صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، فروردین ۰۳، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

پاسداران رژیم روز سه‌شنبه 26اسفند به روی جوانان معترض اهوازی آتش گشودند.

مردم و جوانان اهوازی بعد از ظهر سه‌شنبه به‌دنبال مسابقه فوتبال بین تیمهای فولاد خوزستان و الهلال عربستان سعودی، دست به یک تظاهرات گسترده اعتراضی علیه رژیم ایران زده و خشم خود را از اقدامات رژیم به‌ویژه علیه مردم خوزستان ابراز داشتند. مردم اهواز با خود پلاکاردهایی حمل می‌کردند که بر روی آنها نوشته بود: «ما همه یونس هستیم». یونس عساکره، جوان 31ساله ایست که زندگی خود و خانواده‌اش را از طریق خرده‌فروشی در یک دکه محقر در خرمشهر تأمین می‌کرد. او در روز 22اسفند در اعتراض به حملات مکرر نیروهای حکومتی به دکه‌های خرده‌فروشان و ایجاد ممانعت در کسب و کارش، خود را به آتش کشید. وی که پدر دو کودک خردسال است بر اثر سوختگی در شرایط وخیمی به‌سر می‌برد. گزارش شده است که یونس عساکره بدلیل جراحت ناشی از سوختگی شدید، جان سپرده است. خودسوزی تکاندهنده این جوان باعث خشم مردم شهرهای مختلف کشور به‌ویژه اهالی استان خوزستان شد.
آنان حداقل دو خودروی نیروی انتظامی را به آتش کشیدند. پاسخ پاسداران به معترضان کماکان سرکوب و گلوله بود که حداقل
یک نفر در جریان این حملات به قتل رسیده است.

******
وزرای خارجه فرانسه، انگلستان، آمریکا و آلمان روز شنبه در لندن تشکیل جلسه دادند و در مورد مذاکرات هسته‌یی با رژیم
ایران بحث و تبادل نظر کردند. آنها تأکید کردند رژیم ایران باید تصمیمهای سختی بگیرد.
وزیران خارجه این چهار قدرت جهانی گفتند بر سر برنامه هسته‌یی رژیم ایران و مذاکره با این رژیم موضعی مشترک دارند. 
جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت: «در مذاکره با رژیم ایران پیشرفت حاصل شده است اما توافقی مد نظر است که صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌یی این رژیم را ثابت کند.
وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما هر معامله‌ای را نمی‌خواهیم. اگر می‌خواستیم می‌توانستیم مدتها پیش یک چیزی را اعلام کنیم. زمان آن است که تصمیمهای سخت گرفته شود. ما خواستار توافق درست هستیم که بتواند جهان را از جمله آمریکا و متحدان نزدیک و شرکایمان را، ایمن تر و امن‌تر نماید و این آزمایش ماست.
لوران فابیوس نیز گفت: هر توافقی با رژیم ایران باید مانع دستیابی این رژیم به سلاح اتمی شود. 
امروز با میهمان رادیو ایرآوا در این مورد گفتگویی خواهم داشت که توجه شما را پس از بخش خبر به آن جلب می کنم. 

******
بنا به گزارش سایت مجاهدین خلق، یک جوان اصفهانی به نام محسن مالکی توسط ماموران حکومتی در کلانتری ناحیه
16اصفهان در زیر شکنجه به قتل رسید.
خانواده‌ی وی می‌گویند: بر روی جسد محسن مالکی آثار ضرب و شتم مشاهده شده است. پروانه شیرانی مادر محسن ملکی گفته است: فرزندش بیمار نبوده و تا روز سه‌شنبه که با وی در کلانتری ملاقات کرده حالش خوب بوده است اما روز چهارشنبه صبح خبر مرگ اش را به او اعلام کردند. 
بستگان این جوان گفتند: کلانتری ناحیه ۱٦ و همچنین بیمارستان خورشید که قربانی در آن جان خود را از دست داده از ارایه‌ی گزارشهای پزشکی در مورد مرگ محسن مالکی به خانواده‌اش خودداری کرده‌اند.
در خبری دیگر در روز چهارشنبه 20 اسفند ماه جوانی به نام کوه نانی در اثر شکنجه امیریان مدیر داخلی زندان گوهردشت کرج به قتل رسید. پیش از این 2 برادر این زندانی اعدام شده بودند. همچنین روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند ماه زندانی صابر شربتی ۲۸ ساله به‌دلیل این‌که حاضر نشد تحت عنوان عیدی به داود امینی رئیس بند ۶ زندان گوهردشت کرج باج بدهد، توسط باندهای مافیایی که توسط این فرد در این بند هدایت می‌شوند با چاقو و تیزی به وی حمله‌ور شدند و بدن او را از چندین ناحیه مورد اصابت چاقو و تیزی قرار دادند، وی به‌شدت زخمی گردید و به‌دلیل این‌که در آستانه مرگ قرار گرفته بود به یکی از بیمارستانهای خارج از زندان منتقل گردید ولی به دستور مردانی رئیس زندان گوهردشت کرج، به‌رغم اصرار پزشکان مبنی بر درمان این زندانی او را به زندان بازگرداندند.
صابر شربتی از سن ۱۷ سالگی و به مدت 11 سال است که در زندان گوهردشت کرج محبوس می باشد. 

