صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اردیبهشت ۲۹، ۱۳۹۳خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت روز پنجشنبه 15 مه از طریق ویدیو در جلسه استماع زيرکميته حقوق بشر بين المللی کميته خارجی پارلمان کانادا شرکت کرد و پس از ایراد سخنانی به سوالات نمایندگان از سه حزب اصلی پارلمان کانادا پاسخ داد. خانم رجوی که در "هفته حسابرسی از ایران" در این جلسه شرکت می کرد، ضمن تشکر از تلاشهای نمایندگان کانادایی در هفته حسابرسی از ایران، گفت: اين تلاشها زنگ خطری است در رابطه با تهديدات چهارگانهٴ رژيم ايران که شامل: هسته يی، تروريسم، تحريکات و به طور خاص، نقض سيستماتيک حقوق بشر توسط رژيم می باشد. مریم رجوی سپس به نقض حقوق ساکنان لیبرتی که وی آنرا روی دیگر سکه سرکوب و اختناق در داخل کشور دانست، پرداخت و به فوت دو تن از ساکنان لیبرتی که بدلیل محاصره پزشکی مدتهای طولانی رنج می بردند اشاره نمود. خانم رجوی از نمایندگان پارلمان کانادا خواست تا دولت این کشور را به برداشتن گام اول پیرامون تحقیقات مستقل در مورد سرکوب ساکنان لیبرتی و بخصوص قتل عام اول سپتامبر 2013 و همچنین پروسه انتقال ساکنین به کشورهای ثالث، تشویق کنند. خانم رجوی با اشاره به حمله ماموران رژیم به زندانیان سیاسی بند 350 اوین گفت حمایت کانادا از حقوق بشر و آزادی و مقاومت ايران بيش از هر زمان ديگر مؤثر است. در جلسه زیر کمیته حقوق بشر بین المللی کمیته خارجی پارلمان کانادا، خانم نینا گری وال از حزب محافظه کار و آقایان اسکات رید، رئیس جلسه، تایرن بنسکین از حزب نیودمکرات، وین مارستن از حزب نیودمکرات، و دیوید سوییت از حزب محافظه کار سوالاتی از خانم رجوی نمودند. در این جلسه همچنین خانم جودی اسگرو از حزب لیبرال کانادا و تعدادی از شهروندان ایرانی-کانادایی نیز حضور داشتند. نمایندگان پارلمان از وضعیت نگران کننده ساکنان لیبرتی سوالاتی مطرح نمودند که خانم رجوی به آنها پاسخ داد. پیرامون این خبر مهم با میهمان این هفته  ایرآوا بیشتر صحبت خواهم داشت. 

******
روز چهارشنبه سایت مجاهدین خلق ایران، خبر درگذشت یکی دیگر از ساکنان لیبرتی که اخیرا برای انجام عمل جراحی به آلبانی منتقل شده بود، را انتشار داد. بیماری خانم راضیه کرمانشاهی بدلیل محاصره پزشکی در کمپهای اشرف و لیبرتی به وخامت گراییده بود و بر اساس اخبار منتشر شده در اسفندماه به آلبانی منتقل شده بود. اما دو هفته پس از عمل جراحی بدلیل ایست قلبی فوت کرد. خانم کرمانشاهی از زندانیان سیاسی زمان شاه بود و زندگی خود را وقف مبارزه با رژیم آخوندها کرده بود. روز گذشته در شهر اتاوا در مقابل سفارت آمریکا و در جریان آکسیون هفتگی ایرانیان، یاد خانم کرمانشاهی با مراسم گل گذاری گرامی داشته شد. ایرانیان با شعارهایی خواستار آزادی زندانیان سیاسی در زندانهای رژیم و خطاب به اوباما خواستار فشار بر مالکی، جهت آزادی 7 گروگان اشرفی که شامل 6 زن می باشند شدند. آنها همچنین خواستار استقرار کلاه آبیهای سازمان ملل برای حفاظت از جان هموطنانشان در کمپ لیبرتی شدند. 

