صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۱۶، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بر اساس گزارشات مختلف سایت سازمان مجاهدین خلق، امروز به‌مناسبت 16آذر دانشجویان دانشگاههای مختلف تهران از جمله علم و صنعت، صنعتی شریف، علامه، هنر و علوم پزشکی و دانشگاههای سایر شهرها از جمله همدان، بندرعباس، شاهرود، اهواز، بابل تجمعها و تظاهرات ضدحکومتی برپا کردند. با وجود فضای شدید امنیتی دانشجویان با شعارهای ضدحکومتی از جمله آزادی زندانی سیاسی و دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد، روز دانشجو را گرامی داشتند. در تهران همزمان با برگزاری مراسم،  بسیجیها به هتاکی به دانشجویان پرداخته و دانشجویان را نوکر انگلیس و فتنه‌گر خواندند. دانشجویان نیز پارچه نوشته‌های بسیج را که به‌مناسبت روز دانشجو نصب شده بود از دیوارها کندند و این منجر به درگیری بین دانشجویان وبسیجیها و نهایتا منجر مداخله حراست دانشگاه تهران در وحشت از بالا گرفتن این درگیری شد.
- دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل روز 16آذر 93 اقدام به تجمع در محوطه این دانشگاه کردند. ماموران حراست قصد جلوگیری از تجمع دانشجویان را داشتند اما موفق به انجام این کار نشدند. دانشجویان در تجمع خود با خواندن جمعی ترانه یار دبستانی،  پلاکاردهایی را در حمایت از زندانیان سیاسی برافراشته بودند. روی تعدادی از این پلاکاردها شعار آزادی زندانیان سیاسی، با رویش ناگزیر جوانه‌ها چه می‌کنید، دانشگاه پادگان نیست و دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد، به چشم می‌خورد.
- دانشجویان دانشگاه شاهرود نیز روز 16آذرماه حوالی ظهر در مقابل سلف‌سرویس دانشگاه این شهر دست به یک تجمع اعتراض زدند و با خطاب قرار دادن بسیجیان شعار می‌دادند «بی غیرت، بی‌غیرت».  
سایت مجاهدین خلق یادآوری کرد  که دانشجویان دانشگاه شاهرود، روز شنبه 6آبان نیز اقدام اسید پاشی علیه زنان در اصفهان را با شعار "اسیدپاش مجازات باید گردد" محکوم کرده بودند.
- بامداد روز 16آذر حسن روحانی، رئیس جمهور رژیم،  در میان اقدامات گسترده و کشیدن دیوارهای امنیتی، طی سخنانی در دانشگاه علوم پزشکی، در حالی که از شعار دانشجویان وحشت‌زده شده بود، دانشجویان را از هر گونه اعتراض و دخالت در امور سیاسی برحذر داشت و گفت: «دانشجو وظیفه اصلی‌اش دانش پژوهی و دانش جویی است علم و دانش را فرا گرفتن عالم و فرهیخته و نخبه شدن» است. وی افزود: «دانشگاه خانه احزاب نیست، چرا که حزب کار دیگری می‌کند… دانشجو در کلیت خودش دنبال کار حزبی نیست و دانشگاه خانه احزاب نیست». روحانی همچنین گفت: «امروز دیوار دولت از همه دیوارها کوتاهتر است و هر کس به‌مناسبتی از گوجه فرنگی گرفته تا انرژی هسته‌یی نقدش را نسبت به دولت روا می‌دارد..» سایت سازمان مجاهدین خلق در خبری دیگر نوشت که ورود روحانی به دانشگاه علوم پزشکی در میان تدابیر شدید امنیتی، کشمکشهای باندی را در پی داشت. عوامل دو جناح متخاصم علیه یکدیگر شعار می‌دادند. دانشجویان از فرصت بدست آمده استفاده کرده و از دیوار ضخیم امنیتی گذشته و در نزدیکیهای سالن شعار دادند: استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی. نیروهای رژیم با باتون به دانشجویان معترض حمله‌ور شدند. آنها همچنین کسانی را که فیلم می‌گرفتند مورد هجوم قرار دادند.
شماری از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین و زندان گوهردشت کرج طی بیانیهیی روز دانشجو را گرامی داشتند. در این  بیانیه از جمله آمده است: 61 سال از ۱۶ آذر خونین گذشت. روزی که شریعت رضوی، قندچی و بزرگ‌نیا، این ۳ دانشجوی میهن‌پرست با خون خود بنیان جنبشی را گذاشتند که هنوز هم پس از گذشت سالها، پویا و رزمنده در راه آزادی ملت ایران گام برمی‌دارد. این جنبش در ۱۸ تیر ۱۳۷۸، بار دیگر نشان داد که تمام تلاش جلادان برای سرکوب حرکات آزادی خواهانه‌ مردم ایران، آب در هاون کوبیدن است. سخنرانیهای خامنه‌ای خطاب به دانشجویان و دعوت از آنها برای سکوت و بستن چشمانشان بر روی ظلم و جنایت مافیای زر، زور و تزویر، نشان‌دهنده‌ وحشت این حکومت سراسر جنایت از آگاهی‌یابی و آگاهی‌بخشی فرزندان دانشجوی مردم ایران است... ما زندانیان سیاسی امضاکننده‌ این بیانیه، ضمن گرامیداشت این روز، شما و مردم سراسر ایران را در مبارزه علیه ظلم و ستم همراهی خواهیم کرد. زندان گوهردشت :افشین حیرتیان، صالح کهندل، ابوالقاسم فولادوند، رضا فراهانی، ایرج حاتمی، فرید آزموده، خالد حردانی، اسدالله هادی، سعید ماسوری، افشین بایمانی، پیروز منصوری، شاهرخ زمانی، رضا اکبری منفرد. زندان اوین: سعید شیرزاد.
ایرانیان کانادایی در آکسیون هفتگی خود روز گذشته شنبه به مناسبت روز دانشجو در مقابل سفارت آمریکا در اتاوا گرد آمدند و حمایت خود را از خیزشهای دانشجویی علیه رژیم و در حمایت از تغییر دمکراتیک در ایران با مریم رجوی اعلام داشتند. آنها با حمل پلاکاردهایی روز دانشجو را با فریاد مرگ بر اصل ولایت فقیه و زنده باد ارتش آزادی گرامی داشتند. 