******
کمیسیون آزادی بین‌المللی مذاهب در آمریکا، رژیم ایران را به‌خاطر سرکوب غیر قابل‌ قبول اقلیتهای مذهبی محکوم کرد. کاترینا
لانتوس رئیس این کمیته در بیانیه‌یی اعلام کرد حسن روحانی به قولهای خود برای بهبود وضعیت اقلیتهای مذهبی در ایران عمل نکرده است. رژیم ایران بیش از 350نفر را به‌خاطر اعتقادات مذهبی آنها زندانی کرده است.
در این بیانیه به زندانی شدن آیت‌الله محمد کاظمینی بروجردی به ‌عنوان یک زندانی عقیدتی اشاره شده است. بیانیه کمیسیون آزادی بین‌المللی مذاهب خواستار آزادی کلیه زندانیان عقیدتی در ایران شد.


******
پیامهای نوروزی سران رژیم، امسال با اذعان و اعتراف به عمیق تر شدن شکاف درون رژیم و استیصال حکومت در بعد بین
المللی آن همراه بود. خامنه ای ولی‌فقیه نظام، گفت: «سال 93، هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی و بین‌المللی برای کشور ما سال پر ماجرایی بود. چالشهایی داشتیم، پیشرفتهایی هم داشتیم… با توجه به همین چالشها بود که عنوان سال (93) را گذاشتیم عزم ملی و مدیریت جهادی.» خامنه‌ای سپس سال 94 را سال «دولت و ملت همدلی و همزبانی» نامگذاری کرد و به عمق شکاف در درون رژیم و امتداد و تشدید آن در سالی که آغاز شده اذعان نمود.
رفسنجانی در پیام نوروزی خود گفت: گسترش بی‌اخلاقی‌های سیاسی و فرهنگی حتی در داخل کشور، تلخ و ناگوار است.. پس از عقب‌گردهای سالهای اخیر... مردم و مسئولان از افراط و تفریط، توهین و تهمت، دروغ و ریا، تجسس در کارهای مردم، غیبت، تحقیر دیگران، زورگوییها، تبعیض و دیگر رذیلتهای اخلاقی دوری نمایند. 
شیخ حسن روحانی، کلیددار نظام نیز بر ادامه مذاکرات و زهرخوران اتمی تأکید کرد و گفت: اختلاف در مذاکرات هسته‌یی قابل حل و فصل است و دو طرف می‌توانند با رعایت خطوط قرمز خود به توافق برسند. اما آمریکا باید تصمیم خود را بگیرد.
به گزارش خبرگزاریهای حکومتی آخوند روحانی روز شنبه اول فروردین گفت: در مذاکرات هفته گذشته به نقطه نظرات مشترکی رسیدیم که می‌تواند مبنای توافق نهایی باشد اما هنوز اختلافهایی باقی است و دو طرف احساس کردند زمان بیشتری نیاز دارند و مذاکرات را به چند روز آینده موکول کردند. رئیس‌جمهور رژیم افزود: در دنیای امروز هر قدرتی، هر کشوری به فکر برد، باخت باشد اشتباه کرده است. 

 از سوی دیگر خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت در پیام نوروزی امسال خود فرارسیدن بهار و آغاز سال نو ایرانی را به عموم مردم ایران تبریک گفت و سالی سرشار از موفقیت علیه فاشیسم دینی حاکم آرزو نمود و افزود: بی‌تردید دیر نخواهد بود که کهنگی و تاریکی نظام ولایت‌فقیه از ایران زدوده خواهد شد و بهار آزادی و حاکمیت مردم و برابری و عدالت در ایران خواهد رسید. رجوی گفت: آخوندها 37سال است که با شکنجه و کشتار نوروز حقیقی مردم ایران را به گروگان گرفته‌اند، با این حال در برابر شور و عطش ملت ایران به آزادی شکست خورده‌اند. تنها در سال گذشته با 5700 اعتصاب و تحصن و تظاهرات از جمله تظاهرات معلمان و پرستاران، کارگران کارخانه‌ها و صنایع مختلف، اعتراضات مردم اصفهان علیه اسیدپاشی به زنان، اعتراضات مردم اهواز علیه خشکاندن رودخانه کارون و آلودگی فاجعه‌بار هوا در شهرهای مختلف کشور، باز هم بر نفی تمامیت رژیم تأکید کردند. در چهارشنبه‌سوری جوانان تهران و اصفهان عکسهای خمینی و خامنه‌ای را به آتش کشیدند و در زندان گوهردشت، زندانیان سیاسی شعار مرگ بر دیکتاتور دادند. مریم رجوی با تقدیر از مقاومت سترگ زندانیان سیاسی، نیز گفت: در سال گذشته هزاران هزار زندانی، 226بار دست به اعتصاب‌غذا زدند. زندانیان مجاهد، زندانیان اهل سنت، زندانیان کرد، دراویش گنابادی، زندانیان مسیحی و سایر زندانیان دلیر همه با هر عقیده‌یی یک پارچه و متحد در برابر رژیم ولایت‌فقیه دست به اعتراض زدند.
وی گفت در سالی که گذشت برنامه اتمی که قرار بود وسیله بقای نظام باشد طناب دارش شد، شقه بزرگ در رأس حکومت و فروپاشی اقتصادی هر چه عمیق‌تر شد و گسترش فاجعه‌بار رشوه‌خواری و تبهکاری سراپای رژیم را فراگرفت. در یک کلام رژیم ولایت‌فقیه از هر طرف که برود و هر سیاستی را که در پیش بگیرد، از کمین ملت و مقاومت ایران در امان نخواهد بود. 