******
به نقل از روزنامه گلوب اند میل چاپ کانادا، 25 اردیبهشت، در هفته حسابرسی از ایران، آقای جان برد، وزیر امور خارجه کانادا که در واشنگتن سخنراني ميكرد، گفت: "رژيم ایران بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است" و در ادامه ضمن انتقاد از سیاست مماشات در مقابل رژیم ایران افزود: "دوره ای که کانادا دمای دور میز را می سنجید و جایی می نشست که نه خیلی گرم بود و نه خیلی سرد، گذشته است. یک ایران هسته ای نه تنها تهدیدی برای ایالات متحده، بلکه تهدیدی برای ما و متحدان ماست". جان برد با اشاره به موج روبه گسترش نقض حقوق بشر در ایران و افزایش اعدام ها در دولت روحانی، وزیر کشور رژیم ایران را "وزیر کشتار" نامید. 
همچنین آقای جیمز بیزن نماینده حزب محافظه کار پارلمان کانادا در بیانیه ای بتاریخ 13 مه گفت: در حالی که پارلمان کانادا در طی هفته حسابرسی از ایران به جلب توجهات درباره سابقه حقوق بشر ایران ادامه میدهد هزاران ایرانی در سیستم زندانهای جمهوری اسلامی پژمرده میشوند. در زندان مخوف اوین بیش از ۳۰۰۰ زندانی در صف مرگ قرار دارند. بدرفتاری با آنان و شرایط غیر انسانی آنها بارها مستند شده است. اخیرا شرایط برای بسیاری از زندانیان سیاسی به دنبال یورش به این زندان بدتر شده است. جیمز بزن عضو پارلمان کانادا تاکید کرد "من به کمیساریای عالی حقوق بشر فراخوان میدهم تا یک تحقیقات مستقل بین المللی در باره یورش وحشیانه اخیر بر روی زندان اوین در ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ را تسهیل نماید. تمامی زندانیان بایستی از سلول های انفرادی بازگردانده شوند و بلافاصله توسط پزشکان در بیمارستانهایی که مورد قبول زندانیان و خانواده های آنان است مورد مداوای پزشکی قرار گیرند." یک نمونه از اقدامات غیر انسانی که در این زندان به وقوع پیوست در مورد یک مرد ۴۲ ساله است که ۱۷ سال از زندگی خود را به عنوان مجازات برای دزدی در زندان به سر برده است. علاوه بر این، این رژیم وحشیانه دست راست و پای چپ او را در ملاء عام بدون بیهوشی قطع کرده است. مجازاتی با این ابعاد به وضوح در تناقض با نرم ها و استاندارد های بین المللی است. مجازات های شدید بدنی، حتی اگر به واسطه قانون اسلامی اجرا شده باشد توسط اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی در مورد حقوق مدنی و سیاسی که ایران آن را داوطلبانه امضا کرده منع شده است. نماینده پارلمان جیمز بزن اظهار داشت: "من سیستم وحشیانه قضایی ایران و ادامه بی توجهی به روند دادرسی و نقض حقوق بشر توسط ایران علیه مردم خود را محکوم میکنم. برای صلح و امنیت بین المللی هیچ تهدیدی بزرگتر از رژیم ایران وجود ندارد. ما نباید جنایات روزمره در داخل ایران فراموش کنیم و باید به جلب توجهات به آنها در سطح جهانی ادامه دهیم. مردم ایران مستحق کرامت، احترام و آزادی که برای مدتهای طولانی از آنها منع شده است میباشند

******
روز شنبه سه زندانی در زندان دادسرای قزوين و يک زندانی در زندان قزوين بدار آويخته شدند. باور آگاهان سیاسی بر این است که اين اعدامها به منظور ايجاد فضای رعب و وحشت و برای مقابله با خيزشهای اجتماعی صورت می گيرد.
******
رسانه های حکومتی خبر دادند که عليرضا باوی، دادستان رژيم در خرمشهر، شامگاه جمعه در اهواز مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به بيمارستان منتقل شد. محمدباقر الفت، رئيس کل دادگستری رژيم در خوزستان، با تأييد اين خبر به خبرگزاری حکومتی مهر گفت «ترور دادستان خرمشهر توسط اسلحه شکاری از نوع ساچمه ای بوده و ساچمه های متعددی به ناحيه صورت وی اصابت کرده است». بر اساس گزارش سایت مجاهدین خلق، علیرضا باوی دادستان رژيم در خرمشهر در صدور حکم اعدام و زندان برای بسياری از جوانان خرمشهری دست داشته است.

اخبار اعتراضی؛

 دانشجويان دانشگاه آزاد شهرکرد روز چهارشنبه 24ارديبهشت ماه جاری در اعتراض به فاسد بودن غذای سلف سرويس که موجب مرگ دو دانشجوی اين دانشگاه شد تجمع کردند. فريد رياحی و مجتبی صالحی اهل اصفهان بودند.
دانشجويان دانشگاههای غياث الدين جمشيد کاشانی و بصير واقع در آبيک قزوين، صبح روز دوشنبه 22ارديبهشت در اعتراض به کمبود سرويس های اياب و ذهاب و گران شدن کرايه ها تجمع کردند.
جمعی از دانشجويان رشته عمران دانشگاه آزاد واحد کمالوند در خرم آباد
نیز روز پنجشنبه 25ارديبهشت در اعتراض به عزل و نصبهای صورت گرفته در دانشگاه اعتصاب کرده و از رفتن به کلاسهای درس خودداری نمودند.

مردم بدلیل قتل یک جوان بدست ماموران حکومتی دست به اعتراض زدند
عادل سومارايی يکی از جوانان شهر بابل با شليک گلوله مأموران نيروی انتظامی به قتل رسید. جوانان بابل در اعتراض به قتل عادل، بنرها و عکسهايی از اين جوان در سطح شهر نصب کردند که روی آنها نوشته شده: "عادل جان راهت ادامه دارد" ، و "عادل جان آسوده بخواب".


