صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، خرداد ۱۹، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 18 خرداد 93رژیم بامداد امروز یکشنبه 18خرداد 3زندانی را در زندان مرکزی بندرعباس بدار آویخت. این 3زندانی به سلولهای انفرادی بند قرنطینه منتقل شده بودند و با دست بند و پابند آنها را به دیواری بسته بودند. رژیم همچنین صبح روز شنبه 17خرداد، 4زندانی را در زندان شهرکرد بدار آویخت. هر چهار زندانی اهالی استان چهار محال و بختیاری بودند. کارشناسان سیاسی معتقدند افزایش بی سابقه اعدامها در ایران از زمان روی کار آمدن روحانی، بدلیل وحشت رژیم از فضای انفجاری جامعه و خیزشهای اجتماعی است. در خبری دیگر خانواده های زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت کرج، روز چهارشنبه 14 خرداد گزارش دادند که زندانیان به آنها گفته اند از تاثیرات ناشی از امواج پارازیت رنج می برند و برخی از زندانیان دچار تنگی نفس، برخی دچار اختلالات عصبی و برخی نیز دچار مشکلات گوارشی شده اند.

******

وزارت خارجه آمریکا و مجلس انگلیس، اعدام غلامرضا خسروی از هواداران مجاهدین خلق که روز یکشنبه گذشته اعدام شد را محکوم کردند. کمیته پارلمانی بریتانیایی برای آزادی ایران در بیانیه 1ژوئن 2014 خود اعلام کرده بود: اعدام غلامرضا خسروی به رغم چندین اقدام فوری توسط عفو بین الملل و ارگانهای دیگر یک علامت هشدار دهنده است که در برابر رژیم ایران راهی جز اقدامات کیفری توسط شورای امنیت سازمان ملل و تحریم این رژیم قرون وسطایی باقی نمی گذارد. جامعه بین المللی موظف است از این اعدامها و اعمال وحشیانه علیه زندانیان سیاسی در ایران جلوگیری کند... رژیم ایران به خاطر امیدهای احمقانه در غرب به روحانی، نباید از حساب پس دادن به خاطر چنین جنایاتی در برود. و اکنون زمان آن رسیده که تمام مقامات رژیم ایران به خاطر بیش از سه دهه نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران، مورد حسابرسی قرار گیرند و کیفرخواست آنها در دادگاه جنایی بین المللی مطرح شود. روز دوشنبه نیز، جن پاکسی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اعدام غلامرضا خسروی به اتهام "محاربه"، گفت: "ایالات متحده نسبت به کثرت اجرای احکام اعدام در ایران که در پی محاکماتی با نقض فاحش رویه‌های قابل قبول قضایی صادر می‌شود به‌ شدت نگران است". وی افزود: "در حالیکه ما به آزمون روش‌های دیپلماتیک برای حل و فصل مساله هسته‌ای ایران ادامه می‌دهیم، همچنان از آزادی‌های اساسی و حقوق تمامی ایرانیان حمایت می‌کنیم". "یکی از معیارهای کلیدی برای بازگشت ایران به جامعه جهانی" رعایت حقوق بشر در این کشور است."

خانم نسرین ستوده وکیل دادگستری و برنده جایزه ساخاروف که خود 3 سال در زندانهای رژیم محبوس بود، اعدام غلامرضا خسروی را واکنش رژیم ایران "در قبال اعتراضات مردمی به حمله به بند زندانیان سیاسی" در اوین دانست. وی گفت: «دور جدیدی از حملات قضایی علیه فعالان مدنی و سیاسی آغاز شده است. یورش بی رحمانه به بند 350، احضار و بازداشت فعالان مدنی و خبرنگاران، اعدام غلامرضا خسروی یکی از زندانیان سیاسی که در میان اعتراضات گسترده فعالان حقوق بشر در داخل و صحنهٴ بین المللی به وقوع پیوست، همگی نمونه های عینی این یورش قضایی است. مع هذا ضمن تأکید بر خاتمه دادن به فشارهای قضایی علیه فعالان و رسیدگی به ضرب و شتم بی رحمانهٴ زندانیان سیاسی که به مثابهٴ گروگانهای شخصی به حساب می آیند، خواسته خود را مبنی بر لغو کامل کلیة احکام اعدام و به ویژه اعدام های سیاسی اعلام می دارم تا زمینهٴ چنین انتقام جویی های شخصی فراهم نشود».