******
امسال نیز چون سالهای گذشته نخست وزیر کانادا و دیگر وزرا و نمایندگان پارلمان فدرال نوروز را به ایرانیان و همه اقوامی که
نوروز را جشن می گیرند تبریک گفت: آقای استیون هارپر گفت: من و لورین(همسرش) بهترین آرزوها را به تمامی کسانی که نوروز را در کانادا و در اقصی نقاط جهان جشن می گیرند تبریک می گوییم. نوروز یا روز نو جشنی است که دهها هزار سال بوسیله ایرانیان، اکراد، آسیای میانه و جامعه اسماعیلیه جشن گرفته می شود. اولین روز بهار است و سال جدید و فرصتی برای بازنگری به سال گذشته، شناخت بخت خوب، و با امید به آینده نگریستن. دولت ما این خوش بینی در آینده را با شما شریک است و برای کمک به ساختن و آفریدن سال صلح و رفاه برای همه کاناداییها ادامه خواهد داد. آقای هارپر سپس به چهارشنبه سوری، خانه تکانی و آماده سازی سفره هفت سین اشاره کرد و گفت: نوروز فرصتی برای همه کانادایی هاست تا از این جشن باستانی یاد بگیرند و سهم مهمی که ایرانی-کاناداییها، آسیای مرکزیها و جوامع اسماعیلی در ساخت یک کانادای صلح آمیز، کثرت گرا و مرفه دارند، به رسمیت بشناسیم. برخی دیگر از نمایندگان پارلمان و وزیر چندفرهنگی کانادا آقای جیسن کنی نیز پیامهای نوروزی خود را انتشار داده اند.امام جمعه رژیم در شهر ارومیه اعلام کرد ترویج موسیقی هر چند موسیقی حلال، با «اهداف عالیه» نظام سازگار نیست و بهتر

است جوانان وقت خود را صرف یادگیری علوم و فنون لازم بکنند. مهدی قریشی در خطبه های نمایش جمعه ارومیه گفت: اخیرا مساله کنسرتهای موسیقی به دانشگاهها و مراکز علمی راه یافته است و در این خصوص مسئولان دانشگاهها و اساتید و دانشجویان باید به این مسأله بیشتر توجه کنند.
پیش از این نیز محمد یزدی که اخیراً ریاست خبرگان را به عهده گرفته است خطاب به وزیر ارشاد رژیم نوشته بود: موسیقی در اسلام حرام است.******
رئیس‌جمهور یمن دخالتهای رژیم ایران در این کشور را محکوم کرد و وعده داد که از این رژیم در کشورش خلع‌ید کند. به
گزارش خبرگزاری فرانسه عبد ربه منصور هادی در یک سخنرانی گفت: شبه‌نظامیان حوثی تلاش می‌کنند ایدئولوژی رژیم ایران را به یمن وارد کنند. ما با دخالتهای این رژیم مبارزه می‌کنیم. وی اعلام کرد: «پرچم یمن را به جای پرچم رژیم ایران در محل استقرار شبه‌نظامیان حوثی در صنعا به اهتزاز درخواهیم آورد.»
حوثیها با حمایت رژیم ایران در صنعا دست به کودتا زدند و تمامی ادارات و ارگانهای دولتی را اشغال کردند. عبد ربه منصور هادی در شهر عدن در جنوب یمن مستقر است و دولت قانونی خود را تشکیل داده است. 


******
یک روز پیش از تحویل سال 94 خانم هوابگم مجابی مادر مجاهد خلق بتول اکبری که در دهه 60 اعدام شد، در اتاوا بر اثر بیماری سرطان درگذشت. رادیو ایرآوا درگذشت این مادر شجاع و قوی را به خانواده و دوستان او تسلیت گفته و برایشان آرزوی صبر و بردباری دارد. روز شنبه مراسم یادبود و خاکسپاری خانم مجابی که به خاله جان معروف است در گورستان پاین کرست برگزار شد و خانواده و دوستانش از زندگی و تصمیمات شجاعانه او سخن گفتند. همچنین ترانه مادر با صدا و تنظیم زنده یاد آندرانیک، همراه با اسلاید عکسهای خاله جان و حضور پر رنگش در آکسیونها و تظاهراتها علیه رژیم حاکم بر ایران و سیاست مماشات پخش گردید. روحش شاد باد.