صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۳۰، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

جنبش اعتراضي معلمان كه از سال گذشته جريان دارد در روز پنجشنبه 27فروردين تهران و اكثر استانها از جمله فارس، مازندران، اصفهان، آذربايجان شرقي و غربي، اردبيل، مركزي، كردستان، زنجان، يزد، البرز، خراسان رضوي، خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان، لرستان، ايلام، كرمان، كرمانشاه، قزوين، خوزستان، همدان را در برگرفت. معلمان خواستار لغو احكام قضايي و آزادي معلمان زنداني، افزايش حقوق، رفع تبعيض و بهبود كيفيت فضاي آموزشي شدند.
تظاهركنندگان شعار مي دادند «معلم زنداني آزاد بايد گردد»، «بهبود سطح معيشت حق مسلم ماست»، «برابري حق مسلم ماست»، «سكوت ما بلندتر از فرياد است»، «انتقاد ممنوع-اختلاس آزاد.»
 در كرمان، معترضان با به تن كردن كفن، به طور نمادين وضعيت معلمان را به نمايش گذاشته و در برخي شهرها عليه وزير آموزش وپرورش روحاني شعار مي دادند.
خانم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت، ضمن درود به معلمان کشور، گفت: بودجه رسمي ارگانهاي نظامي و سركوب و صدور تروريسم، سه برابر بودجه آموزش و پرورش با حدود يك ميليون معلم و 13 ميليون دانش آموز است. خارج از بودجه رسمي نيز ميلياردها دلار از طريق خامنه اي و امكانات كلان اقتصادي كه در اختيار پاسداران و اطلاعات آخوندي است و هيچ كنترلي بر آنها نيست صرف اين ارگانها مي شود.
وی افزود:  تا رژيم آخوندي در ايران بر سر كار است، فقر و بيكاري و تورم و گراني كه دامنگير عموم مردم به ويژه معلمان و كارگران سراسر كشور است، تشديد مي شود و تنها سرنگوني اين رژيم ضد بشري به دست مردم و مقاومت ايران و استقرار دموكراسي و حاكميت مردم به اين فاجعه بزرگ پايان مي دهد.

******
94 تن از کارگران استخدامی شرکت پتروشیمی اصفهان امروز یکشنبه در اعتراض به واگذاری این شرکت و معلق شدن قرارداد کاری مقابل مجلس رژیم تجمع کردند.
- جمعی از کامیون‌داران نیز بامداد امروز مقابل مجلس رژیم تجمع کرده و به تقلب عوامل حکومتی بر سر تحویل خودروهای چینی به جای خودروی ژاپنی اعتراض کردند. به تجمع‌کنندگان که از چند سال پیش برای خرید خودرو نیسان دیزل ژاپن ثبت‌نام کرده بودند، خودروی چینی دنگ فنگ تحویل داده شده است.

******
آقای صفر ذاکری، از ساکنان کمپ لیبرتی که در 25 اسفندماه توسط نیروهای عراقی به گروگان گرفته شده بود، سه شنبه شب، 25 فروردین، به کمپ لیبرتی و به جمع مجاهدین خلق پیوست. کارزار گسترده بین المللی و همچنین تلاشهای بی وقفه مقاومت ایران به بازگشت آقای ذاکری به لیبرتی انجامید. لازم به ذکر است که روز سه شنبه 25 فروردین، تظاهرات بزرگی در واشینگتن و همزمان با سفر نخست وزیر عراق، آقای حیدر العبادی برپا شده بود. 


******
به گفته فضل احمد شیرزاد فرمانده پلیس ولایت ننگرهار حمله انتحاری هفته گذشته در شهر جلال‌آباد مرکز این ولایت، ۲۲ کشته و بیش از ۵۰ زخمی به‌جا گذاشته است.
وی افزود: فرد بمب‌گذار در نزدیکی ساختمان نمایندگی یک بانک، سه چرخه خود را که مملو از مواد منفجره بود، منفجر کرد. مأموران دولتی برای گرفتن حقوق خود به این بانک مراجعه کرده بودند. 
سایت طلوع نیوز نیز گفت که طالبان شورشی مسئولیت این حمله را برعهده گرفته اند.

******
وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، 4 شرکت و 5 شخص که اقدام به صادرات «غیرقانونی» تجهیزات الکترونیکی و نظامی برای رژیم ایران کرده‌اند بازداشت شده اند. این شرکتها و اشخاص متهم هستند که این محصولات را از طریق تایوان و ترکیه به ایران منتقل کرده‌اند. این اتهامات در حالی مطرح شده که رژیم ایران و شش قدرت جهانی قرار است مذاکرات هسته‌یی خود را از ۲۱ آوریل / 1 اردیبهشت از سر گیرند. بهرام مکانیک ۶۹ ساله، تورج فریدی ۴۶ ساله و خسرو افقهی ۷۱ ساله سه فردی هستند که در شبکه تهیه این تجهیزات فعال بوده‌اند. بر پایه کیفرخواست، شرکت «اسمارت پاور سیستمز هیوستون» بخشی از همین شبکه بوده است. آرتور شیو و شرکت هوسودای تایوان از دیگر متهمان این پرونده هستند. همچنین متین صادقی ۵۴ ساله و شرکت گلساد استانبول نیز بخشی از این شبکه بوده است. آرتور شیو و متین صادقی در خارج از خاک آمریکا هستند که تحت تعقیب قرار دارند. همچنین یک شرکت ایرانی به نام «فاراتل پارسیان» که متعلق به بهرام مکانیک و خسرو افقهی است، در ترانزیت این محصولات به ایران نقش داشته است.


