صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، دی ۰۱، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته61مين قطعنامه محكوميت نقض حقوق بشر در ايران در مجمع عمومی ملل متحد به تصویب رسید

روز 27 آذر ، مجمع عمومی ملل متحد، شصت و یکمین قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران را به تصویب رساند. در همین رابطه خانم مریم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت گفت که این قطعنامه ترديدی باقی نمی گذارد كه روند وحشتناك حقوق بشر رژيم برای اتخاذ اقدامهای لازم الاجرا و بازدارنده بايد به شورای امنيت ملل متحد ارجاع شود و مسئولان 120هزار اعدام سياسی به عدالت سپرده شوند». وی تأكيد كرد: ماد‌ام كه آخوندها به خاطر نقض حقوق بشر و اعدامهای فزاينده مؤاخذه نمی‌شوند، نه از توليد سلاح هسته‌يی دست برمی‌دارند‌ و نه از سلطه‌جويی و تروريسم در خاورميانه دست می کشند
در همین رابطه وزیر امور خارجه کانادا جان برد، پس از تصویب این قطعنامه در بیانیه ای اعلام کرد: تصویب قطعنامه به رهبری کانادا نشان دهنده آن است که جامعه جهانی محکومیت رکورد بی پایان رژیم ایران در مورد حقوق بشر را ادامه می دهد. وی افزود: کانادا دلگرم از مورد حمایت قرارگرفتن این قطعنامه تاکید می کند کرامت انسانی مردم ایران در دستور کار و پیش از هر چیز دیگری قرار دارد. وی از رژیم ایران و بخصوص حسن روحانی رئیس جمهور نظام خواست تا  دست از اعدامهای فزاینده و حمایت از تروریسم و برنامه اتمی اش بردارد و به تعهدات خود عمل نماید. جان برد افزود: کانادا به دفاع از حقوق آنانی که آزار دیده اند ادامه خواهد داد و صدای آنانی خواهد بود که تحت اقدامات سرکوبگرانه رژیم ساکت شده اند.

******
سیمای آزادی، تلویزیون ملی ایران روز شنبه 20 دسامبر اعلام کرد، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قانون مصوب سنا و کنگره آمریکا و الحاقیه مربوط به اشرف و لیبرتی را امضا کرد. این منبع گفت: وزير خارجه آمريكا موظف است در كمتر از 90 روز در مشاورت با رؤسای ديگر ارگانهای ذيربط دولتی درباره اقدامات دولت آمريكا در مورد مخالفان ايرانی مستقر در ليبرتی در عراق، گزارش بدهد.
كميته بودجه سنای ايالات متحده به دولت دستور می دهد در گزارش خود این موارد را مشخص كند:
- اقدامات انجام شده برای بهبود وضعيت حفاظتی و امنيتی ليبرتی
و اقدامات صورت گرفته برای بهبود وضعيت رفاه ساكنان و دستيابی آنها به امكانات درمانی و ارائه يك ارزيابی مشخص از حملات صورت گرفته عليه اين مخالفان پس از فوريه 2009.
بارک اوباما طی فرمانی به وزیر امور خارجه آمریکا دستور داد تا طی سه ماه از تاریخ ابلاغ این فرمان؛ گزارشی ویژه از وضعیت و شرایط زندگی و امکانات درمانی و پزشکی/ امنیتی لیبرتی تهیه و به کنگره ارائه دهد.
ايرانيان شهر اتاوا در جریان آکسیون هفتگی خود در مقابل سفارت آمریکا در این شهر روز گذشته شنبه 20دسامبر محاصره غيرانسانی و زندان سازی عليه مجاهدان ساکن ليبرتی را محکوم کردند. آنان همچنین با شعارهایی نقض فزاینده حقوق بشر و موج اعدام ها توسط رژيم را محکوم کرده و خواستار لغو محاصره پزشكی و تامين امنيت ليبرتی توسط سازمان ملل و آمريكا شدند.

