صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۳۰، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهدومین روز تجمع اعتراضی دراویش و دستگیری گسترده در تهران

بامداد یکشنبه 30شهریور اعضای خانواده‌های دراویش زندانی و جمع کثیری از دراویش از سراسر شهرهای ایران برای دومین روز متوالی در مقابل دادسرای رژیم در تهران تجمع کردند و خشم خود را از موج دستگیریهای روز شنبه و رفتار ضدانسانی با زندانیان ابراز نمودند. مأموران گارد ضدشورش، لباس‌شخصی اطلاعات و بسیج به تجمع‌کنندگان یورش برده و با دستگیری تعداد زیادی از دراویش، دستگیرشدگان را با حداقل 20 ون نیروی انتظامی به کلانتری منتقل کردند. ماموران سرکوب رژیم، مادران سالخورده و اعضای خانواده‌های دراویش را به پارکینگ شهرداری، در پشت کوچه حسینیه امیر سلیمانی منتقل کردند تا مانع پیوستن جمعیت به معترضان شوند. حداقل 1000 تن از دراویش گنابادی در این پارکینگ محاصره شده و مأموران حکومتی مانع پیوستن مردم به آنها می شوند. خانواده‌های دراویش زندانی و سایر دراویش که شب گذشته را در حسینیه امیر سلیمانی سپری کرده بودند، بامداد یکشنبه توسط نیروهای لباس‌شخصی و گارد ضدشورش محاصره شده و از خروج آنان از محوطه مقابل حسینه به سمت دادستانی جلوگیری می شود. لازم به ذکر است که مادران و دختران دراویش در مقابل دادستانی رژیم، مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفتند.
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 29 شهریور= 20 سپتامبر، طی اطلاعیه ای اعلام کرد که نيروهاي حکومتی بامداد شنبه 29شهريور 500تن از دراويش گنابادي را در مقابل دادسرای رژیم که قرار بود ساعت 11 صبح در همبستگی با دراویش زندانی که در اعتصاب غذا بسر می برند دست به تجمع بزنند، دستگیر کردند. دستگیر شدگان که زنان و کودکان نیز در میان آنها مشاهده می شود، خواستار ملاقات با بستگان زندانی خود  هستند که در اثر 21 روز اعتصاب غذا حالشان به وخامت گراییده است. آنها مي گفتند اگر قرار است برادران ما در زندان قرباني شوند، ما هم مي خواهيم به آنان بپيونديم. آنان هيچ جرمي جز درويشي ندارند. این اطلاعیه می افزاید که
رژيم به دنبال اعلام برگزاری تجمع اعتراضي از سوي دراويش، صبح شنبه با گسيل گله هاي پاسدار، نيروهاي اطلاعاتي و انتظامي و گارد ضدشورش به خيابانهای منتهی به دادستانی در ميدان ارك (مركز تهران) و مسدود كردن اين خيابانها و خروجيهای متروی بازار تهران، تلاش كرد از شكل گيري اين تجمع جلوگيري كند. آنها مانع ايستادن و حتي نشستن معترضان در مقابل دادستاني هستند. خانواده هاي دراويش، به ويژه زنان كه در مقابل نيروهاي سركوب مقاومت مي كردند مورد تعرض، بي حرمتي و ضرب و شتم قرار گرفتند.
9
تن از دراويش زنداني آقايان حمیدرضا مرادی‌سروستانی، افشین کرم‌پور، فرشید یداللهی، رضا انتصاری، امیراسلامی، امید بهروزی، مصطفي دانشجو، مصطفي عبدی و کسری نوری که از روز 9شهريور در زندانهاي اوين و شيراز دست به اعتصاب غذا زده اند خواستار آزادی کامل جامعه درویشان از زندان و پاسخگویی رژيم در مورد سالها نقض حقوق دراويش هستند. دراويش زنداني در سالهاي اخير، علاوه بر شكنجه هاي فيزيكي، در بسياري از اوقات به زندانهاي عادي يا سلولهاي انفرادي منتقل شده اند و به عنوان يك اقدام تحقير آميز سبيلهاي آنها را تراشيده‌اند. خانم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، مراجع بین المللی و ارگانهای حقوق بشری بویژه کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد را به اقدام فوری برای آزادی سریع و بی قید و شرط دستگیرشدگان و آزادی دروایش زندانی فراخواند.  وی همچنین خواستار ارجاع پرونده جنایات رژیم به شورای امنیت ملل متحد شد. بر اساس اخبار تکمیلی از اعتراضات گسترده دروایش، تاکنون 800تن از دراویش معترض دستگیر شده اند. دراویش که مورد بازجویی قرار گرفته اند و به اتهام اقدام علیه امنیت و ایجاد اغتشاش متهم شده اند، با رد این اتهامات از پر کردن فرمهای بازجویی خودداری کرده و گفته می شود دراویش دستگیر شده دست به اعتصاب غذا زده اند. در میان اسامی 450 تن از دستگیر شدگان که در اینترنت منتشر شده، زنان و کودکان نیز دیده می شود. گزارشهای منتشر شده بر روی اینترنت حاکی است بیش از 800تن از دراویش شرکت کننده در تجمع روز شنبه در مقابل دادسرای رژیم در تهران بازداشت شده و به 13 کلانتری مختلف تهران و استان البرز منتقل شده اند.
دراویش معترض بر اساس فراخوانهای قبلی قصد داشتند در اعتراض به رفتار ضدانسانی با دراویش زندانی، ”با چشم و دست بسته“ در مقابل دادستانی رژیم تجمع کرده تا بازداشت و به زندان اوین منتقل شوند. این حرکت در همبستگی با دراویش اعتصابی در زندانهای اوین و شیراز بود.
مأموران امنیتی و انتظامی مستقر در خیابان بهشت تهران، با مسدود کردن ورودی و خروجی‌های کوچه معراج این خیابان
۸۹ زن درویش و کودکان آنها را محاصره کردند و با ضربات باتون و شوکرهای برقی و هتاکی قصد کشاندن آنها را به داخل حسینیه دراویش داشتند. زنان درویش مقاومت کردند و گفتند قصد ما رفتن به زندان است نه به حسینیه. در میان آنها فاطمه دانشجو و بشیر یداللهی فرزندان دو وکیل زندانی و 4 کودک زیر 3سال نیز دیده می‌شوند.
از سوی دیگر جمعی از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج در بیانیه ای از دراویش زندانی و خانواده های آنان حمایت کردند.
در این بیانیه آمده است: ما زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج ضمن اظهار نگرانی از دستگیری خانواده‌ها و حمایت از خواسته‌های اعتصاب کنندگان، مردم شریف ایران و همه مجامع حقوق‌بشری را متوجه این موضوع می‌کنیم که مگر آنها چه جرمی را مرتکب شده‌اند؟ جز مراجعه به دادگاه برای بیان خواسته‌هایشان و پیگیری سلامتی عزیزانشان در زندان. راستی هموطنان عزیز، دراویش ما در خانه و وطن خودشان هم حتی به‌اندازه علویان دردانه سوریه و یا شیعیان ترکمن و الحوثیهای یمن که دفاع از حقوقشان موضوع صبح تا شب همه شبکه‌ها، رادیوها، تلویزیون سراسری دولتی است از حقوق شهروندی برخوردار نمی‌باشند.
چگونه است که دراویش ما همه مجرم، مفسد و محاربند ولی آن دردانه‌ها همه محبوب؟ آیا نرمش و اعتدال قهرمانانه تنها در مقابل زور قدرتهای خارجی است و نصیب مردم و شهروندان ایرانی و حتی مسلمانان شیعه
۱۲ امامی دراویش، تنها دار و درفش و سرکوب و زندان است.
درود بر عزیزان دراویش مان و به‌ویژه خانواده‌های مصمم و مقاوم‌شان که تابوی زندان را هم شکسته و برخی خود داوطلبانه به زندان می‌روند تا طلسم آن را شکسته و حبسهای ناعادلانه را هم با عزیزانشان سهیم شوند.

