صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۱۹، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


تلویزیون العربیه گزارش داد: اپوزیسیون ایران در پاریس اجلاسی برگزار کرد که در آن شخصیتهای برجسته بین‌المللی
مفصلی از نقش رژیم ایران در حمایت از بنیادگرایی در جهان و خاورمیانه ارائه کردند. این شخصیتها دخالت رژیم ایران در سوریه، عراق و یمن را محکوم کردند و حمایت رژیم ایران از حوثیها در یمن را که در این کشور کودتا کرده‌اند مردود شمردند. همچنین مریم رجوی پرزیدنت اپوزیسیون ایران دلایل محکمی را در مورد نقش تخریب کننده رژیم ایران ارائه داد. خانم رجوی گفت: رژیم ولایت‌فقیه منبع و خاستگاه بنیادگرایی دینی در منطقه است. نیروهای این رژیم مرتکب جنایت و کشتار در عراق، سوریه و یمن می‌شوند. رژیم ایران روبه نابودی است و نخواهد توانست که در این مسیر پیروز شود. این اجلاس که بنيادگرايی اسلامی، ريشه ها، راه حلها، نقش رژيم ایران نام داشت توسط آلخو ويدال كوادراس نايب رئيس سابق پارلمان اروپا و رئيس كميته .بين المللی در جستجوی عدالت که شامل سخنرانان برجسته آمریکایی و اروپایی می شد روز 7 فوریه افتتاح گردید.

 ******
سایت سازمان مجاهدین خبر داد که خبرگزاری سپاه پاسداران به نام فارس به‌نقل از پاسدار حسین همدانی فرمانده پیشین سپاه تهران گفت که بیش از 830نفر در جریان قیام سال 88 قطع نخاع شده‌اند. این منبع افزود: خبرگزاری سپاه پاسداران ساعتهایی پس از انتشار سخنان پاسدار همدانی این بخش از سخنان او را حذف کرد اما برخی دیگر از سایتهای حکومتی این سخنان را منعکس کردند. پاسدار همدانی توضیح بیشتری در مورد قطع نخاع شدن این افراد و هویت آنان نداده است. 


******
به نقل از تلویزیون رژیم 18 بهمن، یوکیا آمانو می‌گوید احتمال رسیدن به توافق با ایران تا مهلت تعیین شده در (فروردین 94)
وجود ندارد. آمانو می‌افزاید ایران به نگرانیها درباره تلاشهایش برای ساخت تسلیحات اتمی پاسخ نداده است». به گفته یوکیا آمانو رژیم ایران تاکنون به مجموعه‌یی از سوالات درباره برنامه اتمی خود پاسخگو نبوده و در پاسخگویی موثر به نگرانیها درباره تلاشهایش برای تولید تسلیحات اتمی، کوتاهی کرده است. ******
همزمان با کنفرانس امنیت مونیخ در آلمان، ایرانیان آزادیخواه به شرکت جواد ظریف وزیر خارجه رژیم ایران در این کنفرانس
اعتراض کردند. ایرانیان شعار می دادند: ظریف برو گمشو، بمب اتم برای آخوندها نه، داعش و ملاهای ایران جنایتکارند. ایرانیان همچنین با نمایش نمادین چوبه های دار، چهره واقعی رژیم را نشان می دادند و بنرهایی حمل می کردند که در آنها نه به اعدام، شکنجه، سنگسار و آری به تغییر دمکراتیک توسط مردم ایران و مقاومت دیده می شد مورد توجه خبرنگار صدای آلمان قرار گرفت.******
خبرگزاری رسمی بلژیک ـ بلگا ـ خبر داد: پارلمان بلژیک قطعنامه‌یی را تصویب کرد که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسد.
بلژیک جدیدترین کشور اروپایی است که به این خواست پاسخ می‌دهد. پیش از این تعداد دیگری از کشورهای اروپایی از جمله سوئد، فرانسه و اسپانیا کشور فلسطین را به‌رسمیت شناختند.
دو رویداد از کانادا:
- روز سه شنبه 3 فوریه وزیر خارجه کانادا آقای جان برد، از سمت خود کناره گرفت. جان برد در هر دو بخش فدرال و ایالتی
بیش از 20 سال خدمت کرده بود. او در سخنرانی خود در پارلمان کانادا هرچند دلیل استعفای خود را اعلام نکرد اما گفت که تا چند هفته دیگر به کار خود ادامه خواهد داد و پس از آن از فعالیت در دولت کناره می گیرد. وی افزود که در انتخابات فدرال اکتبر نیز شرکت نخواهد کرد. جان برد بارها از حق مردم ایران برای آزادی دفاع کرده بود و رژیم ایران را به احترام به تعهدات بین المللی و توقف برنامه های هسته ایش فرا خوانده بود. کانادا اولین کشوری است که دولت محافظه کارش سفارت رژیم ایران را تعطیل و کارمندان آن را اخراج کرده است.
- دادگاه عالی کانادا به حکم "خودکشی با کمک دکتر" رای داد. در این حکم آمده است که  برخی شهروندان کانادا که خواهان پایان دادن به زندگی دردناک خود هستند حق دارند، از دکتر خود درخواست  کمک برای خودکشی کنند. این قانون تنها بزرگسالان عاقل و بالغی که از بیماریهای غیرقابل تحمل و صعب یا لاعلاج رنج می برند را شامل می شود. 
  