در 31مین روز اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه حال 13 تن وخیم می باشد

به گزارش منابع خبری مقاومت ایران، در روز ملاقات زندانیان سیاسی بند 12 زندان مرکزی ارومیه، روز شنبه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۳، اعضای خانواده زندانیان سیاسی برای ملاقات به این زندان مراجعه نمودند که با مشاهده استقرار حدود 100 گارد ویژه زندان و 6 دستگاه خودرو ون ویژه حمل و نقل زندانیان دچار ترس و وحشت شدند. بنا‌ به این گزارش ماموران اطلاعات و زندان ارومیه در روزهای اخیر، فشارها و تهدیدهای خود را برای شکستن اعتصاب زندانیان به‌طور کم‌سابقه‌ای افزایش داده‌اند. زندانیان معترض بارها به اجرای احکام اعدام زندانیان محکوم به اعدام، تبعید به زندانهای دور با شرایط سخت، شکنجه و انتقال به بندهای غیرسیاسی از جمله بند زندانیان با جرایم مواد مخدر و قتل و نزاع تهدید شده‌اند. اما زندانیان این زندان بارها اعلام کرده‌اند که تا عملی شدن همه خواسته‌هایشان دست از اعتصاب‌غذا برنخواهند داشت. این در حالی است که به‌دلیل گذشت 31روز از اعتصاب‌غذا حال 13تن از این زندانیان وخیم گزارش شده است. 
 
******
رژيم طی روزهای 23 و 27 آذر ماه 10 زندانی را مخفيانه در زندان عادل آباد شيراز اعدام كرد. هشت تن از آنان در روز يكشنبه 23 آذر  به طور جمعی به دار آويخته شدند. در روز 25 آذر  نيز يك زندانی در زندان مركزی قزوين اعدام شد. به دو جوان نیز در چمستان در استان مازندران در ملاعام هر کدام 40 ضربه شلاق زده شدند.

آخوند گروگانگیر محمدحسن منطقی بروجردی معروف به هارون مونس در استرالیا دو دهه پیش اعلام کرده بود مشاور وزیر اطلاعات بوده و اطلاعات کامپیوتری را از ایران خارج کرده است
کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت 25 آذر= 16 دسامبر اعلام کرد که بر خلاف دعاوی رژيم ایران، آخوند گروگانگير كه هفته گذشته از طريق وب سايت با داعش بيعت كرد و نام واقعی او محمد حسن منطقی بروجردی است، پس از آن كه از ايران به استراليا گريخت، اعلام كرده بود مشاور وزير اطلاعات رژيم بوده و از اسرار زيادی آگاه است و اطلاعات كامپيوتری را از ايران خارج كرده است. مأمور پيشين اطلاعات آخوندها در استراليا، به خاطر همدستی در قتل همسر سابقش و همچنين جرائم متعدد اخلاقی، تحت پيگرد قرار داشت اما به قيد وثيقه آزاد شده بود.
این اطلاعیه افزود: روز (سه شنبه25آذر) سايت فايننشال ريويو در استراليا يادآوری كرد كه منطقی بروجردی «در مصاحبه با اییی A.B.C در سال 2001 گفته بود او يك جاسوس ايرانی بوده و توسط دولت خودش به‌كار گرفته شده بود... وقتی از او سؤال شد كه چرا در سال 1996 از ايران فرار كرده است، گفته بود او قبلاً برای وزارت اطلاعات ايران كار می‌كرده و خانواده‌اش را برای چهار سال است نديده چرا كه (حكومت) ايران به آنها اجازه خروج نمی‌دهد. او در آن زمان گفته بود: رژيم ايران می‌خواهد مرا ساكت كند چرا كه من اطلاعات سری در مورد دولت ايران و در مورد عملياتهای تروريستی آنها در اختيار دارم... »
این اطلاعیه اضافه کرد که نيروی تروريستی قدس روز 25 آذر+ 16 دسامبر، عجولانه ادعا كرد كه آخوند گروگانگير «از اخراجيهای يكی از دانشگاههای كشور بوده و پس از مدتی نيز جذب گروهك تروریستی منافقين نيز شده بود»! لازم به ذکر است که در جریان گروگانگیری 16 ساعته در سیدنی استرالیا 3 تن، منجمله آخوند گروگانگیر کشته شدند.
  