فرانسه اتهام علیه مقاومت ایران را لغو کرد
به نقل از وال استریت ژورنال، فرانسه باقیمانده اتهامها علیه مخالفان ایرانی را لغو کرد. این اقدام  نقطه‌ی پایانی است بر تحقیقاتی طولانی و موقعیت شورای ملی مقاومت را ارتقا می‌دهد. این منبع افزود: دادستان فرانسه اتهامهای اولیه مبنی بر اختلاس مالی علیه اعضای اپوزیسیون ایران را رد کرد و بدین‌ وسیله بر تحقیقات مزمن و قدیمی علیه مجاهدین... نقطه پایان گذاشت. روز چهارشنبه یک مقام رسمی از دفتر دادستانی پاریس، بدون وارد شدن در تفاصیل، اعلام کرد دو قاضی فرانسوی که پرونده تحقیق را پیگیری می‌کردند، همه اتهامها علیه شورای ملی مقاومت ایران را مردود دانستند. تصمیم دادستانی می‌تواند موقعیت این گروه و محور اصلی آن یعنی مجاهدین خلق را ارتقا دهد. مجاهدین تلاش کرده‌اند که در میان مخالفان ایرانی در سراسر جهان جایگاهی کانونی برای خود احراز کنند. ویلیام بوردون، وکیل شورای ملی مقاومت گفت: «تصمیم امروز، نقطه‌ پایانی بر این تحقیق توان فرسا و غیرقابل تحمل بود. بدین‌صورت، مشروعیت، شرافتمندی و نیکنامی شورای ملی مقاومت به اثبات رسید». این تحقیقات از سال 2003، هنگامی که 24تن از اعضای شورای ملی مقاومت بعد از یک شبیخون ناگهانی به مقرشان در نزدیکی پاریس تحت پیگرد مقدماتی و رسمی به اتهام تروریسم قرار گرفتند، آغاز شد… اعضای این شورا و مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران، ارتباط با هر گونه تروریسم را رد کردند. اتهامات تروریستی در سال 2011 منتفی اعلام شد. فاکس نیوز آمریکا نیز در گزارش خود از نتیجه دادگاه فرانسه گفت: قضات فرانسوی اتهامات مرتبط با تروریسم علیه 9تن از اعضای اپوزیسیون تبعیدی ایران را مختومه اعلام کردند و پرونده‌یی را که 11سال پیش با دستگیریهای گسترده‌ گشوده شد بستند، دستگیریهایی که موجب برانگیختگی معترضان شده و تعدادی از آنها در اثر خودسوزی جان باختند.