******
- یک جوان 20ساله به نام ”لازم پور رشیدی“سحرگاه روز شنبه 18بهمن ماه در محوطه زندان مرکزی کرمان بدار آویخته شد.
این جوان کرد از اهالی روستای "هالولان" از توابع بخش "سیلوانه" شهرستان ارومیه بود. رژیم دو زندانی دیگر را نیز روز سه شنبه 14 بهمن در زندان مرکزی ارومیه بدار آویخت. اعدام شدگان بین ۳۰ تا ۳۷ سال سن داشتند و اهل روستاهای اطراف ارومیه بودند.******
روز سه‌شنبه 14بهمن، یک زندانی عادی به نام غلام کونانی بر اثر فشارهای ماموران در بهداری زندان گوهردشت کرج با
حلق‌آویز کردن خود خودکشی نمود. این زندانی در هفته گذشته از بند 6به بند3زندان منتقل شده بود و از آنجایی که احساس امنیت جانی در این بند نمی‌کرد خواستار بازگشت به بند 6 شده بود. ولی امیریان از مسئولین زندان با بازگشت وی مخالفت کرد. گفته می‌شود دو تن از برادران وی قبلاً توسط رژیم اعدام شده بودند و از محکومیت خودش نیز فقط 5ماه باقی مانده بود.
******
چهارشنبه 15بهمن حوالی ساعت 10 شب یکی از اساتید دارالعلوم مکی زاهدان به‌نام حافظ ظاهر خِمر مورد شلیک چند نفر
ناشناس از ناحیه سر قرار گرفت و به قتل رسید. افراد مسلح خودرو حافظ ظاهر خمر را نیز به سرقت برده و قصد داشته‌اند که اتومبیل سواری خود را نیز ببرند که با حمله مردم حاضر در صحنه مواجه شده و نتیجتاً با به‌جا گذاشتن اتومبیل خود و فرار با خودرو مقتول، صحنه را ترک کردند. دقایقی بعد از گریختن از صحنه، خودرو آنان با تیر چراغ برق برخورد کرده بود که خودرو را نیز جا گذاشته و متواری شدند. جامعه اهل سنت و به‌طور خاص طلاب دارالعلوم مکی زاهدان نگران وضعیت خود و ترورهای احتمالی بعدی هستند. مردم منطقه می‌گویند که این ترورها کار جناحهای وابسته به رژیم است که بدینوسیله برای مرعوب کردن مردم و اهل سنت به آنها دست باز داده می‌شود.

******
بنا بر گزارشهای منتشر شده یک نوجوان 14ساله به همراه برادر 20ساله‌اش در شهرستان جالق در اثر تیراندازی مستقیم ماموران بسیجی کشته و زخمی شدند.  
پنجشنبه 16بهمن ماموران پایگاه بسیج جالق به سمت یک خودرو مظنون به حمل گازوییل قاچاق آتش گشودند که در پی آن سرنشینان خودرو دو برادر به نامهای ضیاء الرحمن ریگی 14ساله با اصابت دو گلوله در سر کشته و برادر وی زبیر ریگی 20ساله از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و به بیمارستان منتقل شد. 

