صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۲۸، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

دور جدید مذاکرات هسته‌یی در ژنو برگزار شد

امروز یکشنبه 28دی مذاکرات رژیم ایران و 5+1 در ژنو برگزار شد. این مذاکرات در سطح معاونین وزارت‌خارجه انجام گرفت. طی سه روز گذشته مذاکرات دوجانبه میان رژیم ایران و آمریکا و سایر قدرتها در ژنو جریان داشت. جواد ظریف وزیر خارجه رژیم نیز در ژنو و پاریس 4دور مذاکرات دوجانبه با جان کری انجام داد. مذاکرات ژنو 7ساعت و مذاکرات پاریس میان جواد ظریف و جان کری یک ساعت به طول انجامید. جواد ظریف گفت: مذاکرات جدی و دقیق بوده است اما خبرگزاری رویتر روز شنبه 27دی اعلام کرد مذاکرات اتمی نتایج ملموسی نداشته است. یک دیپلومات غربی به رویتر گفت: یک توافق بد با (رژیم) ایران علامت فاجعه‌باری به جهان خواهد بود و سایر کشورهای منطقه را ترغیب خواهد کرد که از این نمونه بد پیروی کنند.

همزمان با ادامه مذاکرات اتمی رژیم ایران و قدرتهای بزرگ در ژنو، محمد حسن آصفری عضو کمیسیون امنیت مجلس رژیم اعلام کرد: «۲۰۵ نماینده مجلس طرحی فوریتی را امضا کرده‌اند که بر اساس آن اگر غربیها به‌ویژه آمریکا دست از زیاده‌خواهی خود بر ندارند و تحریمها را دنبال کنند به دولت اجازه داده می‌شود که غنی‌سازی ۶۰ درصدی را در جهت تأمین سوخت زیردریایی و کارهای صنعتی انجام دهد 
وی در مصاحبه با خبرگزاری رسمی رژیم ـ ایرنا ـ افزود: :اگر «‌زیاده‌خواهی‌ها» و تحریمهای آمریکا ادامه یابد این طرح به هیأت‌رئیسه مجلس ارائه خواهد شد» .به گفته آصفری، امضاهای این طرح از یک ماه پیش جمع‌آوری شده‌است. این درحالیست که درجه غنی‌سازی اورانیوم توسط رژیم از موارد اصلی اختلاف دو طرف در مذاکرات هسته‌یی بوده است.
پاسدار علی لاریجانی، رئیس مجلس رژیم نیز روز پنجشنبه، ۲۵ دی گفت: «‌برخی نمایندگان مجلس طرحی را دنبال می‌کنند که اگر غربیها در زمینه تحریمها گام جدیدی بردارند ایران فناوری هسته‌یی را در هر درجه‌یی از غنی‌سازی ادامه خواهد داد».
بنا به گزارش تلویزیون العربیه، وزیر خارجه رژیم  ایران هشدار داد توافق بر سر پرونده اتمی در حالی امکانپذیر است که کشورهای غربی فشارهایشان را از روی ایران بردارند.
جواد ظریف گفت: اگر کشورهای غربی تمایل به مذاکره دارند نمی‌توانند مذاکرات را با سیاست فشار در یک جا جمع کنند. وی تهدید کرد در چنین صورتی تصمیمهای سیاسی اتخاذ خواهد شد که ممکن است برای برخی از این کشورها گران تمام شود.
از سوی دیگر و بنا به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، سناتور رابرت منندز از رهبران ارشد دموکراتها در سنای آمریکا بر ضرورت اعمال قاطعیت در برابر رژیم ایران تأکید کرد و گفت: ”من به مذاکره از موضع ضعف اعتقاد ندارم، من به مذاکره از موضع قدرت اعتقاد دارم“.نیویورک تایمز خاطرنشان کرد رابرت منندز نویسنده لایحه تحریم رژیم ایران با مواضع اوباما در مورد مذاکرات هسته‌یی با این رژیم مخالف است. رابرت منندز همراه با مارک کرک جمهوریخواه لایحه‌یی را آماده کردند که اعمال تحریمهای جدید و شدیدتر علیه رژیم ایران را در دستور کار قرار می‌دهد. این درحالیست که نشریه هیل، وابسته به کنگره آمریکا با عنوان ”بینر تهدید وتوی اوباما را بی‌ارزش تلقی کرد“ نوشت: جان بینر سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه اعلام کرد، تهدید وتوی لایحه تحریم رژیم ایران کنگره را از اقدام خود باز نمی‌دارد. بینر طی بیانیه‌یی گفت: ”رژیم ایران یک دولت مروج تروریسم، با سوابق وحشتناک حقوق‌بشری است، و با این وجود رئیس‌جمهور اوباما آنقدر به مذاکرات خود با این رژیم متعهد است که سوگند می‌خورد تحریمهای سخت‌تر را وتو کند." جان بینر تصریح کرد: ”هیچ تهدیدی از سوی کاخ سفید ما را از انجام کاری که برای حفاظت از ایالات متحده و
متحدانش درست است باز نخواهد داشت“. باراک اوباما در یک کنفرانس مطبوعاتی با دیوید کامرون در کاخ سفید تهدید کرده بود که تحریم کنگره علیه رژیم ایران را وتو می‌کند. اما در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید، باراک اوباما و دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان، بر تشدید مبارزه با تروریسم و بنیادگرایی تاکید کردند و تصریح نمودند که اجازه نخواهند داد رژیم ایران به سلاح اتمی دست یابد.

