صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۰۱، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهدولت كانادا خواهان حسابرسي از رژيم ايران به دليل نقض فاحش حقوق بشر شد
سایت حقوق بشر سازمان ملل 30 خرداد گزارش داد که در جلسه شوراي حقوق بشر در ژنو، دولت كانادا خواهان حسابرسی از رژيم ايران به‌دليل نقض فاحش حقوق بشر شد. نماينده كانادا در سخنان خود اعلام كرد، كشورش از نقض سازمان‌يافته و مستمر حقوق‌بشر در ايران به‌طور عميقي برآشفته است... مردم ايران همچنان فاقد پایه ای ترین آزادی‌ها هستند و وعده هایی كه به آنها داده شده محقق نشده است. وی افزود: در ايران زندانيان سیاسی مورد ضرب ‌و شتم قرار می گیرند و از مجازات اعدام به ‌طور گسترده استفاده می شود.

******

پارلمان کانادا قطعنامه زیرکمیته بین المللی حقوق بشر برای تضمین حفاظت و امنیت ساکنان لیبرتی را به اتفاق آرا تصویب نمود. در این قطعنامه بر حضور سازمان ملل در داخل کمپ لیبرتی و انجام تحقیقات مستقل درباره حملات صورت گرفته به اشرف و لیبرتی تاکید شده و به آزادی 7 گروگان اشرفی فراخوان داده است. بر اساس سایت پارلمان کانادا 26 خرداد، زیرکمیته بین المللی حقوق بشر در پارلمان کانادا تصمیم گرفت: 
-وضعيت در كمپ ليبرتي بيانگر يك بحران حقوقي، سياسي و بطور ويژه انساني است كه بايد سريعا به آن پرداخته شود؛
- از دولت عراق مي خواهد تضمين كند كه ساكنان كمپ ليبرتي از حفاظتهاي بين المللي كه آنها واجد آن هستند، بويژه اصل نان رفولمان برخوردار شوند؛
-از دولت كانادا و دولت آمريكا ميخواهد كه براي بازگرداندن سريع و امن هفت گروگان به كمپ ليبرتي تلاش كنند؛
-از استقرار حضور سازمان ملل در داخل كمپ ليبرتي جهت مانيتور اوضاع و طي پروسه پناهندگي و انتقال حمايت مي كند؛
-از سازمان ملل ميخواهد كه سريعا يك تحقيقات مستقل و بيطرف را در مورد قتل عام اول سپتامبر در اشرف شروع كند و به ويژه محل هفت گروگان مفقود شده را مشخص نمايد.

 ******
 چهار زندانی سیاسی اهل سنت در زندان قزلحصار کرج همچنان در اعتصاب غذا بسر می برند. حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی از روز شنبه 24خرداد تا کنون در اعتصاب غذا هستند. آنان خواستار لغو حکم اعدام و بازگشت به زندان گوهردشت کرج هستند. در همبستگی با این چهار زندانی سیاسی کرد، هشتاد تن از زندانیان سیاسی اهل سنت در زندان گوهردشت کرج بیش از 5 روز است که دست به اعتصاب غذا زده اند. این زندانیان خواستار لغو حکم اعدام حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی می باشند.

رضا شهابی عضو سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران همچنان در اعتصاب غذا بسر می برد

 
زندانی سیاسی رضا شهابی که بیش از 20 روز در اعتصاب غذاست، از افت فشار خون و کاهش شدید وزن و دردهای عضلانی و ستون فقرات رنج می برد. رضا شهابی به دلیل انتقالش از بند 350 اوین به گوهردشت دست به اعتصاب غذا زده است و خواستار بازگشت به اوین می باشد.******
 
زندانیان زندان میناب روز دوشنبه 27خرداد، به کمبود و قطعی آب اعتراض کردند. مسئولین زندان در واکنش به این اعتراض آب آشامیدنی را نیز قطع کردند. زندانیان طی چند روزی که جریان آب قطع شده، نتوانسته اند استحمام کنند. به گفته زندانیان حتی آب سرویسهای بهداشتی هم قطع شده و زندانیان به همین علت در معرض انواع بیماریهای گوارشی و عفونی قرار دارند.
یک زن جوان در خطر قریب الوقوع اعدام می باشد
راضیه ابراهیمی معروف به مریم 4 سال پیش بدلیل قتل همسرش که به او تحقیر فیزیکی و لفظی می رسانده دستگیر شد. مریم در 14 سالگی ازدواج کرده بود و هنگام جرم 17 ساله بود. در حالی حکم اعدام برای راضیه ابراهیمی صادر شده است که قانون بین الملل، اعدام مجرمین کودک را شدیدا منع می کند. در ایران تحت حاکمیت آخوندها تنها در سال 2014 اعدام 3 کودک بطور رسمی گزارش شده است.

