صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اردیبهشت ۲۸، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

رابرت نیکلسون وزیر خارجه کانادا در هفتمین سالگرد دستیگری رهبران بهایی ایران، طی بیانیه‌یی اعلام کرد: رژیم ایران مسئول فهرست طولانی از موارد نقض حقوق‌بشر است. این رژیم به‌طور سیستماتیک و هدفمند مدافعان حقوق‌بشر را مورد آزار و اذیت قرار می دهد. وی در این بیانیه سرکوب شهروندان بهایی توسط رژیم ایران را محکوم کرد و خواستار آزادی آنان شد. در بیانیه وزارت خارجه کانادا همچنین آمده است: دولت کانادا خواستار توقف آزار و تعقیب سازمان‌یافته دولتی علیه اقلیتهای مذهبی، از جمله اهل تسنن، مسیحیان و دراویش می باشد. وزیر خارجه کانادا از اعدام حداقل ۳۴۰ تن از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون در ایران ابراز نگرانی کرد.  


******
روز جمعه 25 اردیبهشت بعد از بازی تیمهای تراکتورسازی تبریز و نفت ایران که 3 بر 3 به پایان رسید و تیم تراکتورسازی از كسب مقام قهرمانی بازماند، طرفداران این تیم در یک حرکت اعتراضی، در حالی که شعار می‌دادند و با مأموران حکومتی درگیر شده و بخشهایی از وسائل ورزشگاه "یادگار امام" این شهر را به آتش کشیدند.
 کارگزاران رژیم در وحشت از اوجگیری این حرکت اعتراضی شمار زیادی از نیروهای خود را به محل گسیل کردند. 
 . مأموران رژیم به معترضان حمله کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند
 این درگیری ساعت 9 شب رخ داد و مردم معترض اعتراض خود را به خیابانهای اطراف کشاندند. گزارشهای تکمیلی از تبریز حاکی است مردم ابتدا صندلیها و تجهیزات ورزشگاه را آتش زده و شکستند، سپس در مسیر خود تابلوها و بنرهای عکس حسن روحانی را که به مناسبت حضور او در این شهر نصب شده بود، پایین کشیده و پاره کردند. 

در خبری دیگر، و بنا به گزارش سایت مجاهدین خلق، جمعه شب 25 اردیبهشت از حوالی ساعت 21 بوقت تهران درگیریهای گسترده‌ای بین جوانان طرفدار دو تیم استقلال و پرسپولیس با نیروی انتظامی درگرفت. 
 این درگیریها از ورزشگاه آزادی تا میدان آزادی و محلات دیگر ادامه یافت.
 جوانان در مقابل یورش نیروهای انتظامی که مخالف شادمانی آنان بودند ایستادگی کرده و با پرتاب سنگ و چوب و بطریهای آب و هر چیز دیگری که در دسترشان قرار داشت، به مقابله با ماموران پرداختند.
یکان ویژه انتظامی، از ساعتی قبل از شروع مسابقات در وحشت از گسترش تظاهرات با ماموران اسب سوار و ماشینهای آب‌پاش به مقابله با جوانانی که در محوطه بیرونی ورزشگاه تجمع کرده بودند گسیل شده و در وحشت از تظاهرات آندسته که موفق به ورود به استادیوم نشده بودند خواستار پراکنده شدن آنان شدندکه با ایستادگی مردم و جوانان روبه‌رو گردید.
 ماموران حکومتی به قصد متفرق کردن مردم دست به خشونت زدند و جوانان با آنان درگیر شدند.
به گفته سایت مجاهدین خلق، این سلسله درگیریها در خیابانها و محلات غربی تهران از جمله شهرک غرب، شهرک آزادی، آریاشهر، فردوس غربی، اتوبان باکری و خیابان آزادی کشیده شد و تا ساعتها ادامه داشت.


******
به دنبال کشته شدن دو تن از مردم ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان 20 اردیبهشت در اثر شلیک پاسداران نیروی انتظامی
روز یکشنبه مردم روستاهای محمدآباد و کریم آباد ایرانشهر، با سنگ و چوب به پاسگاه محمدآباد حمله کرده و آن را آتش زدند.
،
 این اعتراضات تا آخرین ساعات یکشنبه شب ادامه داشت و معترضان چند خودروی نیروی انتظامی و شهرداری را آتش زده و مسیر ایرانشهر ـ بمپور را بستند.
شلیک عوامل نیروی انتظامی در پاسگاه محمدآباد ایرانشهر به یک خودرو وانت حامل گازوییل باعث شعله‌ور شدن خودرو گردید که دو سرنشین آن در آتش سوختند. حمله به این خودرو به بهانه حمل قاچاق سوخت صورت گرفت.


- روز جمعه 25 اردیبهشت، 2000 تن از معلمان سراسر کشور از صندوق ذخیره فرهنگیان انصراف داده و کتبا به اداره آموزش و پرورش شهرهای خود اعلام کرده اند که از شرکت در جلسات امتحانات خودداری می کنند.

- روز 24 اردیبهشت مغازه داران خیابان بازارچه واقع در خیابان شوش، در مقابل شهرداری در اعتراض به مالیاتهای سنگین و برگه جریمه های سنگین تر دست به تجمع اعتراضی زدند. آنها اعلام داشتند: معلوم نیست بر مبنای کدام درآمد چنین مالیاتهایی به ما بسته اند و چرا علاوه بر مالیات، جریمه می کنند و تیغ تهدید پلمب کردن مغازه از طرف شهرداری هم هر روز بالای سرمان است.

- روز 24 اردیبهشت رانندگان اتوبوسهای تهران-اصفهان در ترمینال آزادی برای سومین روز پیاپی، برای افزایش ساعت کاری و تغییر نکردن دستمزدشان در سال جدید دست به اعتراض زدند.