******
روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن ماه 3شهروند بهایی به نامهای فرامرز لطفی، ضیاالله قادری و سروش گرشاسبی در تنکابن بازداشت شدند.
این سه اول پاییز سال ۹۲ در پی شرکت در مراسم سالگرد فوت یک شهروند بهایی ساکن تنکابن بازداشت و پس از ۱۷ روز آزاد شده بودند. اتهامی که فرامرز لطفی، ضیاالله قادری و سروش گرشاسبی به‌خاطر آن محاکمه و محکوم شده‌اند اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است. آقای لطفی از ناراحتی معده رنج می‌برد و نزدیکانش نگران سلامتی وی هستند.


  
 ******
هزاران تن از مردم آرژانتین در بوئنوس‌آیرس با برگزاری تظاهراتی خواستار رسیدگی به پرونده انفجار آمیا و پیگیری قتل
دادستان آرژانتین، آلبرتو نیسمن شدند. این تظاهرات به‌دنبال کشف اسناد جدیدی در مورد قتل آلبرتو نیسمن برپا شد.
آلبرتو نیسمن که بالاترین مقامهای آرژانتین را به تبانی با رژیم ایران برای لاپوشانی انفجار سال 1994 بوئنوس‌آیرس متهم کرده بود روز 18ژانویه در آپارتمانش به ضرب گلوله به قتل رسید. در همین رابطه خبرگزاری فرانسه  5فوریه گزارش داد که آقای رافکاس بعنوان قاضی پرونده انفجار سال 1994 بوینوس آیرس معرفی شده است. این پرونده پس از فاش شدن این‌که آلبرتو نیسمن پیشنویس حکم بازداشت رئیس‌جمهور کنونی آرژانتین را پیش از مرگ خود... آماده کرده بود، تبدیل به یک موضوع دردسر آفرین شد. مقامات دادگاههای جنایی فدرال در نهایت بن‌بست را با ابلاغ دستور به یکی از سه قاضی یعنی دانیل رافکاس به پایان رساندند. رافکاس که یک متخصص حقوق‌بشر است، مطالعاتی را در زمینه هولوکاست به رشته تحریر در آورده که جوایزی برای وی به ارمغان آورده است. او همچنین به‌خاطر محاکمه افسران ارتش به‌خاطر جرایمی که در زمان دیکتاتوری سالهای 1976 تا 1983 در این کشور آمریکای جنوبی مرتکب شده بودند شناخته می‌شود.         
خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت نیز از پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان خواستار دخالت برای جلوگیری از مسکوت گذاشتن پرونده انفجار تروریستی آمیا و فراخوان به ادامه تحقیقات قاضی آلبرتو نیسمن در مورد این پرونده شد. وی در نامه‌یی به پاپ نوشت این قاضی شریف که به یقین رسیده بود این جنایت توسط سران رژیم ایران تصمیم‌گیری، فرماندهی، سازماندهی و اجرا شده است بهای پافشاری خود بر حقیقت را پرداخت، اما آنچه نگران‌کننده است این است ‌که پس از این واقعه دردناک دیگر کسی جسارت کشف حقیقت را نداشته باشد، از این‌رو از شما می‌خواهم با دخالت خودتان از قربانی شدن عدالت و حقیقت جلوگیری کنید. خانم رجوی افزود: سکوت در مقابل ترور قاضی نیسمن، به فاشیسم دینی حاکم بر ایران و باندهای تروریستی‌اش برای جنایت بیشتر جرأت می‌دهد. 