پدر ندا آقاسلطان نیز در آستانه پنجمین سالگرد شهادت دخترش، ضمن تسلیت به خانواده خسروی، اعدام غلامرضا را نشانه ای از ضعف و زبونی رژیم دانست. 

یک گروه از گزارشگران ویژه حقوق بشر در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه انزجار خود را از اعدام غلامرضا خسروی ابراز داشته و خواستار لغو مجازات اعدام در ایران شدند.
در سایت سازمان ملل متحد به تاریخ 5ژوئن، 2014 آمده است: مجازات اعدام یک شکل افراطی از مجازات است و اگر اصلاً بتوان از آن استفاده کرد تنها وقتی باید اعمال شود که جنایت مرتکب شده از نوع جدی ترین و آن هم بعد از محاکمه یی منصفانه صورت گیرد که یک روند دقیق حقوقی در آن تضمین شده باشد.  
احمد شهید گزارشگر ویژه در وضعیت حقوق بشر در ایران نیز گفت؛
این مافوق فهم و تصور است که آقای خسروی به خاطر همان اعمال و با همان اسناد، دو بار مورد محاکمه قرار گرفت و این صرفاً مغایر استانداردهای بین المللی حقوق بشر و همچنین مغایر قانون داخلی خود ایران است... . همزمان این گزارشگر ویژه از افزایش اعدامها در سال جاری در ایران ابراز نگرانی کرد. بیش از 170نفر شامل حداقل 2زن از شروع سال 2014 تاکنون اعدام شده اند و شمار زیادی از زندانیان، در صف مجازات مرگ، در خطر اعدام قریب الوقوع قرار دارند. لازم به ذکر است که وزیر خارجه کانادا آقای جان برد نیز حکم اعدام غلامرضا خسروی را محکوم کرده بود.

دو روز پس از اعدام غلامرضا خسروي وزارتخارجه آخوندها خواستار استرداد مجاهدين ازعراق است

بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت 14 خرداد، روز سه شنبه 13 خرداد= (3ژوئن)، دو روز بعد از اعدام غلامرضا خسروي، مرضيه افخم، سخنگوي وزارت خارجه رژيم، بار ديگر گفت: «ما همواره از دولت عراق خواسته‌ايم كه اعضاي سازمان مجاهدين را به ايران تحويل دهند. اين موضوع در عين حال از طريق مراجع بين‌المللي هم دنبال مي‌شود تا زمينه ‌اعاده و استرداد آنها به ايران فراهم شود ... در وزارت امور خارجه با همكاري نهادهاي مسئول اين موضوع دنبال مي‌شود». این اطلاعیه افزود: اين سخنگو همچنين در ارتباط با اعدام غلامرضا خسروي گفت: «این فرد به‌جهت عضویت در گروههای تروریستی و مشارکت در اقدام تروریستی و کشتن افراد بیگناه مجازات شده است». او فراموش كرده بود كه حتي دادسراي آخوندها در اطلاعيه رسمي اش اتهامهاي وارده به غلامرضا را «تلاش مؤثر براي پيشبرد اهداف سازمان مجاهدين»، اطلاع رساني به «رسانه هاي مرتبط با سازمان مجاهدين» و «ارائه كمك مالي» و وصل «برخي افراد به تشكيلات» اعلام كرده بود. مقاومت ايران دولت آمريكا و ملل متحد را كه بارها و به صورت مكتوب نسبت به امنيت و سلامت ساكنان ليبرتي متعهد شده‌اند به محكوميت قاطع اين درخواستها و اقدام فوري و مؤثر در حفاظت از ساكنان ليبرتي فرا خواند. سكوت و بي‌عملي در مقابل اين اظهارات، رژيم و دست نشاندگانش در عراق را در اقدامات غير قانوني و ضد انساني شان تشجيع مي‌كند.