- کارگران لوله‌سازی خوزستان در اهواز عصر پنجشنبه 24 اردیبهشت 64 گفتند: ما 12ماه است حقوق نگرفته‌ایم، بیش از 400تن از همکارانمان به علت دادخواهی برای دریافت حقوق 6ماه گذشته اخراج شدند کسی به داد ما نرسید این در حالی است که کشتی به یمن رسید. کمکهای دولتی به جیبوتی و یمن رسید اما به ما کارگران که 12ماه است پولی دریافت نکرده‌ایم چیزی نرسید.

- کارگران بازنشسته شهرداری تهران روز پنجشنبه 24اردیبهشت 94 دومین روز اعتصاب خود را در برابر شهرداری منطقه 12 سپری کردند. این کارگران بین 8 تا 12ماه است که بعد از اعلام بازنشستگی‌شان توسط شهرداری، هیچ‌گونه وجهی بابت حقوق بازنشستگی دریافت نکرده‌اند.

- دانشجویان دختر دانشگاه تفرش در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه ماموران حراست در محوطه خوابگاه خودگردان این دانشگاه تجمع اعتراضی برپا کردند. در این تجمع که روز پنجشنبه 24اردیبهشت 94 برگزار شد دانشجویان معترض گفتند چون به اعتراض ما در مورد رفتار حراست و کمبودهای آموزشی و زیستی در خوابگاه توجه نشده است تا رسیدن به خواسته‌ای خود تجمع و اعتراض را انتخاب کردیم.

******
      شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه ای به تاریخ 24 اردیبهشت
  خواهان آزادی فوری بازداشت شدگان قیام مردم مهاباد شد. این اطلاعیه خبر میدهد که رژيم گروهی از ماموران وزارت اطلاعات را برای شكنجه و بازجويی از بازداشت شدگان خيزش مهاباد و تظاهرات اعتراضی هفته گذشته به سنندج و مهاباد اعزام كرده است. اين شكنجه گران در هماهنگی با اداره كل اطلاعات در استانهای كردستان و آذربايجان غربی به زندانهای شهرهای مختلف اين منطقه منتقل می شوند.
     از سوی دیگر روز پنجشنبه بازاريان و كسبه شهرهای مختلف كردستان ايران از جمله در مهاباد، سنندج، سردشت، بوكان و اشنويه در حالی دست به اعتصاب زدند که در بسیاری از شهرهای کردستان، حکومت نظامی برقرار شده بود. برخی از اين شهرها به حالت نيمه تعطيل در آمد.

اين اعتصاب به دنبال خيزش 17 اردیبهشت مردم مهاباد در اعتراض به كشته شدن فريناز خسروانی صورت گرفت كه برای فرار از تعرض يك مأمور اطلاعاتی خود را از طبقه چهارم يك هتل به پايين پرتاب كرد.
در جريان اين خيزش كه در روزهای بعد در مهاباد و شهرهای ديگر ادامه يافت صدها تن از جوانان كرد دستگير و شماری نیز مجروح شدند.
 گفته می شود یکی از زخمیان جان خود را از دست داده است.
روز شنبه 16 مه ایرانیان آزادیخواه در جریان آکسیون هفتگی خود در مقابل سفارت آمریکا در اتاوا شکنجه دلیران کردستان را محکوم کرده و خواهان آزادی آنها و تمامی زندانیان سیاسی شدند. آنها همچنین با توجه به تصرف رمادی توسط داعش، بر خواسته خود مبنی بر مسلح کردن ساکنین کمپ لیبرتی برای حفاظت از خود پای فشردند و از آمریکا و سازمان ملل خواستند به وعده های داده شده برای حفاظت از ساکنین ایرانی لیبرتی در عراق عمل کنند. 


******
العربیه نت شنبه 26 اردیبهشت به‌نقل از منابع خبری در آمریکا گزارش داد
روز پنجشنبه ۴ تن از اعضای یک خانواده آمریکایی لبنانی تبار هوادار حزب‌الله لبنان به اتهام قاچاق اسلحه از آمریکا و ارسال آن برای حزب الله لبنان، دستگیر شدند.
بازداشت شدگان دارای یک رستوران پیتزا فروشی در شهر کوچک
«سیدار راپیدز»
در ایالت آیوا هستند که اسلحه‌ها را از طریق دریا از سواحل دریای آمریکا به لبنان می‌فرستادند.
به گزارش العربیه به گفته پلیس ایالت آیوا این افراد تلاش می‌کردند که حدود ۱۵۲ قطعه از سلاحهای متنوع را با لوازم یدکی و کالاهای دیگر از طریق قاچاق و با مدارک حمل و نقل غیرقانونی و جعلی از طریق دریا به حزب‌الله لبنان ارسال کنند.
در بررسیهای اولیه پلیس ایالت آیوا، ثابت شد که بازداشت‌شدگان طی ۱۷ ماه گذشته ۱۱۳ قطعه از انواع سلاحها را از مغازه‌های فروش اسلحه در ایالت آیوا
 .خریداری کرده و بیش از ۱۰۰ هزار دلار پرداخت کردند
آنها همچنین در آواخر ۲۰۱۴ حدود ۲۰ قطعه سلاح از یک نمایشگاه فروش اسلحه خریداری کردند.

******
کمیته آزادی زندانیان سیاسی ایران در اتاوا روزهای نوزدهم و بیستم ماه ژوئن، در حمایت از زندانیان سیاسی و اعتراض علیه جمهوری اسلامی، تظاهرات و میز اطلاعاتی در مقابل پارلمان در شهر اتاوا در روز جهانی زندانیان سیاسی در ایران برگزار خواهد کرد.
 از عموم برای شرکت در این مراسم دعوت به عمل آمده است.