صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۰۶، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


اخبار اعتراضی؛
ساعت 7بعدازظهر روز سه‌شنبه 1 اردیبهشت 94 چند دختر جوان در خیابان پونک تهران، که با مزاحمت  از سوی ماموران بسیجی به بهانه "بدحجابی" مواجه شده بودند، از خود دفاع نموده و به بسیجیان حمله کردند. ماموران بسیجی از ترس صحنه را ترک کرده و گریختند. روز چهارشنبه 2 اردیبهشت نیز، در توچال تهران، جوانان به‌دنبال مزاحمت نیروهای حکومتی با آنان درگیر شدند. -

- روز پنجشنبه 3اردیبهشت اساتید دانشگاه علامه قزوینی در شهر قزوین در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق، دست به اعتصاب زده و کلاس‌های درس را لغو کردند.

- جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی امروز یکشنبه 6اردیبهشت در مقابل مجلس رژیم تجمع و به ادغام این دانشگاه با دانشگاه خوارزمی اعتراض کردند.
همچنین جمعی از دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد و واحد بین‌الملل، امروز در اعتراض به نبود شرایط آموزشی در مقابل مجلس آخوندها تجمع نمودند.


اخبار کارگری؛
- روز سه‌شنبه 1اردیبهشت 94 کارگران شرکت پاکسان در اسلامشهر در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده اعتصاب کردند. روز چهارشنبه دوم اردیبهشت نیز بیش از ۳۲۰ کارگر کارخانه سیمان کارون در شهرستان مسجدسلیمان در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد و مطالبات خود و نبودن امنیت شغلی کارگران پیمانی این کارخانه برای دومین روز متوالی دست به تجمع و اعتراض زدند.

- کارگران بیکار شده شرکت ملی نفت ایران روز شنبه 29 فروردین، در برابر دفتر مرکزی این شرکت در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.
- روز یکشنبه 30فروردین نیز کارگران شرکت پتروشیمی اصفهان در اعتراض به واگذاری این شرکت و معلق شدن قرارداد کاری مقابل مجلس رژیم تجمع کردند.
- روز سه‌شنبه اول اردیبهشت 94، کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند.
- روز دوشنبه 31 فرودین نیز، جمعی از کارگران شرکت آذران تبریز به همراه خانواده‌هایشان در اعتراض به پرداخت نشدن چند ماه حقوق خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
با نزدیک شدن به روز جهانی کارگر، کارگران کارخانه های مختلف ایران، برای بزرگداشت این روز فراخوان دادند.
به مناسبت روز جهانی کارگر، کارگران پاکدشت، جمعی از کارگران کارخانه های پتروشیمی اراک، نیروگاه شازند اراک، ماشین‌سازی اراک، انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان مرکزی ، انجمن صنفی رانندگان بین شهری استان مرکزی، انجمن صنفی آموزشگاههای رانندگی استان مرکزی، عموم کارگران و سایر اقشار مردم را به بزرگداشت روز کارگر در تهران در روز 10اردیبهشت مقابل وزارت کار رژیم فراخواندند.
کارگران لاستیک سازی کیان تایر و ایران تایر و کارگران کارخانه آرد ستاره، برای بزرگداشت روز کارگر برای شرکت در تجمع روز 10 اردیبهشت دعوت به عمل آوردند. جمعی از بازنشستگان کارخانه های قزوین نیز به مناسبت روز جهانی کارگر فراخوان دادند. 
کارگران نساجی بروجرد برای روز پنجشنبه 10اردیبهشت، در مقابل فرمانداری بروجرد فراخوان به تجمع دادند.
کارگران کارخانه پرسی گاز عموم اقشار را برای شرکت در تجمع روز کارگر در تهران و مقابل وزارت کار رژیم دعوت کردند.
جمعی از کارگران کارخانه لوله‌سازی خوزستان و کارگران فصلی خوزستان نیز از عموم خواسته اند تا در مقابل استانداری خوزستان در اهواز تجمع کنند. 
لازم به ذکر است که سازمان مجاهدین خلق ایران، روز اول اردیبهشت، طی اطلاعیه ای عموم کارگران را به یک هفته اعتراض و خیزش از پنجم تا یازدهم اردیبهشت فراخواند.

******
روز یکشنبه 6 اردیبهشت، خامنه‌ای در دیدار با سرکردگان نیروی انتظامی با عنوان: "اقتدار“ و ”امنیت“ بر سرکوب هر چه بیشتر تأکید کرد. وی گفت: نیروی انتظامی باید برای ابعاد مختلف ناامنی برنامه داشته باشد و با آنها مقابله کند. ایجاد و استقرار امنیت، مأموریت اصلی نیروی انتظامی است. نیروی انتظامی مظهر حاکمیت و امنیت جمهوری اسلامی است، بنابراین باید اقتدار داشته باشد.

اعدامها؛
رژیم دو زندانی دیگر را سحرگاه یکشنبه 6 اردیبهشت در زندان شهرهای ابهر و زنجان بدار آویخت. 5 زندانی دیگر نیز روز پنجشنبه 3 اردیبهشت در زندانهای کرمان و جیرفت اعدام شدند. رژیم همچنین بامداد چهارشنبه 2 اردیبهشت، در یک اعدام جمعی 9زندانی را در زندان عادل‌آباد شیراز بدار آویخت. سه تن از این قربانیان تبعه افغانستان بودند. روز پنجشنبه نیز آقای حیدر مردانی که هفتاد سال سن داشت، پس از 14 سال اسارت همراه با 8 تن دیگر در زندان بندرعباس در استان هرمزگان به دار کشیده شد. رژیم هفته گذشته رکورد اعدام را شکست و 85 تن را در زندانهای مختلف کشور به قتل رساند. گفته می شود رژیم قرار است 200 زندانی را طی روزهای آینده اعدام کند.