یک افسر نیروی انتظامی حین درگیری در اطراف میناب کشته شد

جمعه شب 26 دیماه درگیری شدیدی در روستای سرنی میناب بین نیروی انتظامی و مردم صورت گرفته که با تیراندازی شدید همراه بوده است. بر اساس گفته شهروندان یک افسر نیروی انتظامی به‌نام اصغر حیدری در این درگیری کشته شده و دو نفر دیگر از عناصر نیروی انتظامی به سختی مصدوم شده‌اند که هم‌اکنون در بیمارستان میناب بستری هستند.

******


رژیم دو زندانی را روز 27 دی ماه در زندان مرکزی زاهدان بدار آویخت. یکی از اعدام شدگان کوروش امینیان متولد سال ۱۳۵۵، راننده حقوق‌بگیر یک کامیون، متاهل و دارای ۲ فرزند بود. دومین زندانی اعدام شده عبدالرحمان جنجال‌زاده ۳۵ ساله از اتباع افغانستان و ۵ سال در بند۷ زندان زاهدان زندانی بود. وی یک بار دیگر نیز برای اجرای حکم اعدام به پای چوبه‌دار برده شد اما به‌دلیل سکته قلبی اجرای حکم اعدام وی به تعویق افتاد.
  رژیم بامداد چهارشنبه 24دی 6زندانی را در اراک و ساری به‌دار آویخت. 5 تن از این زندانیان در محوطه زندان مرکزی اراک حلق‌آویز شدند. یک زندانی نیز در زندان ساری اعدام شد. هنگام اعدام این زندانی دادستان رژیم نیز حضور داشت.
رژیم روز 22 دی دو زندانی را در زندان عادل‌آباد شیراز بدار آویخت. 4زندانی نیز در زندانهای کرمان و یزد بدار آویخته شدند.
رژیم بامداد دوشنبه 22دیماه 3 زندانی را در زندان شهاب کرمان بدار آویخت. این سه زندانی کریم علیزهی، حسن رحمیار و قادر علیزهی نام داشتند و یکروز قبل از اعدام به سلولهای انفرادی منتقل شده بودند.

رئیس دفتر ریاست جمهوری یمن، توسط مردان مسلح ربوده شد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مقامهای امنیتی یمن اعلام کردند بامداد شنبه 27دی مردان مسلح احمد عواد بن مبارک، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری یمن را به همراه دو محافظ وی در مرکز پایتخت، صنعا، ربودند. آسوشیتدپرس افزود: این مقامها به شرط ناشناس ماندن گفتند احتمالاً آدم‌ربایان از شبه‌نظامیان گروه حوثی بودند. منتقدان می‌گویند حوثی‌ها ماموران رژیم ایران هستند. بن مبارک شخصاً با حوثی‌ها در تضاد بود. او در انتخابات اکتبر گذشته گزینه رئیس‌جمهور برای مقام نخست‌وزیری بود، ولی کاندیداتوری وی پس از مخالفت حوثی‌ها منتفی شد. 