******
روز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه، چهار شهروند بهایی ساکن مشهد به نام‌های «می‌خلوصی»، «دری امری»، «ساقی فدایی» و «شایان تفضلی» به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه رژیم در مشهد محاکمه شدند.
این شهروندان بهایی بیش از یک ماه است که به قرار وثیقه آزاد می‌باشند.
همچنین روز یک شنبه
۲۳ آذر ماه، چهار شهروند بهایی دیگر به نام‌های «نگار ندافی»، «افشین نیک آیین»، «پروانه رفیعی» و «ستاره فدایی» به ستاد خبری اداره اطلاعات مشهد احضار شدند که پس از چند ساعت بازجویی آزاد گردیدند.


******
به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، خانواده‌ امیر حکمتی تفنگدار دریایی سابق ارتش آمریکا روز سه‌شنبه 25آذر گفتند، وی اعتصاب‌غذا کرده است. او بیش از سه سال است که در ایران زندانی می‌باشد. خانواده وی نامه سرگشاده‌یی که امیر حکمتی برای باراک اوباما نوشته است را منتشر کرده استامیر حکمتی که 31 ساله و اهل ایالت میشیگان می باشد در اولین نامه خود از رئیس‌جمهور آمریکا خواسته است برای آزادی وی اقدام کند.

******
به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، دولت اوباما روز چهارشنبه مجازاتهایی را علیه پنج نفر و شش کمپانی اعمال کرد. این دولت اعلام کرد این افراد و شرکتها در حال نقض تحریمها علیه رژیم سوریه بوده و به آن در حملاتش علیه مردم کمک می‌کرده‌اند. دولت اوباما خواهان قطع جریان سوخت برای دولت بشار اسد می‌باشد. مقامهای وزارت خزانه‌داری آمریکا گفتند این شرکتها سوخت و روغن خاص برای استفاده در عملیاتی نظامی به دولت بشار اسد تحویل می‌داده‌اند. شرکتهای مورد تحریم آمریکا متعلق به سوریه، امارات متحده عربی، سوئیس و هلند هستند 

ماموران وابسته به رژیم با چاقو به دو دانش‌آموز دختر و پسر در تهران حمله کردند
دو دانش‌آموز دختر و پسر در دو اقدام جداگانه از سوی موتورسواران ناشناس در تهران با چاقو مورد حمله قرار گرفتند. این حملات صبح دوشنبه (۲۴ آذر) رخ داده و جو روانی مدارس این دو دانش‌آموز را برهم زده است. بر اساس گزارش شاهدان عینی٬ موتورسواران مهاجم از پشت با چاقو به این دختر حمله کردند. در حادثه‌ مشابه دیگری یک پسر دانش‌آموز مدرسه «سروش»٬ از سوی یک موتور‌سوار آن‌هم از پشت با چاقو مورد حمله قرار گرفته است. شامگاه دوشنبه نیز گزارش‌هایی از اسید‌پاشی دو موتور‌سوار به روی یک دختر در تهران منتشر شده بود 


روابط آمریکا و کوبا بعد از نیم قرن از سر گرفت
تلویزیون سی.ان.ان گزارش داد: احتمالاً آب شدن یخ روابط با کوبا به جریان افتاده است. اوباما رئیس‌جمهور آمریکا تغییرات عمده در سیاست آمریکا نسبت به کوبا را اعلام کرد، امری که مقامات آن را شتاب‌ترین تغییرات از زمان شروع تحریمهای آمریکا علیه کوبا از 20سال پیش تا کنون می‌نامند. آمریکا در هاوانا به جای دفتر منافع کنونی؛ سفارت باز خواهد کرد، آمریکا همچنین در نظر دارد که کوبا را از لیست کشورهای حامی تروریزم خارج کند.