 روز سه شنبه ایرانیان در شهر اتاوا در مقابل سفارت آمریکا گرد آمدند و از غلامرضا خسروی تجلیل به عمل آوردند. آنها در مراسم گل یاد غلامرضا خسروی را گرامی داشته و خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی شدند. ایرانیان روز شنبه 17 خرداد نیز در جریان آکسیون هفتگی خود مقابل سفارت آمریکا گرد آمدند. آنها نگران از وضعیت زندانیان سیاسی خواهان واکنش جامعه بین المللی شدند. ایرانیان همچنین از باراک اوباما خواستند تا به قولهای خود مبنی بر حفاظت ساکنان لیبرتی عمل نماید.

 

چند خبر از زندانهای رژیم؛

زندانی سیاسی ارژنگ داوودی روز دوشنبه 12خرداد برای بار چندم در دادگاه رژیم مورد محاکمه قرار گرفت. این محکمه در بندرعباس و در شعبه 3 دادگاه رژیم اجرا شد. ریاست این جلسه را جواد دمساز برعهده داشت. اتهام ارژنگ داوودی هواداری از سازمان مجاهدین خلق است و به همین دلیل او به محاربه متهم شده است.  گزارش می شود اتهامات وارده به ارژنگ در این دادگاه، توسط عاصف حسینی رئیس شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و او علیه ارژنگ داوودی حکم صادر خواهد کرد. عاصف حسینی به وکیل ارژنگ گفته است: ارژنگ داوودی باید در زندان بماند و اصلاً نباید بیرون بیاید. پرونده ارژنگ داوودی دو سال قبل با اتهام فعالیت تبلیغاتی و همکاری با «معاندین نظام» گشوده شد و ارژنگ نخست در شعبه 1 دادگاه کرج محاکمه گردید. همچنین پرونده دیگری علیه ارژنگ به خاطر نوشتن شعارهای تحقیرآمیز علیه خامنه ای در سرویسهای بهداشتی زندان تشکیل شده است.

 

زندانی سیاسی ماشاءالله حائری از بستگان مجاهدان ساکن لیبرتی در زندان گوهردشت کرج به کما رفته است. وی روز دوشنبه 12خرداد با کمک همبندانش به بهداری زندان منتقل گردید و به دلیل وضعیت وخیم به صورت اورژانس به خارج از زندان منتقل شد. وضعیت جسمی ماشالله حائری بسیار حاد گزارش شده است اما شیوه مرگ تدریجی و زجرکش کردن علیه او و دیگر بستگان مجاهدان لیبرتی توسط رژیم در زندان به کار می رود.

 
به دنبال اعدام غلامرضا خسروی، رژیم بامداد یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۳، هفت زندانی سیاسی به نامهای اسدالله هادی، رضا اکبری منفرد، ابوالقاسم فولادوند، اصغر قطان، علی سلان پور، غلامحسین اسدی و رضا شهابی را از بند ۳۵۰ اوین به زندان گوهردشت تبعید کرد. روز پیش از آن نیز بهزاد عرب گل یکی دیگر از زندانیان بند 350 به دستور خدابخشی، معاون دادستانی، به دفتر زندان فراخوانده شد و پس از آن که به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت، به زندان گوهردشت فرستاده شد. شماری از زندانیان با شنیدن صدای درگیری با شعار دادن، دست به اعتراض زدند.
رضا شهابی عضو هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در اعتراض به این تبعید که به منظور تشدید فشار بر زندانیان صورت گرفته است، اعلام اعتصاب غذا نمود.
زندانی سیاسی رضا شهابی روز شنبه 17 خرداد هفتمین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر گذاشت. رضا شهابی از درد شدید مهره های گردن و کمر رنج می کشد. ولی او در اعتراض به تبعید خود به زندان گوهردشت دست به اعتصاب غذا زده و اعلام کرده است تا رسیدن به خواسته خود یعنی بازگشت به بند 350 اوین اعتصاب غذای خود را ادامه می دهد.

- روز شنبه 10خرداد 70تن از پاسداران گارد ویژه زندان و مأموران اطلاعات، به زندانیان سیاسی در واحد 4 بند 10 زندان گوهردشت یورش برده و به تحقیر و توهین و بازرسی زندانیان این بند پرداختند. نیروهای حکومتی بخشی از وسایل زندانیان را تخریب و بخشهای دیگری را نیز سرقت کردند. در این بند بیش از 95 زندانی سیاسی اهل سنت زندانی هستند.