******
زندانيان سياسی بند 350 اوين روز 25 اردیبهشت با صدور بيانيه يی تلاش دولت حسن روحانی برای سرپوش گذاشتن بر جنايت رژيم در اين بند را افشا کردند. در اين بيانيه آمده است: نوبخت، سخنگوی دولت روحانی، پس از گذشت نزديک يک ماه از وقايع خيانت بار 28فروردين امسال در بند 350 زندان اوين اعلام کرد که وزارتخانه های دادگستری و اطلاعات، مسئول تهيه گزارشاتی در اين خصوص و ارائه به دولت هستند. این بیانیه می افزاید: اينک، با توجه به موضعگيری مصطفی پورمحمدي وزير دادگستری که از اعضای هيأت سه نفره قتل عام سال 67 بوده و در روز يکشنبه31فروردين گفت، درگيری بين خود زندانيان بوده و تنها 2نفر در اين درگيری زخمی شده اند، ... از هم اکنون پيداست که نتيجه اين گزارشات چيزی نخواهد بود جز لاپوشانی و سرپوش گذاشتن بر جنايات انجام شده و تبرئه جانيان و سرکوبگران حکومت فاشيستی مذهبی ولايت فقيه همانند سرنوشت پرونده های قتلها و جنايات قبلی رژيم در سالهای گذشته.
در حاليکه زندانيان سياسی آسيب ديده از همان ابتدا خواهان تشکيل يک هيأت حقيقت ياب با حضور نمايندگانی از سازمان ملل يا صليب سرخ جهانی و يا ديگر نهادهای بين المللی بوده اند و خواستار اعاده حقوق حقه خود و مجازات جنايتکارانی که آنان را در حالی که دستهايشان از پشت سر بسته بوده و چشم بند بر چشم، شديداً با مشت و سيلی و لگد و باتوم، مورد ضرب و شتم، توهينهای رکيک، تراشيدن وحشيانه و اجباری موهای سر و صورت و... قرار داده اند، بوده اند و با مقاومت و اعتصاب غذای خود در سلولهای انفرادی، دشمن را به عقب نشينی واداشتند، مقاومت و ايستادگی ای که جهان را به ايستادن در مقابل اين رژيم ضدبشری واداشت.

******

چهارمين دور مذاکرات رژيم ايران و پنج به علاوه يک در وين پايان يافت. در اين مذاکرات که از روز سه شنبه شروع شد، قرار بود پيش نويس توافقنامه جامع و نهايی تهيه شود. در اين چند روز بارها جواد ظريف و کاترين اشتون ديدار کردند. همچنین ديدارهای جداگانه ای ميان رژيم و نمايندگان آمريکا و ساير قدرتهای غربی صورت گرفت.  کاترين اشتون و جواد ظريف در پايان مذاکرات وين، کنفرانس مشترک مطبوعاتی برگزار نکردند. عباس عراقچی معاون وزارت خارجه رژيم گفت: در اين دور از مذاکرات پيشرفت محسوسی صورت نگرفته است. خبرگزاری رويتر گفت: آمريکا از فقدان پيشرفت در مذاکرات اتمی با رژيم ايران ابراز نگرانی کرد. يک مقام ارشد آمريکا تأکيد کرد گفتگوها کند و دشوار بوده و شکافها و اختلافات قابل توجهی باقی مانده اند. خبرگزاری رويتر گفت: يک گزارش محرمانه سازمان ملل متحد می گويد رژيم ايران به دنبال توسعه موشکهای بالستيک می باشد. اين امر نقض تحريمهای ملل متحد و چالشی جدی بر سر راه مذاکرات 6 قدرت برای مهار برنامه اتمی رژيم ايران می باشد. کارشناسان ملل متحد گفتند، "رژيم ايران به توسعه برنامه موشکهای بالستيکی و فضايی خود ادامه می دهد". اين کارشناسان می گويند راه اندازی يک سايت جديد پرتاب موشک نزديک شاهرود و يک مجتمع بزرگتر پرتاب موشک و ماهواره در مرکز فضايی خمينی در سمنان در حال اتمام است. يک مقام ارشد دولت آمريکا که اظهاراتش توسط خبرگزاری رويتر مخابره می شد، گفت: توانمنديهای بالستيکی رژيم تهران، بايد موضوع مذاکرات باشد، چرا که قطعنامه های شورای امنيت به تأکيد می گويد با هر نوع توانمندی موشکی پرتاب تسليحات اتمی، بايد مقابله شود .در قطعنامه سال 2010 شورای امنيت، ممنوعيت توليد موشکهايی با توانايی حمل کلاهک اتمی منظور شده است.
در خبری دیگر بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژيم اعلام کرد روز دوشنبه يک هيأت آژانس بين المللی انرژی اتمي به تهران سفر می کند. وی گفت: مذاکرات اين هيأت در تهران در چهارچوب توافق جديد برای برطرف کردن نگرانيهای آژانس برگزار می شود. به گفته خبرگزاری حکومتی ايسنا اين مذاکرات يک روزه خواهد بود و در آن اقدامات سيزده گانه برای رفع نگرانيهای آژانس مورد بررسی قرار می گيرد. مذاکرات رژيم و آژانس روز سه شنبه صورت می گيرد. خبرگزاری رويتر پيشتر گزارش داده بود چاشنيهای انفجاری حساس ترين موضوعی است که در اين مذاکرات مورد بحث و بررسی قرار می گيرد.