نزديك به 800 اعدام در اولين سال رياست جمهوری دولت تدبیر و امید حسن روحانی ثبت شده است
روز سه شنبه 27خرداد، رژيم در يك اعدام جمعي شش زنداني را در زندان اروميه به دار آويخت. اين زندانيان فرامرز پاشايی، عبدالوهاب دلير، پرويز نيک خوی، عبدالکريم هرکولی، نقدعلی رجايی، رشيد مرادی از اهالی اروميه، سلماس و نقده بودند. سه تن از قربانيان در حالی اعدام شدند كه حكم آنها حبس ابد بود. به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت 29 خرداد، خانواده فرامرز پاشایی از اهالی اروميه كه در 27 خرداد به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام شد از مخالفان رژيم هستند. این اطلاعیه افزود: اعدام زندانيان سياسي تحت عنوان قاچاقچی يك روال شناخته شده رژیم است.
 در
روز 24 خرداد و در سالگرد نمايش انتصاب روحاني، شش زنداني ديگر شامل حامد آقايی، سعيد ورمزياری، ابراهيم دلايی ميلان و آرش احمدوش در زندان اروميه اعدام شده بودند.


******
مأموران اطلاعاتی و انتظامی رژیم روز جمعه 30خرداد در وحشت از تجمع اعتراضی مردم، مانع از حضور گسترده آنها بر مزار ندا آقا سلطان، در پنجمین سالگرد شهادتش در بهشت زهرای تهران شدند. ماموران حکومتی حتی برای ورود پدر و مادر ندا آقا سلطان مانع تراشی کردند. بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی، مأموران اطلاعاتی و امنیتی تعدادی از مردم از جمله دو تن از زندانیان سیاسی سابق را که برای ادای احترام به مزار ندا رفته بودند، دستگیر کردند. دو تن از دستگیرشدگان به نامهای بهنام موسیوند و مجید مقدم چندی بعد آزاد شده اند.

پورمحمدی وزیر دادگستری رژیم ایران به ابعاد سرکوب دستگاه قضاییه اعتراف نمود

مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری رژیم در جلسه سالیانه قوه قضاییه با شرکت سران سه قوه رژیم گفت: ۹ میلیون و ۸۱۶ هزار پرونده در سال ۱۳۹۲ در دستگاه قضایی تشکیل شده و تعداد زندانیان ۲۱۷ هزار و ۸۵۱ نفر بوده است. این بدین معنی است که از هر ۱۰۰ هزار ایرانی، ۲۸۳ نفر در زندان است. پورمحمدی بودجه قوه قضاییه رژیم را ۴هزار و ۷۲۸ میلیارد تومان اعلام کرد. بنا به این اظهارات بودجه دستگاه قضایی آخوندها در سال جاری، 40 درصد رشد داشته است.


وزیر کشور روحانی به آمارهای تکاندهنده ای در رابطه با اعتیاد در ایران اعتراف کرد

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: مواد مخدر سه میلیارد دلار گردش مالی دارد. معادل این رقم حدود 10هزار میلیارد تومان می شود.
وی آمار معتادان را یک میلیون و 350هزار نفر اعلام کرد و گفت: اگر این تعداد معتاد ضرب در تعداد خانواده ها کنیم یعنی حدود شش میلیون نفر در کشورمان به طور مستقیم درگیر پدیده مواد مخدر هستند. رحمانی فضلی همچنین افزایش نرخ اعتیاد زنان طی چهار سال گذشته را دو برابر اعلام کرد. وی با اشاره به مرگ متوسط روزانه 8نفر در کشور به دلیل مصرف نامناسب مواد مخدر اعلام نمود که این رقم در سال حدود سه هزار نفر می شود. گفتنی است آمار سازمان ملل از معتادین ایران 2.2 میلیون بزرگسال می باشد.

"جمهوری اسلامی ستاره دموکراسی و عدالت در منطقه است"

جواد لاریجانی مشاور بین المللی دستگاه قضاییه آخوندها بار دیگر به احمد شهید گزارشگر ویژه ملل متحد در امور حقوق بشر ایران حمله کرد و گفت: ”احمد شهید نه صلاحیت گزارشگری دارد و نه گزارش هایش دارای اعتبار است“. به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر، وی گزارشهای احمد شهید را”بی اعتبار“ و”تهاجمی“ خواند و گفت: «کسانی که با ما سرسازگاری ندارند از باب حقوق بشر وارد می شوند» جواد لاریجانی مدعی شد: ”جمهوری اسلامی ایران ستاره دموکراسی و عدالت در منطقه است.“

