صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۰۹، ۱۳۹۳

روز ملی کانادا-Canada Dayاول ژوئیه: روز ملی کانادا
 

رادیو ایرآوا روز کانادا را به شما هموطنان و همزبانان مقیم این کشور تبریک گفته و براتون روز خوشی آرزو دارد. به امید فرارسیدن روز آزادی ایران از چنگال آخوندها و برقراری دمکراسی در میهن اسیر.

کمی در مورد روز کانادا؛

در بیستم ژوئن 1868 ابلاغیه ای از طرف والی کانادا لرد مانک به امضا رسید که در آن پیروان ملکه انگلستان را در سرتاسر این کشور ترغیب به پیوستن به برگزاری جشن در سالگرد تشکیل اتحادیه ایالات شمال آمریکای انگلیس به صورت فدراسیونی به نام کانادا در اول ژوئیه می کرد.
روز تعطیل اول ژوئیه بر اساس اساسنامه 1879 تحت عنوان روز سلطنت انتخاب شد. هیچگونه سندی از سازماندهی مراسمی بعد از اولین سالگرد این روز در دست نیست بجز برای پنجاهمین سالگرد فدراسیون در سال 1917 زمانی که بلوک میانی ساختمان پارلمان در شهر اتاوا در دست ساخت بود که این ساختمان بعنوان یادواره ای به پدران فدراسیون و دلاوری نبرد کانادائیها در جنگ اول جهانی اهدا شد. جشن بعدی در سال 1927 برگزار گردید.
از سال 1958 دولت، جشن سالانه روز ملی کانادا را به شکل مراسمی ویژه در چمن پارلمان در بعد از ظهر با حضور سران کشور و هنگام غروب بوسیله کنسرت توده ای و آتش بازی در شهر اتاوا به معرض نمایش گذاشت. ( در سال 1967 ملکه الیزابت دوم در مراسم جشن روز ملی کانادا نیز حضور داشت)
این ترکیب در سال 1968 با اضافه کردن نشانه هایی از فرهنگهای مختلف که کشور کانادا را تشکیل می دهند و کنسرتهای حرفه ای در برابر ساختمان مجلس کانادا به شکل زنده از تلویزیون، رنگی دیگر بخود گرفت. تا سال 1975 تمرکز این جشنها زیر نام "فستیوال کانادا" در پایتخت این کشور یعنی اتاوا و در سراسر ماه ژوئیه که شامل فرهنگها، حضور هنرمندان محلی و مشهور و بازیهای ورزشی مختلف و سازمانهای خیرخواهانه بود، برگزار می شد که در سال 1967 لغو ولی دوباره در سال 1977 فعال شدند.
در سال 1980 فرمول جدیدی توسعه داده شد که کمیته ملی این امکان را در اختیارمردم هر شهر و محله ای  قرار میداد تا آنها بنا به سلیقه خود و با کمک مالی دولت، روز ملی کانادا را جشن بگیرند. دولت فدرال، عهده دار برنامه ریزی جشن تولد کاناداست.  سال بعد از آن نیز این کار با اضافه کردن فشفشه بازی در 15 شهر بزرگ کانادا ادامه یافت.
در 27 اکتبر 1982، روز اول ژوئیه که به نام "دومینیون دی" معروف بود به "روز کانادا" تغییر نام یافت. 
از سال 1985 کمیته های روز کانادا در هر ایالت و قلمرو برقرار می شوند تا سازماندهی و هماهنگ کردن جشن روز کانادا را به صورت محله ای انجام دهند. دوایر این کمیته ها آماده اعطای هزینه این جشنها به مراکز مربوطه می باشند.
روز کانادا شاد و خجسته باد