مقابل سازمان کار در شهرستان عسلویه تجمع اعتراضی برگزار کردند.
روز 29اردیبهشت چهارده کارگر پتروشیمی پارس، به اتهام آتش زدن قسمتی از این پالایشگاه، اخراج شده بودند.

- روز چهارشنبه 30اردیبهشت رانندگان تاکسی کرمانشاه در اعتراض به پایین بودن کرایه‌ها در مقابل اتحادیه تاکسیرانی این شهر تجمع کردند.

- در کرج نیز صبح چهارشنبه 30اردیبهشت کارگران شرکت زر ماکارون کرج در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق‌شان دست به اعتصاب زدند. این کارگران روز شنبه 5 اردیبهشت نیز اعتصاب کرده بودند.

- صبح پنجشنبه 31 اردیبهشت، جمعی از مال باختگانی که اموال وارداتی آنها توسط گمرک رژیم مصادره شده بود، در اداره کل گمرک تهران واقع در جاده قدیم کرج و خیابان خلیج فارس، دست به تجمع زدند. به گفته یکی از تجمع‌کنندگان معترض، به آنها گفته شده که برای آزادسازی اموالشان باید حق گمرکی 2 برابر پرداخت کنند و این موضوع آغاز اعتراض و شروع درگیری مردم با کارکنان گمرک بوده چون این موضوع باعث می‌شود تا آنها نیز اجناس وارداتی خود را دو چندان بفروشند و در نتیجه قیمت اجناس بالا می‌رود، ضمن این‌که در صورت بالا رفتن قیمت، قدرت خرید مردم برای خرید از آنها کفاف نمی‌دهد و اجناس روی دستشان می‌ماند. این اجناس شامل کالاهایی چون پوشاک، لوازم خارجی، قطعات یدکی تعمیراتی و از این قبیل بوده که برخی از اجناس آنها به‌خاطر ممنوعیت واردات برخی از کالاهای خارجی، توقیف شده بود.

- روز چهارشنبه 30اردیبهشت بیش از نیمی از خانوارهای بندر نخل تقی واقع در استان بوشهر، نسبت به قطعی آب در دو هفته گذشته دست به اعتراض زدند. معترضان بیش از ده روز است از آب شهری این شهرستان که قابل شرب هم نمی‌باشد محروم بوده و مجبورند برای رفع نیازهای روزانه خود از آب شیر تانکرهای در سطح شهر آب تهیه نمایند که قیمت ان نیز لیتری 50 تومان می‌باشد. اعتراض کنندگان خواستار برکناری کارگزاران رژیم در این شهر شدند.

- ساعت 11صبح سه‌شنبه 29اردیبهشت هنگام ورود حسن روحانی به دانشگاه آزاد تهران ـ واحد علوم و تحقیقات، دانشجویان در قسمت مرکز فیزیک پلاسما تجمع کردند و شعار مرگ بر دیکتاتور سردادند. نیروهای حراست دانشگاه آزاد تهران و گارد محافظ روحانی به دانشجویان معترض حمله کردند و تلاش کردند آنها را متفرق کنند و مانع شعار دادن آنها شوند.

******
کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت، به مسئولیت خانم سروناز چیت ساز 29 اردیبهشت طی اطلاعیه ای خبر اعتصاب غذایخانم نرگس محمدی را اعلام و برای آزادی او فراخوان داد. بر اساس این اطلاعیه نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر از روز دوشنبه 28اردیبهشت، در اعتراض به محرومیت از برخورداری از رسیدگیهای درمانی و داروهای مورد نیازش دست به اعتصاب‌غذا زده است. محرومیت از داروهایی که بنا بر تجویز پزشک به‌طور روزانه باید استفاده کند، موجب وخامت حال وی شده است. اما مسئولین زندان هم‌چنان از تحویل دادن داروهای ضروری او خودداری می‌کنند.
نرگس محمدی مادر دو کودک، در روز 15اردیبهشت به‌طور غیرقانونی و بدون ارائه هیچ‌گونه حکم قضایی توسط عوامل اطلاعاتی رژیم در خانه‌اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. نصیری‌پور و حمیدی از مسئولین زندان اوین، او را تهدید کرده‌اند که به‌خاطر اعتراضاتی که در حمایت از وی صورت گرفته، حکم سنگینی علیه او صادر خواهند کرد.
تجلیل از خانواده‌های زندانیان سیاسی، شرکت و سخنرانی در مراسم گرامیداشت ستار بهشتی، کارگر وبلاگ نویس که در زیر شکنجه به‌ قتل رسید، و اعتراض علیه اسیدپاشی به دختران، فعالیت برای توقف حکم اعدام، دفاع از زندانیان اقلیتهای قومی و مذهبی از جمله فعالیتهای خانم محمدی است که بخاطر آنها مورد اذیت و آزار قرار می گیرد. 
 گفتنی است که در روز دوم خرداد، زندانیان سیاسی عقیدتی اهل سنت در زندان گوهردشت کرج با صدور بیانیه‌ای در حمایت از نرگس محمدی خواستار آزادی او شدند.
روز گذشته ایرانیان آزادیخواه اتاوا در جریان آکسیون هفتگی خود موج اعدامها در ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی همه
زندانیان سیاسی بویژه زندانیان سیاسی زن از جمله نرگس محمدی و نگار حائری وکیلی که به خاطر مشاوره حقوقی رایگان به خانواده های زندانیان سیاسی و عقیدتی بار دیگر دستگیر شده است، شدند. آنها ضمن گرامیداشت 4 خرداد سالروز شهادت بنیانگذاران سازمان مجاهدین خلق بدست رژیم شاه،  یاد دو هنرمند عضو شورای ملی مقاومت، زنده یادان عماد رام و بهرام عالیوندی را نیز گرامی داشتند. آنها همچنین خواستار توقف شکنجه ساکنان ایرانی کمپ لیبرتی در عراق شدند و بار دیگر از آمریکا و سازمان ملل خواستند تا ساکنان لیبرتی را برای حفاظت از خود مسلح کنند.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت اعلام کرد که مأموران عراقی در ادامه محاصره ساکنان لیبرتی، روز پنجشنبه 31اردیبهشت برای چهارمین روز متوالی مانع ورود خودروهای حامل مواد تأسیساتی و لوازم ضروری برای سرویس و نگهداری سیستمهای تصفیه آب و ژنراتورهای تولید برق به کمپ لیبرتی شدند. این یک کارشکنی آشکار در تأمین آب و برق لیبرتی است که باعث از کار افتادن همه تأسیسات حیاتی کمپ می‌شود. مأموران عراقی گفته‌اند فقط مواد غذایی اجازه ورود به کمپ دارد.
ممانعت از ورود نیازمندیهای اولیه انسانی که تحت نظر کمیته سرکوب اشرف در دولت عراق صورت می‌گیرد، نقض آشکار یادداشت تفاهم امضا شده بین ملل‌متحد و دولت عراق در 25دسامبر 2011 و نقض بسیاری از معاهدات بین‌المللی است و مسئولان آن در هر دادگاه بیطرفی قابل تعقیب و مجازات هستند.


