صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اردیبهشت ۰۸، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهدبیرخانه شورای ملی در پانزدهمین اطلاعیه خود بتاریخ 6 اردیبهشت نسبت به وضعيت جسمی زندانيان سياسی اوين که به سلولهای انفرادی منتقل شده اند، هشدار داد و بر ضرورت يک اقدام عاجل بين المللی برای نجات جان آنها تأکيد نمود. زندانیان سیاسی اوین به خاطر جراحتهای وارده در اثر ضرب و شتم پاسداران و اطلاعاتيها و پس از 10روز اعتصاب غذا در شرايط وخيمی به سر می برند و رژیم از هر گونه رسيدگی درمانی به اين زندانيان و اطلاع رسانی در مورد آنها سر باز می زنند. این اطلاعیه افزود: غلامرضا خسروی سوادجانی، زندانی محکوم به اعدام، جواد فولادوند
رضا اکبری منفرد، محمد صديق کبودوند، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر کرد، سمکو خلقتی، سهيل بابادی
، بهنام ابراهيم زاده، فعال کارگری و وبلاگ نويس؛ سعيد متين پور، وبلاگ نويس؛ محمد امينهادوی، بهزاد عرب گل، محمد شجاعی از زندانيان انتقالی به سلولهای انفرادی هستند که به خاطر مجروح و مصدوم بودن و همچنين اعتصاب غذا نياز به رسيدگيهای پزشکی دارند. شماری از مجروحان و مصدومان که در بند 350 به سر می برند نيز نياز مبرم به معالجه و مداوا دارند. آنها نيز در دومين هفته اعتصاب غذای خود به سر می برند. اسدالله هادی که به تازگی از عمل جراحی قلب، از بيمارستان به زندان منتقل شده بود پس از حمله و انتقال به انفرادی در وضعيت بحرانی قرار گرفت. به نحوی که به ناچار او را به بند عمومی بازگرداندند اما به رغم وخامت حال اين زندانی سالمند، از انتقال او به بيمارستان خودداری می کنند.
حسين رونقی که بر اثر شکنجه دچار انواع بيماريها از جمله عفونت کليه است، در جريان حمله از
ناحيه سر و دست آسيب ديده است. وضعيت کليه وی پس از اين يورش و شرايط سلول انفرادی رو به وخامت گذاشت و دچار تب شديد شد. اما او را صرفاً به بهداری زندان اوين منتقل کرده و از رسيدگيهای ضروری به وی خودداری می کنند.
اکبر امينی ارمکی دچار شکستگی سر شده و مهره های گردنش آسيب ديده است.
از سرنوشت اميد بهروزی، وکيل دراويش گنابادی که بر اثر پارگی رگ دست و خونريزی شديد در شرايط وخيمی قرار داشت، و اسماعيل برزگری که در اين يورش دچار شکستگی دنده ها شده، اطلاعی در دست نيست.
 در خبری دیگر زندانيان سياسي کُرد در تبعيد در زندان‌های جنوب ايران، از روز جمعه پنجم ارديبهشت در محکوميت هجوم ماموران اوين به زندانيان بند 350، دست به اعتصاب غذا زدند. اين اعتصاب غذا به مدت سه روز ادامه خواهد داشت
 

هفت تن ديگر از زندانيان سياسی زندان گوهردشت کرج به اعتصاب غذا در اين زندان پيوسته اند. اين زندانيان در اعتراض به اقدام ماموران رژيم در زندان اوين که به اجبار موهای سر و صورت تعدادی از زندانيان بند ۳۵۰ را تراشيده و آنان را به سلول انفرادی منتقل کردند، از شب چهارشنبه موهای سر خود را تراشيده و در حمايت از آنان اعلام اعتصاب غذا کردند. به اين ترتيب شمار زندانيان سياسی اعتصاب کننده در زندان گوهردشت به 19تن رسيد.

همچنین جمعی از دانشجويان دانشگاه آزاد اراک ضمن حمایت از زندانیان سیاسی اوین، حمله نيروهای حکومتی به زندانيان سياسی بند350اوين را محکوم کردند. محکومتیهای بین المللی نیز در این باره همچنان ادامه دارند.

شهردار شهر نورنبرگ، تعرض به زندانيان سياسی در زندان اوين را به شدت محکوم کرد و خواستار آزادی زندانيان سياسی در ايران شد. سرجو دلیا دبیرکل انجمن به قابیل دست نزنید و مارکو پردوکا نماینده حزب رادیکال در سازمان ملل نیز ضمن برشمردن آمار اعدامها از زمان سر کار آمدن حسن روحانی اعلام کردند: لازم است همواره به اپوزيسيون دموکراتيک که در ايران و خارج ايران برای تغيير جدی رژيم مبارزه می کند، کمک نمود و از آن حمايت کرد.

