صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، شهریور ۱۷، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

درحالیکه کانادا همچنان رژیم ایران را یک کشور حامی تروریسم می داند، همبستگی خود را با زندانیان سیاسی اعلام نمود

جان برد وزیر خارجه کانادا با صدور بیانیه یی جنایات رژیم ایران را محکوم و با زندانیان سیاسی و خانواده هایشان اعلام همبستگی کرد. در این بیانیه وزارت خارجه کانادا آمده است: کانادا به آنهایی که اعضای خانواده یا دوستانشان را توسط دستگاههای امنیتی رژیم ایران از دست داده اند، صمیمانه تسلیت می گوید و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران است. روزنامه اتاوا سیتیزن، به نقل از وزیر خارجه کانادا جان برد نوشت: «بديهي است که وقتي مساله دولت تهران است ما يک ديدگاه بسيار متفاوت داريم. اين کشور مي تواند حمايت قابل توجه خود از سازمانهاي تروريستي، نه تنها در اطراف منطقه، بلکه در سراسر جهان را قطع کند». جان برد در سفرش به عراق اعلام کرد که به جنگ با داعش کمک خواهد کرد. وی همکاری با رژیم ایران را در این زمینه رد کرد. کانادا رژیم ایران را یک کشور حامی تروریسم می داند.

اعدام 40 انسان تنها در 2هفته، گواهی بر فلسفه تدبیر و امید حسن روحانی است

جوانی به نام "محسن.د" که با اعتراضات مردم در محمود آباد در شمال ایران از اعدام نجات یافته بود روز سه شنبه 11 شهریور در ملاء عام بدار کشیده شد. سحرگاه 10 شهریور، مردم محمود آباد بساط اعدام این زندانی جوان را بر هم زدند. سرکردگان نیروهای حکومتی از وحشت از گسترش اعتراض مردم، مجبور به توقف اجرای حکم اعدام شدند. به نوشته روزنامه حکومتی ایران: «نزدیک به سه هزار نفر.. با سر و صدا و هیاهو و اقدامات فیزیکی ناشی از حمله به حصار امنیتی باعث لغو مراسم اعدام شدند». به نقل از خبرگزاری سپاه پاسداران -فارس- روز بعد یعنی روز 11 شهریور با بسیج انبوه عوامل اطلاعاتی و مأموران نیروی انتظامی، با تدابیر بی سابقه امنیتی این زندانی جوان را در ملأعام بدار آویختند.
- در روز 10شهریور دست کم 10زندانی در زندان قزلحصار کرج به طور جمعی بدار آویخته شدند. گفته می شود اعدام شدگان از زندانیانی بودند که در جریان شورش اخیر در زندان قزلحصار فعال بوده اند.
- در روزهای 4 و 6شهریور 13 زندانی در دو گروه هشت و پنج نفره در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شدند.
- در روزهای اول، 5 و ششم شهریور دست کم 5 زندانی در زندان مرکزی زاهدان بدار آویخته شدند. مراد شیبک، 35ساله، پس از تحمل 12سال حبس در روز 5شهریور اعدام شد. نورالله براهویی و علیرضا شه بخش همراه با یک زن زندانی از بستگانش در روز اول شهریور به طور جمعی اعدام شدند.
- در روز 5شهریور یک زندانی در زندان مرکزی سقز بدار آویخته شد.
- در روز 4شهریور پنج زندانی شامل یک زن در زندان شهاب کرمان اعدام شدند. در روز 28مرداد نیز یک زندانی دیگر در همین زندان اعدام شده بود.
- روزنامه حکومتی خراسان نیز در روز 4شهریور از اعدام یک زندانی در زندان مشهد خبر داد.
- خبرگزاریهای حکومتی فارس و عصر ایران از اعدام دو زندانی در ملأعام در 2 شهریور در شهرهای ساری در شمال و برازجان در جنوب ایران خبر دادند. رژیم به منظور تشدید جو ارعاب عکسهایی از این اقدام ضدانسانی را منتشر کردند.
- خبرگزاری مهر 1 شهریور خبر داد که یک زندانی 50ساله که کارمند بازنشسته بانک بود در قزوین در روز 30مرداد، در ملأعام اعدام شد. در شهرستان خوی نیز در روز 28مرداد یک زندانی در ملأعام (میدان مطهری) اعدام شد.
- مردی که 19سال پیش حکم اعدام در مورد وی اجرا شده و به طور معجزه آسایی از مرگ نجات یافت و حکم اعدام وی ملغی شد، در روندی که حتی با قوانین خود رژیم نیز مغایر است، بار دیگر توسط قضاییه آخوندها به اعدام محکوم شده است.
- خبرگزاری حکومتی ایسنا 31 مرداد خبر داد که در روز 28مرداد، چهار انگشت دست راست یک زندانی متهم به سرقت در ملأعام در شهرستان ابرکوه استان یزد با دستگاه گیوتین قطع شد.
گفتنی است که از زمان روی کار آمدن حسن روحانی بالغ بر 1000 نفر اعدام شده اند.
 