******
به گزارش آسوشیتدپرس باراک اوباما در 22 مه مصوبه کنگره آمریکا درباره لزوم بازنگری توافق اتمی با رژیم ایران را امضا کرد. با قانونی شدن این مصوبه ‌عملا کنگره آمریکا حق نظارت، تصویب و رد توافق اتمی با رژیم ایران را خواهد داشت.
طبق این قانون کنگره آمریکا در مدت 30روز این قرار داد را بررسی می‌کند و در صورتی‌که با آن مخالف باشد می‌تواند این توافق را رد کند.


******
العربیه روز چهارشنبه 30اردیبهشت 94 با عنوان ”خامنه‌ای در رأس امپراطوری 95میلیارد دلاری ”به ثروتهای نجومی وی و سران دیگر نظام پرداخت. این منبع به ‌نقل از مجله فوربس نوشت: آخوندها در ایران شعار ریاضت و زندگی ساده سر می‌دهند اما ثروتهای فراتر از میلیاردها دلار در اختیار دارند. اما خامنه‌ای، صدرنشین بلا منازع آخوندهای ثروتمند است. او بر یک امپراتوری مالی ۹۵ میلیارد دلاری تکیه کرده است.


******
رژیم در روز 1خرداد با یورش به محلات شرق و جنوب تهران بیش از 150نفر را تحت عنوان ”اراذل و اوباش“ دستگیر کرد.
پاسدار قادر کریمی جانشین سرکرده انتظامی تهران بزرگ این خبر را اعلام کرد و گفت:
برای دستگیر ‌شدگان پرونده تشکیل شده و تحویل مراجع قضایی داده شده است.
این خبر که در سایت مجاهدین خلق درج شده می افزاید که هدف رژیم از حمله به محلات مسکونی ایجاد فضای رعب و وحشت می باشد.

******
امسال گردهمایی سالانه مقاومت ایران روز شنبه 23خرداد 94 = 13ژوئن2015 در ویلپنت پاریس، با شرکت نمایندگان جوامع ایرانی، شخصیتها و هیأتهای پارلمانی از کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود. پس از بخش خبر در اینباره با آقای محمد اقبال گفتگو خواهم داشت.  

******
 کارگران در شهرهای کرمانشاه، اردبیل، ملایر و ساوه روز سه‌شنبه 29اردیبهشت تجمعات اعتراضی برگزار کردند. کارگران شرکت ”سیسان“ کرمانشاه نیز در اعتراض به پرداخت نشدن شش ماه حقوق عقب‌افتاده در مقابل کارخانه تجمع کردند. همچنین در اردبیل، کارگران کارخانه ”ایزوگام مشرق بام“ به پرداخت نشدن هفت ماه حقوق عقب‌افتاده اعتراض کرده و دست به تجمع زدند. همزمان، کارگران کارخانه فولاد ملایر نیز در اعتراض به پرداخت نشدن 5ماه حقوق عقب افتاده در محوطه کارخانه تجمع کردند.
در ساوه کارگران شرکت لوله‌سازی نورد صفا به بازداشت یکی از نمایندگان خود توسط رژیم و عدم رسیدگی به مطالباتشان در محوطه کارخانه تجمع کردند.
هزار کارگر لوله‌سازی نورد صفا در جاده ساوه بیش از یکماه پیش اعتصاب خود را آغاز کردند. آنها همچنین خواستار واریز 17ماه بیمه و پرداخت حقوقهای عقب‌افتاده می باشند.

******
ساعت 10صبح روز 29اردیبهشت هزار نفر از متقاضیان مسکن مهر از مناطق مختلف تهران و استان البرز در مقابل مجلس رژیم تجمع و به غارت اموالشان توسط رژیم اعتراض کردند.

******
کمیته آزادی زندانیان سیاسی ایران در اتاوا به اطلاع می رساند که روزهای جمعه و شنبه نوزدهم و بستم ژوئن در مقابل پارلمان کانادا در اتاوا از ساعت 11صبح تا 1 بعد از ظهر تجمع خواهند کرد. از عموم برای شرکت در آن دعوت به عمل آمده است.