******
دانشجویان دانشگاه علوم اقتصاد تهران بار دیگر علیه ادغام این دانشگاه در دانشگاه خوارزمی اعتراض کردند.
آنها آرم و بنر دانشگاه خود را به دست گرفته بودند و علیه ادغام این دو دانشگاه شعار می‌دادند. دانشجویان اعلام کردند تا به نتیجه رسیدن اعتراضشان به‌سر کلاس نخواهند رفت. در این حركت اعتراضی دانشجویان با شعار وزیر بی کفایت خواهان استعفاى وزیر دولت روحانى شدند.  


******
سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت: این هفته اعضای دموکرات و جمهوریخواه کنگره دولت اوباما را عقب رانده و آن را مجبور به سرخم کردن در مقابل نقش اجتناب‌ناپذیر کنگره در روند بررسی توافق اتمی با رژیم ایران کردند.
سناتور کورکر اعلام کرده بود این هفته لایحه مصوب کمیته روابط خارجی سنا در جلسه سنا به رأی گذاشته می‌شود.

******
به نقل از اطلاعیه 15 آوریل شورای ملی مقاومت، روز سه‌شنبه 25فروردین 94 عوامل کمیته سرکوب اشرف و لیبرتی از جمله سرهنگ صادق محمد کاظم و سرگرد احمد خضیر، یک گروه از مأموران وزارت اطلاعات رژیم ایران و نیروی تروریستی قدس را تحت عنوان خانواده مجاهدان لیبرتی به محل گروهان پلیس حفاظت کمپ لیبرتی برده و به شناسایی اطراف کمپ پرداخته و پس از چند ساعت آنها را بازگرداندند. این اطلاعیه افزود: بر اساس گزارشهایی که از داخل کشور به مقاومت رسیده، این مامورین قرار است روزهای بعد نیز به لیبرتی برده شوند.
این مأموران در حالی به لیبرتی منتقل شدند که برای نزدیک شدن به این کمپ باید از چندین نقطه بازرسی عبور کرد و رد شدن از آنها تنها با کمک نیروهای امنیتی عراقی امکانپذیر است.
سفر این افراد به عراق و حضور آنها در لیبرتی که به‌طور کامل توسط سفارت رژیم ایران در بغداد سازمان داده شده، امنیت مجاهدان لیبرتی را به خطر انداخته و زمینه‌ساز کشتار و حمام خونهای بعدی در لیبرتی است. این امر به‌ وضوح یادداشت تفاهم امضاء شده بین دولت عراق و ملل‌متحد در 25دسامبر 2011 و تعهدات مکتوب و مکرر آمریکا و ملل‌متحد نسبت به امنیت و سلامت ساکنان لیبرتی را نقض می‌کند.
لازم به ذکر است که رژیم آخوندها از بهمن 1388 تا دی ماه سال 1390 با اعزام گروهی از ماموران خود تحت عنوان خانواده مجاهدین و استقرار آنها در کنار اشرف به‌صورت شبانه روزی با 320 بلندگو به شکنجه روانی ساکنان اشرف مشغول بود. قبل از قتل‌عام 10شهریور 1392 در اشرف نیز رژیم، گروهی از همین ماموران را در اطراف اشرف مستقر کرده بود. این اطلاعیه می افزاید این درحالیست که هزاران عضو خانواده ساکنان لیبرتی که در اروپا و آمریکا زندگی می‌کنند یا خود را به زحمت از ایران به این کشورها می‌رسانند، 7سال است به‌رغم مراجعات متعدد به سفارتهای عراق هیچگاه اجازه ورود به عراق و دیدار با فرزاندانشان را نیافتند. در همین دوران نه وکلای مجاهدین و نه پارلمانترها و فعالان حقوق‌بشر و حتی نمایندگان مجلس عراق اجازه ورود به اشرف یا لیبرتی را نداشته‌اند.

