صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۳۰، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

یک هیات 5 نفره پارلمان آلمان در قالب گروه دوستی و پارلمانی آلمان و ایران برای دیدار با مسئولان سیاسی و پارلمانی رژیم ایران به تهران می رود. به گزارش خبر گزاری حکومتی مهر 29 مهر، ریاست این هیئت پارلمانی را بیژن جیر سرایی عضو ایرانی تبار پارلمان آلمان بر عهده دارد. خانم کریستین مولر از حزب سبزهای پارلمان آلمان و از مدافعان آخوندهای حاکم بر ایران نیز در این هیئت حضور دارد. وی قبلا معاون وزیر خارجه آلمان بوده است. توماس فابیست از حزب دموکرات مسیحی، آنجلیکا گراف از حزب سوسیال دموکرات و دبیر هیئت پارلمانی از دیگر اعضای این گروه هستند. به نقل از رسانه حکومتی مهر، این هیئت علاوه بر دیدار با همتایان ایرانی خود با رئیس مجلس رژیم، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس، رئیس کمیسیون حقوق بشر قوه قضاییه رژیم و رئیس اتاق بازرگانی ملاقات خواهند داشت. این هیئت همچنین از یکی از شرکتهای خودروسازی داخلی نیز بازدید خواهد کرد. در پارلمان آلمان پنج ایرانی حضور دارند درحالیکه تنها حدود 120 هزار ایرانی در آلمان هستند. از طرفی ترکها با جمعیتی معادل 2 میلیون نفر  فقط 5 نماینده در پارلمان این کشور دارند. از سوی دیگر شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 28 مهرماه= 19 اکتبر خود ضمن محکوم نمودن سفر شماری از افراد پارلمان اروپا به ایران، از ریاست پارلمان اروپا خواست از سفر آنها جلوگیری کند و اجازه ندهد با حمایت از بیرحمانه ترین دیکتاتوری معاصر حیثیت و اعتبار پارلمان اروپا را مخدوش کنند. این اطلاعیه خاطرنشان ساخت که این رژیم از این دیدارها تنها برای تشدید سرکوب، ادامه پروژه شوم تولید سلاح اتمی و صدور تروریسم و بنیادگرایی سود خواهد جست. در همین رابطه طوماری برای متوقف کردن سفر این گروه به ایران تهیه شده و همچنین یک توفان توییتر نیز از روز 19 اکتبر از طریق شبکه اجتماعی توییتر راه اندازی شده است که تا 31 اکتبر هر روزه سر ساعت 15 بوقت واشینگتن آغاز می شود.

 

فعالیتهای اتمی رژیم در سایتهای فردو و پارچین شتاب گرفته است

خبرگزاری رویتر گزارش داد که دیپلوماتهای غربی بر این باورند که رژیم ایران توانمندیهای خود را در زمینه غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو افزایش داده است. یوکیو آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز روز چهارشنبه طی سخنانی در انگستان گفت که اطلاعات به دست آمده از ماهواره ها نشان می دهد که فعالیت های "شدیدی" در پارچین در جریان است. رویتر افزود که به اعتقاد یک دیپلومات غربی در آژانس بین المللی انرژی اتمی، رژیم ایران نصب سانتریفیوژها در تاسیسات فردو را ادامه می دهد. در صورتی که این ادعای دیپلومات غربی در گزارش آتی آژانس در نیمه نوامبر آینده ذکر شود نشان خواهد داد که رژیم تهران در روندی مداوم در حال تکمیل فرآیند نصب سانتریفیوژها در تاسیسات فردو است. از سوی دیگر رهبران اتحادیه اروپا در اجلاس بروکسل، رژيم ايران را تهديد کردند که اگر برنامه ی اتمی مناقشه برانگيز خود را ادامه دهد، تحريمهای اقتصادی عليه ايران را شديدتر خواهند کرد. اين در حالی است که اتحاديه اروپا در هفته ی جاری (15 اکتبر) تحريمهای تازه يی را عليه رژيم ايران تصويب کرد. دور تازه ی تحريمها، شرکت ملی نفت ايران و 25 شرکت وابسته به آن، شرکت ملی گاز ايران و شرکت ملی پالايش و پخش فراورده های نفتی ايران را نيز در ليست تحريمها قرار داد.
رژيم سه زندانی را در زاهدان بدار آويخت
به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس وابسته به سپاه پاسداران، اين سه قربانی بلوچ به جرم محاربه امروز 30 مهرماه حلق آویز شدند. این سه تن عبدالجليل کهرا زهی، يحيی چاری زهی و عبدالباسط ريگی معرفی شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
عفو بين الملل نسبت به اعدام يک زندانی در اوين هشدار داد
عفو بين الملل در يک اقدام فوری خواستار توقف اعدام سعيد صديقی شد. سازمان عفو بين الملل اعدام اين زندانی را قريب الوقوع دانست و اعلام کرد، نگرانيهايی وجود دارند که سعيد صدیقی ممکن است هر لحظه اعدام شود. لازم به ذکر است که در روز 10اکتبر (19مهر) سعيد صديقی از زندان قزل حصار برای اعدام به سلول انفرادی در زندان اوين منتقل شد.

