صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، دی ۰۸، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


محمد هاشمی و دو تن دیگر از پاسداران در جریان درگیری مسلحانه در گلپایگان در استان اصفهان کشته شدند
به گزارش رسانه‌های حکومتی از جمله فارس که به سپاه پاسداران وابسته است، در جریان درگیریهای مسلحانه گسترده در بخشهای وسیعی از استان اصفهان و استان مرکزی حداقل 5تن کشته و 7تن مجروح شدند. در میان کشته شدگان، پاسدار محمد هاشمی، جانشین سرکرده انتظامی گلپایگان و چندین پاسدار دیگر دیده می‌شوند. این درگیری که شنبه شب رخ داد در شهرهای خمین، خوانسار و گلپایگان ساعتها جریان داشت. در خمین در استان مرکزی یک مأمور انتظامی کشته شد و در خوانسار یک خودروی انتظامی به آتش کشیده شد. حال تعدادی از پاسداران که در این درگیریها مجروح شدند وخیم گزارش شده است. برخی مجروحان نیز به بیمارستانهای اصفهان منتقل شده‌اند. در جلسه امروز 7دی 93مجلس رژیم، ابوترابی، نایب‌رئیس مجلس به درگیریهای گسترده در گلپایگان اذعان کرد و گفت؛ کمیسیون امنیت باید به‌عنوان یک موضوع عاجل این درگیریها را بررسی کند. از سوی دیگر بر اساس گزارش خبرگزاری سپاه پاسداران، رژیم پس از درگیریهای گسترده در گلپایگان نیروهای خود را از اصفهان عازم این شهر کرده است. سرهنگ پاسدار حسین حسین‌زاده جانشین سرکرده انتظامی استان اصفهان با ورود به گلپایگان و تشکیل شورای تأمین شهرستان، مأمور رسیدگی به این موضوع شده است. لازم به ذکر است که رژیم افراد مسلح را سارق معرفی کرده بود.

******
روز یکشنبه 7دی حدود 200 تن از هواداران زندانی عقیدتی محمدعلی طاهری در مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواهان آزادی وی شدند. این تجمع تحت تدابیر شدید امنیتی و با اقدامات سرکوبگرانه مأموران امنیتی همراه بود. معترضان در واکنش به انتشار گزارشهایی مبنی بر اعتصاب‌غذای این زندانی عقیدتی که منجر به عارضه قلبی جدی وی شده، دست به این تجمع زده بودند.

******
روز جمعه 5 دیماه تعدادی از زندانیان یکی از بندهای عادی در زندان قزلحصار کرج در اعتراض به شرایط ضدانسانی زندان دست به شورش زده و با میله تور والیبال اقدام به تخریب دیوار بند نمودند. نیروهای حکومتی و گارد ضدشورش اقدام به سرکوب زندانیان نموده و با باتون و سایر وسایل سرکوب به جان زندانیان محبوس در بند افتادند. این خبر که در سایت مجاهدین خلق انعکاس یافته می افزاید: اعتراض زندانیان نسبت به وضعیت بلاتکلیفی‌شان و همچنین به شرایط معیشتی سختی بود که رژیم به آنان تحمیل کرده است.

