صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۲۳، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته
زندانیان سیاسی زندان ارومیه روز شنبه پس از گذشت ٢٤ روز اعتصاب‌غذای تر، وارد اعتصاب غذای خشک شدند. آنها اعلام کرده اند تا رسیدن به خواستهایشان اعتصاب غذای خود را ادامه خواهند داد. یکی از زندانی گفته است: امروز شکنجه‌گران اداره اطلاعات پس از احضار چهار زندانی سیاسی، آنها را تهدید به مرگ کرده‌اند و به آنها گفته‌اند که جان شما در دست وزارت اطلاعات است و مسئولان زندان نمی‌توانند کاری برای شما انجام دهند و یا در مورد شما تصمیم بگیرند. وی همچنین گفت مأموران اطلاعات ضمن تهدید این زندانیان، به آنها گفته‌اند که «نه سازمانهای حقوق‌بشری و نه احمد شهید و نه هیچ کس دیگری نمی‌تواند برای شما کاری انجام دهد، اینجا ایران است و قوانین جمهوری اسلامی حاکم است». گفتنی است که بسیاری از زندانیان سیاسی در زندانهای مختلف با این زندانیان ابراز همبستگی کرده‌اند. زندانیان سیاسی کرد محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه، از روز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه در اعتراض به عدم تفکیک جرایم و فشارهای ماموران خامنه‌ای دست به اعتصاب‌غذای نامحدود زده‌اند. جوانترین زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان ارومیه، به نام سامان نسیم که در وضعیت وخیم جسمی بسر می برد، و تهدید شده است چنانچه اعتصابش را نشکند، اعدام خواهد شد پاسخ داده است: اگر هم در راه ملتم کشته شوم، اعتصاب غذایم را نمی‌شکنم. در خبری دیگر خانواده های این
زندانیان سیاسی در روز 9 دسامبر در همبستگی با عزیزان خود در مقابل ساختمان مجلس کردستان در سلیمانیه عراق تحصن کرده و دست به اعتصاب غذا زده اند. در برخی از کشورهای اروپایی نیز کردها اقدام به تجمعات اعتراضی کردند.

در اتاوا روز گذشته در جریان آکسیون هفتگی ایرانیان در این شهر، تجمع کنندگان مقابل سفارت آمریکا از زندانیان سیاسی حمایت کرده و خواستار رسیدگی به خواسته هایشان و توقف اعدامها در ایران شدند. آنها همچنین خواستار رسیدگی به وضعیت مجاهدین کمپ لیبرتی در عراق شدند.
 

ماموران خامنه‌ای روز سه‌شنبه ۱۸ آذر ماه به زندانیان بند ۶ زندان گوهردشت کرج یورش بردند که با اعتراض زندانیان روبرو شدند. این زندانیان که فاقد لباس گرم بودند به‌صورت اجباری و ناگهانی به هواخوری زندان فرستاده شدند تا این بند توسط ماموران مورد بازرسی قرار گرفته شود. این بازرسی بیش از 2 ساعت به طول انجامید که اعتراض زندانیان را بدنبال داشت. ماموران گارد به ‌ریاست (باقری و سرگرد منصور صفری) تمام زندانیان را روی زمین خوابانده و با باتون، لوله‌های پلاستیکی آب و شوکر برقی مورد ضرب و شتم قرار دادند. این اقدام  ۱۵ دقیقه طول کشید. این بازرسی از ساعت یک و نیم تا پنج بعدازظهر به طول انجامید».


بامداد یکشنبه 23 آذر، 700 تن از پرستاران بیمارستانهای دولتی و خصوصی، در اعتراض به پایین بودن حقوقها و خودداری رژیم از تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، مقابل دفتر حسن روحانی، رئیس جمهور رژیم تجمع کردند. پرستاران برای شرکت در این تجمع اعتراضی از استانهای مختلف از جمله تهران، اصفهان، مازندران و گیلان عازم پایتخت شده بودند. عمده‌ترین شعارهایی که در پلاکاردهای معترضان به چشم می‌خورد عبارت بود از: «‌وال استریت واقعی در نظام سلامت ایران، ۵ درصد تیم درمان، ۹۵ درصد درآمد را می‌برند»، «‌ما به بی‌عدالتی اعتراض داریم» و «‌بی‌توجهی مسئولان افزایش مهاجرت پرستاران».
- بیش از 200 تن از مادران و خانواده‌های شهروندان افغان مقیم ایران روز دوشنبه 17 آذر با تجمع در مقابل دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل‌متحد در تهران، به اخاذی رژیم در اداره آموزش و پرورش اعتراض کردند. خانواده‌های معترض اعلام کرده‌اند قریب به ۳ ماه پس از آغاز تحصیل دانش آموزان، مدیران مدارس، برگه‌هایی را به والدین داده‌اند که در آنها پرداخت مبالغ تا ۳ برابر پارسال درخواست شده است.
ابتدایی: ۳۰۰ هزار تومان
راهنمایی: ۳۳۰ هزار تومان
و دبیرستان: ۳۶۰ هزار تومان
مبلغ شهریه بابت تحصیل، جدای از هزینه‌هایی است که سالیانه بابت تمدید کارت اقامت و عوارض شهرداری و تمدید کارت کار از این خانواده‌های افغان توسط رژیم ایران اخذ می‌شود. گفتنی است رژیم ایران برای اجازه تحصیل کودکان افغان، سالانه از نهادهای زیرنظر سازمان ملل کمک مالی دریافت می‌کند. 