شیخ الازهر سفر خود به نجف را مشروط به خروج رژیم ایران از عراق کرد

به نوشته الزمان بین‌المللی، دکتر محمد مُهنا مشاور شیخ الازهر گفت: احمد الطیب شیخ الازهر در گفتگو با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در قاهره گفت: سفر او به عراق و گفتگویش با مرجعیت نجف مشروط به خروج رژیم ایران از عراق است .شیخ الازهر به الزمان گفته بود او سفر به ایران را رد می‌کند مگر این‌که رژیم ایران سیاست خود را در منطقه تغییر دهد و دخالتهایش را در امور داخلی کشور و خصوصاً در منطقه خلیج فارس متوقف کند.


اخبار اعتراضی؛

- روز دوشنبه 22 دی ساعت 13 در پارک گلستان شیراز به‌دنبال مزاحمت ماموران بسیجی برای چند جوان، به بهانه‌های آخوند‌ساخته نوع لباس و پوشش، جوانان با ماموران درگیر شده و آنها را کتک زدند.

- روز سه‌شنبه 23دی جمعی از مردم قم در اعتراض به عبور مسیر راه‌آهن تهران- خرمشهر و تهران- اصفهان از مرکز شهر اقدام به تجمع اعتراضی کردند. نیروهای انتظامی با ضرب و شتم تجمع‌کنندگان قصد ممانعت از شکل‌گیری تجمع را داشتند که مردم با آنها درگیر شدند. گفته می شود در این درگیری بیش از سی تن از مردم دستگیر و جمعی از ماموران انتظامی نیز مجروح شده‌اند.

- روز چهارشنبه 24دیماه کارگران کارخانه قطعات بتنی گیلان برای دومین روز متوالی در اعتراض به پرداخت نشدن 3ماه حقوق خود در مقابل ساختمان این کارخانه در شهرستان رشت تجمع کردند. یک کارگر معترض گفت: شرکت قطعات بتنی گیلان تحت نظارت شرکت پیمانکاری «گیلان آفتاب یکتا» فعالیت خود را آغاز کرده و در چند ماه گذشته نه حقوق و نه حق بیمه هیچ ‌یک ازکارگران واریز نشده است.

- عده ای از ماموران رژیم جمعه 26 دی 93 در ساعت 8 شب به قصد اخاذی و ایجاد مزاحمت برای چند دستفروش جلوی پاساژ علاالدین در خیابان جمهوری تهران، توسط دستفروشان کتک خوردند. دستفروشان پس از گوشمالی دادن ماموران حکومتی از صحنه دور شدند.

- روز 24 دیماه، 50کارگر شرکت ملی حفاری شمال در اعتراض به اخراج خود که از طرف شرکت به بهانه کمبود منابع مالی انجام شده در برابر وزارت نفت در تهران تجمع کردند.
یک کارگر گفت: هیچ نهاد دولتی و یا سازمانی حاضر نیست از حقوق کارگران دفاع کند. هر ماه به بهانه‌یی 50 و گاه تا 200نفر را اخراج می‌کنند و دقیقاً فردای همان روز آگهی جذب می‌دهند. اگر کمبود منابع مالی دارند چرا دوباره آگهی جذب همان تعداد نیروی کار را با همان تخصص می‌دهند؟

- نمایندگان کارگران معدن کوشک بافق در اعتراض به پرداخت نشدن 2ماه حقوق عقب‌افتاده به تهران سفر کرده و در مقابل وزارت صنایع رژیم تجمع کردند. آنها گفتند که به‌ نمایندگی از بیش از 260کارگر دست به این اعتراض زدند.

- جمعی از بیماران سرطانی و صعب‌العلاج به همراه بستگان خود بامداد پنجشنبه 25 دیماه در اعتراض به کمبود دارو و گرانی آن در مقابل داروخانه 13آبان، تجمع کردند. بیماران می‌گفتند، مشکلات بیماران و گرانی داروهای کمیاب یکی از وعده‌هایی است که دولت ادعای حل آن را کرده است.

- روز پنجشنبه 25دیماه دو بسیجی که به بهانه امر به معروف، مزاحم تعدادی از جوانان در پارک دارآباد شدند، مورد حمله جوانان قرار گرفته و کتک خوردند. بسیجیان در نهایت از صحنه فرار کردند. 

- روز چهارشنبه 24دی 1393کارگران «معدن جو» واقع در زرند کرمان برای پنجمین بار طی ماه اخیر به پرداخت نشدن مطالباتشان اعتراض و در مقابل فرمانداری رژیم تجمع کردند. کارگران این معدن زغال‌سنگ خواستار تبدیل قرارداد پیمانی به قرارداد رسمی شدند.

