صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۲۹، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

دو نفر 3 روز بعد از زلزله نجات يافتند
خبرگزاری فرانسه گزارش داد که روز سه شنبه مدتها بعد از اين که مقامات، توقف عمليات نجات را اعلام کردند؛ 2 نفر زنده از زير آوار زلزله در شمال غرب ايران در نزديکی شهر ورزقان نجات داده شدند. به گزارش تلويزيون دولتی آنها توسط سگهای جستجو پيدا شدند. خبرگزاری فرانسه افزود که اين روستا يکی از صدها روستايی بود که در لحظه ی زلزله های 6.3  و 6.4 درجه يی صاف شدند. در اين زلزله بنا به آمار و ارقام رسمی 306 نفر کشته و  3000 نفر مجروح شدند. اين دو نفر سه روز بعد از آن نجات يافتند که وزير کشور رژيم و حسين قادمی که مديريت فاجعه را در دست داشت دستور توقف عمليات نجات را صادر کرده بودند. آنها رسماً اعلام کرده بودند هيچ کسی زنده نمانده است.

علاوه بر اين خبرگزاری حکومتی فارس هم خبر داد که شمار نامعلومی جسد روز سه شنبه پيدا شده اند. برخی مقامات و اعضای اداری ايران واکنش دولت به اين زلزله را مورد انتقاد قرار داده اند. در حالی که هلال احمر گفت نيازی به کمکهای آلمان، ارمنستان، ترکيه و تايوان ندارد محمدرضا رحيمی معاون رئيس جمهور رژيم در تناقض با اين، روز دوشنبه گفت اکنون ايران آماده است هر گونه کمکی از ساير کشورها را برای قربانيان اين زلزله بپذيرد. آمريکا نيز گفت به پيشنهادات کمکش به ايران پاسخی داده نشده است و محموله های کمک ترکيه، اجازه ورود به ايران دريافت نکرد. گفتنی است که مردم زلزله زده اهر-ورزقان پس از گذشت بیش از یک هفته از وقوع زمین لرزه در چادر بسر می برند و احتیاج مبرم به پتو، وسایل بهداشتی و گرمایشی دارند. به گزارش رسانه های حکومتی، کودکان زلزله زده که بشدت آسیب روحی دیده اند نیاز به امدادهای روانی دارند. به گفته این رسانه ها از جمله یک کودک که 9 تن از اعضای خانواده اش را از دست داده از روز حادثه قدرت تکلم خود را از دست داده و حتی یک کلمه هم حرف نمی زند. از سوی ديگر دزدیها توسط جناحهای رژيم در منطقه آغاز شده است. يک امدادگر هلال احمر گفته است که روز چهارشنبه، يک کاميون حامل چادرهای گرانقيمت که برای زلزله زدگان ارسال شده بود، در ورزقان به سرقت رفت.
 مردم ایران از دیگر شهرهای کشور، کمکهای خود را شخصا به مناطق زلزله زده منتقل می کنند. اما رژیم از کمک رسانی مردمی جلوگیری می کند. روز جمعه 27 مرداد ماموران اطلاعاتی و امنیتی رژیم به مراسمی که به مناسبت یادبود قربانیان زمین لرزه در مقابل تالار پارک شاه گلی تبریز برپا شده بود، حمله کرده و چهارتن را دستگیر کردند. مردم در این مراسم برای احترام به جانباختگان زلزله شمع روشن کرده بودند. در خبری دیگر یک استاد زبان و ادبیات ترکی، در منزل شخصی خود در شهر ارومیه بازداشت شد. دکتر یوسف بیداردل دبیر انجمن توسعه و پایداری آذربایجان به دلیل فعالیتهای پیگیرانه برای جمع آوری و ارسال کمکهای مردمی به مناطق زلزله زده دستگیر شد. جمعی از هنرمندان در ازای  جمع آوری کمکهای مالی برای زلزله زدگان اخیر ایران، امضا و گل سرخ می دادند. در خبری دیگر بامداد روز 28 مرداد، زمين لرزه يی به قدرت سه و هشت دهم ريشتر مناطق شمالی و شرقی تهران را لرزاند. مرکز اين زمين لرزه بومهن در شمال شرقی شهر تهران گزارش شده که باعث وحشت و نگرانی مردم تهران شد.

*****
دبیرخانه شورای می مقاومت 27 مرداد در اطلاعیه با عنوان "حرکت کاروان ششم از کمپ اشرف به لیبرتی" اعلام نمود که به نشانه حسن نیت ساکنان اشرف حرکت کاروان ششم را آغاز می کنند. این اطلاعیه افزود: پیش بینی میشود ایالات متحده تعهدات خود درباره رویکرد وزیر کلینتون پیرامون خروج از لیست، درباره سلامت و امنیت ساکنان و درباره یک تلاش واقعی برای حل موضوعات انساندوستانه را به طور علنی مورد تأکید قرار دهد. خانم رجوی نیز اعلام کرد که به نشانه حسن نیت، ساکنان اشرف در روز پنجشنبه2 شهریور (23 اوت) حرکت کاروان ششم با 400 نفر را از کمپ اشرف به کمپ لیبرتی آغاز می کنند. خانم رجوی افزود: ساکنان پیش بینی می کنند و انتظار دارند که تکمیل حرکت ششم با یک اطلاعیه علنی از جانب دولت ایالات متحده همراه باشد که در آن همکاری ساکنان اشرف به رسمیت شناخته شود و تعهدات ایالات متحده از قبیل خروج از لیست سازمانهای تروریستی، یک تلاش واقعی برای حل موضوعات انساندوستانه باقیمانده در لیبرتی، و حمایت از سلامت و امنیت ساکنان تا زمان جابجایی آنها به کشورهای ثالث در خارج عراق، مورد تأکید قرار گیرد.