******
بامداد شنبه ۶ دی ماه ۵ زندانی از جمله یک زن در زندان مرکزی زاهدان در استان سیستان و بلوچستان بدار آویخته شدند. 
یکی از اعدام شدگان باباعلی کاکایی ۴۱ ساله کاسب، متاهل و دارای ۲ دختر بود. این زندانی بنا‌ به اظهارات خانواده‌اش برای امرار معاش خانواده از زاهدان پارچه می‌خرید و در تهران و شهرستانها می‌فروخت. یکی از پستهای بازرسی به قصد اخاذی وی را بازداشت کرده و از او رشوه خواستند، باباعلی کاکایی به‌دلیل نداشتن مبلغ درخواستی به زندان منتقل و بعد از ماهها او را متهم به داشتن مواد مخدر نمودند. فردی به نام بامری که یکی از قضات دادگاه زاهدان می‌باشد از این خانواده در ازای تبرئه وی مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیون تومان تقاضا نموده بود. اکثر احکام اعدام در این استان توسط این فرد صادر می‌شود. دو تن دیگر از اعدامیها، عبارتند از: بهرام بلوچی با اتهام محاربه و فساد فی‌الارض، و محمد پاسبان.
مسئولین زندان از روز پنجشنبه پیش از انتقال این زندانیان به سلول انفرادی تلفنهای زندان را قطع کردند و پس از اجرای احکام اعدام تلفنها دوباره وصل شدند.
سحرگاه پنجشنبه 4 دی ماه برابر با روز کریسمس 7 زندانی در محوطه زندان عادل‌آباد شیراز بدار آویخته شدند. این هفت زندانی روز چهارشنبه به زندان عادل‌آباد منتقل شده بودند. روز 27آذرماه نیز 8 زندانی در این زندان اعدام شده بودند و شمار اعدام فقط در شیراز ظرف یک هفته به 15نفر بالغ می‌شود.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 4 دی خود خبر داد که نیروهای عراقی برای سومین هفته متوالی از ورود بنزین به داخل کمپ لیبرتی جلوگیری می‌کنند. ساکنان از ابتدای ورود به لیبرتی هر هفته میزان کمی بنزین برای استفاده تعداد محدودی خودرو خریداری می‌کردند. این خودروها در اساس برای توزیع غذا و برای انتقال بیماران و مجروحان و افرادی که قادر به رفت و آمد در زمینهای سنگلاخ کمپ نیستند، استفاده می‌شود. به هنگام جابه‌جایی ساکنان به لیبرتی دولت عراق از انتقال بیش از 95 درصد از خودروهای ساکنان جلوگیری کرد و به‌دنبال آن بیشتر آنها به سرقت برده شد.
دبیرخانه شورا در اطلاعیه دیگری در همین تاریخ اعلام نمود که سرقت و چپاول اموال مجاهدین در اشرف توسط امنیت ملی عراق به‌ریاست فالح فیاض و سپاه بدر وابسته به نیروی تروریستی قدس همچنان ادامه دارد. شمار زیادی از خودروهای به سرقت رفته از اشرف شامل جرثقیلها، تریلیها و یدک کشها، کامیونها و... به مقر اصلی امنیت ملی در بغداد منتقل شده است. این سرقت سیستماتیک در حالی است که طرح مشترک یونامی و سفارت آمریکا برای تخلیه اشرف در روز 5سپتامبر 2013 تصریح می‌کند: «دولت عراق به ساکنان اجازه فروش اموالشان در هر زمانی را خواهد داد». و «صورت برداری از اموال ساکنان در حضور سازمان ملل را بازنگری خواهد کرد» و «کلیه اموال اشرف را حفاظت و ضمانت خواهد کرد».
خانم الیزابت جونز، معاون وقت وزیر خارجه آمریکا برای امور خاورمیانه در نامه به خانم رجوی در روز 6سپتامبر 2013 ضمن حمایت از طرح فوق نوشت: «سازمان ملل به فراهم کردن حفاظت از اموال در اشرف از طریق به‌کارگیری یک شرکت حفاظتی محلی مورد اعتماد کمک خواهد نمود و سفارت آمریکا تمامی‌ توان خود را برای حمایت از این تلاشها به‌کار خواهد بست».
بر اساس این دو تضمین آخرین گروه از ساکنان اشرف را ترک کرد. اما در عمل هیچ‌یک از این تعهدات به اجرا در نیآمد و ساکنان نتوانسته‌اند حتی یک دلار از اموال خود را به فروش برسانند.

******
بان کی‌مون، دبیرکل ملل متحد، اعلام کرد «پیمان تجارت اسلحه» که توسط 130 کشور امضاء شده است از روز 24دسامبر 2014 به مرحله اجرا در می‌آید. بنا به اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت 26 دسامبر، این پیمان تصریح می‌کند: انتقال هر گونه سلاح و مهمات در صورتی‌که در «نسل کشی، جنایات علیه بشریت، نقضهای جدی کنوانسیونهای 1949ژنو، حملاتی که علیه هدفهای غیرنظامی یا شهروندان حفاظت‌شده یا دیگر جنایات جنگی همان‌طور که در توافقات بین‌المللی تعریف شده است» به‌کار گرفته شود، ممنوع است و تأکید می‌کند سلاحهای انتقالی نباید «صلح و امنیت» را به خطر اندازد و در نقض جدی یا تسهیل نقض قانون انسان دوستانه بین‌المللی، قانون حقوق‌بشر بین‌المللی، کنوانسیونهای بین‌المللی یا پروتکلهای مربوط به تروریسم و « جنایتهای سازمان‌یافته فرا ملیتی» به‌کار گرفته شود. بر اساس این پیمان صدور سلاحهایی که تعهدات کشورهای عضو پیمان را بر اساس مصوبات شورای امنیت تحت فصل هفتم منشور ملل‌متحد به‌خصوص در مورد تحریمهای تسلیحاتی نقض کند، ممنوع است. در همه موارد فوق انتقال قطعات و اجزاء اسلحه نیز ممنوع است.
زرادخانه رژیم ایران که در اساس از طریق واردات از کشورهای دیگر پر می‌شود، به‌طور کامل در خدمت نقض معاهدات و قوانین ذکر شده در این پیمان است و صدور هر قطعه سلاح اعم از کوچک یا بزرگ، سنگین یا سبک به این رژیم پیمان تجارت اسلحه را نقض می‌کند. مقاومت ایران از این پیمان استقبال کرد و آنرا یک گام مهم در راستای صلح و امنیت جهان دانست. مقاومت ایران همچنین امضاکنندگان را به توقف فوری هر گونه انتقال یا فروش سلاح یا قطعات و اجزاء آن به رژیم ایران فراخواند و خواستار خودداری از فروش یا انتقال سلاح به عراق تا تضمین امنیت مجاهدان لیبرتی و دیگر شهروندان بیگناه شد.

******
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس محمدعلی آگجا شهروند ترکیه که در سال 1981 میلادی پاپ ژان پل دوم را هدف گلوله قرار داد، در مصاحبه‌یی با تلویزیون صربستان بار دیگر تأکید کرد که رژیم ایران به او دستور داده بود پاپ را به قتل برساند. او در کتاب خود به‌نام ”بهشت را به من وعده داده بودند“ همین موضوع را تشریح کرده است. بر اثر این ترور، پاپ ژان پل دوم مجروح و بستری گردید. محمدعلی آگجا نیز پس از تحمل 29 سال حبس در ایتالیا و ترکیه در سال 2010 میلادی از زندان آزاد شد.