بیش از 50 تن از خانوادههای محکومین به اعدام در مقابل بیت خامنه ای تجمع کردند

خبرگزاری هرانا 29 مهر گزارش داد که  برای چهارمین بار بیش از 50  تن از خانوادههای زندانیان محکوم به مرگ در مقابل بیت رهبری در خیابان پاستور تجمع نمودند و خواهان لغو مجازات اعدام بستگان خود شدند. پیشتر در تاریخ 12، 19 و 26 مهرماه، جمعی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام در تجمعی در همین مکان خواهان لغو مجازات بستگان خود شده بودند. 
خانواده های دانش آموزان کشته شده بروجنی دست به تجمع اعتراضی زدند
سایت هرانا خبر داد که در پی واژگون شدن اتوبوس حامل دانش آموزانی که به صورت اجباری به مناطق جنگ زده برده شده بودند  با مرگ 26 تن از سرنشينان آن، فضای شهر بروجن به شدت امنيتی شد و خانواده های  قربانیان در مقابل دفتر سپاه شهر تجمع اعتراضی برپا کردند. بر اثر واژگونی يک دستگاه اتوبوس راهيان نور در محور ايذه ـ شهرکرد، 26  تن از سرنشينان آن کشته و 18 تن زخمی شدند. مسافران اين اتوبوس دانش آموزان دختر در مقطع دوم دبيرستان و اهل شهرستان بروجن بودند که در مسير بازگشت از منطقه (مناطق جنگ زده) دچار حادثه شدند.  این منبع اضافه کرد که شرکت در اين اردو برای دانش آموزان اجباری و دارای 8 نمره درس دفاعی بوده است. به گزارش يک شاهد شب حادثه خانواده های داغدار به همراه مردم شهر در مقابل دفتر سپاه شهر بروجن تجمع کردند که مأموران امنيتی خانواده های کشته شدگان را به داخل ساختمان بردند. هيچ يک از خانواده ها از محتوای گفتگوی مأموران امنيتی با آنها حرفی نمی زند.
 
 
 
 
 
15 "حاجی فقیر" در مرز عربستان سعودی بازداشت شدند
سخنگوی پلیس مرزبانی منطقه شرقی عربستان سعودی اعلام کرد که 15 ایرانی هنگام تلاش برای ورود فاچاقی به عربستان بازداشت شدند. برخی رسانه های حکومتی از جمله سایت حکومتی مشرق، مدعی شدند که دستگیر شدگان افراد فقیری بوده اند که قصد داشته اند از طریق ورود قاچاقی به عربستان به زیارت مکه بروند.
کليه شبکه های تلويزيونی رژيم ایران بر روی ماهواره هات برد قطع شدند
از بامداد دوشنبه 24مهر 191 =  15 اکتبر 2012،  پخش کليه شبکه های تلويزيونی و راديويی رژيم ایران بر روی ماهواره هات برد قطع شد. 19 کانال تلويزيونی و راديويی، شامل شبکه خبر، شبکه های جام جم 1 و 2، تلويزيون انگليسی زبان رژيم به نام پرس.تی.وی و شبکه های عربی و کردی العالم، سحر و الکوثر تماماً قطع شده و ديگر قابل دريافت نيستند. قبل از قطع اين برنامه ها رژيم به طور ناگهانی در شبکه العالم اعلام کرد: شرکت يوتل ست، شرکت سرويس دهنده پخش ماهواره يی هات برد را تحت فشار قرارداده است، تا از روز دوشنبه 15اکتبر (24مهر91) از ارائه سرويس به بسته شبکه های ماهواره يی برون مرزی جمهوری اسلامی خودداری کند. مقامات ریز و درشت رژیم در واکنش به قطع شبکه های حکومتی بر روی ماهواره هات برد از سانسور صدای حق سخن می گویند. این درحالیست که ماموران حکومتی سالها به جمع آوری دیشهای مردم بر روی پشت بامها مشغولند و رژیم بر روی شبکه های ایرانی ضد نظام از جمله سیمای آزادی در ایران بطور مرتب پارازیت پخش می کرده است.
******
تلویزیون ان بی سی آمریکا گزارش داد: منصور ارباب سیَر که به دنبال کشف توطئه حکومت ایران برای ترور سفیر عربستان در واشینگتن دستگیر شده بود، در دادگاه آمریکا اتهام خود را پذیرفت و تأیید کرد که مقامات نظامی رژیم ایران دراین توطئه تروریستی دست داشتند. به نقل از تلویزیون ان بی سی 27 مهر، وی با پذیرش اتهام گفت که من مسئولیت تمام اعمالم را می پذیرم. وی در پاسخ به این سوال که آیا مقامات نظامی رژیم ایران نیز در این کار دست داشتند گفت: بله. گفتنی است که منصور ارباب سیر در 7 مهرماه 1390 در فرودگاه جان اف کندی در نیویورک هنگامی که قصد فرار به ایران را داشت دستگیر شد. ارباب سیر تلاش کرده بود با استخدام یک کارتل مواد مخدر مکزیک، در یک رستوران در واشینگتن در حالیکه سفیر عربستان در آمریکا در آنجا ناهار می خورد بمبگذاری کند که در آن شماری از سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا و همچنین شهروندان عادی جان خود را از دست می دادند. عملیات بمب گذاری توسط نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران رژیم ایران طراحی شده بود.
 