******
دانیل فلیتِن خبرنگار ارشد روزنامه بریزبن تایمز استرالیا که در سفر اخیر وزیر خارجه این کشور به ایران همراه او بود، رژیم ایران را یک دیکتاتوری مذهبی توصیف کرده و  می‌نویسد: مردم در تهران به ما گفتند دولت ایران ربطی به مردم ایران ندارد و دو موضوع جدا از هم هستند. این خبرنگار گفت: هنگام دریافت ویزا برای سفر به ایران از جانب سفارت رژیم ایران به ما هشدار داده شد که فقط اجازه تهیه خبر در مورد سفر وزیر خارجه استرالیا را داریم و هر پوشش خبری دیگری ممنوع می‌باشد.
فلیتِن ادامه می‌دهد در تهران نیز سفارت استرالیا به خبرنگاران استرالیایی هشدار داد که نباید خارج از موضوع سفر وزیر خارجه با کسی مصاحبه یا عکسی بگیرند چرا که در اینصورت تهدید دستگیری و زندانی شدن از طرف رژیم ایران وجود دارد.
در این مقاله اشاره شده است بنا‌ به اعلام سازمان خبرنگاران بدون مرز، رژیم ایران به ‌لحاظ آزادیهای مطبوعاتی در بین 180 کشور در رده 173 وم قرار دارد. فلیتن در صفحه توییتر خود می نویسد: ما به ایران رفتیم تا از سفر جولی بی شپس گزارش تهیه کنیم اما میهمان آیت الله شدن ما را به وحشت انداخت.

******
عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور یمن در مقر اقامتش در ریاض با جانشین ولیعهد عربستان امیر محمد بن نایف ملاقات کرد
خبرگزاری عربستان سعودی اعلام کرد امیر محمد بن نایف در این دیدار تأکید کرد: امنیت عربستان سعودی و یمن از یکدیگر جدایی‌ناپذیر هستند. رئیس‌جمهور یمن نیز به‌خاطر اهدافی که عملیات توفان قاطع محقق کرده است از مقامهای عربستان سعودی قدردانی نمود.
.

******
زمین‌لرزه‌ 7 و 9دهم ریشتری روز شنبه نپال که پایتخت این کشور را لرزاند، جان بیش از 2300 تن را گرفت. امروز پس لرزه
 

******
      عزيز اصلی، دروازه‌بان تيم ملی ايران در دهه‌های چهل و پنجاه، در آلمان درگذشت. بنا به اطلاعیه کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت، 4 اردیبهشت
آقای عزیز اصلی، پس از روی كارآمدن حکومت آخوندها، مجبور به ترك ایران شد و در آلمان اقامت گزيد. عزيز اصلی، علاوه بر استاديش در ورزش، طی اقامتش در آلمان به آموزش و تعليم جوانان ايرانی و آلمانی همت گماشت و آثار ارزنده‌يی از خود به‌جای گذاشت. او درمیان قهرمانان ورزشی ايران و اقشار مختلف مردم، به‌خصوص نسل جوان در تبعيد ايران، به «عمو اصلی» مشهور بود.
پهلوان مسلم اسکندر فیلابی مسئول کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت می افزاید: "عزيز اصلی در خارج از كشور نيز از گزند تهديدها و جنايات رژيم آخوندی بي‌بهره نماند. عزيز كه در سال 1372-73 در آلمان آموزش فوتبال به جوانان ايران و فرزندان شهيدان و اسيران مقاومت ايران را برعهده گرفته بود و در مسابقات فوتبال جام ايرانيان و هواداران مقاومت شركت كرده بود، به محض پخش مصاحبه‌اش با سيمای آزادي، مورد تهديد و فشار رژيم آخوندی قرار گرفت و دژخيمان و دلالان پست‌فطرت آخوندی شروع به ارعاب او  و خانواده‌اش در ايران و آلمان كردند."
به گفته پهلوان فیلابی تلاشهای رژیم برای بردن عزیز اصلی به ایران و مصاحبه راه به جایی نبرد و آقای اصلی تن به خواستهای رژیم نداد. عزیز اصلی در روز پنجشنبه 3 اردیبهشت در سن 79 سالگی در آلمان فوت کرد.
 

******
صبح روز دوم اردیبهشت یک زن 48 ساله خود را از طبقه 4 برج میلاد به پایین پرتاب کرد و جان باخت. 


******
روز جمعه 4اردیبهشت سومین روز مذاکرات هسته‌یی رژیم ایران و پنج به‌علاوه یک در وین برگزار ‌شد. در مذاکرات پنجشنبه، وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و هلگا اشمیت معاون رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا با عباس عراقچی معاون وزیر خارجه رژیم دیدار و گفتگو کردند. هدف از این مذاکرات نگارش ”متن برنامه جامع اقدام مشترک“ اعلام شده است.
،
6 دهم ریشتری بار دیگر کاتماندو را لرزاند. پس لرزه‌های این زلزله، تا دهلی‌نو و شهرهای شمال هندوستان احساس شده است.