صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آذر ۱۰، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهسایت همبستگی ملی 9 آذر خبر داد: به دنبال حركت اعتراضی دانشجويان دانشگاه جهرم در استان فارس، در روز 4آذر، عوامل رژيم با چاقو به چند تن از دانشجويان دختر طی روزهای 5 تا 7 آذر حمله كرده و آنان را مجروح كردند. دانشجويان دانشگاه جهرم در اعتراض به  مسموميت غذايی دانشجويان اين دانشگاه و وضعيت نامناسب غذا با چيدن سيني‌های غذای خود در محوطه دانشگاه، دست به حركت اعتراضی زده بودند. به دنبال اين حركت اعتراضی طی روزهای 5 تا 7 آذر شماری از دانشجويان مورد حمله عوامل رژيم با چاقو قرار گرفته و زخمی شده اند. این منبع نوشت: خبرگزاری رسمی رژيم، در اين رابطه به حمله به، شش زن با چاقو در جهرم اشاره كرد كه گفته شده پنج تن از آنان دانشجو هستند. اما به گفته اهالی، دست‌كم 12 تن با چاقو مورد حمله قرار گرفته اند. بدلیل هراس از برگزاری تظاهرات و اعتراضات بیشتر، رژيم بناچار يكي از ايادی خود را دستگير كرد. همبستگی ملی افزود: به گزارش خبرگزاری رسمی رژيم، رضایی، سرپرسرست فرمانداری جهرم بدون اعلام نام فرد دستگيرشده و جزئيات گفت: فرد ضارب به جرم خود اقرار كرده و در حال حاضر تحت نظارت دستگاه انتظامی و قضايی است. با اين حال، امام جمعه رژيم در جهرم به زنان و دانشجويان هشدار داد كه بهانه به دست دشمنان نظام ندهند. يک سايت رژيم نوشت: عوامل «ضدانقلاب» تلاش می‌کنند اين حملات را متوجه نيرو‌های بسيج کرده و «سناريوی» اسيد‌پاشی‌های اصفهان را تکرار کنند.


روز شنبه در جریان آکسیون هفتگی ایرانیان کانادایی در شهر اتاوا، ایرانیان چاقوکشی بسیجیان خامنه ای را محکوم کردند. آنها همچنین محاصره پزشکی ساکنان کمپ لیبرتی در عراق را محکوم کرده و خواستار پایان دادن به شکنجه مجاهدین ساکن لیبرتی شدند. ایرانیان اتاوا به فارسی و انگلیسی شعارهایی از جمله: "بسیجی، اسیدپاشی/چاقوکشی دیگر اثر ندارد، حکومت زن ستیز جز سقوط راه دگر ندارد"، "حق زن با چاقو! این است عدل آخوندی"، "حق زن با اسید! از تدبیر روحانی است"، " امنیت، آزادی، حق زن ایرانی"، "محاصره پزشکی لیبرتی ملغی باید گردد"، سر داده و از اوباما خواستند تا با فشار بر دولت عراق، محاصره پزشکی علیه ساکنان لیبرتی را متوقف کند.

******

به گزارش تلویزیون العربیه، در سوریه دهها تن از نیروهای رژیم اسد و شبه‌نظامیان خارجی که در کنار آنها می‌جنگیدند در جریان درگیری با رزمندگان در شهر درعا کشته شدند. یک منبع نظامی گفت: بیش از 30تن از نیروهای شبه‌نظامی که اغلب آنها از ماموران رژیم ایران بوده‌اند بدست انقلابیون سوری کشته شدند. بنا‌ به گفته همین منبع اجساد این شبه‌نظامیان هنوز بر روی زمین باقی مانده و رژیم اسد نتوانسته است آنها را از صحنه خارج سازد.
در خبری دیگر و بنا بر اطلاعیه كميسيون امنيت و ضد تروريسم شورای ملی مقاومت 7 آذر، شمار قابل توجهی از پاسداران و عوامل نيروی تروريستی قدس در عراق همراه با شبه نظاميان تحت امر مالكی كه در قتل عام 10 شهريور 92 در اشرف شركت داشتند در درگيريهای داخلی عراق کشته شدند.
  
******
رژیم، یک جوان 20ساله را روز پنجشنبه 6آذرماه در شهرستان جغتای در استان خراسان جنوبی در ملأعام بدار آویخت. نام این زندانی «م. ق» عنوان شده است. بنا‌ به اعتراف علی اکبر رحیمی دادستان رژیم به‌رغم این‌که خانواده اولیای دم از قصاص این محکوم صرف‌نظر کرده بودند اما قضاییه رژیم رأی به اجرای حکم داد و روز پنجشنبه این حکم به اجرا گذاشته شد. سحرگاه چهارشنبه 5آذرماه، نیز با حضور مسئولین قضایی، دو جوان در زندان مرکزی قزوین بدار آویخته شدند. گفتنی است که طی هفته گذشته بیش از 20نفر اعدام شدند.