- روز سه‌شنبه 23دیماه جمعی ازکارگران کارخانه «آپادانا سرام» در اعتراض به نبود امنیت شغلی و عدم ثبت قراردادها تجمع کردند. معترضان می گفتند، کارخانه «آپادانا سرام» از بزرگترین کارخانه‌های تولید سرامیک در ایران است ولی الآن با 15درصد ظرفیت، کار می‌کند و در آستانه تعطیلی قرار گرفته است. به‌دلیل اینکه امنیت شغلی ما تأمین نیست دست به این اعتراض زده‌ایم.

- یکشنبه شب 21 دی 1393ساعت 19 در خیابان مطهری تهران و در نزدیکی ایستگاه مترو مفتح، مأموران لباس‌شخصی اقدام به دستگیری یکی از کودکان کار کردند که با مخالفت و اعتراض مردم و جوانان حاضر در صحنه مواجه شدند. در این کش مکش کودک کار از صحنه دور شد و یکی از جوانان که از طرف ماموران به فراری دادن کودک متهم شده بود با آنان درگیر شد. مردم حاضر در صحنه به کمک جوان آمده و ماموران را ناگزیر به عقب‌نشینی کردند.

- ساعت یک ظهر روز جمعه 26 دیماه 93 در خیابان منوچهری تهران دو بسیجی که به قصد اخاذی مزاحم دو توریست خارجی شده بودند، مورد حمله جوانانی که شاهد این صحنه بودند، قرار گرفتند. در خبری دیگر روز پنجشنبه 25 دی 93 در خیابان جمهوری (ابتدای خیابان شیخ هادی) دو مأمور که مزاحم موتوریها شده و به بهانه‌های مختلف قصد جریمه و اخاذی داشتند، وقتی مورد اعتراض جمعی از موتورسواران قرار گرفتند. آنها به قصد ارعاب جوان موتور سواری را دستگیر کردند. این عمل باعث خشم دیگر موتورسواران شد و آنها به مزدوران یورش برده و ضمن گوشمالی آنها جوان دستگیر شده را آزاد کردند و همه از محل دور شدند.

******

سایت مجاهدین خلق خبر داد: روز شنبه 27دیماه شهردار ناحیه پونک تهران به همراه کارگزارانش با رفتن به محل نمازخانه محل برگزاری نماز جمعه اهل سنت اقدام به پلمپ این محل و جوشکاری دربهای آن کردند. این اقدام در حالی صورت گرفت که جمعه گذشته همزمان با برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران از برگزاری نماز جمعه اهل سنت در این محل به امامت مولانا عبدالحمید ممانعت به‌عمل آمده بود. به گفته یکی از شاهدان عینی، مأموران شهرداری همچنین با اهانت به مولوی عبیدالله موسی‌زاده امام جمعه و جماعت این نمازخانه تلفن همراه و مدارک شخصی وی را با خود بردند.

 ******
سایت مجاهدین خلق 27 دی خبر داد که زندانی سیاسی علی معزی  از روز شنبه 13 دیماه از زندان مرکزی کرج به نقطه نامعلومی منتقل شده و خانواده وی هیچ اطلاعی از محل نگهداری و شرایطش ندارند. این منبع افزود که هفته گذشته مسئولین زندان قزلحصار کرج در مراجعه نزدیکان وی جهت گرفتن محل انتقالش به آنان گفتند که وی را اطلاعات کرج تحویل گرفته و احتمالاً به  سلولهای انفرادی زندان گوهردشت (موسوم به رجایی شهر) منتقل کرده اند، اما در مراجعه به زندان گوهردشت، دست‌اندرکاران این زندان نیز حضور این زندانی را در آن محل را انکار نمودند. سایت مجاهدین خلق اضافه کرد که اطلاعات رژیم قصد زجرکش کردن این زندانی مسن و بیمار را دارد و مشخص نیست که وی در کجا و در چه شرایطی به‌سر می‌برد. قبلاً گفته شده بود که این زندانی را به سلولهای انفرادی 209 اوین منتقل کرده‌اند، اما در مراجعات خانواده وی مسئولین زندان آنرا انکار کرده‌اند.

