صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آبان ۰۸، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

سفر هیات پارلمان اروپا به ایران، از سوی رژیم لغو شد

روز شنبه 6 آبان اعلام شد که رژیم ایران سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران را لغو کرده است. هر چند این سفر در امتداد سیاست مماشات و برای برقرار کردن روابط دوباره با رژیم ایران با اتحادیه اروپا انجام میشد اما سفر افراد هیات پارلمانی اروپا که خواهان دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی، از برندگان جایزه ساخاروف، شده بودند به ناگهان از سوی رژیم ایران لغو گردید. مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، پنجم آبان‌ماه گفته بود که هیئت اعزامی این پارلمان به ایران خواهان دیدار با نسرین ستوده و جعفرپناهی، برندگان جایزه ساخاروف، است تا پیام تبریک رئیس پارلمان اروپا را به آنها تحویل دهد. شولتز افزود که هیئت نمایندگان پارلمان اروپا، پیام تبریک وی را به نسرین ستوده و جعفر پناهی ارائه خواهد کرد و در صورتی که دولت ایران مانع این دیدار شود، این هیئت فورا ایران را ترک خواهد کرد. در همین رابطه مشاور امور بین‌الملل مجلس رژیم 6 آبان‌ماه گفت: «ایران برای سفر هیئت پارلمانی اروپا هیچ پیش‌شرطی را نمی‌پذیرد. به گزارش وب‌سایت پارلمان اروپا قرار بر این بود که پنج تن از نمایندگان پارلمان اروپا روز یکشنبه، هفتم آبان‌ماه، وارد تهران شده، با نمایندگان مجلس و دیگر مقام‌های رژیم ایران دیدار کرده و ۱۲ آبان‌ماه ایران را ترک کنند. رئیس هیئت پارلمان اروپا که خود را برای سفر به ایران آماده می‌کرد، گفته است که مقام‌های ایران از صدور ویزا برای آن‌ها خودداری کرده‌اند.

لازم به ذکر است که جایزه حقوق بشر اتحادیه اروپا به نام ساخاروف 2012 به نسرین ستوده، وکیل و زندانی سیاسی و جعفر پناهی کارگردان سینما، اهدا شد. خانم ستوده هم اینک در زندان اوین و در اعتراض به عدم ملاقات با خانواده اش در اعتصاب غذا بسر می برد. گفتنی است که رضا خندان همسر و دختر 12 ساله خانم ستوده نیز از سوی رژیم ممنوع الخروج شده اند. آقای پناهی در بیرون زندان است. جایزه ساخاروف که 50 هزار یورو ارزش دارد هر سال به کسانی داده می‌شود که در دفاع از حق آزادی بیان و حقوق بشر صدای خود را بلند کرده و قربانی ندای اعتراضی شده‌اند. آندره ساخاروف که این جایزه به نام اوست، قهرمان دمکراسی و حقوق بشر در روسیه شناخته می‌شود.
 

وزیر خارجه کانادا از نقض حقوق بشر در ایران بشدت انتقاد کرد

جان برد روز دوشنبه 22 اکتبر مقامات رژیم ایران را به حمایت از گروههای تروریستی و ترویج نفرت افکنی علیه یهودیان متهم کرد و گفت که جامعه جهانی وظیفه دارد تا با این نحوه عملکرد رژیم ایران مقابله کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه اول آبان، جان برد نخست وزیر کانادا که در نشست بین المجالس در شهر کبک در کانادا سخن می گفت با بیان اینکه «ایران عمده ترین تهدید برای صلح و امنیت جهانی به شمار می رود» از وضعیت حقوق بشر و وضعیت اقلیت های مذهبی، قومی و جنسی در این کشور به شدت انتقاد کرد. او گفت اتحادیه بین المجالس وظیفه دارد که با این نحوه عملکرد رژیم ایران مقابله کند. در خبرها آمده بود که یک هیات رژیم ایران نیز در اتحادیه بین المجالس که امسال در ایالت کبک کانادا برگزار شد، شرکت خواهند کرد. ایرج ندیمی نماینده  رژیم ایران در این اجلاس در گفت و گو با خبرنگاران گفت جای اظهارات وزیر خارجه کانادا اینجا نیست و مثل این است که ایران بخواهد در این نشست از استقلال ایالت کبک حمایت کند!! لازم به ذکر است که کانادا از روز هفتم سپتامبر سال جاری با بستن سفارتش در ایران و تعطیلی سفارت رژیم در اتاوا روابط دیپلماتیکش را با تهران قطع کرده است. دولت کانادا دلیل این اقدام را، حمایت رژیم ایران از تروریسم، کمک به بشار اسد در سرکوب مردم سوریه، تحریک مسلمانان به نسل کشی علیه یهودیان و ادامه فعالیتهای هسته ای با اهداف نظامی عنوان کرد.
اعدامهای جمعی و اجرای احکام شلاق تنها برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه است
رژيم  روز اول آبان در يک اعدام جمعی، ده زندانی را در زندان اوين بدار آويخت. اين زندانيان  19  مهرماه از زندان قزل حصار به بند 240 زندان اوين منتقل شده بودند. بستگان اين ده زندانی از شب گذشته در مقابل بيت خامنه ای و زندان اوين تجمع و تحصن کرده و خواهان لغو مجازات اعدام عزيزان خود و رسيدگی مجدد و عادلانه به پرونده هايشان شده بودند. ماموران رژيم به خانواده های تحصن کننده در مقابل زندان اوين حمله کردند. بستگان يکی از زندانيان اعدام شده به نام سعيد صديقی گفت: سعيد بی گناه بود. وی در دادگاهی 14 دقيقه ای به اعدام محکوم شد در حالی که هيچ گاه دست به قاچاق مواد مخدر نزده بود. لازم به ذکر است که عفو بين الملل نسبت به اعدام قريب الوقوع وی هشدار داده بود. در خبری دیگر و بنا به گزارش هرانا سه تن روز پتجشنبه 4 آبان در زندان رجایی شهر، اعدام شدند.
هرانا در خبری دیگر از اجرای حکم 99 ضربه شلاق در ملاعام برای فردی به اتهام رابطه نامشروع خبرداد. مردی که تنها با حروف اختصاری : ع-و و 26 ساله معرفی شده به 99 ضربه شلاق و منع اشتغال از مشاغل دولتی و غیر دولتی، شهرداری، آژانسهای مسافرتی و تاکسیرانی به مدت 10 سال محکوم شد.
 