دادگاه، درخواست استیناف یک مرده را رد می‌کند و اقدام برای آلت دست قرار دادن قضاییه فرانسه را افشا می‌کند
روز، پنجشنبه، 5فوریه 2015، دادگاه استان پاریس- شعبه تحقیق درخواست استیناف علیه قرار منع تعقیب صادر شده توسط
قضات مارک تری ویدیک و دویه در 16سپتامبر 2014 که در آن کلیه اتهامات و دعاوی علیه اعضای شورای ملی مقاومت ایران در مورد تخلفات مالی لغو شده بود را رد کرد.
قضات قبل از آن، کلیه دعاوی مرتبط با تروریسم و تأمین مالی تروریسم را باطل کرده بودند و بعد از 13سال تحقیق و هزینه سنگین (برای دولت فرانسه) به این پرونده حقوقی با ماهیت سیاسی خاتمه دادند. این استیناف علیه قرار منع تعقیب از سوی یک شاکی خصوصی در این پرونده صورت گرفته بود که از 9سال قبل توسط دستگاه قضایی انگلستان و در یک سند قضایی مرده اعلام شده است. هدف این استیناف تلاش جدید برای آلت دست قرار دادن قضاییه فرانسه علیه اپوزیسیون دموکراتیک ایران بود. بعد از ارائه دلیل به دادستان مبنی بر این‌که این شاکی خصوصی مرده است، وکیل او پال ژلیناس، در نامه‌یی به دادستان در 9دسامبر 2014 اذعان کرد که از سال 2005 هیچ خبری از موکلش نداشته است. او علاوه بر آن نوشت که ملاقاتی با یک پروفسور حقوق از تهران، دکتر نوری که توسط یک وکیل از تهران به‌نام مرتضی زهرایی همراهی می‌شد در بعد از ظهر 25سپتامبر 2014 داشت که وکیل دومنیک انشوسپه یک وکیل جنایی در کانون وکلای پاریس را به او معرفی کردند. او گفت که به‌رغم اکراه شدید روز بعد درخواست استیناف را ثبت کرد. به این ترتیب او (وکیل ژلیناس) بر اساس دستورات این افراد که از تهران آمده بودند استیناف داده و بنابراین به هیچ‌وجه هیچ دستوری از موکلش، تنها کسی که می‌توانست چنین دستوری به او بدهد، نداشته است. در مواجه با دلیل ارائه شده به دادگاه از سوی وکلای اعضای شورای ملی مقاومت، دومنیک انشوسپه یک ادعای جدید به‌ نام خواهران شاکی خصوصی مرده مطرح کرد تا آنها را در جریان دادرسی دخالت داده و پروسه را طولانی کند. دادگاه این درخواست را نیز رد کرد. وکلای اعضای شورای ملی مقاومت ایران ویلیام بوردون، برنارد دارتول، تیری لوی، ماری لور باره و لویی ماری درو در نامه خود می افزایند: اعضای شورای ملی مقاومت که در این پرونده درگیر بودند قبلاً اطلاعاتی در اختیار قضاییه فرانسه گذاشته بودند که نشان می‌داد مرتضی زهرایی یک مأمور رژیم ایران است که اطلاعات غلط علیه اپوزیسیون ایران در پرونده‌های فرانسوی ارائه کرده است. چنین اقداماتی برای آلت دست قرار دادن سیستم قضایی ما توسط یکی از بدترین استبدادها که ویژگی برجسته آن نقض فاحش و گسترده حقوق‌بشر است، باید قویاً محکوم گردد. با توجه به این آلت دست قرار دادن، وکلای اعضای شورای ملی مقاومت قصد دارند شکایتی را به‌خاطر کلاهبرداری برای به‌دست آوردن یک حکم قضایی ثبت کنند. 

******
در شهر تعز هزاران نفر علیه اعمال حوثیها در صنعا و دیگر استانهای یمن دست به تظاهرات زدند. تظاهر کنندگان پلاکاردهایی
با خود حمل می‌کردند که در آن حوثیها را به‌عنوان کودتاگران معرفی می‌کرد. آنها از نیروهای سیاسی خواستند وارد مذاکره و گفتگو این شبه‌نظامیان نشوند. راهپیمایان شعار می‌دادند هر گونه راه‌حل سیاسی به حوثیها مشروعیت سیاسی می‌دهد. این تظاهرات بعد از آن اعلام شد که حوثیهای تحت‌ امر رژیم ایران در کاخ ریاست‌جمهوری بیانیه‌یی صادر کردند و کودتای خود را رسمیت داده و قانون اساسی جدیدی را اعلام کردند. اما تمامی نیروهای سیاسی مردمی یمن این جلسه را تحریم کردند.