یورش ماموران خامنه ای به بندهای زندان مرکزی کرج

مأموران اطلاعات و گارد زندان مرکزی کرج به بندهای مختلف این زندان یورش بردند و به بهانه تفتیش و بازرسی بند، وسایل زندانیان را تخریب کردند. در جریان این یورش که روز یکشنبه 9شهریور صورت گرفت، زندابنانان زندانیانی را که اعتراض می کردند مورد ضرب و شتم قرار دادند. آنان 4 گوشی موبایل متعلق به زندانیان را هم به سرقت بردند.

زندانیان سیاسی کرد در تبعید به لغو حکم اعدام ارژنگ داوودی، فراخوان دادند

زندانیان سیاسی کرد در زندانهای میناب و بندرعباس با صدور بیانیه یی خواستار لغو حکم اعدام زندانی سیاسی ارژنگ داوودی شدند. در این بیانیه آمده است: جان زندانی سیاسی، ارژنگ داوودی در خطر است. ارژنگ داوودی فعال سیاسی که مدتهاست به جهت انتقادهای شدید از قدرت مطلقه و حاکمیت در حبس می باشد، اخیراً جهت مصاحبه تلوزیونی به زندان رجایی شهر کرج اعزام و پس از ابا از مصاحبه از طرف دادگاه انقلاب کرج به اتهام محاربه و مصاحبه با رسانه های خارج از کشور به اعدام محکوم شده است. ما به عنوان زندانیان سیاسی تبعیدی کرد در زندانهای میناب و بندرعباس ضمن محکومیت این حکم ناعادلانه و غیرانسانی از محافل بین المللی و حقوق بشری خواستار تلاش و عمل جدی در جهت لغو حکم اعدام و در نهایت آزادی این فعال سیاسی و دوست زندانیان سیاسی کرد می باشیم.

