صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اردیبهشت ۲۲، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهروز پنجشنبه و بدنبال هجوم ماموران لباس شخصی به یک کنسرت موسیقی سنتی در یزد، شرکت کنندگان معترض شعار مرگ بر ديکتاتور سر دادند. ماموران لباس شخصی از ادامه این کنسرت که در سالن تربیت معلم یزد برگزار شده بود، جلوگیری کردند ولی شرکت کنندگان با آنان درگیر شدند.  
 


چند خبر اعتراضی؛
اهالی منطقه سبزدشت در تهران روز 15ارديبهشت در اعتراض به قطعی برق در مقابل اداره برق و شهرداری در اين منطقه دست به تجمع زدند. فروشندگان فروشگاه هايپراستار در تهران، نیز روز پنجشنبه 18 ارديبشهت در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق عقب افتاده خود دست به اعتصاب زدند. اعتصاب نزديک به 140تن از کاميونداران در شهر نائين اصفهان نیز همچنان ادامه دارد. اين کاميونداران که به حمل مرغ از مرغداريها به کشتارگاهها اشتغال دارند در اعتراض به افزايش قيمت سوخت، از 4روز پيش دست به اعتصاب زده اند.

- دانشجويان دانشگاههای آزاد واحد صحنه و واحد کنگاور در استان کرمانشاه به تعطيلی سلف سرويس دانشگاه اعتراض کردند. دانشجويان و اساتيد دانشگاه که مجبورند برای صرف ناهار به داخل شهر بروند روز دوشنبه 15ارديبهشت دست به يک حرکت اعتراضی زدند و خواهان تعيين تکليف اين موضوع شدند. دانشجويان دانشگاه تهران نیز روز شنبه 20ارديبهشت در جلسه يی که عوامل رژيم در دانشکده فنی اين دانشگاه برگزار کرده بودند، شعارهای ضدحکومتی سر دادند و خواهان آزادی زندانيان سياسی شدند. دانشجويان معترض همچنين سرود يار دبستانی خواندند. در اين جلسه که علی مطهری عضو مجلس رژیم نيز شرکت داشت، دانشجويان، ماموران بسيجی را هو کردند.

- مردم بخشی از شهرستان خرم آباد روز پنجشنبه 18ارديبهشت در اعتراض به سمپاشی نشدن مناطق خود توسط رژیم که باعث هجوم آفت و کرم شده در مقابل شهرداری منطقة3 اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

- مأموران نيروی انتظامی در بندرعباس روز چهارشنبه 17ارديبهشت دو هموطن را در جاده ميناب ـ بندرعباس به ضرب گلوله به قتل رساندند. اين دو نفر رسول بخشی 30ساله و مراد نظری 32ساله بودند. مأموران انتظامی به بهانه قاچاق سوخت به مسافران اين جاده شليک می کنند و تاکنون چندين نفر از اهالی منطقه را به همين شيوه به قتل رسانده اند.

******
ساعت 2 و 35دقيقه بامداد امروز یکشنبه زمين لرزه ای به قدرت چهار و يک دهم درجه ريشتر بلده در استان مازنداران را لرزاند. از خسارات وارده گزارشی منتشر نشده است.

******
رژيم، صبح روز شنبه دو زندانی را در زندان مرکزی زاهدان بدار آويخت. يعقوب اسحاق زهی و خدانور درون پرور به همراه 5تن ديگر روز پنجشنبه ۱۸ ارديبهشت ماه برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند. در خبری دیگر در میان اعدام شدگان  روز شنبه در زندان قزلحصار کرج یک زندانی زن نیز دیده شده است. وی به همراه 13 زندانی دیگر روز جمعه به سلولهای انفرادی منتقل شده بود. نام وی اعلام نشده است. یک زندانی در شهرک علوی شهرستان ساوه در ملاء عام بدار آویخته شد. اتهام وی قتل یک مامور نیروی انتظامی عنوان شده است. 3 زندانی دیگر نیز در محوطه زندان قم روز چهارشنبه دار زده شدند. روز دوشنبه 15 اردیبهشت نیز 5 زندانی در زندان مرکزی کرمان بدار آویخته شدند.
    