رژیم بالاخره به علل خشک شدن دریاچه ارومیه اعتراف نمود  

خبرگزاری حکومتی مهر 23 مهر 91 از سال آبی 75 - 74 تاکنون سطح تراز آب دریاچه ارومیه سیر نزولی پیدا کرده و امروز به وخیم ترین وضعیت خود نسبت به 50 سال گذشته یعنی خشک شدن بیش از 70 درصد عرصه آبی رسیده است. بر اساس آخرین آمارهای اعلامی از سوی محیط زیست آذربایجان غربی هم اکنون سطح تراز دریاچه ارومیه 1270.65 سانتیمتر است که نشان دهنده تشدید وضعیت مبهم و بحرانی این تالاب ارزشمند است وضعیتی که روز به روز بر وخامت آن افزوده می شود. از نظر وضعیت نمک، میزان متعارف نمک دریاچه ارومیه 180 تا 220 گرم در لیتر است که طی سنوات گذشته افزایش نمک در این دریاچه رکوردهایی تا 400 گرم در لیتر را داشته و در سال 90 این وضعیت منجر به ایجاد شرایط فوق اشباع و شروع به کریستاله شدن در دریاچه شده است. پاسدار محمدجواد محمدی زاده معاون احمدی نژاد و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت که دریاچه ارومیه 120 هزار کیلومتر کوچکتر شده و 5 جزیره آن به خشکی تبدیل شده است. وی فعالیتهای گسترده عمرانی از جمله ایجاد جاده شهید کلانتری، احداث پل، افتتاح سدهای مختلف بر روی دریاچه و حوضه های آبریز آن را از دلایل وضعیت این دریاچه اعلام کرد. لازم به ذکر است که مقامات مسئول مهمترین عامل بروز خشک شدن دریاچه ارومیه را کاهش میزان بارندگی عنوان می کردند.
 
سه تن از دانشجويان کرد رشته پزشکی از ادامه تحصيل و تحويل مدارک محروم شدند
همبستگی ملی خبر داد که عوامل رژيم در دانشگاههای علوم پزشکی کردستان و همدان 3 نفر از پزشکان دانشجوی تخصّصی (رزيدنت) ساکن سنندج را از ادامه تحصيل دوره تخصّصی بازداشته و حتی از تحويل مدرک پزشکی عمومی به آنان خودداری کردند.  اين دانشجویان عبارتند از دکتر سروه حيدری؛ دکتر ليلا برنا و دکتر سميه هوشياری.
 
 
هزار واحد صنفی در اراک و قزوين پلمب شدند
بيش از هزار واحد صنفی در اراک و قزوين پلمب شد. پاسدار "احمد عباسی" از سرکردگان نيروی انتظامی در اراک عرضه پوشاک يا اقلام نامناسب و غيراسلامی! را از مصاديق جرم و از دلايل پلمب واحدهای صنفی عرضه کننده پوشاک دانست. پاسدار حيدر محمدی نیز از پلمپ مغازه ها در قزوين خبر داد و مدعی شد اين اقدام در چارچوب اجرای طرح ارتقا امنيت اخلاقی صورت گرفته است. بيش از 980 واحد صنفی در استان اراک و نزديک به  30 واحد صنفی در قزوين توسط پاسداران پلمپ شدند.