مقاومت ایران برای نجات جان زندانیان سیاسی اعتصابی فراخوان داد

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران 14 شهریور طی اطلاعیه ای، برای نجات جان هفت زندانی سیاسی در حال اعتصاب غذا به ویژه کریم موسی زاده که از نزدیک به 30 پیش دست به اعتصاب غذا زده است، فراخوان داد و از عموم مراجع بین المللی و ارگانهای حقوق بشری خواستار یک اقدام مؤثر برای نجات جان آنان و رسیدگی به خواستهایشان شد. کریم موسی زاده، 33ساله، از زندانیان سیاسی کرد که به بندرعباس تبعید شده است، در اعتراض به شرایط و اعمال ضدانسانی شکنجه گران این تبعیدگاه از جمله محرومیت از رسیدگیهای درمانی، از روز 18مرداد در حال اعتصاب غذا به سر می برد. گرمای طاقت فرسا در بندرعباس به ویژه در این تبعیدگاه مرگبار بر شدت فشار بر این زندانی افزوده است. در زندان گوهردشت کرج سه زندانی سیاسی به نامهای خالد حردانی، فرهنگ و شهرام پورمنصوری که از روز 8شهریور، دست به اعتصاب غذا زده اند، دچار ضعف، افت فشار خون و سردرد شده اند. اعتراض آنها به اعمال فشارهای طاقت فرسای شکنجه گران زندان است. در روز 8شهریور، بحرینی سرکرده وزارت اطلاعات در زندان گوهردشت قصد داشت این سه زندانی سیاسی را به نقطه نامعلومی منتقل نماید. اما آنها با حمایت همبندان خود، از رفتن خودداری کردند. خالد حردانی از بیماری حاد گوارشی رنج می برد و مدتها است که به خاطر محرومیت از رسیدگیهای درمانی، بیماری او وخیم تر شده است. اکنون بازجویان وزارت اطلاعات برای تشدید فشار بر وی، قصد انتقال او به نقطه یی نامعلوم را دارند. فرشید یداللهی، وکیل محبوس دراویش گنابادی در زندان اوین نیز، به دنبال جابه جایی مکرر خود و تشدید فشارها بر دراویش زندانی از روز 9شهریور دست به اعتصاب غذا زده است. حمیدرضا مرادی و افشین کرم پور دو تن دیگر از دراویش زندانی از روز 13شهریور در حمایت از آقای یداللهی دست به اعتصاب غذا زده اند.

اخبار اعتراضی؛
 شهروندان اهوازی عصر روز پنجشنبه 13شهریور در ساحل کارون گردهم آمدند و با تشکیل زنجیره انسانی، اعتراض خود را به انتقال آب کارون ابراز داشتند. آنها همچنین به فشار برخی سران رژیم برای موافقت با اجرای طرح بهشت آباد جهت انتقال آب کارون، اعتراض کردند. تجمع کنندگان خواهان توقف تمام پروژه های انحراف آب کارون شدند.
 
 شماری از جوانان در رستوران رویال مشهد با چند بسیجی که مزاحم جوانان شده بودند درگیر شده و با حمایت مدیر و کارکنان رستوران آنها را از رستوران بیرون انداختند.


 در پارک سُرخه حصار تهران، تعدادی از جوانان با مأموران بسیجی درگیر شدند.
این درگیری روز 11شهریور و هنگامی رخ داد که بسیجیها
مانع از نواختن گیتار توسط تعدادی از جوانان شدند که این اقدام، مقاومت جوانان و درگیری با بسیجیان را بدنبال داشت.


 عصر روز پنجشنبه 13شهریور بین جوانان و تعدادی بسیجی در پارک بوستان معلم در خیابان نوروزیان شهر قزوین درگیری رخ داد. درگیری هنگامی شروع شد که بسیجیها مزاحم جوانان شده بودند و تلاش می کردند مانع حضور جوانان در پارک شوند. جوانان مقاومت کرده و با بسیجیها درگیر شدند.

 