شش کاسبکار بلوچ توسط نيروهای حکومتی به قتل رسیدند
هفته گذشته مأموران نيروی انتظامی به سمت کاروانی از کاسبکاران بلوچ حمله کرده و شش تن از آنان را به قتل رساندند. در اين حمله عده يی نيز مجروح شدند.  شهداد صلاح زهی، زهری سنجرزهی، اسماعيل سنجرزهی، شنبه سنجرزهی، محمد سنجرزهی و محمد رحمان زهی کشته شدگان اين حادثه هستند.

تانکرداران اصفان به دلیل کمبود بنزین دست به اعتصاب زدند
علی یزدانی رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران استان اصفهان، از اعتراض صنفی تانکرداران و ازدحام مردم در پمپ بنزین های شهر اصفهان خبر داد. به گزارش خبرگزاری حکومتی "ایلنا" علی یزدانی، گفت: "تانکرداران سوخت در شهر اصفهان در اعتراض به میزان کرایه خود برای جابه جایی سوخت، دست از کار کشیدهاند و به یک اعتراض صنفی اقدام کرده اند." گفته می شود این اعتصاب به تبریز هم کشیده شده است.
 
 
 
مردم عرق با سفر احمدی نژاد به کشورشان مخالفند
به نقل ازخبرگزاری همبستگی ملی، تلویزیون البابلیه گزارش داد سفر آتی احمدی نژاد به عراق با مخالفت گسترده مردمی مواجه شده است و مردم عراق از دولت خواستار آزادی زندانیان و اسرای عراقی در زندانهای رژیم ایران هستند. بنا به این گزارش فراکسونهای سیاسی و مردم عراق دست درازیهای رژیم ایران به حاکمیت عراق را محکوم می کنند.
 
 
کارمندان زن قراردادی از حق عائله مندی محروم شدند
سایت جنگ خبر امروز به نقل از بانوان خراسان گزارش داد: درحالیکه بر اساس اعلام دولت، تمام زنان کارمند حتی بانوان مجرد از کمک هزینه عائله مندی برخوردار خواهند بود، برخی از مسئولان ارشد وزارتخانه ها با ارسال دستورالعملی به امور اداری دستگاههای مربوط تاکید کرده اند که این حقوق فوق العاده صرفا به کارکنان رسمی و پیمانی قابل پرداخت خواهد بود.
 
 
 
انتشار عکس بدون حجاب در اینترنت جرم است
به نقل از سایت العربیه فارسی، مهدی بخشی دادستان عمومی و انقلاب رژیم در سیرجان گفته است که انتشار تصاویر زنان فاقد حجاب در اینترنت "جرم" است. بخشی اعلام کرده "کسانی که علیه جمهوری اسلامی در فضای مجازی فعالیت میکنند با شناسایی به اشد مجازات میرسند." وی با اشاره به دستگیری چهار تن به اتهام فعالیت در فیس بوک اظهار داشت: "چهار نفر به دلیل فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مسئولان در فضای مجازی فیس بوک توسط سربازان گمنام امام زمان و با حکم قضائی شناسایی و دستگیر شدند." وی گفت: "اقداماتی مانند فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مسئولان و انتشار تصاویری که فاقد حجاب باشند، جرم محسوب شده و در صورت مشاهده برخورد میشود." این مقام حکومتی تهدید نمود، "کسانی که تاکنون مرتکب چنین افعالی میشدند از این به بعد فعالیت خود را قطع کنند و مراقب باشند که در صورت ادامه فعالیت و شناسایی با آنان برخورد شده که در این صورت، احکام شدیدی در انتظارشان است."
بار دیگر زمين لرزه، ورزقان را لرزاند
دو زمين لرزه به بزرگی چهار و يک دهم و چهار و چهار دهم درجه در مقياس ريشتر، شهرستان ورزقان در آذربايجان شرقی را لرزاند. از صدمات جانی احتمالی اين زمين لرزه گزارشی منتشر نشده است. منطقه ورزقان- هریس در روز 21 مرداد 91 با زلزله شش و دو دهم ریشتری لرزید و خسارات جانی و مالی بسیاری به بار آورد.