******

خبرگزاری تسنیم ارگان نیروی تروریستی قدس طی گزارش تحلیلی خود  31 خرداد از شکست و به بن بست رسیدن مذاکرات وین5 خبر داد. این منبع حکومتی افزود: «نتیجه همه ارتباطات تلفنی و مذاکرات مستقیم با آمریکاییها این بوده است که آنها با زیاده خواهیهای خود و با این که ایران تمام همراهیهای لازم و تضمینهای ممکن مبنی برصلح آمیز بودن فعالیتهایش را داده است، مذاکرات را به بن بست رسانده اند… اما تیم هسته یی ایران نمی خواهد بن بست مذاکرات، تبدیل به شکستی رسمی شود چرا که هم به مردم وعده حل مسأله را داده است و هم حداقل در شرایط فعلی از شکست رسمی مذاکرات چیزی عاید کشور  نمی شود».

******
 آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود که روز جمعه ۳۰ خرداد ماه منتشر شد، اعلام کرد رژیم ایران در چارچوب موافقتنامه ژنو، ۹۷درصد ذخائر حساس اورانیوم ۲۰ درصد خود را اکسید کرده است. طبق گزارش ماهانه آژانس ذخایر اورانیوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد رژیم ایران در ماه ژانویه (دیماه سال گذشته) حدود ۲۱۰ کیلوگرم بود. بر اساس توافقنامه شش ماهه ژنو که در ۲۴ نوامبر سال گذشته بین رژیم رژیم ایران و گروه ۱+۵ امضا شد، رژیم متعهد شد تا ذخایر اورانیوم غنی شده باغلظت ۲۰ درصد خود را یا رقیق کند یا به اکسید تبدیل کند. این موافقتنامه در ۲۰ ژنوایه (۳۰ دیماه) به اجرا گذاشته شد و مهلت آن در ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیرماه) پایان می یابد.


******

زمین لرزه یی به بزرگی 5 و یک دهم درجه ریشتر بامداد روز شنبه 31خرداد منطقه «بابامنیر» در استان فارس را به لرزه در آورد. زمان وقوع این زمین لرزه ساعت 3 و 24دقیقه بامداد گزارش شده است. رژیم ابعاد تلفات و خسارات احتمالی این زلزله را منتشر نکرده است.

******

جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد ایران روز (یكشنبه اول تیر) در مقابل مجلس رژیم تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان به پرداخت نشدن چند ماه حقوق عقب افتاده اعتراض داشتند.
******
پهلوان مسلم اسکندر فیلابی مسئول کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت و همسرش مهین مشکین فام طی بیانیه ای درگذشت همسر جهان پهلوان تختی شهلا توکلی را تسلیت گفتند. در این بیانیه آمده است: شهلا تمام عمر را با ياد جهان پهلوان و در خدمت بزرگ كردن تنها فرزندش بابك به تنهائى گذراند. خانم شهلا توکلی همسر جهان پهلوان تختی روز سه شنبه 27 خرداد پس از 47 سال از درگذشت غلامرضا تختی و پس از مدت زیادی که بیمار بود، در یکی از بیمارستهای تهران فوت کرد.

******
 روز شنبه 21 ژوئن، عده ای از دوستان و خانواده ندا حسنی شهروند اتاوا که روز 23 ژوئن 2003 بدنبال خودسوزی اعتراض درگذشت یاد او را در یازدهمین سالگرد شهادتش در گورستان پاین کرست اتاوا گرامی داشتند. پدر ندا حسنی نیز سخنانی ایراد نمود. لازم به ذکر است که امسال پنجمین سالگرد درگذشت مادر ندا، فروغ نیز می باشد. فروغ در کنار دخترش ندا در گورستان پاین کرست دفن شده است.

******

روز شنبه 21 ژوئن بازی آرژانتین و ایران با پیروزی آرژانتین با یک گل خاتمه یافت. بازی بعدی تیم ایران روز چهارشنبه 25 ژوئن با بوسنی و هرتزوگووین خواهد بود. در کنار هیاهوهای فوتبال مردم ناراضی برزیل از بدو شروع بازیهای جام جهانی در کشورشان دست به اعتراضات و تظاهرات زده اند و خواهان رسیدگی به وضعیتشان هستند. 

در خبری دیگر و به گزارش آسوشیتندپرس، بازماندگان قربانیان انفجار 1983 بوینس آیرس در جریان مسابقه فوتبال ایران و آرژانتین در سائوپائولو، علیه رژیم ایران تظاهرات کرده و خواستار محاکمه و مجازات آمران و عاملان این انفجار شدند. آسوشیتدپرس گفت: تظاهر کنندگان پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود: 20سال بی عدالت و یک کارت قرمز برای عدالت. در حمله تروریستی بوینس آیرس، 85نفر کشته شدند و دادستانهای آرژانتین، رژیم ایران را مقصر می دانند.