 
زندانی سیاسی علی معزی که به‌خاطر اعتصاب‌غذا در حمایت از زندانیان سیاسی بند 350اوین به سلولهای انفرادی قزل‌حصار منتقل شده بود، از روز 27اردیبهشت به بند مجرمان عادی این زندان منتقل شده است. تراکم بالای زندانیان در این بند آقای معزی 65ساله را که از بیماریهای مختلف از جمله سرطان، نارسایی کلیه و آرتروز شدید گردن رنج می‌برد، در شرایط بحرانی قرار داده است. او را همچنین از ابتدایی‌ترین امکانات و رسیدگیهای درمانی محروم کرده‌اند. علی معزی زندانی سیاسی هوادار مجاهدین در دهه 60 است که در سال 87 به‌خاطر دیدار با دو فرزندش در کمپ اشرف، بازداشت شد. او در فروردین 90 (مارس2011) برای سومین بار به‌خاطر شرکت در مراسم یادبود زندانی سیاسی محسن دکمه‌چی که زجرکش شد، دستگیر گردید. عوامل اطلاعات در انتقام از این‌که آقای معزی از شرکت در دادگاه خودداری می‌کند، قصد پرونده‌سازی جدید علیه وی را دارند.

سه وبلاگ نویس در شیراز دستگیر شدند
مصطفی صفری و فرزین فرزاد روز شنبه، دهم خرداد ماه در شیراز و محمود صالحی، روز یکشنبه یازدهم خرداد ماه، در اهواز بازداشت شده اند. بر اساس گزارشات دریافتی، مصطفی صفری وبلاگ نویس و فرزین فرزاد دانشجو، روز شنبه دهم خرداد ماه، در حالیکه قصد ورود به دانشگاه آزاد شیراز را داشتند، توسط سرنشینان یک دستگاه خودروی ون متوقف و با ضرب و شتم مجبور به سوار در خودروی مذکور شدند. دو تن از مأموران لباس شخصی در حالیکه بیسیم به دست و مسلح به سلاح کمری بودند، به چند دانشجوی که در محل بازداشت تجمع کرده بودند، به طور اهانت آمیزی تذکر دادند که فوراً محل را ترک کنند. روز یکشنبه یازدهم خرداد ماه نیز، محمود صالحی، وبلاگ نویس در محل کار خود در اهواز بازداشت شد. مأموران لباس شخصی ظهر روز یکشنبه اقدام به تفتیش محل کرده و ضمن بازداشت صالحی، کتب، فایلها و سی دیهای موجود را ضبط نموده و با خود انتقال دادند.


چند خبر اعتراضی؛


طلافروشان بازار تبریز امروز یکشنبه18خرداد بیست و سومین روز اعتصاب خود را به پایان بردند. بنا به گزارشهای منتشر شده از صبح امروز کرکره مغازه های طلافروشان همچنان پایین و یکپارچه تعطیل بوده است. پارچه فروشان تبریز نیز همصدا با طلافروشان به اخاذی مالیاتی آخوندها معترض هستند. بازار طلا فروشان ارومیه نیز صبح امروز یکشنبه 18خرداد همچنان بسته بود و طلافروشان در اعتصاب بودند. بازاریان گفتند تا زمانی که تکلیف 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده مشخص نشود دست از اعتصاب بر نمی دارند. لازم به ذکر است که طلافروشان اعتصابی از سوی ارگانهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم مورد تهدید قرار می گیرند.

 اعتصاب نزدیک به سه هزار تن از کارگران کارخانه سنگ آهن مرکزی بافق همچنان ادامه دارد. آنها در اعتراض به واگذاری این معدن به باندهای رژیم تحت عنوان خصوصی سازی از روز یکشنبه 28اردیبهشت اعتصاب کرده اند.جمعی از کارگران نانواییهای باقر شهر در جنوب تهران روز شنبه 17خرداد در اعتراض به پایین بودن دستمزد خود در مقابل شهرداری رژیم تجمع کردند. یک کارگر نانوا که فوق دیپلم دارد گفت: روزانه 12 تا 14ساعت کار می کنیم. ولی حقوق و دستمزد ما بسیار پایین است و هیچ معیار و محکی وجود ندارد.