مريم رجوي براي نجات جان بيش از 200 دختر دانش آموز نيجرياي فراخوان داد

خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت مراجع، روحانيون و مجامع مختلف اسلامي را تشویق به محکوم کردن ربودن بیش از 200 دختر نیجریایی نمود. وی ضمن محکوم کردن این اقدام، با خانواده هاي اين دختران ربوده شده ابراز همدردی نمود و جامعه جهاني را به يك رويكرد قاطع و همه جانبه و اقدام فوري براي نجات آنان فراخواند.
15ماه پيش مطبوعات بين المللي فاش كردند كه تسليحات و مهماتي كه توسط گروههاي افراطي در
آفريقا به كار مي رود، در ايران ساخته شده است (نيويورك تايمز –فوريه2013). نزديك به سه سال پيش نيز ارسال سلاح و مهمات از سوي رژيم ايران براي نيجريه و ديگر كشورهاي غرب آفريقا فاش شده بود. 3 هفته پیش، بیش از 200 دانش آموز دختر نیجریایی توسط گروهی افراطی و مسلح بنام بوکو حرام که به معنی "آموزش غربی حرام" می باشد از مدرسه شبانه روزی در استان بورنو در شمال شرقی نیجریه ربوده شدند. این دختران بین 16 تا 18
ساله می باشند. ربوده شدن این دختران، اعتراضات بسیاری را در نیجریه و در کشورهای غربی و بخصوص آمریکا بدنبال داشته است. میشل اوباما همسر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز به جنبش دختران ما را برگردانید پیوسته است. همچنین چندین هنرپیشه مردم هالیوود جنبشی به نام "مردان واقعی دختران را نمیخرند" آغاز کرده اند. 


130 هزار بسیجی آموزش دیده منتظر ورود به سوریه هستند

دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه خود بتاریخ 17 اردیبهشت اعلام کرد یک فرمانده سپاه پاسداران از اعزام 130 هزار بسیجی آموزش دیده به سوریه خبر داد. این اطلاعیه گفت: پاسدار سرلشگر حسین همدانی، از سركردگان سپاه پاسداران در يك اعتراف بيسابقه گفت : امروز ۱۳۰هزار بسیجی آموزش دیده منتظر ورود به سوریه هستند." امروز ما به دلایل منافعی چون انقلاب اسلامی در سوریه میجنگیم و دفاع ما در حد دفاع مقدس است». وي افزود: سپاه پاسداران با سازمان دادن«۷۰ هزار جوان «علوی»٬ «سنی» و «شیعی» در قالب ۴۲ گروه و ۱۲۸ گردان در سوریه مشغول جنگ هستند. با تدابیر ... رهبری و به كارگيری تاكتيكهاي  جنگ شهری، تعداد كشته‌شدگان در اين كشور كاهش و امنيت پايدار تا حدودی برقرار شده است». اطلاعیه شورای ملی مقاومت تاکید کرد چشم پوشي جامعه جهاني به ويژه دولت آمريكا بر جنايات رژيم در سوريه و عراق و ديگر كشورهاي منطفه، آخوندها را در جنگ افروزي و ماجراجويي خارجي كه براي بقای حكومت رو به سقوط خود به آن شديدا نيازمند است، قوياً تشويق كرده است.

سالانه 85 هزارنفر به سرطان مبتلا می شوند

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، 19 اردیبهشت خبر داد، یک متخصص در امور سرطان گفت: ”در بسیاری از استان های کشور سرطان دومین علت مرگ و میر و در کل کشور سومین دلیل مرگ و میر است. سالانه حدود 85 هزار مورد جدید سرطان در کشور بروز می کند. آنچه که در روند رو به رشد سرطان کشور مهم است، افزایش بیماری مبتلا به سرطان در سال های اخیر است، به طوریکه در سنین مختلف و در زنان و مردان، ابتلا به این بیماری دیده می شود.