 مقاومت ایران برای نجات زندانیان سیاسی آیت‌الله کاظمینی، محسن دانشپور و علیرضا رسولی فراخوان داد

شورای ملی مقاومت در روز 15 آذر با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: محسن دانشپور مقدم، 70ساله که در سال 88 به همراه پسرش احمد دانشپور، همسر و دو تن دیگر از بستگانش بخاطر داشتن رابطه خانوادگی با مجاهدین خلق بازداشت شد، از زندانیان سیاسی زندان اوین، به‌خاطر عدم مداوا و دسترسی به پزشک و داروی مناسب به‌تازگی به‌دنبال ابتلا به مسدود شدن عروق مغزی، دچار فراموشی شده است. وی از زندانیان سیاسی دهه 60، است که بر اثر تحمل شرایط طاقت‌فرسای زندانهای رژیم آخوندی از بیماریهای مختلف از جمله بیماریهای حاد قلبی و آرتروز رنج می‌برد. احمد دانشپور نیز که به بیماری کولون مبتلا است، بر اثر شکنجه و محرومیت از رسیدگیهای درمانی و غذای مناسب، دچار خونریزی روده و دچار کاهش شدید وزن شده و در شرایط نامساعدی قرار دارد. هر دو پدر و پسر به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده اند.
بنا به اطلاعیه مقاومت ایران: حال آیت‌الله کاظمینی بروجردی در زندان اوین نیز وخیم است و به‌خاطر تحمل شکنجه و شرایط زندان از بیماریهای مختلف رنج می‌برد. وضعیت جسمی او به‌دنبال اعتصاب‌غذای 16روزه در اعتراض به سرکوب زنان و جوانان تحت عنوان «امر به معروف و نهی از منکر» رو به وخامت نهاده و وزن او به‌شدت کاهش یافته است. اما مسئولین زندان به جای ارائه خدمات درمانی و انتقال او به بیمارستانی خارج از زندان، او را از درمانگاه زندان اوین نیز به سلولش بازگردانده‌اند و از کمترین رسیدگی درمانی به وی خودداری می‌کنند.
 علیرضا رسولی از زندانیان سیاسی کرد
در زندان ارومیه  در شرایط وخیمی قرار دارد، او که از بیماریهایی چون سرطان، پوکی استخوان و کوتاه شدن یکی از پا‌ها رنج می‌برد، از 26روز پیش در اعتراض به محرومیت از مراقبتهای پزشکی دست به اعتصاب‌غذا زده است.