 روز سه شنبه 13خرداد جمعی از رانندگان تاکسی در کرمانشاه در اعتراض به افزایش عوارض تاکسی، در محل اداره تاکسیرانی کرمانشاه تجمع کردند. معترضان از رئیس اتحادیه تاکسیرانی کرمانشاه خواستند در مورد عدم تناسب بین نسبت افزایش عوارض و افزایش خیلی کم نرخ کرایه تاکسی توضیح دهد.


زمین لرزه بجنورد در خراسان و زاغه در لرستان را به لرزه درآورد

زمین لرزه ای به قدرت سه و یک دهم ریشتر روز یکشنبه 18خرداد بجنورد در استان خراسان را تکان داد. این زمین لرزه در ساعت 8 و 49دقیقه صبح به وقوع پیوست. همچنین زمین لرزه دیگری «زاغه» در استان لرستان را به لرزه در آورد. این زمین لرزه که قدرت آن سه وهشت دهم ریشتر بود در ساعت5و 44دقیقه و 40ثانیه بامداد یکشنبه 18خرداد رخ داد.

توفان در تهران ۵کشته و ۴۰ مصدوم بر جای گذاشت

روز دوشنبه 12خرداد بر اثر وقوع توفان شدید در تهران 5تن جان باخته و 40تن مصدوم شدند. توفان موجب برخورد 20 خودرو و مصدوم شدن 8تن در بزرگراه تهران- قم شد.
خانم مریم رجوی طی پیامی با خانواده های قربانیان طوفان شن ابراز همدردی نمود و افزود: اين گونه حوادث و بلاياي طبيعي از قبل قابل پيش بيني است و مي توان نسبت به وقوع آن به مردم هشدار داد و خسارتها را پايين آورد، اما تحت حاكميت رژيم آخوندي كه جان و هستي مردم كمترين ارزشي برايش ندارد، اين حوادث طبيعي نيز فاجعه آفرين مي شود. در خبری دیگر و روز جمعه 16 خرداد تهران و حومه آن یکبار دیگر شاهد توفان شدید همراه با گرد و غبار بود. به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا، سازمان هواشناسی سرعت این توفان را ۸۵ کیلومتر در ساعت اعلام کرد. شدت توفان به قدری شدید بود که تردد خودروها در شهر مختل شد.


بر اساس نظرسنجی مؤسسه گالوپ، ایرانیان تحت حاکمیت آخوندها از غمگین ترین ملتهای جهان

بر اساس گزارشی تازه از مؤسسه معتبر نظرسنجی گالوپ، مردم تحت حاکمیت آخوندها از غمگینترین ملتهای جهان هستند. این نظرسنجی نشان می دهد ایرانیان از نظر سهم خنده و شادی در میان ۱۳۸ کشور جهان در مقام ۹۳ هستند. مطابق تحقیقی دیگر، ایرانیان در میان ۱۵۶ کشور جهان از نظر میزان رضایت و خرسندی در مقام ۱۱۵ هستند. از نظر سهم اندوه در جهان، ایران پس از عراق در مقام دوم قرار گرفته است. بر اساس این نظرسنجی شهروندان ایران، به ویژه جمعیت جوان کشور، انگیزه های کافی دارند که غمگین باشند: نابسامانی هایی مانند بیکاری و فقر در کشور بالاست و تورم بالا و گرانی شدید بر بسیاری از مردم فشار می آورد.

هیلاری کلینتون از تسلیح رزمندگان ارتش آزادی سوریه حمایت کرده بود

به نوشته واشینگتن پست هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود که در حال آماده شدن است توضیحات دقیقی در مورد مخالفتش با باراک اوباما بر سر استراتژی آمریکا در سوریه جنگ زده می دهد. هیلاری کلینتون می نویسد وی به طرفداری از مسلح کردن رزمندگان سوریه استدلال می کرد اما اوباما تصمیم دیگری گرفت.

سیل در افغانستان بیش از ۱۰۰کشته و مفقود برجای گذاشت

به گفته مقامهای افغانستان جریان گسترده سیل روز جمعه در ولایت «بَغلان» در شمال آن کشور، بیش از 100کشته و مفقود بر جای گذاشته است. بیشترین تلفات جانی در منطقه گذرگاه نور گزارش شده است. روز جمعه بسیاری از ساکنان این منطقه خانه و کاشانه خود را ترک کردند.