******
زندانی سیاسی رسول حردانی در اعتراض به جلوگیری از رسیدگیهای پزشکی از روز دوشنبه 3 آذر در زندان اوین دست به اعتصاب‌غذا زده است. رسول حردانی از درد و ناراحتی حاد در پاها و ورم زانو رنج می‌برد و اعلام کرده است که اگر تا روز چهارشنبه به خواسته‌هایش رسیدگی نشود اقدام به دوختن لباهایش خواهد کرد. همزمان با اعتصاب‌غذای رسول حردانی، زندانبانان به‌منظور عدم حمایت سایر زندانیان سیاسی او را از بند ۳۵۰ خارج و به بند آموزشگاه منتقل کرده‌اند. زندانی سیاسی رسول حردانی در سال ۱۳۷۹ همراه برادرش خالد حردانی بازداشت و پس از تحمل ۷ سال زندان با سپردن وثیقه در سال ۱۳۸۶ آزاد شد. وی مجدداً در اعتراضات چهارشنبه‌سوری سال ۱۳۸۸ دستگیر شد که همچنان در زندان اوین به‌سر می‌برد.


******
بنا‌ به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران از هرمزگان، زندانی سیاسی "مصطفی ره پیش" که از روز دوشنبه سوم آذر در جزیره ابوموسی دستگیر گردیده است، در اعتراض به اقدام غیرقانونی بازداشت خود، اقدام به اعتصاب‌غذای خشک نموده است. به نقل از یکی از آشنایان وی در جزیره ابوموسی آقای "ره پیش" دارای شرایط جسمی حاد می‌باشد، اما دست‌اندرکاران هیچ اهمیتی به وضعیت جسمی او نمی‌دهند. سپاه پاسداران در جزیره ابوموسی برای این زندانی اقدام به پرونده‌سازی جدید نموده که از جمله اتهاماتی از قبیل توهین به مقامات نظام و سپاه می‌باشد.


******
به دنبال کشته شدن سه تن از پاسداران در شهر زهک در استان سیستان و بلوچستان، یک عضو مجلس رژیم، در جلسه علنی گفت: ”به وزیر دفاع و نیروهای مسلح و همچنین وزیر کشور تذکر می‌دهم که از مرزها به نحو احسن مراقبت نکردید، آدمهای وابسته به گروهکهای تروریستی از مرز عبور کرده و مشکلاتی را برای استان به‌وجود آورده و باعث شهادت عزیزانمان می‌شود که شاهد حادثه اخیر در شهرستان زهک که موجب شهادت سه تن از برادران نیروی انتظامی شد و امروز هم شاهد حادثه تلخ در زاهدان بودیم“.

- کارگران شرکت پتروشیمی چابهار روز چهارشنبه 5 آذر در اعتراض به پرداخت نشدن 4ماه حقوق، ساعتهای کار زیاد، دستمزد پائین، نداشتن تعطیلی ایام تعطیل رسمی، برای سومین بار در دو ماه اخیر دست به اعتصاب زدند. رژیم در پاسخ به خواستهای کارگران به تهدید روی آورده و تعدادی از معترضان را اخراج کرده است.
- بامداد پنجشنبه 6آذر 1393ساعت 11، عده‌یی از جوانان معترض در شهر ری، به یک پایگاه بسیج در خیابان قمی شهر ری، حمله کرده و ضمن تخریب تابلوها و پارچه‌ها و بنرهای تبلیغاتی آن شیشه‌ها و در ورودی محل را شکستند. اقدام جوانان به علت اقدامات سرکوبگرانه این پایگاه رژیم بود که در هفته‌های اخیر برای جوانان این منطقه مزاحمت ایجاد کرده و قصد داشت فعالیتهای خود را به‌مناسبت هفته بسیج گسترش دهند. جوانان با تهاجم به این کانون سرکوب تمامی تجهیزاتی را که ماموران برای نمایش‌های موسوم به هفته بسیج گردآورده بودند تخریب کردند.

- در پی دستگیری محمد معتمد دانشجوی ترم 7 رشته معماری دانشگاه آزاد شهرکرد، خانواده فامیل و دوستان او در مقابل مصلای شهرکرد تجمع کردند. تعداد افراد تجمع کننده بیش از پنجاه نفر بود. آنها در ساعت 8 صبح روز هفتم آذر مقابل مصلا تجمع کردند. اتهام محمد معتمد این است که یک شهروند بهایی است.- روز چهارشنبه 5آذرماه کارکنان شرکت پردیس دریای هرمز بعد از دیدن نامشان در بیلبورد شرکت، دست به اعتراض زدند و تحصن کردند. شرکت مزبور به بهانه تعدیل نیرو و کم کردن هزینه دست به اخراج کارکنان و کارگران زده است. تاکنون نام 20تن دیگر از کارکنان برای اخراج اعلام شده است.