******

در ادامۀ تحقیق دربارۀ سوءقصدهای اخیر تروریستی در فرانسه، پلیس این کشور 12 تن در حومه شهر پاریس از جمله ۹ مرد و ۳ زن را دستگیر کرد. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه نوشت که دستگیرشدگان در خصوص احتمال پشتیبانی های لجستیکی از "قاتلان" هدف بازجویی قرار خواهند گرفت. خبرگزاری فرانسه تصریح نمود که دستگیری ۱۲تن از قاتلان خبرنگاران "شارلی هبدو" همزمان است با عملیات ضدتروریستی که پلیس بلژیک در شماری از شهرهای این کشور انجام داده که در نتیجه آن دو تروریست جهادی در درگیری مسلحانه با پلیس کشته شدند. پلیس بلژیک تصریح کرد دو جهادی کشته شده در درگیری با پلیس هفته گذشته از سوریه بازگشته بودند و سرگرم طراحی و اجرای سوءقصدهای تروریستی در بلژیک بودند. همزمان دادگستری اسپانیا نیز تحقیقات مقدماتی را در خصوص "همکاری با یک سازمان تروریستی" آغاز کرده است. پلیس اسپانیا بعید نمی داند که "امدی کولیبالی"، قاتل پلیس و شهروندان فرانسوی، و همچنین همسر وی "حیات بومدیین" در اسپانیا سکونت داشته اند. دولت آنکارا تایید کرده است که "حیات بومدیین" همزمان با سوءقصدهای اخیر پاریس به سوریه سفر کرده است. پلیس برلین نیز اعلام کرد که در جریان یک رشته عملیات ضد تروریستی در میان جریان های اسلامگرا یک نفر را دستگیر کرده است. در این عملیات که در یازده مکان مختلف جریان های اسلامگرا صورت گرفت ۲۵۰ پلیس و سه گروه ضربت پلیس ویژه آلمان شرکت داشتند.

در پایتخت کانادا، اتاوا نیز 2 برادر دوقلو به نامهای اشتون-کارلتون و کارلوس لارموند و یک جوان 21 ساله دیگر به نام سلیمان محمد به اتهامات تروریستی دستگیر شدند. به گفته پلیس، کارلوس در فرودگاه بین‌المللی مونترال و در حالی که قصد داشت برای “اهداف تروریستی” به خارج از کشور سفر کند، دستگیر شد. اشتون کارلتون به “تسهیل اقدامات تروریستی و همکاری با یک گروه تروریست” متهم می باشد. لازم به یادآوری است که در ماه اکتبر یک سرباز کانادایی در بنای یادبود جنگ در  اتاوا هدف گلوله یک مهاجم مسلح قرار گرفت و به قتل رسید. فرد مهاجم سپس به ساختمان پارلمان کانادا در همان نزدیکی حمله کرد که در پی تبادل آتش با پلیس کشته شد. چند روز پیش از آن نیز در حمله‌ای دیگر فردی که در فهرست افراد مظنون به افراط‌گرایی بود در یک پارکینگ دو سرباز را با خودرو زیر گرفت که یکی از آنها جان خود را از دست داد. فرد مهاجم توسط پلیس کشته شد.
پس از حمله به دفتر شارلی هبدو، آخوندی به نام عَلم الهدی، در نمایش جمعه مشهد گفت که عملیات تروریستی در پاریس کار خود دولت فرانسه بوده است. وی گفت: ... این حرکت در دفتر مجله و با سناریوی خود دفتر فرانسه و به‌صورت دقیق انجام شد و سپس این کشتار را راه انداختند تا جریان اسلام‌هراسی جدیدی را ایجاد کنند، این یک سناریوی فرانسوی صهیونیستی بود... 

رژیم راه را برای سرکوب بیشتر زنان هموار می کند

موحدی کرمانی امام نمایش جمعه تهران برای حملات به زنان از جمله اسیدپاشی زمینه‌سازی کرد و گفت: «با این بد حجابیها چه کردید؟ بی‌تفاوتید؟ وای به‌حالتان، اگر هم کردید بگویید چه کردید؟ چرا این همه بدحجابی در جامعه دیده می‌شود، معنای این بدحجابی هم می‌دانیم یعنی چی؟ اگر چنین فضایی را دشمن ببیند می‌گوید پس معلوم می‌شود که مردم ایران عرق دینیاشان ضعیف شده... . می‌گوید وقت آن است که بتوانیم به این کشور حمله کنیم.. بعضی از این خانمها ناآگاه هستند، بعضی‌هاشان آگاهند، آگاهانه به جنگ انقلاب می‌آیند، دهن کجی می‌کنند، این همان جهاد عدوهاست. حکومت اسلامی در این زمینه‌ها چه می‌کند، چقدر با این دشمن جهاد کرده است؟».