محاصره کمپ ایرانی لیبرتی در عراق، شدت می گیرد
در روز چهارشنبه 26شهریور (17سپتامبر) مأموران استخبارات مستقر در ورودی لیبرتی مانع انتقال یکی از بیماران مبتلا به بیماری حاد چشم، به بیمارستان شدند. این کارشکنی با این بهانه صورت گرفت که بیماران تنها می‌توانند به یک بیمارستان بروند. این نیروها همچنین مانع همراهی پرستار و مترجم دو بیمار دیگر شدند که کار را برای بیماران بسیار طاقت‌فرسا و تفهیم و تفاهم با پزشک و پرسنل بیمارستان را بسیار سخت و حتی غیرممکن می‌کند. لازم به ذکر است که روز پنجشنبه27شهریور یکی دیگر از ساکنان کمپ لیبرتی به نام  آقای تقی عباسیان بر اثر محرومیت از رسیدگیهای درمانی مورد نیاز جان باخت. وی 21مین نفری بود که بر اثر محاصره پزشکی جان می سپرد. ورود سوخت، غذا و دارو و دیگر نیازمندیهای ساکنان کمپ لیبرتی همچنان با اشکالات متعدد روبروست. دولت جدید عراق بریاست آقای حیدر العبادی هنوز اقدامی در این زمینه نکره است.
 

دهها زندانی چند روز مانده به حضور حسن روحانی در سازمان ملل اعدام شده اند

رژیم سحرگاه پنجشنبه 27شهریور 12 زندانی را در زندانهای کرمان و بندرعباس بدار آویخت. 8تن از این زندانیان در زندان شهاب کرمان به‌طور جمعی بدار آویخته شدند. 4 زندانی دیگر نیز در زندان بندرعباس اعدام شدند. ایرانیان آزادیخواه و مخالف تمامیت نظام آخوندها برای برگزاری تظاهرات بزرگی در اعتراض به حضور و سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور رژیم ایران در سازمان ملل روز پنجشبنه 25 سپتامبر آماده می شوند. آنها خواستار اخراج حسن روحانی از سازمان ملل و رژیمش هستند. در این تظاهرات برخی شخصیتهای سیاسی آمریکایی در جمع تظاهرکنندگان حاضر و سخنرانی خواهند کرد. از زمان روی کار آمدن حسن روحانی با کلید و دولت تدبیر و امیدش نزدیک به 900 انسان در ایران اعدام شده اند و ماشین کشتار آخوندها خاموشی ندارد.


 اخبار اعتراضی؛

 شهروندان اهوازی عصر پنجشنبه 27شهریور در ساحل کارون گردهم آمده و با تشکیل زنجیره انسانی، اعتراض خود را به انتقال آب کارون ابراز داشتند. معترضان خواهان توقف تمام پروژه‌های انحراف آب کارون که اساساً توسط سپاه پاسداران اجرا می‌شود، گردیدند.

 

- در آستانه بازگشایی مدارس در تهران جمعی از والدین دانش‌آموزان دبستانهای منطقه 22 بامداد چهارشنبه 26شهریور در اعتراض به اخذ شهریه‌های سنگین مدارس دولتی، در مقابل اداره آموزش و پرورش رژیم در این منطقه تجمع کردند.