- روز چهارشنبه 5آذر جمعی از کارکنان شرکت کفپوش سیمانی به‌دلیل پرداخت نشدن مطالباتشان با تجمع جلوی دفتر گرداننده این کارخانه دست به اعتراض زدند. کارگران در مواجهه با تهدید اخراج به جای پرداخت مطالباتشان، در و پنجره ساختمان را شکستند. کارفرما وحشت‌زده از گسترش اعتراضات تن به پرداخت بخشی از مطالبات داد، اما نیروی انتظامی با حضور در محل دو کارگر را به اتهام شکستن در و پنجره دستگیر کرد.

- جمعی از مردم و کسبه و صاحبان صنایع منطقه آران و بیدگل در یک تجمع اعتراضی در مقابل شهرداری این شهر نسبت به وضعیت نا به سامان شهر، اعتراض کردند. مردم می‌گفتند با این همه مالیات و عوارض تحت نام عمران  و نوسازی، تمامی پروژه‌های شهر ول شده و نیمه کاره است، مسیر شهر به کاشان و اصفهان هم خراب است.

******
یک شهروند کرد اهل شهر قروه از توابع استان کردستان، به دلایل نامعلومی توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد. هادی طهماسبی اهل قروه روز پنجشنبه ٦ آذر ۱۳۹۳ از سوی مأموران وزارت اطلاعات این شهر بازداشت شد.
 

*****
مقاومت ايران 7 آذر طی اطلاعیه ای، كميسر عالی حقوق بشر، شورای حقوق بشر و گزارشگران و ارگانهای ذيربط ملل متحد و همچنين عموم سازمانهای بين المللی مدافع حقوق بشر را به اقدامی عاجل برای لغو حكم اعدام زندانی سياسی آقاي سهيل عربی فرا خواند و خواستار اتخاذ تصميمات لازم الاجرا عليه اعدامهاي فزاينده خودسرانه از سوی آخوندهای حاکم بر ايران شد. سهيل عربی، عكاس 30 ساله، متاهل و دارای يك فرزند پنج ساله، در آبان ۱۳۹۲ به خاطر انتشار مطالب انتقادی طنز در مورد مقامات رژيم در فيسبوك خود توسط سپاه پاسداران بازداشت و در بند الف-2 زندان اوين كه در كنترل اطلاعات سپاه پاسداران است براي اعترافات اجباری تحت فشار و شكنجه بسيار قرار گرفت. ديوان عالي رژيم در روز 2 آذر (23نوامبر) حکم اعدام سهیل عربی به  بهانه توهين به پيامبر و مقدسات تأييد كرد. اين حكم صرفا با فاصله يك ماه از حكم دادگاه بدوی و به نحوی عجولانه صادر شد. او همچنين در پرونده های ديگر به اتهام «تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری» به سه سال حبس، نيم ميليون تومان جريمه نقدی و 30ضربه شلاق محكوم شده است.


******
بر اثر مقاومت دستفروشان مترو که عمدتاً از اطفال 7 تا 16ساله و یا افراد مسن و سالخورده هستند، نیروهای رژیم بعد از شکست همه طرحهایشان طی یک عقب‌نشینی تصمیم به اتخاذ قوانین مدون برای این کار کرده‌اند. گفتنی است گسترش فقر و بیکاری در جامعه باعث افزایش دستفروشان در متروها شده است و مقامات رژیم به جای حل ریشه‌یی این معضل دنبال سرکوب این افراد هستند.

******
درحالیکه پارلمان فرانسه گفتگو درباره به‌رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین را شروع کرده است، پاسدار محمد باقری رئیس اركان و امور مشترک نیروهای مسلح رژیم ایران با استناد به سخنان خامنه‌ای در مورد تسلیح کرانه غربی فلسطین گفت: تاکنون هرچه که خامنه‌ای گفته، اجرایی شده و این تأکید و تکلیف هم اجرایی و مطمئناً این اتفاق مهم به‌زودی عملیاتی خواهد شد. پاسدار باقری همچنین تهدید کرد که اگر منافع رژیم در عراق به خطر بیفتند، مستقیماً وارد عمل خواهد شد. طرح برسمیت شناختن فلسطین بعنوان کشوری مستقل، توسط نمایندگان سوسیالیست ارائه شده و بر شناسایی فلسطین به‌منظور پایان بحران در خاورمیانه تأکید شده است. پیش از این برخی کشورهای اروپایی نظیر سوئد و انگلستان اقدامی مشابه انجام داده بودند. اخیرا پارلمان اسپانیا هم طرح به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین را با 319رأی موافق به تصویب رساند.