******
شورای ملی مقاومت 15 شهریور طی اطلاعیه ای فاش ساخت که رژیم ایران در آخرین روزهای حکومت مالکی صدها میلیون دلار سلاح به او می فروشد و به دستور خامنه ای، دولت مالکی را موظف به محاصره همه جانبه لیبرتی کرده است. مقاومت ایران طبق اسناد و گزارشهای دقیقی که از داخل کشور دریافت کرده است، اعلام داشته است که رژیم ایران با استفاده از آخرین هفته های حکومت مالکی صدها میلیون دلار تسلیحات و مهمات به دولت عراق فروخته است که این نقض قرارداد قطعنامه 1747 شورای امنیت ملل متحد می باشد. ظریف در سفر خود به عراق، از کمکهای مالکی به رژیم ایران برای دور زدن تحریمهای بین المللی قدردانی کرد. این اسناد و گزارشها همچنین نشان می دهد وزارت خارجه، وزارت اطلاعات، نیروی تروریستی قدس و سفارت رژیم در بغداد بر اساس دستورالعمل خامنه ای و شورای عالی امنیت رژیم، در ماههای اخیر در سفرها و ملاقاتهای متعدد در تهران و بغداد، دولت مالکی را موظف کرده اند فشار همه جانبه بر مجاهدین در کمپ لیبرتی را شدت بخشند. مقاومت ایران اعلام داشت که این مدارک و گزارشها در هر مرجع بیطرفی قابل ارائه است. این اطلاعیه افزود: علاوه بر این در سفر ظریف و هیأت همراهش که شامل اعضای شورای عالی امنیت و نیروی قدس می شد، شدت بخشیدن به محاصره لیبرتی با افراد دفتر مالکی و کمیته سرکوب در نخست وزیری مورد گفتگو قرار گرفت و در مورد جزییات آن بحث شد. آنها در این دیدارها خواستار قطع سوخت و اعمال محدودیت شدید بر ورود مواد غذایی به لیبرتی و انتقال بیماران به بیمارستانها و... شدند. بر اساس این اسناد، سرکردگان رژیم به مقامات عراقی گفته اند با توجه به شکستهای پی درپی رژیم ایران و دولت عراق در نابود کردن مجاهدین از طریق قتل عامهای پی درپی و زندانی کردن آنها در لیبرتی و با توجه به شکست اقدامهای مارتین کوبلر، نماینده پیشین ملل متحد در عراق برای وادار کردن مجاهدین به تسلیم شدن در برابر رژیم و بازگشت به ایران، تنها راه برای از پای در آوردن مجاهدین محاصره همه جانبه آنها از طریق جلوگیری از ورود سوخت و آب و غذا و دارو و دسترسی به نیازهای ضروری و خدمات پزشکی است. رژیم ایران نیز متعهد شده است تا از منافع مالکی و دار و دسته او حمایت نموده و تلاش کند برای او و نزدیکانش مناصبی در دولت آینده فراهم سازد تا از پیگردهای قانونی و مجازات در سطح عراقی و بین المللی در امان بمانند.
 

رئیس جمهور یمن به رژیم ایران هشدار داد

عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور یمن از رژیم ایران خواست در امور این کشور دخالت نکند. وی در جمع شخصیتها و شیوخ یمنی گفت: می خواهند صنعا نیز مانند دمشق، بغداد و لیبی در آتش بسوزد. وی فاش ساخت حوثیها از 4 کانال در بیروت کمک دریافت می کنند. به گزارش تلویزیون الجزیره ارتش یمن با شبه نظامیان حوثی درگیر شد در این درگیری 37تن از شبه نظامیان حوثی کشته و 46تن مجروح شدند. گروه حوثی توسط رژیم ایران تأمین مالی، تسلیحاتی و آموزشی می شود. در خبری دیگر وزیر دادگستری یمن هشدار داد: رژیم ایران در امور داخلی یمن دخالت می کند. مرشد العرشانی در مصاحبه با روزنامه الشرق الأوسط خواستار کمک اعراب برای مقابله با دخالت رژیم ایران در این کشور شد. وی گفت: مقابله با رژیم ایران باید در سطح کشورهای عربی و به منظور فشار بر رژیم ایران باشد.

"رژیم ایران مشکل بزرگتری از داعش است"

به نقل از روزنامه هافینگتون پست، هنری کسینجر وزیر خارجه پیشین در دولت ریچارد نیکسون گفت: رژیم ایران مشکل بزرگتری از داعش می باشد. به دلیل این که رژیم ایران جاپای قویتری در خاورمیانه دارد و فرصت بیشتری برای تشکیل یک امپراطوری دارد. این روزنامه افزود: هشدار کیسینجر در مورد رژیم ایران تعجب نداشت چرا که وی در گذشته نیز با شک و تردید به برنامه اتمی این رژیم نگاه می کرد.