فرانسوا اولاند: رژیم اسد در ارتباط با داعش است

فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه گفت: ما می‌دانیم که میان رژیم اسد و داعش ارتباط وجود دارد. فرانسه به‌خوبی می‌داند که روابط میان این دو چگونه استفرانسوا اولاند که در کنفرانس جهان عرب در پاریس سخنرانی می‌کرد، افزوداین درسی است که از درد و رنج مردم سوریه می‌گیریم. به‌دلیل این‌که این درد و رنج ها برطرف نشده، نیروی دیگری جایگزین شده و به این دلیل است که وضعیت اسفبار کنونی را مشاهده می‌کنیم. در سوریه رژیمی وجود دارد که کشتار مردم را ادامه می‌دهد و گروهی تروریست وجود دارد که خود را مخالف رژیم اسد معرفی می‌کند. این در حالی است که ما نسبت به ارتباطات میان طرفین آگاهی داریموقتی جامعه جهانی در تصمیم‌گیری بر سر این بحران تأخیر می‌کند بحران انسانی آن به کشورهای همجوار سرایت می‌کند.

******

خبرگزاری رویتر 11 ژانویه در گزارش خود از گردهمایی "همه برای بردباری و دموکراسی" در پاریس توسط شورای ملی مقاومت که همزمان بود با تظاهرات میلیونی مردم فرانسه گفت: مریم رجوی، رهبر اپوزیسیون ایران، گفت: کسانی که استبداد و بربریت را تحت پوشش اسلام ترویج می‌کنند بدترین دشمنان اسلام هستند. کسانی که خبرنگاران را به بهانه دفاع از پیامبر اسلام قتل‌عام می‌کنند هیچ درکی از اسلام ندارند.” او با تأکید بر همزیستی مسالمت‌آمیز بین پیروان ادیان مختلف، یادآور شد:“ نه ربودن دختران مدرسه‌ای در نیجریه، نه قتل کودکان در پاکستان، نه حلق‌آویز روزانه زندانیان و اسید پاشی بر چشمان و صورتهای زنان در ایران، نه سربریدن شهروندان غربی، نه کشتار فرقه‌ای سنیها در عراق و نه کشتار در پاریس، هیچ ربطی به اسلام ندارد. ”مریم رجوی که روز یکشنبه در یک کنفرانس عمده بین‌المللی در پاریس صحبت می‌کرد افزود: “حمله علیه خبرنگاران و نویسندگان وحشی‌گری است که ابتدا خمینی آن را با فتوای خود علیه نویسنده انگلیسی سلمان رشدی پایه‌گذاری کرد.” رویتر افزود: تعداد زیادی از سیاستمداران برجسته فرانسوی از جمله نمایندگان پارلمان، شهرداران فرانسوی و پارلمانترهای اروپایی در این گردهمایی حضور داشتند. سیاستمداران و رهبران مذهبی از خاورمیانه نیز در این رخداد شرکت و سخنرانی کردند.

******

یک زندانی عادی در زندان مرکزی زاهدان به علت عدم رسیدگیهای درمانی جان سپرداین زندانی که جلالوند نام داشت و اهل ایلام بود ساعت 7صبح چهارشنبه ۲۴ دی ماه در بند ۵ زندان مرکزی زاهدان جان خود را از دست داد و مسئولین زندان تا ساعت ۱۰ از خارج کردن جسد وی از بند ممانعت کردند.