 

******

به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا 19 اردیبهشت، رئیس شورای عالی استانها از بروز بحران آب در تهران خبر داد. مهدی چمران گفت: ”کم آبی در پایتخت کشور بحرانی است و احتمال قطع آب در تابستان امسال وجود دارد”. وی با اشاره به اینکه بحران آب تنها به استان تهران بسنده نمی کند، افزود: ”در استان های تهران، اصفهان، یزد، خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان وضعیت کم آبی بحرانی تر است”.
 

احزاب مجلس ملی فرانسه از مقاومت ایران حمایت کردند

روز سه شنبه 6 مه، در يك جلسه در سالن ويكتور هوگو در مجلس ملي فرانسه در پاريس با حضور نمايندگان از گروههاي مختلف سياسي، مريم رجوي، رئيس جمهور برگزيده مقاومت ايران تأكيد نمود كه گسترش و استمرار روابط اقتصادي جامعه بين المللي با رژيم ايران بايد مشروط به توقف نقض حقوق بشر و پايان اعدام و شكنجه باشد. در اين جلسه كه به دعوت كميته پارلماني براي ايران دموكراتيك برگزار شد، شماري از قانونگزاران فرانسوي به سخنراني پرداختند. مریم رجوی، ناديده گرفتن حمله 17 آوريل به زندانيان سياسي در اوين توسط دولتهاي غربي را تقبيح كرد و خواستار تحقيقات مستقل بين المللي در اين باره شد. در اين جلسه پارلماني كه در آستانه دور جديد مذاكرات اتمي با ملايان برگزار شد، خانم رجوي تاكيد كرد كه رژيم ايران صرفا براي كم كردن تحريمهاي بين المللي توافقنامه ژنو را امضا كرد، اما اين توافقنامه تنها برنامه دستيابي رژيم به بمب هسته‌يي را به تعويق انداخته است. رژيم توانسته سايتهايش را حفظ كند و حتي توان غني سازي خود را بالا ببرد. به موازات آن، برنامه موشكهاي بالستيك خود را بدون نگراني ادامه ميدهد. براي اطمينان از عدم دست يابي رژيم به بمب اتمي اين رژيم بايد پروتكل الحاقي و بازرسيهاي سرزده را بپذيرد و برنامه غني سازي و موشكي را به طور كامل متوقف كند. قانونگزاران فرانسوي تصريح كردند كه سفر هياتهاي پارلماني يا تجاري در چنين شرايطي كه مردم و مقاومت ايران نيازمند حمايت آزاديخواهان ديگر كشورها هستند، پيام غلطي به فاشيسم مذهبي حاكم بر ايران مي دهد. سخنرانان تاكيد كردند كه تغيير در ايران امري ضروري است و حمايت از مقاومت سازمانيافته ايران و برنامه 10ماده يي مريم رجوي تنها راه استقرار دموكراسي و آزادي در ايران است. سناتورها ژان پير ميشل و آلن نري و  نمايندگان مجلس ملي شامل: برونو لوقو، رئيس گروه سوسياليستها. آندره شاسين، رئيس گروه چپهاي دموكرات و جمهوريخواه، ژرار شاراس، دومينيك لوفور، ميشل ترو، پاسكال دگيلهم،  مارتين پنويل، استفان سنت آندره، مارتين كاريون كورور در اين جلسه به سخنراني پرداختند.

******
روز گذشته شنبه 10 ماه مه، ایرانیان در آکسیون هفتگی خود در مقابل سفارت آمریکا در شهر اتاوا گرد آمدند و با حمل پلاکادرهایی خواستار توقف احکام اعدام در ایران و بخصوص لغو حکم اعدام خانم ریحانه جباری شدند. تجمع کنندگان ضمن تاکید بر گرانی و تورم از دستاوردهای حسن روحانی خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند و بار دیگر تعهدات آمریکا و سازمان ملل در قبال ساکنان لیبرتی را یادآور شدند.