******
روز دوشنبه 10آذر رژیم 12زندانی را از زندانهای قزل‌حصار و زندان زنان قرچک ورامین برای اجرای احکام اعدامشان به سلولهای انفرادی زندان قزل‌حصار منتقل کردند. یک زندانی به نام احمد عزیزی و همسرش و یک زندانی تبعه افغانستان در شمار زندانیان انتقالی به سلولهای انفرادی هستند. به دنبال آن، تمامی زندانیان بند 2 زندان قزل‌حصار در اعتراض به اعدامهای جمعی و به‌منظور توقف اعدام همزنجیران خود از صبح روز دوشنبه دست به اعتصاب‌غذا زده‌اند که این اعتصاب غذا امروز(16 آذر) وارد ششمین روز خود شد. بر اساس اخبار تکمیلی از وضعیت زندانیان زندان قزلحصار، از روز چهارشنبه 12آذر تاکنون حداقل 500نفر از زندانیان در واحد 2سالن شماره 3 زندان قزلحصار کرج بر علیه اعدامهادست به شورش و اعتصاب‌غذا زدند. زندانیان مقاومت می‌کنند و گفته می شود زندانبانها تا روز شنبه 15آذر، درهای بند را بسته و تردد به این بند انجام نمی گیرد. تعدادی از نیروهای گارد به زندانیان یورش برده اما آنها به مقابله برخاستند نهایتاً نیروهای گارد مجبور به عقب‌نشینی شدند. زندانیان گفته‌اند ما علیه اعدامها اعتصاب‌غذا کرده‌ایم. خانواده‌های زندانیان می‌گویند امکان کشتار این زندانیان وجود دارد. اکثریت قریب به اتفاق زندانیان در این بند زندانیان محکوم به اعدام هستند.

 ******
 روز چهارشنبه 12آذرماه رژیم 7زندانی را در زندان وکیل آباد مشهد بدار آویخت. رژیم از زمان شکست مذاکرات هسته‌یی حدود 50نفر را اعدام کرده است.

******
زندانی سیاسی رسول حردانی از تاریخ سوم آذر در اعتراض به حکم اعلام شده، دست به اعتصاب‌غذا زده است و تهدید نموده که در صورت تداوم بی‌تفاوتی مقامات قضایی رژیم به تجدیدنظر در حکمش، اقدام به دوختن دهان خود خواهد کرد.
از همان روز مأموران رژیم وی را به انفرادی منتقل کردند. به گفته یکی از زندانیان زندان گوهردشت کرج، خالد حردانی، شهرام و فرهنگ پورمنصوری سه عضو زندانی دیگر این خانواده که با محکومیتهای طولانی‌مدت در این زندان به‌سر می‌برند نیز اعلام کرده‌اند که در صورت تداوم اعتصاب‌غذای رسول حردانی، در حمایت از وی دست به اعتصاب‌غذای اعتراضی خواهند زد.

******
اعتصاب غذای 28 زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه هم‌چنان ادامه دارد و رژیم هیچ پیگیری و اقدامی در جهت حل مشکلات این زندانیان به‌عمل نیاورده‌اند. بیش از دو هفته از آغاز اعتصاب‌غذای نامحدود زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در حالی سپری می‌شود که علاوه بر بی‌اعتنایی رژیم نسبت به خواسته‌های ایشان، تهدیدهایی از جمله آوردن ۱۰۰ زندانی عادی دیگر به بند ۱۲، انتقال زندانیان سیاسی به بند جرایم مربوط به مواد مخدر و یا تبعیدشان به شهرهای دوردست، در صورت تداوم اعتصاب‌غذا نیز صورت گرفته است. آنها برخی از زندانیانی که حکم اعدامشان صادر شده را تهدید به اجرای حکم شان کرده‌اند.
طی روزهای اخیر،
۲۰ زندانی عادی که پیش‌تر به بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بودند، در پی اعتصاب‌غذای زندانیان سیاسی، درخواست کتبی در خصوص انتقالشان به بندهای مربوط به جرایم خودشان (قتل و مواد مخدر) داشته‌اند که مسئولین زندان با این خواسته‌ها نیز موافقت نکرده اند. طی این مدت، شماری از زندانیان سیاسی محبوس در سایر زندانهای کشور نیز با پیوستن به اعتصاب‌کنندگان زندان مرکزی ارومیه و یا انتشار بیانیه، حمایت خود را از ایشان اعلام کرده‌اند.

******
آتنا دائمی، مدافع حقوق کودکان کار که در تاریخ 19مهر بازداشت شد در شرایط بد روحی و جسمی به‌سر می‌برد. وی پس از گذشت حدود 2ماه هم‌چنان در سلول انفرادی بند 2 الف سپاه به‌سر می‌برد. آتنا در آخرین تماس خود اعلام کرده در صورت بلاتکلیفی دست به اعتصاب‌غذا خواهد زد.
زندانی سیاسی، آرش صادقی نیز از سه ماه پیش تا کنون به‌صورت بلاتکلیف در بند ۲-الف زندان اوین نگهداری می‌شود و به گفته نزدیکانش هم‌چنان در سلول انفرادی است. این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۵ شهریورماه توسط عناصر سپاه بازداشت و به بند ۲-الف زندان اوین منتقل شد. آرش صادقی سال گذشته ۲۰ مهر ماه پس از حدود نوزده ماه انفرادی و آزار و اعتصاب غذا، از بند ۲۰۹ اطلاعات آزاد شد و کمتر از یکسال بعد، مجدداً بازداشت و به بند دو- الف سپاه منتقل گردید. لازم به یادآوری است این زندانی سیاسی دانشجوی سابق دانشگاه علامه طباطبایی، غروب شنبه ۱۵ شهریور ۹۳ در محل کارش توسط ماموران سپاه پاسداران دستگیر شد.