******

یک زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان ارومیه در اعتراض به اذیت و آزاد خانواده خود توسط مامورین وزارت اطلاعات دست به اعتصاب غذا زد. وی حبیب الله افشاری نام دارد و در زندان مرکزی ارومیه از روز چهارشنبه 25 مرداد اقدام به اعتصاب غذای خشک کرده است. به نقل از هرانا 26 مرداد وی به سلول انفرادی منتقل شده است.

******

به نقل از هرانا 27 مرداد، زندانی سیاسی علی معزی از بند 350 زندان اوین درخصوص حکم اعدام هم سلولیش غلامرضا خسروی در نامه ای خواهان اعتراض عمومی به حکم اعدام وی شده است. علی معزی 63 ساله، در تاریخ 25 خرداد ماه 1390 در حالی که تنها چند روز از عمل جراحیاش میگذشت و وضعیت جسمی وخیمی داشت به علت شرکت در مراسم ختم محسن دگمهچی بازداشت شد. وی پیشتر در آبان 1387 به علت دیدار با فرزندانش در کمپ اشرف دستگیر شده بود. او به سرطان، نارسایی کلیه و آرتروز شدید گردن مبتلاست و درحال حاضر نیز مسئولان از رسیدگی درمانی به وی خودداری میکنند. آقای معزی طی نامهیی حکم اعدام غلامرضا خسروی سوادجانی را محکوم کرده است. لازم به ذکر است که رژیم قرار است حکم اعدام آقای خسروی را در شهریورماه به مرحله اجرا درآورد.

 

بان کی مون اظهارات پاسدار احمدی نژاد در مراسم روز قدس رژیم را محکوم کرد

خبرگزاریهای رویتر و فرانسه 27 مراد گزارش دادن که بان کی مون دبیر کل ملل متحد، اظهارات خامنه ای و پاسدار احمدی نژاد را محکوم کرده و آنرا زشت و فتنه انگیز خواند. تامی ویتور سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز اعلام کرد که کشورش سلسله اظهارات اهانت آمیز و قابل سرزنش مقامات ارشد رژیم ایران را قویا محکوم میکند. وی افزود: تمامی جامعه بین المللی باید این لفاظی های نفرت انگیز و تفرقه افکنانه را محکوم کند. همزمان، وزارت خارجه فرانسه نیز اظهارات  پاسدار احمدی نژاد را که گفته بود اسرائیل غده سرطانی است، محکوم کرد. در خبری دیگر در همین رابطه تظاهراتی که روز گذشته به مناسبت روز قدس در شهر تورنتوی کانادا برپا شد با اعتراض شدید ایرانیان مدافع دمکراسی روبرو گشت. خبر اعتراض به راهپیمایی روز قدس در رسانه های کانادایی نیز انعکاس یافت. آنها به گردهمایی حامیان تروریسم در حیاط پارلمان انتاریو جایگاه قانون و از ارزشهای حقوق بشری کانادا اعتراض داشتند. گردانندگان راهپیمایی روز قدس، سال گذشته پرچم حزب الله و عکسهایی از  خمینی را حمل کرده بودند. امسال گروههای ایرانی و اسرائیلی مخالف راهپیمایی روز قدس، همزمان در شهر تورنتو دست به تظاهرات زدند.

سه تن از عوامل رژیم ایران توسط دولت افغانستان دستگیر شدند

اداره امنیت ملی افغانستان 27 مرداد  اعلام کرد که سه تن از افراد رژیم ایران را که عضو یک گروه تروریستی هستند، در شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز بازداشت کرده است. طبق این گزارش، این افراد عامل حملههای مرگبار اخیر در افغانستان بودهاند که طی آن بیش از 30 تن کشته و 130 تن دیگر زخمی شدند. این افراد گفتهاند بعد از فراگیری اقدامات تروریستی ساخت بمب و کمربندهای انفجاری به شهر زرنج آمدند. نمایندگان مجلس افغانستان از دولت این کشور خواستند جلوی اقدامات این رژیم را در افغانستان بگیرد.


بنیانگذار ویکی لیکس به سفارت کشور اِکوادور در انگلستان پناهنده شد

به گزارش خبرگزاری رویتر 26 مرداد، دادن پناهندگی به جولیان اسانج، بنیانگذار ویکی لیکس، یک روز پس از آن صورت گرفت که دولت انگلستان اکوادور را تهدید کرده بود که در صورت تحویل ندادن اسانج، به سفارت اکوادور حمله خواهد کرد. وزیر خارجه اکوادور ، پس از تماس با رئیس جمهور این کشور به خبرنگاران گفت تهدید انگلیس وحشیانه است و اکوادور مستعمره انگلیس نیست. جولیان اسانج، بنیانگذار ویکی لیکس به علت افشای اسناد وزارتخارجه آمریکا در وبسایت خود، مورد درخواست استرداد به سوئد و آمریکاست. پاتینو وزیرخارجه اکوادور گفت اسانج نگران است که در صورت استرداد به سوئد و آمریکا به خاطر افشای اسناد با مجازات مرگ روبه رو شود.