زمین لرزه شاهرود را لرزاند

زمین لرزه یی به قدرت 4 و 9 دهم درجه در مقیاس ریشتر ساعت 2 و 4دقیقه بامداد یکشنبه 16شهریور 93 شهرستان شاهرود در استان سمنان را لرزاند. کانون این زمین لرزه شهر مُجن در 35کیلومتری شمال غرب شاهرود اعلام شده است. خبری از تلفات و خسارات احتمالی زمین لرزه منتشر نشده است.******

شمار قربانیان سیل در کشمیر به بیش از 100تن رسیده است. مقامهای این منطقه سیل جاری شده را طی دو دهه گذشته بی سابقه توصیف کرده اند. در پاکستان نیز جاری شدن سیل دست کم 110قربانی گرفت. نیروهای ارتش برای کمک به سیلزدگان وارد عمل شده اند. در چین نیز تا کنون 44نفر کشته و 18نفر ناپدید گردیده اند. بیش از 4800خانه مسکونی تخریب شده است و حدود 120هزار نفر به پناهگاههای موقت منتقل شده اند.

حضور یک زن در مسابقه والیبال، بیش از دو ماه زندان بدنبال داشته است
یکی از زنان دستگیر شده در روز مسابقه والیبال ایران و ایتالیا (در 30خرداد) به نام غنچه قوامی، هم چنان در بازداشت به سر می برد. پلیس و مأموران امنیتی روز جمعه ۳۰ خردادماه از حضور زنان در مسابقه والیبال بین ایران و ایتالیا در ورزشگاه آزادی جلوگیری کرده و شماری از زنان از جمله غنچه قوامی را که متقاضی حضور در سالن مسابقات والیبال بوده را نیز بازداشت کردند. وی پس از آزادی در سی خرداد، بار دیگر روز نهم تیر ماه بازداشت شده و مدت ۴۱ روز را در سلول انفرادی گذراند، اما با وجود پایان یافتن بازجویی ها، چند روز پیش قرار بازداشت او برای دو ماه دیگر تمدید گردید.

ماهواره و فیس بوک باعث تشنج فرهنگی می شود

حداد عادل عضو مجلس رژیم خواستار ادامه سانسور اینترنتی و ماهواره یی شد. وی گفت: برای حفظ آرامش فرهنگی نباید جلوی ماهواره ها را رها کرد، نباید فیس بوک و توئیتر آزاد شوند؛ مسئولان کشور نباید افتخار کنند که در فیس بوک چه می کنند، اگر اینها را رها کنید، باعث تشنج فرهنگی می شود.


******

24 مقام و تعدادی شرکت نفتی و گازی روسیه در لیست تحریمهای جدید اتحادیه اروپا قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری رویتر این تحریمها شامل 24مقام جدید و همچنین شاخه هایی از شرکتهای نفتی و گازی روسیه می شود. بر اساس این تحریمها مبادلات مالی شرکتهای وابسته به دولت روسیه با اتحادیه اروپا دچار مشکل خواهد شد. یک منبع مطلع به رویتر گفت: اگر روسیه نیروهای خود را از اوکراین خارج کند، تحریمها لغو خواهند شد.


"حمله سایبری به یکی از اعضای ناتو، پاسخی نظامی دارد"

ناتو اعلام کرد حمله سایبری گسترده علیه یک کشور عضو می​تواند به عنوان حمله علیه کل این سازمان دفاعی تلقی گردد و باید با آن برخورد نظامی شود. ناتو می​گوید برای دفاع از اعضای خود این تصمیم را اتخاذ کرده است. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نشست دو روزه خود در ولز انگلستان استراتژی جدیدی را در زمینه ”دفاع سایبری“ اتخاذ کرد. بر اساس این استراتژی، اگر عضوی از ناتو مورد حمله سایبری دشمن قرار گرفت معادل حمله نظامی کلاسیک تلقی شده و تمامی اعضای ناتو باید شرایط را دفاعی تلقی کنند.