از روز حمله به زندانیان سیاسی بند 350 اوین، 33 زندانی اعدام شده اند

رژيم در اوایل هفته ای که گذشت، هشت زنداني را به طور جمعي در زندان ديزل آباد كرمانشاه، به دار آويخت. يكي از اعدام شدگان  ولي خان نظري بود كه 19 سال را در زندان گذرانده بود. در روز دوم ارديبهشت پنج زنداني در زندان گوهردشت اعدام شدند. در روز اول ارديبهشت  6زنداني از جمله يك زنداني 20ساله در زندان قزل حصار كرج به دار آويخته شدند. در همان روز سه زنداني در مشهد اعدام شدند كه يكي از آنها يك جوان 20ساله بود. در روز 28فروردين نیز چهار زنداني در زندان بندرعباس به دار آويخته شدند. سه تن از اعدام شدگان احمد رحيمي، علي فولادي و علي شريفي به ترتيب در هنگام بازداشت، 14، 16 و 17 ساله بودند.
در همان روز سمكو خورشيدي، 32ساله، از زندانيان سياسي كرد به اتهام «محاربه» در كرمانشاه به دار آويخته شد. دو زنداني به نامهاي رسول فخيره 50ساله و علي عرب 32ساله نيز در 30فروردين و 2 ارديبهشت در زندان مركزي زاهدان به دار آويخته شدند.
روز گذشته 3 زندانی در زاهدان و یک زندانی در سمنان اعدام شدند.
بدين ترتيب از روز حمله 28فروردين به زندانيان سياسي اوين 33 زندانی در شهرهاي مختلف اعدام شدند كه دست كم سه تن از آنان به هنگام بازداشت در سنين نوجواني بودند.


شورای ملی مقاومت، عضويت رژيم ايران در كميته سازمانهاي غير دولتي ملل متحد را محکوم کرد
شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای بتاریخ 5 اردیبهشت، عضويت رژیم ايران در كميته سازمانهاي غيردولتي ملل متحد را تعرض آشكار عليه ارزشها و معيارهاي بنيادين ملل متحد و لگدمال كردن همه ارزشهاي حقوق بشري و انساني و اخلاقي دانست. این اطلاعیه افزود: اين رژيم و ديگر ناقضان حقوق بشر از اين امكان به مثابه ابزاري براي سركوب سازمانهاي مستقل و واقعاً غير دولتي و صداهاي آزاديخواهانه سوء استفاده مي كنند. همچنين اين فرصتي است براي رژيم تا باندهاي جاسوسي و تروريستي وابسته به خود را به عنوان سازمانهاي غير دولتي با رتبه مشورتي نزد ملل متحد، به ثبت دهد.
عضويت رژيم در اين كميته كه با زد و بند با ديگر كشورهاي ناقض حقوق بشر در آسيا و با سوء استفاده از مكانيزمهاي دروني ملل متحد و با جلب رضايت برخي از كشورهاي ديگر و بهره برداري از سكوت و بي عملي قدرتهاي غربي به خاطر مذاكرات اتمي، امكانپذير شده است، يك ضربه بزرگ به اعتبار و حيثيت و كارآيي ملل متحد است.

یک بسيجی در زاهدان کشته شد

خبرگزاری وابسته به وزارت اطلاعات بنام مهر خبر داد یک بسیجی به نام محمدرضا صیادی در منطقه راسک در جنوب سیستان و بلوچستان کشته شده است. اين بسيجی حوالی ساعت 12 ظهر روز پنجشنبه هفته گذشته توسط افراد مسلح و ناشناس به ضرب گلوله کشته شده بود. بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر نماينده خامنه ای در استان سيستان و بلوچستان و امام جمعه رژيم در زاهدان، سرکردگان بسيج و فرماندار رژيم در مراسم دفن وی شرکت کردند.

قیمت بنزین در فضای امنیتی و با آماده باش نیروهای حکومتی افزایش یافت
پنجشنبه شب قیمت بنزین آزاد در ایران به هر لیتر 1100 تومان و بنزین یارانه ای به 700 تومان رسید. رژيم، در وحشت از خيزش مردم و حمله به پمپ بنزينها آماده باش داده بود. هفت سال پیش مردم در اعتراض به افزایش قیمت بنزین به پمپ بنزینها حمله کرده و آنها را به آتش کشیدند. عبدالرضا رحمانی فضلی وزير کشور کابينه روحانی اعلام کرد، نيروی انتظامی به حالت آماده باش درآمده است تا از وقوع شورش در پمپ بنزينها جلوگيری شود. چرا که در سال 2007 هنگامی که بنزين گران شد، شورشهايی به وقوع پيوست.

******

روز شنبه ایرانیان شهر اتاوا در برابر سفارت آمریکا یکبار دیگر حمله به زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین را محکوم کرده و با زندانیان اعلام همبستگی نمودند. آنها همچنین در سالگرد ترور دکتر کاظم رجوی بدست دیپلومات تروریستهای رژیم ایران، که در چهارم اردیبهشت 1369=1990 در نزدیکی بنای حقوق بشر در شهر کوپه ژنو ترور شد، یاد او را گرامی داشتند. دکتر کاظم رجوی در دهه پنجاه شمسی توانست جان برادرش مسعود از اعدام را نجات دهد. مسعود رجوی در زندانهای رژیم شاه به اعدام محکوم شده بود. ایرانیان اتاوا با قرار دادن گل در کنار عکس کاظم رجوی که به "مدافع حقوق بشر" شهرت یافته، ادای احترام کردند.