******
روز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه لباس شخصیهای رژیم که خود را نیروی بسیج معرفی کردند. «الکا میثاقی» شهروند بهایی ساکن تبریز را به اجبار سوار یک خودرو در یکی از خیابانهای شهر تبریز نمودند. سپس نامبرده را پس از چند ساعت گرداندن در شهر و پرسیدن سوال‌های فراوان که بیشتر شکل بازجویی داشت در خیابانی در طرف دیگر شهر از خودرو پیاده کردند. گفتنی است که این دختر ۱۹ ساله بهایی پیش از این هم از طرف ارگانهای دیگر، مورد آزار و اذیت قرار گرفته بوده است.
در تاریخ 11آذرماه عباس رمضانی، امام جمعه و نماینده خامنه‌ای در رفسنجان گفته بود: «فرقه ضاله بهاییت نجس هستند و خرید و فروش با آنها حرام است».

۸فقره عقب‌نشینی کلان اتمی رژیم ایران در مذاکرات وین
خبرگزاری آسوشیتدپرس جزییات دیگری از عقب‌نشینی اتمی رژیم ایران در جریان مذاکرات هسته‌یی وین را برملا کرد. بر اساس سندی که در اختیار آسوشیتدپرس قرار گرفته است؛
ـ رژیم ایران گسترش تکنولوژی جدید غنی‌سازی اورانیوم خود را محدودتر خواهد کرد،
ـ رژیم ایران دیگر نخواهد توانست فعالیت سانتریفیوژها را در ابعاد صنعتی برای رسیدن به سلاح اتمی انجام دهد،
ـ رژیم ایران اجازه نخواهد داشت در سایر مدلهای سانتریفوژ گاز اورانیوم تزریق کند،
ـ رژیم ایران همچنین موافقت کرده است 35 کیلوگرم دیگر از ذخایر اکسید اورانیوم را به سوخت تبدیل کند،
ـ رژیم ایران اجازه دسترسی وسیعتری به بازرسان بین‌المللی برای نظارت بر تأسیسات تولید سانتریفیوژها را می‌دهد،
ـ رژیم ایران با دوبرابر شدن بازدیدهایی که از سایتهای هسته‌یی می‌شود موافقت کرده است،
ـ رژیم ایران اجازه بازرسیهای اعلام نشده یا ”سرزده“ را به بازرسان آژانس می‌دهد،
ـ  و رژیم ایران ممنوعیت هرنوع غنی‌سازی دیگر از جمله غنی‌سازی لیزری را پذیرفته است.

 یک جوان بلوچ توسط مأموران رژیم در زاهدان به قتل رسید
حمید براهوی فرزند بلوچ خان اهل زاهدان که 10 طاقه پارچه از اجناس خارجی را از منطقه آزاد چابهار خارج کرده و برای فروش به زاهدان می‌برد در مسیر چابهار- زاهدان در حوزه چابهار با شلیک مأموران نیروی انتظامی کنارک کشته شد. گزارشها حاکی از آن است که نامبرده از ترس مصادره پارچه‌ها و جریمه به ایست مأموران توجه نکرده است و مأموران رژیم نیز خودرو وی را به رگبار بستند. گفتنی است ظرف 6ماه گذشته دست‌کم 12نفر دیگر نیز به دست مأموران رژیم کشته شده اند.

******

شورای ملی مقاومت بتاریخ 14 آذر در اطلاعیه ای اعلام کرد که مأموران امنیتی عراقی به محاصره و سرکوب ساکنان لیبرتی مشغولند، از جمله از ابتدای ماه محرم (26اکتبر 2014) با پخش نوحه‌های رژیم با بلندگوهای بسیار قوی به فارسی و عربی در ساعتهای مختلف شبانه روز به شکنجه روانی ساکنان مبادرت کرده‌اند. این مأموران همانهایی هستند که سالهاست تحت‌امر فالح فیاض، مشاور امنیت ملی مالکی، که هم‌چنان در این پست اشتغال دارد، دست‌اندرکار قتل‌عام و محاصره و شکنجه روانی ساکنان در اشرف بوده و هم اینک در لیبرتی هستند. به گفتگوی رادیو ایرآوا با مهندس محمد اقبال از ساکنان پیشین اشرف و لیبرتی و عضو شورای ملی مقاومت در اینباره گوش کنید.