اف.بی.آی در مورد فعالیتهای مشکوک رژیم ایران در آمریکا تحقیق می کند
سایت فوروم ایرانیان 5 فوریه گزارش داد: شبکه خبری ای بی سی در آمریکا طی گزارش مفصلی در روز سوم فوریه 2015 خبر داد که ماموران فدرال آمریکا یک شرکت حمل و نقل در لس آنجلس و مالک ایرانی آن را مورد تحقیق و تفحص رسمی قرار داده اند. بنا بر گزارش ای بی سی، پرونده علیرضا مهدوی مالک کمپانی "آمرکن لاجیستیک" مدتها تحت نظر اداره امنیت آمریکا قرار داشته است. علیرضا مهدوی با پروانه رسمی از نهادهای دولتی آمریکا، اجازه داشته است برای افرادی که قادر به سرمایه گذاری مبلغ 500 هزار دلار یا بیشتر بوده اند، از اداره مهاجرت، برای آنان تقاضای گرین کارت کند. در یکی از گزارشات اداره امنیت آمده است که افرادی از سپاه پاسداران رژیم از این طریق اقدام به دریافت ویزای ورود به آمریکا کرده اند. در گزارش ذکر شده آمده است که اداره امنیت در آمریکا، به خاطر نگرانی هائی که در مورد مهدوی داشت، بارها به اداره مهاجرت آمریکا هشدار داده بود، اما ظاهرا به خاطر عدم هماهنگی بین نهادهای مختلف و بوروکراسی، پرونده نامبرده نادیده گرفته شده بود.
علیرضا مهدوی، فرد مورد اتهام در گزارش مزبور یکی از فعالان با سابقه لابی رژیم در آمریکا در زمینه مخالفت با تحریم ها بوده و نقشی فعال در این لابی داشته است. مهدوی در گذشته عضو گروهی بنام شرکت تجارت ایرانیان (Iranian Trade Association) به ریاست شهریار افشار در شهر سن دیه گو بود. این سازمان بین سالهای 1997 تا 2001 در کنار تریتا پارسی و شورای آمریکائی - ایرانی هوشنگ امیر احمدی، برای لغو تحریم ها لابی میکرد. در آنزمان، هنوز سازمان نایاک تأسیس نشده بود و تریتا پارسی سازمان لابی کوچکی بنام ایرانیان برای همکاری بین المللی داشت و در کنار همکار اصلی اش نماینده فاسد کنگره باب نی مشغول لابی در واشنگتن بود. ای بی سی همچنین توانسته است به یک نسخه از گزارش سانسور نشده دست یابد که در آن به یک کارمند شرکت متعلق به علیرضا مهدوی، مضنون به مشارکت در شبکه عملیات تروریستی در سری لانکا، تایلند و گرجستان اشاره شده است. 

******
یکی دیگر از ساکنان کمپ لیبرتی بدلیل عدم رسیدگیهای پزشکی جان سپرد. آقای علی سالاری 24مین مجاهدی است که روز چهارشنبه 4 فوریه 2015 بر اثر محاصره پزشکی کمپ لیبرتی توسط نیروهای عراقی، جان خود را از دست می دهد. ایشان به بیماری سرطان مبتلا بود.


 فراخوان به آمریکا و ملل‌متحد برای پایان دادن به محاصره و ورود بنزین و دیگر مواد ضروری به کمپ لیبرتی
مقاومت ایران به آمریکا و ملل متحد برای پایان دان به محاصره و ورود بنزین و دیگر مواد ضروری به کمپ لیبرتی فراخوان
داد. اطلاعیه 14 بهمن مقاومت ایران می گوید: جلوگیری از ورود بنزین به لیبرتی وارد سومین ماه خود می‌شود. در 9 هفته گذشته حتی یک لیتر بنزین وارد کمپ نشده است. بنزینی که طی سه سال گذشته توسط ساکنان خریداری و وارد کمپ می‌شده به مصرف تعداد معدودی خودروی خدماتی و سواری که در کمپ وجود دارد، رسیده است. این خودروها جهت توزیع غذای روزانه ساکنان و همچنین رفت و آمد بیماران و مجروحان و افرادی که قادر به تردد پیاده در زمینهای سنگلاخ و ناهموار کمپ نیستند، به‌کار گرفته می‌شوند. جلوگیری از ورود بنزین باعث شده بیماران در هوای سرد و جاده‌های پر از گل و لای و سنگلاخ پیاده رفت و آمد کنند که در حکم شکنجه آنان است. بر اثر ممنوعیت بنزین، ساکنان حتی نمی‌توانند بیماران اورژانس را با خودرو به کلینیک کمپ برسانند. این در حالی است که ساکنان و نمایندگان آنها روزانه این محاصره ضدانسانی را با یونامی مطرح کرده و در نامه‌های متعدد به اطلاع مقامات ملل‌متحد و آمریکا رسانده‌اند، ولی متأسفانه هیچ اقدام جدی تا کنون صورت نگرفته است.