 تعدادی از جوانان در منطقه خزانه تهران، ساعت 9 شب دوشنبه 24شهریور با مأموران  انتظامی درگیری شدند. ماموران سرکوب قصد دستگیری این جوانان را داشتند.- عده‌یی از دستفروشان سی دی در خیابان جمهوری تهران بعد از ظهر روز سه‌شنبه 25شهریور با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند. مأموران رژیم مانع از کسب و کار این دستفروشان شده و تنها وسیله امرار معاش آنها را تخریب یا غارت می‌کردند.

******

رژیم ایران و 6 قدرت جهانی روز جمعه در حالی به پای میز مذاکره رفتند که به نقل از خبرگزاری فرانسه، انتظار نمی‌رود هیچ راه‌گشایی عمده‌ای در این گفتگوها صورت بگیرد. کلسی داونپورت، تحلیلگر منع تکثیر هسته‌یی در انجمن کنترل تسلیحاتی گفت: ”من انتظار هیچ پوسته شکنی قابل توجهی در این دور از گفتگوها ندارم. ولی فکر می‌کنم این گفتگوها، زمینه را برای مسائلی که بایستی، تا قبل از ضرب‌الاجل 24نوامبر (3آذر) حل و فصل شود آماده خواهد کرد“.

اولین حمله هوایی به قرارگاه آموزشی داعش در شمال عراق عملی شد

به گزارش تلویزیون الجزیره (27شهریور) حملات هوایی آمریکا برای اولین بار، قرارگاه آموزشی داعش در شمال عراق را هدف قرار داد. تلویزیون الحره نیز با پخش این خبر گفت: در حمله به قرارگاه آموزشی داعش 23تن از نیروهای آن کشته و 36تن مجروح شدند.


******
یک مرد ایرانی بعنوان رهبر یک حلقه تروریستی به جرم توطئه تروریستی در کانادا به 24 سال زندان محکوم شد. هیوا علیزاده به همراه دو نفر دیگر در سال 2010 دستگیر شده بود. به نقل از شبکه سی بی سی اتاوا 17 سپتامبر، هیوا محمد علیزاده مردی که پلیس از او بعنوان رهبر یک حلقه تروریستی در اتاوا یاد می کند، به گناه خود یعنی توطئه برای انجام حملات انفجاری به قصد آسیب رساندن به عنوان بخشی از یک توطئه تروریستی، اعتراف کرد و 24 سال زندان محکوم شد. علیزاده یکی از سه مردی است که به اتهام مرتبط با تروریسم متهم شناخته می شود. علیزاده از دادگاه معذرت خواست و گفت که افراط زدایی شود. قاضی کالین مک کنن، به علیزاده گفت که دادگاه او را به جرم خیانت(به کشور) و خیانت به خانواده و جامعه گناهکار می شناسد. مصباح الدین احمد در انتظار مدت محکومیت خود می باشد. وی به جرم دست داشتن در فعالیت تروریستی گناهکار شناخته شده بود. سومین مرد خرم شر در ماه اوت بیگناه شناخته شد. به گفته هیوا علیزاده، وی در سال 2009  دو ماه را در یک کمپ آموزش اعمال تروریستی در افغانستان دوره دیده بود. علیزاده وقتی که به کانادا بازگشت، اقدام به تشکیل هسته ای در اتاوا کرد و با مصابح الدین احمد در فوریه سال 2010 دیدار داشت. در جولای 2010 ایندو با شر ملاقات کرده و قصد جذب او را داشتند. پلیس در آپارتمان علیزاده، یک مدار نیمه مونتاژشده که در ساخت بمبهای کنار جاده ای به کار می روند به همراه دستورالعمل کشف کرد. پلیس گفته بود که تنها سه قطعه دیگر برای وصل این دستگاه مخرب به مواد منفجره لازم بود. 

تمدید وضعیت اضطراری در آمریکا

باراک اوباما طی پیامی به کنگره آمریکا وضعیت اضطراری را در این کشور تمدید کرد. وضعیت اضطراری از هنگام حمله تروریستی 11سپتامبر 2001 در آمریکا برقرار شده است. در پیام باراک اوباما که روز 27شهریور توسط کاخ سفید منتشر شده، آمده است: «وضعیت اضطراری ملی که در 23سپتامبر 2001 اعلام شده باید فراتر از 23سپتامبر 2014 ادامه پیدا کند».
رئیس‌جمهور آمریکا در پیام خود افزود: «به این وسیله وضعیت اضطرار ملی را به‌لحاظ اشخاصی که مرتکب عمل تروریستی می‌شوند یا تهدید به ارتکاب عمل تروریستی می‌کنند یا از تروریزم حمایت کنند یک‌سال دیگر تمدید می‌کنم.