******

بر اساس گزارشات دریافتی منابع خبری مقاومت ایران، مأموران امنیتی در ساعتهای اولیه روز 14 دی ماه به روستای نصیر آباد سرباز (سراوان) حمله کرده و بیش از 30نفر را بازداشت کردند. پس از گذشت 10روز سرکرده انتظامی سیستان و بلوچستان طی مصاحبه‌ای مدعی شد که «۱۸ نفر از اعضای گروهک تروریستی شرق کشور» دستگیر شده‌اند. این ادعا در حالی است که پدر یکی از بازداشت‌شدگان روستای نصیر آباد- سرباز با رد ادعای تروریست خوانده شدن فرزندانشان توسط رژیم آنها را بی‌گناه توصیف کرد.
دادمحمد بهرامزهی پدر داوود بهرامزهی یکی از 30نفری که روز یکشنبه 14 دی ماه در یورش مأموران رژیم در روستای نصیر آباد سرباز دستگیر شده‌اند این ادعای رژیم را رد کرد.
این پدر گفت: ”اگر این بازداشت شدگان“ تروریستهایی بودند که به دهها عملیات اعتراف کرده‌اند ”چرا همه آنها در حالی بازداشت شدند که در خانه خود خوابیده بودند و هیچ کدام از آنها در کوهها نبودند و هیچ سلاحی هم از آنها گرفته نشده است؟ 
پدر این فرد بازداشت شده با بیگناه خواندن فرزندش افزود: «فرزند من چندین سال است که کارمند هلال احمر است و یک فرزند پسر دارد و در تمام این مدت در روستای خود بوده است و همه بر این مسأله گواهی می‌دهند». «از هنگامی که این افراد بازداشت شده‌اند تا کنون به هیچ کس اجازه ملاقات با فرزندانشان را نداده‌اند و هیچ تماسی هم با ما نداشته‌اند و ما نمی‌دانیم در چه وضعیتی و کجا نگهداری می‌شوند».
 پاسدار حسین رحیمی سرکرده نیروی انتظامی رژیم در سیستان و بلوچستان از دستگیری ۱۸ تن خبر داد. وی اتهام دستگیر ‌شدگان را کشتن تعدادی از نیروهای انتظامی در این منطقه عنوان کرد.


******

به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر، شهیندخت مولاوردی٬ معاون حسن روحانی در امور زنان و خانواده به گوشه‌یی از محرومیتهای زنان ایران در حکومت آخوندها که با آمدن روحانی تشدید شده است، اذعان کرد و گفت: «زنان در دولت یازدهم مانند کسی هستند که دست و پای او به شکل صلیبی بسته شده است». وی گفت در بخشنامه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بند الزام برخورداری دستگاهها از پست مشاور امور بانوان حذف شده است.

******

یکی دیگر از ساکنان کمپ لیبرتی روز سه شنبه 23 دی ماه به دلیل محاصره پزشکی ساکنان توسط نیروهای عراقی، درگذشت. خانم مهین افضلی 23مین قربانی است که به دلیل محاصره پزشکی در حالیکه به بیماری قلبی مبتلا بود، فوت می کند. خانم افضلی متولد 1329 در تهران از مسئولان سازمان مجاهدین خلق و مدیران ارتش آزادیبخش ملی با 36 سال سابقه مبارزاتی و 31 سال حرفه ای معرفی شده است. خانم افضلی دارای سابقه و پاسپورت پناهندگی سیاسی در فرانسه بود اما دولت فرانسه از پذیرش پناهندگی اش امتناع کرده بود. در همین رابطه روز گذشته ایرانیان آزادیخواه شهر اتاوا در جریان آکسیون اعتراضی خود در مقابل سفارت آمریکا در هوای منهای 30 درجه سانتیگراد یاد خانم افضلی را گرامی داشته و بر حفاظت ساکنان لیبرتی پای فشردند. آنها پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود: مجاهدین را در لیبرتی در برابر حمله شبه نظامیان و پاسداران رژیم برای حفاظت و دفاع از خود مسلح کنید.

سازمان مجاهدین خلق ایران نیز 24 دیماه در اطلاعیه ای اعلام کرد: میرزا آقا پاک نیت، پدر اشرف پاک نیت که در 1360 در تهران توسط رژیم خمینی اعدام شد، بعد از ظهر چهارشنبه 24 دی 1393 در سن 81سالگی در بیمارستان در آلبانی در اثر سکته مغزی درگذشت. این منبع افزود: وی در جریان دستگیری و شهادت دخترش در دهه 60 وادار به همکاری با ماموران و پاسداران خمینی شده بود اما در سالهای بعد به ترکیه گریخت و در 1366 به اشرف رفت و به مجاهدین پناهنده شد و تمام حقائق را با آنها با جزییات در میان گذاشت که در همان سال در رسانه‌های مجاهدین به اطلاع عموم رسید. مجاهدین متعاقباً میرزا آقا را بعنوان پناهنده پذیرفتند و طی 26سال گذشته همه رسیدگیهای انسانی را درباره او به کاملترین صورت انجام دادند. وی جزء نخستین نفراتی بود که در خرداد سال 92 توسط مجاهدین از لیبرتی به آلبانی اعزام شد.