******
روز جمعه 28 فروردین، آقای جلال عابدینی دانشجوی سال آخر مهندسی برق و الکترونیک در انگلستان از مجاهدین ساکن کمپ لیبرتی با سابقه بیش از سه دهه مبارزه جدی، که از مدتها پیش در لیست بیماران اعزامی به کشورهای مختلف از جمله فنلاند و انگلیس و در لیستهای ارسالی برای خانم جین لوت نماینده دبیرکل ملل متحد بود، بر اثر محاصره پزشکی و عدم دسترسی آزادانه به بیمارستان و خدمات درمانی و تاخیر در معالجه و جراحی، پس از یک جراحی 6 ساعته فوت کرد. او در روز 26فروردین به‌خاطر یک تومور 20 سانتیمتری در روده‌اش به‌طور اورژانس مورد عمل جراحی قرار گرفت. آقای عابدینی همچنین از بیماری سابقه‌دار چشم و گوش رنج می‌برد و سالها فقط با یک کلیه زندگی می‌کرد. به همین خاطر از مدتها پیش اسم او در لیستهای بیماران برای انتقال فوری به کشورهای مختلف خارجی به‌منظور معالجه، به ملل‌متحد و کشورهای مربوطه ارائه شده بود. آقای عابدینی 25مین فردی است که پس از انتقال حفاظت اشرف به نیروهای عراقی در سال 2009 بدلیل محاصره پزشکی فوت می کند. لازم به ذکر است که شمار دیگری از مجاهدین لیبرتی که از بیماریهای صعب العلاج رنج می برند، به همین دلیل، در وضعیت وخیمی قرار دارند و زندگی آنها در معرض خطر است. جلال عابدینی مانند سایر مجاهدان در لیبرتی فرد حفاظت‌شده در چارچوب کنوانسیون چهارم ژنو بود، توسط کمیساریای عالی پناهندگان ثبت و مورد مصاحبه قرار گرفته و فرد مورد نگرانی و برخوردار از حفاظتهای بین‌المللی تشخیص داده شده بود. او همچنین مشمول حفاظتهای ناشی از یادداشت تفاهم امضا شده بین ملل‌متحد و دولت عراق در تاریخ 25دسامبر 2011 بود. دولت آمریکا نیز بارها و از جمله در توافق چهار جانبه اوت 2012، طرح مشترک یونامی و سفارت آمریکا در 5سپتامبر 2013 و نامه معاون وزیر خارجه آمریکا در 6سپتامبر 2013 به خانم رجوی، نسبت به امنیت و سلامت ساکنان لیبرتی متعهد شده بود. روز گذشته ایرانیان آزادیخواه در آکسیون هفتگی خود در برابر سفارت آمریکا در شهر اتاوا، ضمن گرامیداشت یاد آقای جلال عابدینی، اوج فزاینده اعدامها در ایران را محکوم کردند. آنها با شعارهای اعدام در ایران را متوقف کنید و بیش از 40 اعدام ظرف یک هفته محکوم است، توجه شهروندان اتاوا و رهگذران را جلب کردند. رانندگان ماشینهای در حال عبور نیز با بوق زدن، از ایرانیان حمایت کردند. 

******
 نیروهای انتظامی با حضور مأموران دادگستری خانه‌های کپری روستای بل سر در 10کیلومتری چابهار را ویران کرده و اسباب و وسایل روستاییان را بار کامیون کرده و در یک کیلومتری بیرون از روستای در بیابان پخش کردند. این اقدام روز پنجشنبه27فروردین و در دفاع از یک صاحب کارخانه که در محل بود انجام شد.

******
العربیه نت به‌نقل از مدافعان حقوق‌بشر در ایران اعلام کرد طی ٣ روز، حداقل ٤٣ نفر در زندانهای گوهردشت و قزل حصار اعدام شده‌اند. همچنین یک زندانی روز چهارشنبه ٢٦فروردین به اتهام محاربه و نگهداری سلاح و مهمات جنگی در شیراز و در ملأعام بدار آویخته شد. روز پنجشنبه نیز 5 زندانی در زندان گوهردشت بدار آویخته شده‌اند.
بامداد روز سه‌شنبه 25فروردین 4زندانی در زندان گوهردشت کرج اعدام شدند.
این زندانیان از سالن 11 بند 4زندان بودند. پیشاپیش تمامی ارتباطات بندها و سالنهای زندان را قطع شده بود تا سایر زندانیان از این اعدام مطلع نشوند. اسامی و هویت اعدام شدگان اعلام نشده است. روز شنبه 29فروردین رژیم، 4 زندانی را در زندان مرکزی زاهدان به دار آویخت. 

******
قطعنامه شورای امنیت سازمان متحد ملل متحد تحت فصل هفتم، گروه حوثی دست‌نشانده رژیم در یمن و طرفداران علی عبدالله صالح دیکتاتور مخلوع این کشور را تحریم تسلیحاتی کرد. در این قطعنامه از کودتاگران حوثی خواسته شده است از سرزمینهایی که اشغال کرده عقب‌نشینی کنند.
این قطعنامه با 14 رأی مثبت و رأی ممتنع روسیه به تصویب رسید.
با تصویب قطعنامه شورای امنیت کودتای حوثیهای طرفدار رژیم ایران علیه دولت قانونی این کشور تقبیح شده و بر مشروعیت این دولت تأکید شده است. و با تحریم تسلیحاتی علیه گروه حوثی راه را برای ارسال کمکهای تسلیحاتی رژیم ایران برای این گروه بسته است و از این پس رژیم ایران نمی‌تواند مانند گذشته این گروه را مسلح کند.
پس از تصویب این قطعنامه، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل گفت، پیام این قطعنامه برای رژیم ایران این است که مداخله در یمن را متوقف کند.