******
چهار زندانی در روز جهانی حقوق بشر، در ایران اعدام شدند. این قربانیان که یک زن و یک تبعه افغانستان نیز در میان آنان بودند، در كرج و قزوين به دار آويخته شدند. در 17روز گذشته 55تن تن شامل سه زن اعدام شده اند. از زمان روی کار آمدن روحانی، و دولت تدبیر و امیدش بیش از 1200 انسان در ایران اعدام شده اند. گفتنی است سازمان عفو بین‌الملل در روز 10دسامبر، مصادف با روزجهانی حقوق‌بشر به توقف شکنجه فراخوان داد و از جامعه جهانی خواست حرکتی منسجم را در مبارزه با شکنجه انجام دهد. عفو بین‌الملل می‌گوید در بیشتر موارد، نقض حقوق‌بشر به بهانه دفاع از امنیت ملی رخ می‌دهد. رژیم آخوندها تابحال به‌خاطر به‌کارگیری شکنجه‌های وحشیانه و سیستماتیک در زندانها و شکنجه‌گاههایش 61 بار در ارگانهای مختلف ملل‌متحد محکوم شده است.


در روز چهارشنبه 10دسامبر روز جهانی حقوق بشر، در کنفرانسی در پارلمان اروپا، خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران هشدار داد: برای کوتاه کردن دست رژیم ایران از بمب اتمی، غرب باید قاطعیت به خرج بدهد. وی تصریح کرد: این برنامه نزد مردم ایران که به گفته مقامات دولتی 12 میلیون نفرشان گرسنه‌اند، هیچ مشروعیتی ندارد. آنها ادامه این برنامه را نمی‌خواهند. رجوی افزود: چرا دولتهای غربی در مقابل رژیمی که «پدرخوانده داعش» است و کارنامه‌اش صدبار تباهتر از داعش است، نمی‌ایستند.. او سکوت دولتهای اروپایی نسبت به سرکوبگریهای این رژیم و میدان دادن به لابی‌های ملایان را تقبیح نمود و هشدار داد که همکاری با رژیم ایران زیر عنوان مبارزه با داعش نه یک راه‌حل، بلکه نسخه‌ای برای یک فاجعه است. خانم رجوی با اشاره به موج اعدامها در ایران از زمان روی کار آمدن روحانی و ادامه فشار بر ساکنان کمپ لیبرتی گفت: اکنون زمان بالا بردن فشار بر روی رژیم است. ملایان به واسطه بالا بردن فشار پای میز مذاکره آمدند سپس به‌خاطر اعطای امتیازات غرب از امضای توافق خودداری کردند. تنها راه رو به جلو، افزایش فشار و افزایش تحریم است. نوری در انتهای تونل ماراتن مذاکرات وجود ندارد، در انتهای تونل تنها بمب اتمی وجود دارد.

******
آقای حسن ممتاز سروستانی به جرم تدریس در مؤسّسه علمی بهائیان ایران از سوی شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب رژیم به پنج سال زندان محکوم شده است. پیش‌تر این حکم در شعبه ۳۱ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه ابلاغ شده بود. در خبری دیگر آقای «ابراهیم حسین‌زاده» شهروند مسیحی و خادم کلیسای خانگی توسط مأموران وزارت اطلاعات شیراز در خانه اش بازداشت شد. دو هموطن مسیحی دیگر نیز به‌نامهای شهرام دینارویی و محمدرضا واحدی در فولادشهر اصفهان بازداشت شدند. آنها روز یکشنبه 9 آذر حین اجرای یک کنسرت خیابانی در محل پارک خلیج فارس فولادشهر در حالیکه سرودهای عبادی می نواختند بازداشت ‌شدند.

پاسداران و بسیجیها به‌عنوان ضابطان امر به معروف تعیین شدند
مجلس رژیم، مأموران سپاه و بسیج را به‌عنوان «ضابطان امر به معروف و نهی از منکر» تعیین کرد و به آنان اجازه داد دست به اقدامات سرکوبگرانه بزنند. این طرح در مجلس رژیم در ۱۶ مهر تصویب شده بود که بر اساس آن مأموران به‌طور رسمی به اذیت و آزار مردم به‌خاطر نوع پوشش و سایر امور شخصی دست خواهند زد.

******
وزیر خارجه کانادا، جان برد، در گفتگو با الحیات چاپ لندن بر استحکام روابط کانادا با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در همه زمینه‌ها تأکید کرد. وی به توافقات امنیتی دفاعی با عربستان و پایگاههای نظامی در قطر و وجود پرسنل کانادایی در این منطقه برای همکاریها اشاره کرد. جان برد تأکید کرد دولت کانادا با قدرت به سمت تشکیل دولت عراقی که همه طیفهای مردم عراق و مذاهب آن را به‌صورت جدی و واقعی در بربگیرد تشویق کرد و آن را جزیی جدائی‌ناپذیر از کشور و دولت و جامعه عراق دانست.
وزیر خارجه کانادا گفت: کشورش رژیم ایران را در لیست کشورهای حامی تروریسم وارد کرده است. علت این اقدام پشتیبانی مادی رژیم ایران از تروریسم به‌صورت مستقیم در سوریه و یمن و لبنان و کشورهای دیگر است. این پشتیبانی منفی است و ابزار تخریب این کشورهاست. جان برد بر ایستادگی در کنار کشورهای عربی تأکید کرد و گفت ما دخالت رژیم ایران در جهان عرب را محکوم می‌کنیم. وی پیشتر گفته بود: « قاسم سلیمانی از نیروی تروریستی قدس رژیم ایران، شبه‌نظامیان شیعی را در عراق از قبل از سال 2010 سازماندهی کرده و از علنی‌ کردن آن با تصاویری در شبکه‌های اجتماعی، به خود می‌بالد. او که یک مأمور ترور است، خود را قهرمان جا می‌زند». وزیر خارجه کانادا تاکید کرد، به‌رغم تهدید داعش نباید نسبت به خطر شبه‌نظامیان فرقه‌گرای شیعی در غفلت بود.